confessions

veritas

Yağız - Toktamış yazar

  1. toplam giri 219
  2. takipçi 3
  3. puan 5304

nebukadnezar

veritas
babil krallarının kullandığı isim.

nebuchadnezzar babil dilinde "tahtını koruyan, tahtına sahip çıkan" anlamları olan bir isimdir.

bir de en ünlü hükümdarları 2. nebuchadnezzar:kendisi zekası ve öngörüsü ile babillileri feraha kavuşturmuştur.

öldükten sonra tanrılaştırılmış ve babillilerin umut tanrısı olmuştur.

artı, efsaneden midir bilinmez ama kralın adı matrix'te orpheus'un gemisininde adıydı.

leblebici horhor ağa

veritas
dikran çuhacıyan'ın unutulmaz bestelerinden olan oyun.

unutulmamasının sebebi de film çekim aşamasındayken iptal edilmiştir. bunun nedeni ise filmin başrol oyuncusunun geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmesidir.

başka bir oyuncuyla devam etmek yerine filmi iptal etmeyi tercih etmişlerdir.

ardından aynı adla başka yönetmen tarafından aynı film çekilmiştir. tabi ilk film ekibinden bağımsız olarak.

çekilen ilk film fuat uzkınay ve sigmund weinberg'in yönetmenliğinde çekim aşamasına gelmiş, sonrasında iptal edilmiştir.

franz kafka

veritas
ernest fischer'ın kafka'nın; felsefesini, edebi kişiliğini ve ruhaniyetini anlattığı kitaptır.

kendi adını taşıyan kitapta şöyle anlatılıyor franz kafka:

mistik bir nihilist, gerçeklerin ve aklın ötesinde kalan evrenin sözcüsü diye övülen ve ilence uğrayan kafka, gerçekte daha çok bir mizah ustasıydı. büyük peygamberler de çoğu kez birer mizah sanatçısıdırlar; mizah sanatçılarının arasından da peygamberlerin çıktığı görülmüştür. kafka'nın fantastik mizah sanatı, geleceği peygamberlere özgü bir kehanet gücüyle önceden somutlaştırmıştır. karl kraus 'un nestroy için söyledikleri, kafka'nın özünede uymaktadır:

"nestroy , küçük çevresini gelecekteki olayları önceden somutlaştırarak ve ancak gelecek için gösterilebilecek bir titizlikle ele alır. kendi mizah mirasına şimdiden sahip çıkar."


kafka'nın yaratısı üzerinde onurlandırıcı değerlendirmelerden oluşma bir piramit yükselir. ben bu piramide yeni bir taş eklemek gibi bir haddini bilmezlik yapacak değilim. katkım, yalnızca bazı sorunlara ilişkin notlar düşmek.

yapılması gereken şey, franz kafka 'yı aziz ilan edilmekten korumak; en az bunun kadar önemli bir iş de, kafka'yı dogmatik aşırılıklara kayanlar karşısında savunmak. bir aziz değildi kafka, aziz olmanın çok ötesindeydi: bir büyük yazardı. yapıtları da, bir çağın son modası olmanın çok ötesindedir; doğrudan dünya yazınıdır. thomas mann'ın deyişiyle, bu yapıtlar "dünya yazınının en okunmaya değer ürünleri arasında yer alır."

the american

veritas
bir kiralık katilin anatomisi diye adlandırabileceğimiz, george clooney'nin oyunculuk dersi verdiği bir anton corbijn filmidir.

filmde eski bir kiralık katilin bir kadına aşık oluşu ve kiralık katil olmayı bırakıp eski işlerini terketmek istemesi anlatılmaktadır. katilin iç dünyasına giden mükemmel bir yapım olmuştur.

aksiyonu tadında bırakarak daha çok olayı dramatize etmişler ve bunda da bir hayli başarılı olmuşlardır.

film nobel ödüllü ingiliz yazar martin booth'un a very private gentleman adlı kitabından esinlenerek yapılmıştır.

george clooney'e , thekla reuten , violante placido, irina björklund ve paolo bonacelli gibi isimler eşlik etmiştir.

howard hawks

veritas
büyük yönetmen , ya da sinemanın gördüğü en yetenekli yönetmenlerin başında gelen sinema insanıdır.

dahi yönetmen sergei einstein ıle benzer yetenekleri vardır. ikisi de mühendislik ile ilgilenmiştir. ve kurgu konusunda oldukça usta isimlerdir.


izleyiciyi çekmek için filmlerinde dönemin usta aktörleri, john wayne ve cary grant ıle sık sık çalışmıştır. daha sonra tekrar filmi çekilen scarface ile ünlenmiştir. fakat benim en beğendiğim eseri land of the pharaohs adlı filmdir.

land of pharaohs

veritas
firavunların saltanatını ve yaşantısını çok güzel işleyen bir filmdir.

olay milattan 3000 yıl önce 6. hanedan döneminde geçiyor. büyük firavun keops, mezarı olacak büyük piramidi inşa ettirmeye karar verir. film yirmi yıl sürecek olan bu çalışmanın hikayesini anlatır. işçilerin birkaç nesli, ömürlerini bu işe adayacak, sayısız iş kazası gerçekleşecektir.

jenerikte de ünlü bir isim yer alıyor: senaryo ve diyaloglar olsun , her şeye katkıda bulunan bir sanatçı william faulkner.

senaryonun bu kadar kusursuz olması faulkner etkisi olarak söylenebilir.

vittorio de sica

veritas
tiyatro kökenli; italyan sinemasının demirbaşlarından olarak kabul edilen, 1950 sonrasında başlayıp 90'lara kadar italyan ve avrupa sinemasını etkileyen neorealist italyan sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden ve öncülerinden birisi olan yönetmen.

gerçek kendisi için nefes alış verişi kadar önemliydi; daha oyunculuk zamanlarında bile hayatının yansımasının sinema olduğunu; sinemanın gerçekleri hissettirebilme tarafını sevdiğini oyunculuk performansları esnasında dile getiriyordu.

mizahi yönden gerçekten kaliteli bir yönetmendi. filmlerinde yansıttığı kara komediler aslında ikinci dünya savaşı sonrasında kendisinde yaşanan buhranın özeti gibiydi. gerçekçi sinemasında her zaman savaşın izlerini, toplumsal sanrıları gerçekçilikten ödün vermeden anlatmıştır.

benim açımdan sinemada iz bırakan filmleri şunlardır:

umberto d. , il viaggio, i girasoli ve ladri di biciclette.

tengoku to jigoku

veritas
bol aksiyonlu bir akira kurosawa filmidir. 1963 yapımıdır.

insana empati yeteneğini kazandıracak filmlerden birisidir.

hırslarına yenik düşen bir adam, zihnini kurcalayacak olaylar silsilesi ve müthiş aksiyon sahneleri...

babalık nedir sorusunu da güzel işleyen bir film zannımca. bir iş insanındaki en tehlikeli şeyin hırs olduğunu gözünüzün içine soka soka vicdan denen bir şeyin olduğunu da hatırlatıyor.

oyunculuklar güzel, aksiyon sahneleri müthiş, kurgu harika. işin içinde kurosawa da olunca kusursuzca olmuş diyebilirim.

kurosawa'nın favori aktörlerinden olan toshiro mifune'nin bu filmde de iz bırakan bir performansı olduğunu söylemek istiyorum.

tularemi

veritas
halk arasında avcı hastalığı ve tavşan ateşi diye de bilinen enfeksiyonel hastalıktır. etkeni francisella tularensis'tir.

bakterinin enfekte olduğu dokularda makrofaj infiltrasyonu, granülomlar ve nekrozlar ile karakterize bir hastalıktır. yayılımı genellikle akciğer, karaciğer ve dalak tarafında sıktır. buralarda sabit makrofajların içinde ve mononuklear fagositlerin içinde çoğalır.

en sık görülen tularemi tipleri:

ülseroglandüler tularemi ( deri enfeksiyonu )

okuloglandüler tularemi ( göz enfeksiyonu, genellikle konjunktivitle birlikte görülür)

pnömonik tularemi ( akciğer enfeksiyonudur)

tifoidal tularemi ( gastrointestinal sistem semptomlara yol açan enfeksiyondur, genellikle hayvanın etini yedikten sonra bulaşır. )

semptomları:

ateş ve baş ağrısı
sırt ağrısı
aşırı terleme
anoreksi
bitkinlik
titreme

tedavisinde genellikle streptomisinler kullanılır.

aşısı da vardır.

erich von stroheim

veritas
1885 avusturya doğumlu alman aktör ve yönetmendir.

filmlerinde aktardığı ödün vermeyen gerçekçilik vurgusu ve ayrıntı kusursuzluğu ile tanınan dönemin büyük ustalarından sayılır.

sessiz sinema döneminin ustaları arasında gösterilen isimlerden biridir.

foolish wives (1922), greed ( 1924) ve the merry widow (1925) gibi harika eserlere imza atmıştır.

oyunculuk zamanlarındaki rus subay tiplemeleri ile de efsaneler arasına yerleşmiştir.

su da yanar

veritas
1987 yapımı olan, senaryosunu ışıl özgentürk'ün yazdığı, yönetmenliğini de ali özgentürk'ün yaptığı bir politik-dram filmidir.

film; nazım hikmet'in hayatı hakkında araştırma yapan, maruz kaldığı siyasi yaptırımlarla birlikte özel hayatını sinemaya aktarmak isteyen yönetmeni anlatmaktadır. tabi bunu hayata geçirmek onun için kolay olmayacaktır. dönemin şartlarından mütevellit yapılan baskılar, durdurulma çabası ve bununla birlikte çalkantılı özel hayatının anlatıldığı bir film olmuştur.

filmin başrollerini tarık akan ve şahika tekand paylaşmışlardır.

kırmızı reçete

veritas
ülkemizde 1985 yılından beri uygulanan reçete sistemidir.

kırmızı reçete ile verilen ilaçlar genellikle narkotik ilaçlar olduğundan bu reçeteye tabi tutulmuşlardır. burada amaç ilaçların basit bir şekilde yazdırılmaması ve bağımlılık yaptığından dolayı kontrol altında tutularak verilmesidir.

reçete'lerin e- reçete sistemine geçirilmesiyle; kırmızı reçete'de bu sistem üzerinden yazılmaya başlanmıştır. tabi sistem bozuktu gibi durumlarda hekimin bu durumu belirtip sistem kaynaklı sorundan dolayı e- reçete düzenlenememiştir kaşesini basıp reçeteyi normal yolla verme durumu da bulunmaktadır.

antigone

veritas
sofokles tarafından m.ö 400'lü yıllarda kaleme alınan,üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen tartışması yüzyıllardır süren tragedyadır.

sofokles bu eserde antik yunan'daki siyaset ve toplum ilişkilerini , tanrıların kanunlarını da ele alarak incelemiştir.

kaynaklara göre sofokles'in son oyunu olduğu da söyleniyor.


antigone şöyle özetlenebilir;

tragedya kahramanına uygun bir şekilde davranarak kendi etik değerini sonuna kadar savunan antigone'un değerlendirildiği bu çalışmaya ilk olarak tragedya tanımı ile başlanmış, ardından antik yunan'ın önemli filozoflarından sofokles'e dair bilgi verilmiştir.

akabinde eserdeki kişiler ve eserin olay örgüsü açıklanmıştır. çalışmanın temel argümanı antigone'un asırlar öncesinden bugüne vermek istediği mesajlar ve günümüze yansımalarıdır.

oyunun üzerinden asırlar geçmesine rağmen farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. örneğin, fransız yazar jean anouilh 2. dünya savaşı sırasında yazdığı antigone adlı oyunda antigone'un isyancı ruhu ile hitler'e karşı oluşan direnci işler. yazar burada hitler istilası ve philippe petain idaresindeki vichky hükümetini hiciv eder. oyunda, antigone'un otoriteye karşı gelerek kardeşini gömmek için gösterdiği çaba, aynı zamanda hitler diktatörlüğüne karşı girişilen bir eylem olarak da yorumlanabilir.

hiç kuşkusuz antik yunan tragedya türünün şaheserleri arasında yer alan sofokles'in temel argümanı temel antigone'un inancı ile kral kreon'un akıl ve düzene verdiği önemin çatışmasıdır.

bu çatışmadan galip çıkan ise antigone'a dünyevi otoriteye meydan okuma gücü veren ilahi gücün zaferi olmuştur.

savaş dinçel

veritas
1942 istanbul doğumlu olan sinema ve tiyatro oyuncusu, karikatürist ve yönetmen olan usta sanatçıdır.

2007 yılında geçirdiği iç kanama sonucu hayatını kaybetmiştir.

gençliğinde başlayan tiyatro aşkı kendisinin tüm hayatını aynı yörüngede etkileyerek sanat dünyamıza mükemmel karakterler, mükemmel tiyatro oyunları kazandırmıştır.

70'lerin ortasında adım attığı sinemada sayısız filmde rol almış, bazılarında kamera arkasında görev almış bazılarında ise seslendirme sanatçısı olarak çalışmıştır.

en dikkat çekici performansını sergilediği dar alanda kısa paslaşmalar ile istanbul film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülü kazanmıştır.

hepimizin bildiği ekmek teknesi ve bizimkiler gibi televizyon tarihinin unutulmaz yapımlarında ölümsüz iki karaktere hayat vermiştir.

en son rol aldığı suluboya adlı film vizyona girmeden hayatını kaybetmiştir.

sami hazinses

veritas
doğum adıyla samuel agop uluçyan.

yeşilçam'ın unutulmaya yüz tutmuş emektarlarından biridir. yaşamının son dönemi böyle geçmiştir.

ermeni bir ailenin oğlu olarak 1925 senesinde diyarbakır'da doğmuş, gençlik yıllarında türk sanat musikisi ile ilgilenmiş ve kendince çalışmalar yapmıştır.

rivayetlere göre aşık olduğu kadına kavuşamaz ve ailesiyle büyük bir tartışmaya tutuşur, ardından evi terkeder. istanbul'a doğru yola çıkar.

zamanın şartları gereği gerçek ismini kullanmaktan çekinip sami hazinses olarak yaşamaya başlar. bir dokuma fabrikasında çalışırken zeki müren ile tanışır ve yazdığı şarkıyı zeki müren seslendirir. bundan sonra şöhret yolları kendisi için açılmaya başlar. dönemin film yapımcılarından mümtaz alpaslan yardımıyla, bir yan rolle sinemaya adımını atar. ardından yeşilçam'da unutulmayacak bir yüz sinemamıza girmiş olur. sinema sektöründe iken bestelerini yapmaya devam eder, daha çok besteleri sayesinde ayakta durur.

ömrünün son zamanlarında unutulup gitmiş, kaymış bir yıldız olarak hayata veda eder.

reuben hollebon

veritas
2010'dan sonra müzik piyasasına adımını atan ve ilk albümü olan terminal nostalgia'yi 2016'da piyasaya süren ingiliz şarkıcı ve söz yazarıdır.

sesindeki hoşnutluk şarkılarında çok net bir şekilde okunuyor.


train de vie

veritas
radu radu radu naaapmışssın sen diye iç geçireceğiniz, müziklerinin altında goran bregoviç imzası bulunan , radu mihaileanu'nun senaryosunu yazıp yönettiği trajedi'den tutun komediye oradan dramın köklerine kadar hissettiren mükemmel bir filmdir.

filmde bir yahudi köyünde yaşayan halkın nazi baskınından kurtulmak için kurguladığı mükemmel oyun anlatılmaktadır.

the danish girl

veritas
tek kelime ile mükemmel bir biyografi filmidir.

danimarkalı ressam einar wegener'ın ve kadın olduktan sonra aldığı isim olan lili elbe'in trajik yaşamını konu edinir.

özellikle erkek iken karısıyla yaşadıkları ve interseks olduğunu hissettikten sonra kadınsı duyguları yaşaması mükemmel bir şekilde izleyiciye aktarılmıştır.

ressamı eddie redmayne mükemmel ötesi bir performansla canlandırarak dikkatleri üzerine çekmiştir.

film tom hooper'ın yönetiminde 2015 senesinde çekilmiştir.
0 /