confessions

real asociedad

1. nesil yazar - Manço

  1. entryler 444
  2. takipçi 5
  3. puan 12943

yazarların günlük mobil veri tüketim miktarı

real asociedad
sürekli evde olduğum için artık pek kullanamadığım ve devrettiği için her ay yaklaşık 10 gb biriken internetimi hatırlatan başlık.

cevap: en fazla 1 gb harcayabiliyorum, o da aylık gün olarak da değil. zorlayarak.
neden zorluyorum? lütfen sormayın. parasını verdiğim bir ürünü zorla da olsa sonuna kadar kullanmak benim huyum.

cips

real asociedad
aynı yağın içinde defalarca cips kızartıldığını duyduğum için (doğru değilse bile tiksindim) yemiyorum. çocukken de ailem yedirmiyordu zaten pek. yani hayatım boyunca toplamda 1-2 paket yemiş olabilirim tek tek aldığım ödünç cipsleri hesaplarsak.

atatürk türkçüdür bu konuda hiçbir tavizi yoktur

real asociedad
atatürk mutlaka bir türkçüdür ama kendisinin bu konuda tavizinin olmadığını söylemek ne kadar doğrudur bilemiyorum. iç siyasette bu türkçülüğün etkilerine hakim olmadığım için bir şey yazamam ancak dış siyasette sovyetler gibi oldukça ciddi bir etken vardı. bu etken de türkçülük konusunda tavizkar olmak mecburiyetinden bırakmış olabilir. türk ocaklarının kapatılması meselesinde sovyetlerin tr dışişleri bakanı t. rüştü aras'ı uyardığını ve sovyetlerin iç işlerine fazla karışıldığını ve bu ocaklarda turanist eğitim verildiğini söylemesi ciddi bir dönüm noktasıdır. bu noktadan sonra türk-sovyet dostluğuna ve denge siyasetine verilen önemden dolayı ocaklar yerini halkevlerine bırakmıştı.

bu yazdıklarım tarihi birer gerçek. atatürk'ün taviz vermiş olması da onu küçültmez aksine yüceltir düşüncesindeyim. zira dünyanın şartlarını bilen ve halkını idealist hayallere kurban etmeyecek kadar ilerigörüşlü bir liderdi.

türkçülük

real asociedad
türklerin birleşmesini öngören fikir akımı.
birleşim, ama nasıl bir birleşim? bu konuda iki ayrı fikir var.
ilki, türklerin kültür, dil ve siyasi birlik sağlaması fikridir. bu fikri osmanlı döneminde ittihat ve terakki lideri enver paşa savunmuştur. siyasi birlik, osmanlı'nın kurtulmasıyla yetinmeyip azerbaycan ve türkistan türklerinin bağımsızlıklarını ve birliğini sağlamaya yönelik adımlar atmak demekti. enver paşa da bunu denedi.

ikincisi, kültür ve dil birliği. bu birlik idealist yaklaşımın dışında, şartlara göre gerçekçi hareket etmek olduğu gibi siyasi birlikten önce ciddi bir temel oturtulmak istenmesi manasına da gelebilir. bu fikrin savunucusu da mustafa kemal atatürk'tür. bu şekilde milli temellere oturan bir türkiye cumhuriyeti devleti kurdu.

konuyla ilgili kısa ve öz yazım için buyrun: https://yenigorunum.blogspot.com/2020/04/genc-cumhuriyette-turkculuk-uzerine.html

ekonominin çökmesi

real asociedad
asla gündeme gelmeyen konudur. aslında gelmemesine de bir ölçüde şaşırıyorum.
17 nisan 2020 18.23 itibariyle dolar kuru 6,93 TL. bunu aynısı daha önce yaşanınca hükümet istifa diyen insanlar (ki tamam istifa çağrısını da desteklemiyorum) fazla suskun gibi geliyor. korona gündemi nelere kadir...

kadir mısıroğlu'nun atatürk'ün hayaletiyle konuşması

real asociedad
hayretle izlediğim video.
inanarak nasıl bu kadar boş konuşulur ve bu insan nasıl bu kadar teveccüh görebilmiş asla anlayamıyorum.
yani bir insanın mustafa kemal paşa'nın yaptıklarını onaylamaması, kimi yönlerden kendince kusurlu bulması çok normal bir şey olarak kabul edilebilir. hatta ileri gider ingilizlerle anlaşmıştır diyebilirsin. buna inanmış olabilirsin, kendince önkabullerin ve tabuların vardır.
ancak anlatılan hikaye lord of the rings veya harry potter kurgusundan daha fantastik. inanılması bu kadar zor olan bir insana üstad diye hitap edip peşinden gidenler olması gerçekten çok şaşırtıcı.

otokratik rejimlerin koronavirüs önlemleri

real asociedad
batı'daki mevkidaşlarına oranla daha tutucu ve despotik yapıların başlarında görev alan çin ve kuzey kore liderleri, sözlerinin emir telakki edilmesi sonucu şüphesiz ki halkına daha çok söz geçirebileceklerdir. bundan dolayı "evde kal" çağrısını çoğu batı medeniyeti gibi rica yoluyla değil de bu yolla yapacaklardır.

konuyla ilgili yazı yayında -> https://yenigorunum.blogspot.com/2020/04/kuresel-krizlerde-rejimlerin-tutumu.html
0 /