confessions

saidnaci

1. nesil yazar - Adıyakşı

  1. entryler 6
  2. takipçi 1
  3. puan 916

yanlış cumhuriyet

saidnaci
Ermeni asıllı yazar Sevan Nişanyan ın Resmi ideoloji dayatmaları üzerine sorduğu 51 sorudan ve bunlara kendi perspektifinden verdiği cevaplardan oluşan kitabıdır.

Açıkçası ilk okurken yazarın kimliğinden dolayı ciddi bir ön yargı ile başlamama rağmen nişanyan mükemmel bir iş çıkarmış. Özellikle Atatürk ve kemalizm üzerine bakış açımı değiştiren nadir kitaplardan birisidir. Mustafa Kemal ve ideolojisinin hem lehte hem de aleyhte çok abartılacak şeyler olmadığını, imparatorlukların yıkılışı ve modern dünyanın inşaası sürecinde dünya üzerinde farklı bölgelerde ortaya çıkan ve benzer nitelikli onlarca liderden birisi olduğunu net bir şekilde ifade ediyor. Hele ki bu okumayı yakın bölgelerinde eş dönem -mesela iran ve Balkanlar- tarih okumaları ile yaptığınız zaman Nişanyan'ın ne derece haklı olduğunu görüyoruz.

Maalesef muhafazakar kesimde böyle kapsamlı bir çalışmaya rastlamak mümkün değil. Lehine çalışanı da aleyhine çalışanı da konuya bir akıl tutulması ile yaklaşıyor.

Nişanyan ve eş güdümlü tarih okumaları kafamda şu fikri netleşti ; o dönemde onlarca örneği olan bir lidere ve ideolojisine mi düşman olacağız yoksa bu liderler gibilerini sürekli olarak üreten küresel sisteme mi ? Sanırım ikinci seçenek daha mantıklı geliyor.

Edit ; imla.

feyli kürtler

saidnaci
ırak'ta iran sınırına yakın bedra ve hanekin bölgelerinde şayan şii kürtlerdir. ekseriyetle şii türkmenlerle iç içe yaşarlar. ırak genelinde hakim olan türkmen-kürt çekişmesi şiiliğin baskın karakterinden dolayı aralarında pek görünmez. Siyasi görüş olarak barzani çizgisine yakın durmaktadırlar. En son ırak'ta İran'ın proksi gücü olan Haşdi şabi'ye katılmak istemedikleri için şiilerle sürtüşme yaşadılar.

kibar feyzo

saidnaci
1978 yılında senaryosunu ihsan yüce'nin yazdığı ertem eğilmez'in yapımcılığını atıf yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı başrollerinde kemal sunal, ilyas salman, şener şen gibi isimlerin rol aldığı yeşilçam filmi. salt bir komedi filmi olmasından uzak alt metinlerinde sağlam sistem eleştirisi yapar.

altay sözlük

saidnaci
Açıkçası tüm kesimlerde yaşanan ağır kalitesizlik artık oturup insanlarla konuşmayı tahammül edilemez hale getirdi. Hele ki faşizmin artık iyice avamlaşması, ele ayağa düşmesi şöyle oturup ağız tadıyla faşizm konuşmayı, tezlerini tartışmayı imkansız hale getirdi. Dünya sözlükte böyle oluşum olduğunu gördüm, bakalım belki kafamızı yakacak faşistler bulur, belki birşeyler kaparız diye kaydolduğum sözlüktür.

Hayrola.