confessions

veritas

Yağız - Toktamış yazar

  1. toplam giri 219
  2. takipçi 3
  3. puan 5308

sahibinden.com beyefendileri

sahzaman
efendim uzun zamandır sahibinden.com kullanan birisiyim ve çoğu kategorisinde zaman zaman ürün ve hizmet ararım. son iki - üç yıldır ilan sahibi isimlerinde fazlasıyla şöyle bir şey gözlemlemekteyim:

İlan sahibinin adı x olsun, ilan sahibi isim bölmesinde "x bey" yazıyor. bey diye soyad mı var, kişi kendini beyefendi olarak görmekte ve bu görüşü kendisi ile muhatap olacak kişilere de mi dayatmakta, ya da ne? Anlayamıyorum fakat hem komik hem düşündürücü geliyor bana...

dolap.com

harmonia🛡️
İlk bakışta kadınlar için ikinci el eşya satıyor gibi görünse de kazın ayağı hiç de öyle olmayan sitedir.

Alıcı olarak gözlemlerim ürünlerde orijinallik kontrolünün hiç gerçekçi olmadığı ve kesinlikle çakma olduğu yüz metre öteden belli ürünleri dâhi orijinal diye kakalamaktan utanmadıkları. Vintage ayağına bazı ürünlerin de normal fiyatını indirimli diye süper kazık rakamlarla satmaya çalışan tatlı Su kurnazlarına ayrıca dikkat etmek gerekiyor.

Uzun zamandır giymediğim, etiketiyle duran kıyafetlerimi satmayı düşündüğüm için satıcı olarak gözlemlerim ise uçuk rakamlarda komisyon alıyorlar.

İşin özeti modacruz, gradorps dururken tercih etmenin mantıklı olmadığı bir acayip yerdir. Gözünü seveyim modacruz, yokluğunda cidden kıymetini anladım.

düğün yapmamanın boşanma sebebi sayılması

aydilge
Boşanma kriteri "söz verip de yapmama ve bu durumun evlilik birliğini çekilmez hale getirmesi." Konu düğün değil yeni bir ev alma da olabilirdi, başka şehirde yaşamak da. Linç yemiyeceksem karari doğru buldum.

Madem söz verdin yapacaksın o düğünü. Yapamayacağin şeyin sözünü ne diye veriyorsun paşam. Haybeye iskembeden sallanmaz.

sivas kongresi

aydilge
4 eylül 1919 tarihinde yapılan kongrede alınan kararlar şunlardır:

1. milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz.
2. her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekûn kendisini savunacak ve direnecektir.
3. istanbul hükümeti, harici bir baskı karşısında memleketimizin herhangi bir parçasını terk mecburiyetinde kalırsa, vatanın bağımsızlığını ve bütünlüğünü temin edecek her türlü tedbir ve karar alınmıştır.
4. kuvay-ı milliye'yi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hâkim kılmak temel esastır.
5. manda ve himaye kabul edilemez.
6. milli iradeyi temsil etmek üzere, meclis-i mebusan'ın derhal toplanması mecburidir.
7. aynı gaye ile milli vicdandan doğan cemiyetler, "anadolu ve rumeli müdafaa-i hukuk cemiyeti" adı altında genel bir teşkilat olarak birleştirilmiştir.
8. genel teşkilatı idare ve alınan kararları yürütmek için kongre tarafından temsil heyeti seçilmiştir.

100. Yılında başta mustafa kemal atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını minnet ve şükran duyguları ile anıyoruz. Kutlu olsun.

uyku

Çalıkuşu ❤
dünyanın en güzel eylemi. o yatağın içine gömülmek, rüyalardan rüya beğenmek, hayal kurmak, tavanı ezberlemek, sakince düşünmek, aklınıza gelen her şeyi yapabilmek. uyku öncesi ve uykuda yapılacak o kadar şey var ki. seni seviyorum uyku. bayılıyorum sana. aşkımsın.

bilge karasu

alpha wolf
türk hikâye, roman ve deneme yazarı. aynı zamanda da felsefî bir yanı olduğu için metinlerinde felsefî meseleleri işlemiştir. postmodern romanın türkiye'deki önemli isimlerinden biridir.

troya'da ölüm vardı, uzun sürmüş bir günün akşamı, göçmüş kediler bahçesi, kısmet büfesi, kılavuz, gece, ne kitapsız ne kedisiz, narla incire gazel gibi eserlerin yazarı olup ayrıca da 1963 türk dil kurumu çeviri ödülü d. h. lawrence'den çevirdiği "ölen adam", 1970 sait faik hikâye armağanı "uzun sürmüş bir günün akşamı" ile, 1991 pegasus ödülü ile, 1994 sedat simavi edebiyat ödülü "ne kitapsız ne kedisiz" ile vb. ödüllere sahiptir.

emine bulut

harmonia🛡️
İki gündür bahsi geçen videosunu izlemedim ve izlemeyeceğim kurbandır. Kurbandır çünkü mağduriyetine yine kimse el uzatmamış ve erkek terörüne dur diyemediğimiz için korkunç bir şekilde ölmüştür.

Bin kere kınıyoruz, yüzlerce defa olması gerekeni, bir erkek çocuğunun nasıl yetişmesi gerektiğinden bahsediyoruz peki ne değişiyor, tabii ki hiçbir şey! Haberler doğru ise bunu yapan caninin yakınının yazdıklarına bakarsanız, bırakın devleti, güvenliği sorunun zihniyetle başladığını göreceksiniz. Birisini kendi öz kızınızın önünde dehşet verici bir şekilde öldüren babamın oğlu olsa o cümleleri kuramam. Diyelim ki aklımı yitirdim ve öyle şeyler yazdım tanıdığım herkes suratıma itina ile tükürür. Peki bunları yazan sözde kadına yakınları en ufak bir tepki vermiş midir yoksa üstüne tebrik mi etmiştir? Sırtını sıvazlayan bile olmuştur.

Olay artık ne yazık ki emine bulut değil çünkü onun çığlıklarını duyabildiğimizde 'ölmek istemiyorum' feryatları için çok geç kalmıştık ama onun gibi bir sürü Kadının, çocuğun yardım isteğini çığlıklar atmasına, öldürülmesin gerek kalmadan duyabiliriz. En azından bugünden sonra insanlar klavye başından 'kimbilir ne yaptı da öldürdü, erkeklerin evine girmesine engel oluyorlar, çocuklarına yanaşamıyorlar, adamın elinden birikimleri gidiyor' yazabilen çirkin zihniyetler az da olsa değişir diye umuyorum. Ayrıca bre dangalak, kanun dediğin gibi taraf tutup, bir tarafı koruyorsa bu kadar kadın nasıl ölüyor! Olmayan mantığına, vicdanına ot tıkadığım geri zekalısı arada o beyni kullanmak için gayret etsene!

tepkisizlik

harmonia🛡️
Bir olaya, davranışa, duruma tepkisiz kalma hâlidir. Sözlük tanımı bu olsa da bazen pasif agresiflik içerir.

Öfkeli, haksızlığa uğramış olduğunuz zamanlarda kullanımı doğru olmakla birlikte; karşı cins ya da herhangi bir insan evladıyla iletişim durumunda on ölümcül günah sıralamasında ilk üçü zorlar, yapmayın.

masterchef türkiye

harmonia🛡️
Show tv zamanında Batuhan piatti zeynioğlu manyaklığı dahil; Çılgınca, deliller gibi izlediğim, kaçırdığım bölümleri yüzünden acı çektiğim yarışmadır.

Güncel versiyonu türkçe bilmeyen İtalyan şef yüzünden geçen seneki kadar ümit vaadetmese de yemek yapmaya katamadıkları profesyonel bakış açısına gülmek için bile izleyeceğim. Evet mutfakta hiyerarşi vardır, evet iyi mutfaklarda işini hakkıyla yapan çoğu iyi aşçı hafif kaçıktır lâkin profesyonel olduğunu iddia eden hiçbir bünye haşlama tavuğa geçer not verirken, füzyon bir yemeği yerden yere vurup eleyemez. Ha elerse de kimse de reyting kaygısı olmadığını iddia edemez. Az gordon ramsay hiç olmadı masterchef Junior izleyin de mutfak nedir, yemek nasıl yapılır, izleyip, kültürlenin.

frida kahlo

kendine muhalif
SENİ SEVMEKTEN NE ZAMAN VAZGEÇTİM BİLİYORMUSUN


Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim.
Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin
olacak olsam bile düşücelerini açıkca söylemediğini anladığım
zaman vazgeçtim.

Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim.
Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin
şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim.
Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmeyeceğini anladığım zaman vazgeçtim.
Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim.
Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim.
Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın
için vazgectim.

Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden sen oldugun için vazgeçtim.
BENCİL OLDUĞUN İÇİN VAZGEÇTİM!!
Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi. Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladim.

Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.

Frida Kahlo


Frida'nın dieoga'ya mektubu...

diofitizm

Çalıkuşu ❤
Diofizit, Nestorius'un savunuculuğunu yaptığı görüş. Monofizit kavramının zıddı.

Bu görüşe göre:

İsa'ya 30 yaşındayken Kelam'ın indiği,
O zamana kadar Meryem'den doğan İsa'nın saf ve günahsız bir insan olduğu,
Tanrılık vasfının ancak Kelam geldikten sonra meydana geldiğini ve ancak o zamandan sonra hem insan hem de tanrı karakterlerinin her ikisini de taşıdığı,
Meryem'in, Tanrı olan İsa'nın değil, insan olan İsa'nın annesi olduğu kabul edilir.
Dolayısıyla, bu görüşe göre Meryem "Tanrı'nın annesi" (Theotokos) değil Mesih İsa'nın annesidir; Tanrı doğurulamaz dolayısıyla da İsa, Baba ile aynı özden olamaz. Ancak, Kelam'ın gelmesinden sonra İsa'da hem insansal, hem de tanrısal bir arada varolmuş, İsa hem tanrı hem de insan olmuştur. İsa kelamın gelmesinden sonra bu iki tabiatı da taşır.

Bu görüşe göre çarmıha gerilirken tanrısal tabiat İsa'dan ayrılmış sadece insan olan İsa acı çekmiş, çektiği acılar Tanrı olan İsa'ya dokunmamıştır.

Bu görüşleri Roma ve Yunan kiliseleri kabul etmemişler, 431 yılında toplanan I. Efes Konsili'nce reddedilmiş ancak Nestorius aforoz edilmemiş, sadece görevden alınmıştır. Faaliyetlerine devam eden Nestorius güçlenmeye başlayınca MS 449 yılında Efes'te toplanan II. Efes Konsili'inde alınan kararla Nestorius aforoz edilmiş ve sonuç olarak Nestorius'un görüşlerinin savunanlar kendi özel kiliselerini kurmuşlardır.

Günümüzde Asuri (Nasturi) ve Keldani kiliseleri diofizit görüşe sahip olan kiliselerdir.

gottlieb daimler

Çalıkuşu ❤
Alman mühendis ve endüstri ürünleri tasarımcısı.

Schorndorf'da (Württemberg Krallığı) doğmuştur. İçten yanmalı motorlar ve Otomobil geliştirme konusunda çığır açmıştır.

Daimler ve onun yaşam boyu iş ortağı olan Wilhelm Maybach, hayalleri küçük hızla işleyen bir motor yapıp bunu herhangi bir lokomotife monte etmek olan iki mucitti. İkili 1885'te modern motorların habercisi bir tasarım yaptı ve arkasından iki tekerli bir bisiklete bunu uydurdular. Bu, ilk motosiklet olarak bilinmektedir. Ertesi yıl icatlarını bir posta arabasına ve bota uyguladılar.

Sonraları, 1890'de, Daimler Motoren Gesellschaft'ı (DMG) kurdular. İlk otomobillerini 1892'de sattılar. Daimler daha sonra hastalığa yakalanarak şirketten ayrıldı fakat deneyimlerini paylaşmak üzere hisse sahiplerinin ısrarlarıyla; 1893'te ayrıldığı şirkete 1894'te geri döndü. Maybach de şirketten ayrılmıştı fakat o da Daimler ile aynı zamanda işe geri döndü. Daimler, 1900'da hayata gözlerini yumdu ve Maybach DMG'den 1907 yılında ayrıldı. 1924'te, DMG yönetimi Karl Benz'in Benz & Cie. şirketiyle uzun dönemli bir ortaklık anlaşması imzaladı ve 1926'da bu iki şirket birleşerek Daimler-Benz AG adını aldı. Şirket, şu anda Daimler AG'nin bir parçasıdır.

tsugaru boğazı

Çalıkuşu ❤
Japon Denizi ve Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan, Japonya'nın kuzeyindeki Honshū ve Hokkaidō adalarının arasındaki bir kanaldır. Bu boğaz, adını Aomori İli'nin batı bölgesinden almıştır. Honshū adasındaki Tsugaru Yarımadası'nda bulunan Tappi Misaki ve Hokkaidō adasındaki Matsumae Yarımadası'nda bulunan Shirakami Misaki, boğazın en dar noktasıdır (19.5 km) ve altından Seikan Tüneli geçer.

tepkisizlik

aydilge
Yaşla doğru orantılı olduğunu düşündüğüm "aman ne haliniz varsa görün, bana bulaşmayın da." Durumudur.

Ergenlik bu duygu durumun taban noktasıdır, en çok tepkimeye bu dönemde rastlanır haliyle. yemeğin tuzlu olmasından gökkuşağının neden yedi renk olduğuna kadar hiç bir şeye tepkisiz- yorumsuz kalınmaz.

Sonra yaş ilerledikce tepkime çizgisi yukarı doğru ilerler. Önce ünüversitede derse katılım azalır sonra iş hayatında fazla mesaiye homurdanma. 70'li yaslara gelindikçe de sıfır tepkili pamuk gibi birisi olunabilir.

hakasya

aydilge
Ismini ilk kez altay sözlüğe kaydolunca gördüğüm ve nedir/neresidir acaba burasi diyip araştırınca güney sibiryada konuşlanmış, altay cumhuriyetinin kuzeyinde yer alan, başkenti abakan olan, 1991 yılından beri rusyaya baglı özerk cumhuriyeti olduğunu ögrendigin yerdir. Konuyu daha iyi anlamak adina cem yılmaz videosunu aşağıya bırakıyorum.(swh)

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=RF3vLoSiazU

saatleri ayarlama enstitüsü

aydilge
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarından biridir. 1961 yılında yayımlanmıştır. Şiirlerinde sembolist bir dil kullanan Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarında gerçekçi ve sosyal sorunlara eğilen bir tarzı tercih etmiştir. Saatleri Ayarlama Enstitüsü Türk insanının Doğu ile Batı arasında bocalamasını irdeleyen bir başucu romanıdır. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, içeriğini ve konusunu romanın karakterlerinden Nuri Efendi (Saat Ustası), Mübarek (Ayaklı ve yaşlı bir İngiliz yapımı duvar saati), Halit Ayarcı ve saat-zaman-insan ilişkilerinden almaktadır. Anlatım, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kendine has simgeci anlatımıyla birleşip, zaman zaman gelişen olaylarla birlikte başkalaşmaktadır. İnsanların popülerliğe ve paraya verdiği önemin, insanların nasıl bir anda yüz değiştirebileceğinin altı çizilmektedir. İki uygarlık arasında bocalayan Türkiye toplumunun yanlış tutumlarını,davranışlarını alaya alan eleştirel bir romandır.Yapıt çocukluğu II. Abdülhamit döneminde geçen, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde de yaşayan Hayri İrdal'ın anıları şeklinde kurgulanmıştır.Yalın bir anlatım vardır. Roman dört bölümden oluşmaktadır: Büyük Ümitler,Küçük Hakikatler,Sabaha Doğru,Her Mevsimin Bir Sonu Vardır.

Alıntıdır.https://www.storytel.com/tr/tr/books/501681-Saatleri-Ayarlama-Enstit%C3%BCs%C3%BC?gclid=CjwKCAjw-vjqBRA6EiwAe8TCk3ktJeXeMMSkYymSMrGOXQu4YrYC639X9S08SanlI4R-nLUmDdytgRoCBboQAvD_BwE