confessions

tacam

Tanyu - Toktamış yazar

  1. toplam giri 1094
  2. takipçi 5
  3. puan 14548

altay sözlük yazarlarının bugünkü mutluluk nedeni

tacam
Cam bilyeler... onlar benim çocukluğumun en zayıf noktası. Onlar benim çocukluğumun kurtarıcısı. Onlar benim var olma sebebimin tekrardan hatırlatıcısı.

En büyük hayalim şuydu;
Bir torba dolusu, sayamayacağım kadar çok bilyem olması. Belki o kadar çok bilyem olmadı ama birkaç avuç dolusu bilyem oldu ve onlardan bana 3 tanesi kaldı, daha doğrusu kalmış.

Çocukluğumun tek katili olan babam, benden ve oyuncularımdan her daim nefret eder ve ne zaman kendime bilye alsam hepsini elimden alıp çöpe atardı ama hangi çöpe attığını bilmezdim, çünkü; evdeki çöpe değil dışarıdaki çöplerden birine atardı.

Bir gün, biriktirdiğim bütün paramla avuç avuç bilye aldım. Mahallede kim varsa hepsi ile oynadım ve onların bilyelerini de almıştım. Sanırım o gün, o süre için, şans benden yanaydı.
Akşam olduğunda bilyelerimi evin çatısına saklamaya çıktığım sıra babam geldi ve bilyelerimi gördü. O an elimde olanları oradaki bir çıkıntıya sakladım ve o günden sonra yerini, bugüne kadar, unuttum.
Yaz temizliği denilen şu illet şey için evdekilere yardımcı olurken çatıya çıktım ve nasıl olduysa gözüm o çıkıntıya takıldı. İçeride tamı tamına 3 tane bilye vardı.

Çocukluğum orada duruyordu. Yaşayamadığım çocukluğum o çıkıntının içinde hafifçe parlayarak uyuyordu. İşte benim çocukluğum, işte benim mutluluğum.

altaysozluk.com/foto

sakıf

tacam
Camilerde son cemaat yerinin dışında ek bir bölüm.

Özellikle iç avlusu olmayan yapılarda, cemaatın hava şartlarından korunması amacına yöneliktir.

rumi

tacam
Türk ve İslam sanatında Batı kökenli süsleme motifi.

Yarım palmetlerden türediği ya da hayvansal kökenli olduğu araştırıcılarca tartışılan rumî, Batı illerinde arabesk olarak adlandırılır.

romanesk

tacam
Karolenj dönemini izleyen ve Gotik'e geçişi sağlayan dönem.

Bu dönem mimarisinde kitlesel görünüm, ağır bir taş işçiliği ve kaba oranlar dikkati çeker.

rokoko

tacam
18. yüzyılda ortaya çıkan süslemeci sanat akımı.

Resim sanatında saray yaşamından alınan konular ön plana geçmiş, heykeller dekoratif amaçlı biblolara dönüşmüş, mimaride ise bitkisel motifli bezemeler tavan ve duvar yüzeylerinde süsleme amacıyla bolca kullanılmıştır.

rik'a

tacam
Türklerin ortaya çıkardığı bir yazı çeşidi.

"Mim"lerin gözü kapanmış, "Sin" ve benzeri harflerin dişleri kalkmış, noktalar çizgilere dönüşmüştür. Daha çok el yazısında kulllanılır.

ribat

tacam
Kaynağı ileri karakol anlamında olan yarı askeri yapılar.

Sonradan, han ve kervansaraylar için geç döneme kadar kullanılan yerleşik bir terim.

revak

tacam
Bir yapının önünde yer alan, bir uzun kenarıyla yapıya bitişik, diğer uzun kenarı boyunca sütunların taşıdığı bir kemer dizisiyle dışa açılan, üstü tonoz, kubbe ya da çatıyla örtülü önü açık, güneş ve yağıştan korumalı yürüme bölümü.

(bkz:Portik)

renkli sır tekniği

tacam
Osmanlılar tarafından uygulanan bir çini tekniği.

Bu teknikte boya kullanılmaz. Sırın kendisi renklidir. ilk olarak, levha üzerinde sırların birbirine karışmasını önleyen, kontur oluşturan bir madde ile sınırlar belirlenir. Daha sonra, istenilen renkli sırlar boya gibi kullanılarak levha renklendirilir ve fırınlanır. Isı kapışsında eriyen sırlar kontur içinde kalarak birbirlerine karışmazlar.

rakursi

tacam
Bir nesnenin perspektif kurallarına uygun olarak kısaltılarak gösterilmesi.

Örneğin,
bir resimde tuval yüzeyine dik olarak yerleştirilmiş herhangi bir nesne bu yöntemle verilir.
0 /