confessions

sahzaman

1. nesil yazar - Yağız

  1. entryler 189
  2. takipçi 6
  3. puan 5100

altay sözlük mobil uygulaması

sahzaman
az önce ilgili linkten indirdim, kurdum ve denedim. ben beğendim arkadaşlar, ilk izlenimim gayet stabil ve temiz bir arayüzü var. konum bilgisi dışında bir izin istemiyor. Sadece kurarken telefon bir uyarı verdi "bilinmeyen yayımcı, riskli olabilir" diye ama o da play store'da henüz bulunmayışından ötürü sanırım. Play protect tarafından tanınmıyor dedi çünkü. Boyutu da gayet küçük uygulamanın 6 MB falan. geliştikçee muhakkak daha iyi olacaktır ama bana ilaç gibi geldi şu an bu uygulama. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Hayırlı uğurlu olsun kutsal sözlüğümüze.

Bu da uygulamanın karşılama ekranı:

altaysozluk.com/foto
3

turk.net

sahzaman
3 yıldır kullanıyorum, hiç memnun değilim; sürekli gün içinde internetim kesilip kesilip tekrar geliyor ve kesintiler minimum yarım saat sürüyor. Fakat diğer servis sağlayıcılar tarife fiyatlarını öyle fahiş seviyelere taşıdı ki yine de 75 liraya kotasız 35 megabit hız için katlanıyorum. Ah şu kesintileri bir çözebilseler...

Geçenlerde bir kesinti esnasında cinnet geçirip vodafone'u aradım ve müşteri temsilcisi yarım saat allayıp pullayarak ve utanmadan 8 megabit hızlı interneti bana 90 liraya satmaya çalıştı. Denize düşen yılana sarılıyor, fiyatı dışında katlanılır yanı yok bu turknet'in.

hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım

sahzaman
milli, yerli vurgusunun her alandan her şey için gelişigüzel yapıldığı ve bu yol ile milli niteliklerimizin dahi içinin boşaltıldığı şu bedbaht günlerde; belki de bu söz ile atıfta bulunulan biz Türk gençlerine miras bırakılmış en milli ve en yerinde göndermelerden birisidir.

ne kükremiş sel gibi bendini çiğneyip aşacak, ne de dağları yırtacak; enginlere sığmayıp taşacak bir millet değiliz artık. Çakıldık, boş boş bakıyoruz birbirimize; uyuştuk, afyonlanmış gibiyiz ve korkarım umut yok. ne fizyolojimiz sağlıklı, ne psikolojimiz, ne fikirlerimiz ve ne de hayallerimiz. belki de yok hayallerimiz, yakıtımız bitesiye rölantideyiz...

ben biraz karamsarım bu memlekette yaşamakla alakalı ve bugün bu karamsarlığı buraya kusmak istedim, enerjisini düşürdüklerimden af dilerim; iyi sözlükler ulu Altay sakinleri.

su-35

sahzaman
sukhoi firması tarafından tasarlanan çok rollü, süper manevra yetenekli Rus savaş uçağıdır. Rus hava sahasında ki aktif görevde olan en ölümcül uçak olduğu söylenmektedir.


altaysozluk.com/foto

Şahsım bu uçağın manevra kabiliyetlerini 2019 teknofest etkinliğinde canlı olarak seyretme şansı buldu. Tamam bizim solotürk'ümüz daha iyi ama onun bir kareografisi ve müzikal - anlatısal boyutu var. su-35 gösterisi müziksiz, belirli kareografisi olmadan dümdüz ve karışık şekilde sadece uçağın manevra kabiliyetlerini göstermek amaçlı idi. Ne yalan söyleyeyim, su-35 sadece iniş - kalkış anlarında bile f-16 olan solotürk'ten daha etkileyiciydi. F-35'in de bu manevra kabiliyetlerine sahip olmadığı bilinen bir gerçek zaten, şu an Rus "su" uçakları ile başedebilecek bir teknoloji de yok zannedersem. Umarım ölmeden bir Türk savaş jeti de görürüm...

efes varım

sahzaman
bugün kırmızı Tuborg alacakken Carrefour'da gördüğüm ve uygun fiyatı ile dikkatimi çeken biramsıdır. 3 kırmızı Tuborg ile çakır olan beni 6 adet Efes varım çakır bile edememiştir. Almayınız, aldırmayınız arkadaşlar.

çok gezenin ayağına bok bulaşır

sahzaman
efendim bu sözü ilk defa küçük bir çocuk iken kurtlar vadisi dizisinde, Tuncay kantarcı karakterinden duymuştum. Babam sağ olsun, çok seyrederdi Süleyman Çakır'lı bölümleri.

Neyse, üstünden kaç sene geçti koca adam olduk ama bu söz hala benim zihnimde yerini korumaktadır. ve hakikaten çok gezenin ayağına bok bulaşmaktadır. gezdim, bulaştı...

Malum Tuncay kantarcı sahnesini de buraya iliştiriyorum.

no land

sahzaman
keşfedeli daha 24 saat doldurmadığım fakat müptela gibi dinlediğim müzik grubudur. türk, Azeri, Kürt ve farsi sanatçılardan meydana gelen grubun ismi de farklı coğrafya ve kültürlerlerden gelmelerine gönderme olarak "No land" koyulmuştur.

Benim özellikle müptelası olduğum parça ise aramızda albümünde yer alan niye bele uzundur bu yollar adlı eserdir. gerek müzikal gerekse anlatı olarak sanatın dibidir.

sahibinden.com beyefendileri

sahzaman
efendim uzun zamandır sahibinden.com kullanan birisiyim ve çoğu kategorisinde zaman zaman ürün ve hizmet ararım. son iki - üç yıldır ilan sahibi isimlerinde fazlasıyla şöyle bir şey gözlemlemekteyim:

İlan sahibinin adı x olsun, ilan sahibi isim bölmesinde "x bey" yazıyor. bey diye soyad mı var, kişi kendini beyefendi olarak görmekte ve bu görüşü kendisi ile muhatap olacak kişilere de mi dayatmakta, ya da ne? Anlayamıyorum fakat hem komik hem düşündürücü geliyor bana...

yalnızlığa alışan insan

sahzaman
bugün bunun bizzat ben olduğumu anladım. başarısız bir ilişkinin ardından, insanların evlendikleri andan ilk çocuklarını okula gönderdikleri ana kadar olan olağan süre zarfında hayatına kimseyi sokmamış olan ben şimdilerde bunu deniyorum.

fakat öyle işlemiş ki yalnızlık damarlarıma, bugün hoşlandığım ve flört ettiğim kadına ne kadar içten ve samimi olmaya çalışsam da bir tarafım sürekli rahatsız.

Bir yanım onu çok istiyor ki ona gösterdiğim yüzüm de bu fakat bir yanım da hiçbir şey istemiyor. Yalnız ve sevgisiz öleceğim sanırım...

hızlı koşan atın boku seyrek düşer

sahzaman
efendim doğrusu manasını yani atıfta bulunduğu vaziyeti çok çözebilmiş olmasam da yıllardır severek kullandığım bir sözdür. Neden manasını çözemediğime gelirsek; atın bokunun seyrek düşmesi mi iyidir yoksa sık ve üst üste düşmesi mi iyidir karar verebilmiş değilim..

Ben olumsuz algılıyorum biraz, sanki seyrek düşmekten bir yakınma var gibi... Şayet mana bu ise sahzaman isimli sözlük yazarının da sözlük içi faaliyetlerini en güzel şekilde ifade eden sözdür ayrıca kendisi.

Bir de çok gezenin ayağına bok bulaşır diye sevdiğim bir vecize vardır ki onu da başka bir zaman anlatmak isterim...
0 /