confessions

queen♛

Yıldıray - Yabgu

  1. toplam giri 674
  2. takipçi 18
  3. puan 13609

softbol

queen♛
Özellikle ABD'de popüler olan, beyzbola benzeyen ve bu spordan türetilmiş bir oyundur. Aralarında ufak farklılıklar vardır. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda olimpik spor unvanını kazanmıştır. Saha ölçüleri ve ekipman boyutları beyzbola göre daha küçüktür.

ragbi

queen♛
Ragbi, iki takım arasında, oval bir topun el ve ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılması esasına dayalı olarak oynanan takım oyunu. Ragbi birliği ve ragbi ligi olmak üzere farklı kurallara ve oyuncu sayısına sahip iki türü vardır. Anavatanı İngiltere olan ragbi, sonradan İngiliz sömürgelerine yayılmıştır.

netbol

queen♛
Netbol, yedişer kişiden oluşan ve bir fileli çembere zıplayarak sayı atmayı hedefleyen bir spordur. ABD'de basketbolun kadınlara yönelik bir sürümü olarak ortaya çıkan netbolun amacı, fileli çemberden topu karşı taraftan daha çok geçirmektir. Oyuncular topla ne koşabilir ne de topu çeşitli şekillerde sürebilir.

ragbi birliği

queen♛
Ragbi birliği İngilizce: Rugby union ve dünya üzerinde yaygın olan bilinen adıyla kısaca ragbi, 19. yüzyılın ilk yarısında İngiltere'de kurulan birebir temasa dayalı bir takım sporudur. Günümüzde bu birliğin kuralları ile oynanan oyunun adı haline geldiği için çoğunlukla ragbi birliği şeklinde küçük harflerle yazılır.

atletizm

queen♛
Atletizm, bir pist veya alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür etkinlikler, çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür. Bilinen ilk koşu yarışı MÖ 3800'lü yıllarda Mısır'da düzenlenmiştir.

buz hokeyi

queen♛
Buz Hokeyi, buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20'den fazla oyuncu vardır.

sutopu

queen♛
Sutopu, 6 alan oyuncusu biri kaleci, kaleci dahil 7'si oyun icinde, yedeklerle beraber toplam 14 kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı ve 8 dakika 4 periyot süresince en fazla 20x30 metre boyutundaki havuzda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak suda oynanan bir takım oyundur.

badminton

queen♛
Tüytop ya da badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur. Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmemesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır.

hentbol

queen♛
Hentbol, altısı saha içinde, biri kalede olmak üzere yedi oyuncuyla oynanan bir takım sporudur. Oyun süresi 30'ar dakikalık iki devreden oluşur. İlk yıllarında futbol stadyumlarında 11 kişilik takımlar halinde çim üzerinde oynanan hentbol, 1950'lerden sonra yaygın bir salon sporu haline dönüşmüştür.

balık pulu

queen♛
Pul, balıkların bazı diğer canlıların derisini kaplayan kemik veya mine benzeri yapıdaki küçük plaka. Dış etkenlerden ve diğer canlılardan korunmaya yardımcı olur.

chintz

queen♛
Chintz aslen, özellikle Hindistan'dan ithal edilen, tipik olarak hafif düz bir arka plan üzerinde, farklı renklerde çiçekler ve diğer desenleri içeren tasarımlarla basılmış olan alacalı tekstillerdi.

lame

queen♛
Lamé, şeritlerin bir fiber ipliğin etrafına dolandığı guipé yerine, ince metalik fiber şeritlerle dokunmuş veya örülmüş bir kumaş türüdür. Genellikle altın veya gümüş renklidir; bazen bakır lame görülür. Lame, kumaştaki diğer ipliklerin bileşimine bağlı olarak farklı çeşitlerde gelir.

gabardin

queen♛
Gabardin, dimi örgüyle dokunmuş ama çözgüsü veya atkısı normalden çok daha sık olan yünlü veya pamuklu kumaş. Gabardin dokumalarda çözgü sayısı atkı sayısından daha fazla olduğu için rigalar kumaşın yüzünde veya tersinde daima 45 derecelik bir açıdan daha diktir; bu durum kumaşın su geçirmezliğini sağlar.

habutai

queen♛
Habutai veya habotai, ipek kumaşın en sade dokumalarından biridir. Geleneksel olarak Japonya'da dokunurken, çoğu habutai bugün Çin'de dokunuyor. Normalde astar ipekdir ancak tişörtler, abajurlar, yazlık bluzlar veya çok hafif iç çamaşırları için de kullanılabilir.

lawn choth

queen♛
Çimen kumaşı veya çimen, çoğunlukla pamuktan yapılmış, ince, düz bir dokuma tekstildir. Ayrıca kullanılan terimler arasında batiste ve nainsook bulunur. Başlangıçta düz örgü ketenlere ve keten çimlere uygulanan ad aynı zamanda "mendil ketenleri" olarak da adlandırılır.

denim

queen♛
Denim, atığın iki veya daha fazla çözgü ipliği altına girdiği sağlam bir çözgü yüzlü tekstildir. Bu dimi dokuma, pamuklu ördeşten ayıran çapraz bir şerit oluşturur.

challis

queen♛
Bazen challie veya chally olarak adlandırılan Challis, hafif dokuma bir kumaş, başlangıçta pamuk, ipek veya yün gibi tek bir elyaftan veya pamuk, ipek veya yün gibi tek bir elyaftan yapılabilen ipek-yün karışımı rayon olarak.
0 /