confessions

real asociedad

Gökbudak - Toktamış yazar

  1. toplam giri 79
  2. takipçi 3
  3. puan 2803

tarih tekerrürden ibarettir

real asociedad
bu söz klişeleşmiş bir atasözü kıvamındaymış gibi gözükse de aslında tarih felsefesinin konularına dahildir ve uzun yıllar tartışılmıştır. karl marx'ın bu konudaki bazı tespitleriyle beraber, tarihte yinelenmiş gibi gözükecek kadar birbirine benzeyen olayların yaşanmış olması da bu sözü kanıtlar niteliktedir.

bu konuyla ilgili yazımın linkini siz değerli yazarlarımızın zevkine sunayım => https://t.co/WGZjw5I2nH

ikinci dünya savaşı'nın hazırlıkları

real asociedad
İki dünya savaşı arasında çok fazla olay yaşanmıştır. Galipler, galibiyetlerini pekiştirme yoluna giderken mağluplar da bu mağlubiyetleri tersine çevirmek için hazırlıklara girişmişlerdir. Bu iki dünya savaşında oluşan ittifaklar düzeni, savaşın kendisi kadar önemli olmakla birlikte aslında pek de öngörülemez değillerdi.

reklam

yeni yazımda batı avrupa devletlerinin yaklaşmakta olan büyük savaşa yönelik hazırlıkları, iç politikadaki faaliyetleri ve ittifakların oluşma şekillerini anlattım. link için buyrun -> http://www.laklakalab.com/2019/04/bat-avrupada-yeni-bir-dunya-savasnn.html

reklam

chp'nin altı oku

real asociedad
atatürk ilkelerini sembolize eder. en uzun ok olan (bkz:devletçilik) okunun başladığı noktada bir "çentik" bulunur. bu çentik, aslında devletçiliğin ne olduğunun tam bir izahı gibidir. devletçilik ne sanıldığı gibi sosyalizme yakın, devletin tüm ekonomiyi elinde tuttuğu veya tutmak istediği, ne de tam manasıyla bir serbest piyasa ekonomisini ve özel teşebbüsü kabul eder. her ikisinden de içinden izler barındırır.

konuyla ilgili detaylı ve basit dille yazılmış bir yazıyı siz değerli okuyucularımıza sunuyorum. link için http://www.laklakalab.com/2019/04/devletcilik.html

şir gazi han

real asociedad
1700'lü yıllarda Hive hanlığı'nın hanı.

döneminde türkistan coğrafyasını kendi kolonisi haline getirip sömürgeleştirmek isteyen rusya'ya karşı ciddi bir tokat savurmuş, bu işin o kadar da basit olmayacağını, türklerin bağımsızlıklarını kolay kolay elden bırakmayacaklarını hissettirmiştir.

şir gazi han ve hive hanlığı'na yapılan saldırıyı bertaraf etmesi konulu yazımı şiddetle tavsiye ediyorum. umarım türklük bilincimiz hakkında kısa da olsa bir parça barındıran bu yeni yazımı beğenerek okursunuz. http://www.laklakalab.com/2019/04/rusya-karssnda-bir-turk-sir-gazi-han.html

ak parti'nin teşekkürler istanbul afişleri

real asociedad
cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ve ak parti istanbul büyükşehir belediye başkan adayı binali yıldırım'ın fotoğraflarının olduğu, "gönül belediyeciliği kazandı" ve "teşekkürler istanbul" yazılarını barındıran afiş.

seçimi yüksek seçim kurulu'nun geçici sonuçlarına göre kaybeden, kaydırma ve geçersiz oy incelemelerinin neredeyse yarısı bitmesine rağmen hâlâ 18 bin oyla geride olmasına rağmen binali yıldırım kazanmış gibi gösterilmektedir.

ekrem imamoğlu'nun anıtkabir'i ziyareti'ne "milletin sinirini bozmaktadır" diyen sayın binali yıldırım, kendi partisinin afişlerine ise "istanbullulara teşekkür etmek suç mudur?" dedi. ancak afişlerde "gönül belediyeciliği kazandı" da yazmaktadır. bilindiği gibi, gönül belediyeciliği sözü de kendi partisine aittir. takdir yüce Türk milletinindir.

harezmi

real asociedad
harezmi (780-850)

matematik, astronomi ve coğrafya bilginidir. matematik alanında yaptığı çalışmalarla "cebir" bilimini geliştirip sistemleştirmiş, matematiğin ayrı bir bilim dalı olarak var olmasını sağlamıştır. harezmi, hint sayı sisteminden faydalanarak ilk kez "sıfır" rakamından bahsetmiştir. iki bilinmeyenli denklemlerin çözüm yolunu bulmuş ve bilinmeyen işareti "x" simgesini matematik bilimine kazandırmıştır.

hazini

real asociedad
hazini (?-1155) hassas terazilerin mucidi.

kimya, fizik ve astronomi bilimlerindeki çalışmalarıyla ölçü ve tartı aletlerine yaptığı katkılarla tanınan bir bilim insanıdır. hazini, newton'dan beş yüz yıl önce "her cismi yerkürenin merkezine doğru çeken bir gücün olduğunu" söylemiştir. roger bacon'dan yaklaşık yüz yıl önce dünya'nın merkezine doğru yaklaştıkça suyun yoğunlaştığı fikrini ortaya atmıştır. bir cismin düşük yoğunluklu havada ağırlık kazandığını yoğun havada veya suda ise ağırlığının azaldığını keşfetmiştir.

icat ettiği hassas terazi sayesinde metallerin ve taşların saf olup olmadıklarını ve metalleri özgül ağırlıklarını tespit edebilmiştir.

0 /