confessions

radikal kemalizm

Yıldıray - Toktamış yazar

  1. toplam giri 450
  2. takipçi 7
  3. puan 13780

umudunu yitirmek

radikal kemalizm
Beklentinin ve güzel şeyler olacağına dair güven duygusunun ortadan kalkmasıdır.

Dün kısa bir süreliğine bu duyguyu hisseder gibi oldum ve bu da az daha benim için çok değerli birisini kaybetmeme mal olacaktı. Ancak neyse ki geçti gitti.

15 temmuz darbe girişimi

radikal kemalizm
Silahlı kuvvetler içerisinde yuvalanmış bir grup hain azınlık tarafından gerçekleştirilmiş alçakça bir terör eylemidir. Bu girişim kadar, bu girişimi silahlı kuvvetlerin tamamına mal etmek ya da bu girişimi geçmişteki darbelerle bir tutmak da şerefsizlik ve pespayeliktir.

Zaten o gece darbeyi asıl engelleyen unsur ordudaki kemalist askerlerdir, yani yine silahlı kuvvetlerin kendisidir.

hüseyin nihal atsız'ın evrim teorisi hakkındaki düşünceleri

radikal kemalizm
Pek bilinmeyen ya da üzerinde pek durulmayan bir konudur.

Nihal atsız her ne kadar evrim teorisini kabul ettiğini doğrudan söylemiş olmasa da kabul ettiğini gösteren yazıları mevcuttur.

Mesela bir makalesinde "insanların soy soy adem ile havva'dan türemedikleri artık bilimsel olarak ispatlanmış bir hakikattir." gibi bir şeyler söylüyordu. Tam olarak kelimesi kelimesine böyle dememiş olabilir ama bu anlama gelen bir sözdü.

sen doğru dur eğri belasını bulur

radikal kemalizm
Bir nevi Allah'a havale etmekle aynı anlama gelen müthiş ötesi yunus emre özdeyişi.

Bugüne kadar kimseyi kandırmadım, aldatmadım. Gerçekten çok gerekli olmadıkça da kimseye yalan söylemedim. Bazen birilerini kırdığım olsa da sonrasında vicdan azabı çekip özür diledim, gönlünü almaya çalıştım. Çünkü Birisini kırdığımı düşündüğümde gerçekten içim sızlıyor ve bir türlü de rahat etmiyor. Dayanamıyorum.

Ama artık iyice anladım ki bazı insanlar gerçekten iyi niyetten anlamıyor. Bu tür insanların seviyesine inmemek ve onları kendi haline bırakmak en iyi yöntem.

kabak tadı vermek

radikal kemalizm
Sürekli yinelenen ya da uzatılan bir konunun artık sıkıntı ve rahatsızlık vermesi durumudur.

Mesela geçenlerde istemeden kırdığımı ya da gücendirdiğimi düşündüğüm birisinden özür diledim. Bugün ise söylediğim bir şeyi kendi üstüne alınıp bana saldırdı. Ben doğal olarak karşılık verince de daha da çirkin bir üslup kullanmaya başladı.

Ben ona cevap vermeyi bıraktım ama o hala beni kastederek ortaya imalı imalı laflar atıyor. Ben onu kale almadıkça o beni kaşımaya çalışıyor, gitgide daha çok çirkinleşiyor ve şahsımla ilgili onur kırıcı sözler sarf ediyor.

Hatta ve hatta iyice haddini aşarak beni tehdit etmeye kalkışıyor. Neyse ki benim tehdit edilecek bir şeyim de yok alnım açık.

ayın yarılması olayı

radikal kemalizm
Benim anladığım ve bildiğim kadarıyla kuran'da yer almayan olaydır. ilgili ayette de kıyamet zamanı gerçekleşecek bir olaydan bahsedilmiştir, yani muhammed'in ayı yarması değildir bahsedilen.

Ayrıca kuran'da "bizi mucizeler göstermekten alıkoyan öncekilerin yalanlamasından başka bir şey olmadı." Ve "de ki: ben de sizin gibi bir beşerim. Tek fark bana vahyediliyor." Gibi ayetlerden muhammed'in herhangi bir mucize göstermediği anlaşılmaktadır.

Muhammed'in mucizeleri hadisler yoluyla sonradan üretilmiş efsanelerdir.
0 /