confessions

real asociedad

1. nesil yazar - Manço

  1. entryler 417
  2. takipçi 5
  3. puan 12012

osmanlı devleti'nin yanlış bulunan stratejileri

real asociedad
timur'un anadolu'yu baştan başa alması ve bayezid han'ı da esir almasından daha fena bir şey var. devlet hükümdarsız kalıyor. peki neden hükümdarsız kalıyor? çünkü o zamanki kaidelere göre padişahın oğullarının hepsinin (bir veliaht tayin edilmişse dahi) tahtta eşit hakkı vardı. ortada çok sayıda veliaht olunca da hükümdarlık için verilen savaşlar uzadıkça uzadı. sonuç olarak başsızlık devri dediğimiz fetret devri meydana geldi. ta ki i. mehmed yönetimi ele alana kadar. (bilginiz olsun bu devirde de kardeş katli oldu.) bu başsızlık devrinde anadolu topraklarındaki siyasi birlik bozuldu, isyanlar çıktı. merkeziyetçi bir yönetim anlayışına sahip devletlerde, özellikle de osmanlı gibi anadolu-rumeli koridoru mevcutsa yani toprakları geniş, bazı taşra eyaletleri merkezde uzaktaysa merkeziyetçilik gereklidir. bu durumda isyanlar çıkması devlet bütünlüğüne zarar verir. yani aslında kardeş katli dediğimiz mesele, devletin veraset sistemini bir kesinliğe ulaştırarak bağlayıcı bir kayıt altına almaktır. ii. mehmed de devrinin ötesinde bir hükümdardı ve bunun bir şekilde devletin çöküşüne sebep olabileceğini anlayıp bu maddeyi kanunlaştırdı. yani aslında büyük savaşlar, yıllar süren başsızlık ve çıkan isyanlarla hem halkın hem ekonominin hem toprağın zarar görmesini engellemeyi amaçladı. büyük savaşlardansa kendi kardeşlerini, oğullarını feda ederek hanedan içinde bu işi halletmek yoluna gitti.

fatih sultan mehmed'in istanbul'un fethi haricinde de çok başarılı ve devrinin ilerisinde olduğunu kaleme aldığım yazımın linki:
https://yenigorunum.blogspot.com/2020/02/ii-mehmed-neden-buyuktur.html

üç kağıtçı

real asociedad
Kemal Sunal ve Ali Şen'in başrollerini paylaştığı 1981 yıl yapımı Türk Filmidir.

Üç Kağıtçı Filminin diğer oyuncuları; Ülkü Özen, Turgut Özatay, Reha Yurdakul, Nizam Ergüden, Hakkı Kıvanç, Zeki Alpan, Arap Celal'dir.

Üç Kağıtçı Filminin Konusu: Rıfkı (Kemal Sunal), ölen babasının mallarını satmak için Almanya'dan köyüne döner. Köyde birden adı "Ermiş"e çıkar. Rıfkı, yağmur duasına çıkan köylüler için yarım saat içinde yağmur yağdırır. Üfürükçülük yapar. Evde kalmış yaşlı kadınların kısmetini açar. Kötürümleri üfleyerek ayağa kaldırır. Bu arada bazı çıkarcılar, köyün Belediye Reisi seçimlerine Rıfkı'nın girmesini isterler.

ali kuşçu

real asociedad
Ali Kuşçu, hac maksadıyla Mekke'ye giderken Tebriz'e uğradı. Burada Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan'dan büyük ilgi gördü ve elçilik göreviyle Fâtih Sultan Mehmed katına gönderildi. İlmine hayran olan Fâtih'in ısrarı üzerine elçilik görevini tamamladıktan sonra İstanbul'a döndü ve yol boyunca büyük törenlerle, armağanlarla karşılandı. Fâtih 1473'te Uzun Hasan üzerine yaptığı sefere birlikte götürdüğü Ali Kuşçu'yu dönüşte Ayasofya Medresesi'ne müderris tayin etti. Bu tayin İstanbul'da astronomi ve matematik alanındaki çalışmalara canlılık getirmiş, hatta Ali Kuşçu'nun derslerini ilim adamları dahi takip etmişlerdir.

kaynak: https://islamansiklopedisi.org.tr/ali-kuscu

osmanlı devleti'nin 1302'de kurulması

real asociedad
rahmetli halil inalcık hoca'nın dile getirdiği ve makul sebeplere sahip iddia.

bir devletin resmi kuruluş günü bile günümüzde çok basit şekilde saptanabilirken, örneğin türkiye cumhuriyeti'nin kuruluş günü cumhuriyet rejiminin millet meclisi'nden geçtiği gündür, ne yazık ki günümüzden yaklaşık altı asır öncesi için durum bu kadar kolay olamamaktadır.

1299 yılı kuruluş genel olarak dillendirilse ve kabul edilse de bir devletin kuruluş yılı yapılan önemli bir fetih (bu durumda karaca hisar'ın alınması) veya resmî bir belgede isminin geçmesi (bu durumda vakıf belgelerinde osmanoğullarının isminin ilk defa geçmesi) şeklinde değerlendirilebilir.

belirli bir kesinlik olmadığı için naçizane görüşüm "14. yüzyılın başı" deyip işin içinden çıkmaktır. (çünkü bu tanım kesinlikle doğrudur.)

osmanlı devleti'nin grand stratejisi

real asociedad
osmanlı devleti'nin grand stratejisi, devletin bir bütün olarak kişi ve makam fark etmeksizin bir bütün olarak bir hedefe yürümesi ve bu hedef doğrultusunda ilerlemesi.

bu terimin var olup olmadığı bilinmiyor. yani örnek vermek gerekirse sultan birinci selim ile sultan birinci abdülmecid'in saltanatı döneminde yaşananların aynı grand (büyük) stratejiye ilerlemek için atılmış adımlar olup olmadığını bilmiyoruz.

istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi tarih bölümü öğretim üyesi doç. dr. özgür kolçak ise osmanlı devleti'nin bir grans stratejisi olduğu kanaatindedir.

yeni chp'nin aslında eski akp olması

real asociedad
halkçı bir partinin toplumun her kesimine kucak açması kadar doğal bir durum yoktur. lakin bunu yaparken doğanın kanunu olacak şekilde içine alacağı kesimi kendi politikalarına uydurarak (tabiri caizse yontarak) yoluna devam etmelidir. günümüz chp'si ise her kesimden insanın sesi olmayı denerken chp'yi chp yapan her şeyi ya eskide bıraktı ya unuttu.
1

türkiye cumhuriyeti'nin en büyük sorunu

real asociedad
başlıkta "en" kelimesi olmasa uzunca sıralamalar yapmak mümkün.

bana göre ise iki önemli sorun var: eğitim sorunu ve liyakatsizlik. bir seçim yapıp da "en"imi belirleyemedim.

eğitim sistemimiz çok kötü. sistem ezberci, baskıcı ve dikte edici. gelişime değil tek kalıptan çıkmışlığı esas alıyor. hadi diyelim çok inançlı ve töz sahibi bir insansınız ve eğitimi bir şekilde kendi meziyetinizle tamamladınız ve maslow'un piramidinde yükseliyorsunuz. tam o noktada da önünüze liyakatsizlik geliyor. sizin talip olduğunuz vazifeye sayın bilmemkinin dıdısının dıdısı atanıyor veya görevlendiriliyor.

sonra beyin göçü var. (bkz:beyin göçecek tabi ne yapacak)

ali karahasanoğlu

real asociedad
yeni akit yazarı.

Sivas Katliamı ile Gezi Olayları'nı karşılaştırdığı yazısında, toplamda 37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas Katliamı sanıklarının suçlu bulunmalarını hatırlatarak "Topu topu 6 saat.. Başı, sonu hepsi 6 saat.. " ifadelerini kullanmış.

kaynak: https://twitter.com/vaziyetcomtr/status/1230012340734656512
yazı: https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/ali-karahasanoglu/sivasta-idam-gezide-beraat-31368.html
0 /