confessions

owl

1. nesil hukuk danışmanı - Yağız

  1. entryler 165
  2. takipçi 11
  3. puan 5700

insanı değiştiren şeyler

owl
Çok basit “yaşadıkları” tabii ki.Doğru yolda olan biri başına bir şey gelir ve yolunu şaşırabilir aynı şekilde yanlış yolda olan biri bir şeyden ders alır ve doğru yola ulaşır.

Milyon yılların kısır döngüsü. bgv

liseden görüştüğü hiç kimse kalmayan insan

owl
Şu sıralar bürünmeye çalıştığım şey.Bulunduğum okullarda kendi kafa yapıma göre bir insanı bulup da hakiki bir şekilde dostluk yapamadım.Yaşıtlarıma göre hayata bakış açım biraz farklı (bir günde 3 kızla takılmadım içki içmedim bunları instagram hikayemde paylaşmadım kendim oldum vs vs) ve genellikle kendi halimde takıldığım için olabilir.Allah affetsin bir de çok kafa açıyorlar ben az konuşan öz konuşan insanları seviyorum. bgv

gecenin şiiri

owl
Ey dost ben gönlümü senden yana yolladım,
onun bir daha benden yana gelmesi mümkün değil.

ey yay kaşlı, okun ne zaman göğsümden yana doğrulsa,
o okun ucundaki demirden yana göğsümü germezsem,
erkek değilim.

ey dost gönlümü aldın
şimdi maksadın cânım ise,
ben cânımı ve bâşımı çoktan koydum bu yolun üstüne.

Muhibbi

breaking bad

owl
Hayatımda gördüğüm en cenabet dizi karakteri walter white.
Bir insan kimya hocalığını bırakıp kansere yakalanarak “çok vaktim yok aileme para bırakmam lazım” diyip uyuşturucu üretimine geçerken salak ve bağımlı bir ortak yüzünden (jesse pinkman) defalarca öldürülme ve yakalanma tehlikeleri ile karşılaşıp milyonlar kazanıp aklayamıyorsa üstüne başkalarına kaptırıyorsa ve kayınbiraderi (dea ajanı olan mal) tarafından boktan bir defterde bulunan bir not yüzünden yakalanıp gözünün önünde ahmaklığı yüzünden öldürülüp karısı (skyler nam-ı değer sürtük white) tarafından defalarca aldatılır mı ? Herif neye elini atsa kurutuyor.


Yalnız diziyi bir çırpıda özetledim tebrikleri alayım. bgv

berat albayrak ve özge ulusoy olayı

owl
Söylentilere göre Çokomelli damadımız binali yıldırımın evladının teknesinde manken özge ulusoyu götürmüş ve karısını dövmüş bunun üstüne kendi birileri tarafından dövülmüş.

Ekşi sözlükte bu konu hakkında açılan entry anında mahkeme kararı falan filan ile silinmiş.(Ne güzel adalet güçlü olana hızlıca tecelli ediyor)

Bu çokomelli sürtük (saçına sakalına bakıldığında ustura ile kılları kesilmiş eşşeğe de benziyor) vatanı milleti ekonomiyi bırakıp kendi uçkurunun cırcırına düşüyor.Üstüne bir de dindar mümin pozları kesiyor !

Biz hala böylelerine devlet işi verelim üstüne patates soğandan şikayet edelim.

bir pesimistin gözyaşları

owl
Türkçe rap platformunun mihenk taşlarından biri olan sagopa'nın ilk albümü.

İlkler her zaman ham gelir ama bu albüm şarkıları özellikle beatleri ve skitleri ile göz dolduruyor.

En beğendiğim şarkıları

24
Bir pesimistin gözyaşları
Karabiber duası
1

lgbt

owl
Sapkınlık ve şarlatanlık dolu bir harekettir.Bu hareketin öncüsü alfred kinsey bebekler ve çocuklar üzerinde orgazm deneyleri yapan ve yaptıran aynı zamanda para karşılığı küçücük bir kız çocuğunun babası tarafından tecavüze uğramasını sağlayan pis bir sapıktır.

Bu hayatta cinsel eğilimleriniz hormonlarınıza bağlı olabilir. (artık tedavisi var hormon yüklemesi ve çeşitli yiyecekler ile doğal haline geri dönüyor)

Bu hareketi özgürlük ile bağdaştırmayın ! Misalen Taksimde ramazan gününde yürüyüş yapmak ve islam dinine saygısızlık yapmak nasıl bir özgürlük ?

Bir de bunu atatürkçülük ile bağdaştırmaları yok mu ?

Deli oluyorum ! Atatürk toplumun düzenini bozan hangi ahlaksızlığa izin verirdi ?

Böyle şeyler toplum düzenini bozar arkadaşlar.Biz avrupalı bir millet değiliz biz doğulu çoğunluğu müslüman olan bir milletiz yazısız ölçüsünü edepten alan kurallarımız var.Devletimiz kesinlikle “avrupa yapıyor” gazına gelmeyip böyle lgbt yobazlıklarına resmi izin vs vermemelidir.

franz kafka

owl
Milena ile magazinsel boyut kazanmış dostoyevski'nin var ettiği yazardır.(böcek metaforu tamamen rus yazara aittir kafka kendisinden esinlenmiştir.)

özgürlük

owl
Bağımsız olmakla en çok karıştırılan kavramdır.Bağımsızlık sınırsızdır fakat özgürlükler başkalarının özgürlüğü dahil olduğunda biter.

peaky blinders

owl
Bu sabah üyeliği alıp Bir günde ilk sezonunu bitirip ikinci sezonuna geçtiğim netflix dizisi.

Kısaca konusu ingilterede birinci dünya savaşından sonraki yıllarda mahallenin adeta “kabadayıları” olan shelby ailesinin illegal işleri ile yükselişini anlatıyor.

Shelby ailesi Biraz godfather esintileri veriyor.Baya corleone ailesini model almışlar.

Spoiler vermeden ilk sezonu anlatacak olursam dizi biraz yavaş ve sıkıcı başlıyor ama sabır gösterirseniz sonradan kabak çiçeği gibi açılıyor.

Bu tarz yapımlar arasında en iyisi olan the godfather serisini izlememden dolayı bana öyle gelmiş olabilir. bgv

Sonuç olarak dizi güzel tavsiye ederim.

islamı ve müslümanları kötülemeye çalışanlar

owl
Hangi kabul edilebilir bir akıl kasıtlı bir şekilde bir inancı kötülemeye çalışır ki ? İnsanların kendilerine biçtikleri saygıyı hak eden inançları ilkeleri vardır.

Tarihsel olarak baktığımızda 16 türk devletinin temelinde hoşgörü vardır.Topraklar savaşla alınır ama orada kalıcı olmak isteniyorsa halkının gönüllerini fethetmek zorundasınız.Çok şükür ki biz bunu defalarca başarabilmiş bir milletiz fakat şu an aktif mi ? Hayır.

Geçmişten bir örnek vermek istiyorum size.

“Konstantinopolis'te latin külahı görmektense türk sarığı görmeyi tercih ederim” Bizans Grand Dükü Notaras


İşin genel ve dini boyutuna gelirsek

İslam tamamen doğru bir şekilde anlaşılıp yaşandığında güzelleşiyor.Biz Komşusu açken tok yatanlardan olduk yüce dinin ilk ayeti olan “oku” yani müslüman allah için üret ve çalış anlamına gelen ayeti unuttuk.


Bugün islam dininin kötü bir şekilde anlaşılması çeşitli provakeler dışında özellikle arapların ve diğer bütün müslümanların inandığını söylediği dinine uygun hareket etmemesindendir.

Peygamber efendimiz (s.a.v) “Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir” sözünü söylüyor.Kendisi bir müslümandı önünden başka bir dine mensup bir insanın cenazesi geçtiğinde saygısından ayağa kalkardı.

Bugün bırakın müslümanların başka bir dine saygısını birbirlerine saygısı yok !

orta doğuda hatta dünyada müslümanlar birbirlerinin hakkını yiyor hatta birbirlerini katlediyor.

Başka bir dine mensup olsanız islamı hiç tanımamış olsanız siz ne düşünürdünüz ?

Yazıya başladığım gibi evet insanların mensup olduğu din saygıyı hak eder ama o dine ait profili de mensup olan insanlar çizer.Kasıtlı bir şekilde kötülemek başkadır direk düşmanlığa girer.

Velhasıl suçlu bizleriz.

bayan değil kadın

owl
Hayatımda gördüğüm en saçma feminizim politikasıdır.Bayan denildiğinde kadın olduğunuz aklınıza gelmiyor mu ? bgv

Feminizim'in çıkış noktası kadınların hakları ve özgürlükleridir doğru bir çıkış noktasıdır fakat “kadın bedeni metalaşıyor” diyip soyunarak garip garip biyolojik pankartlar açılarak daha çok metalaştırılıyor.

Evet kadınların hakları kutsaldır sonuna kadar korunmalıdır fakat kadınlar da nelerin peşinden gittiğinin farkında olmalı böyle saçma sapan “metalaştırma” hareketlerine prim vermemelidir.

her yazının sonunu mutlu bitiren owl

owl
Kendime ait bir başlık açmak istedim.Şöyle bir baktım ne abeslik bulurum diye ve buldum.Bir çok alakalı alakasız yazının sonunda veya her hangi bir yerinde bgv kullanıyorum.(yine kullandım allah kahretmesin bgv)

Bazen kendimi sevgi pıtırcığı gibi görüyorum ama ne yapayım ? Hayat çok kısa üzülmek için sebep çok.Ben de madem öyle kendim ve başkaları için gülmeye sebepler yaratayım dedim.

Kötü mü ettim ?

Etraf keder ve sıkıntı dolu hepimizin biraz gülümsemeye ihtiyacı var.Bu memlekette siyasi ekonomik olaylar dışında insanlar gülemediği için mutlu değil.O sebepten ötürü ben de gülmeyi teşvik etmeye çalışıyorum.

Ben bunu niye açıkladım onu da bilmiyorum neyse bıdıbıdı etmek istedim beni mazur görün.
bgv

Edit:Heee bir de ben bi gülmezsem bi de konuşmazsam ölürüm.

sovyetler birliği

owl
Patates muhafızlarının devleti.Sahi ne oldu ya gorbaçov 91 de verdi mi patatesinizi ? bgv

Kızıl şeytanlar türk düşmanları.Orta asya türklerini asla birleşemeyecek hale getirip onları katledip zulmettiler.

Allahtan Rahmetle anıyorum basmacı harekatı ve daha nice olayda can veren türk şehitlerini.

Bıyıklı stalin zamanında sadece orta asya türklerini değil türkiyeyi defalarca üs kurma boğaz hakimiyeti vs ile çok tehtid etti.Ama ne oldu ? Kocaman bir babayı aldı almasına da nato gibi bir belaya düştük.O dönemler öyleydi tabi bir beladan başka bir belaya...

altay sözlük yazarlarının başından geçen garip hikayeler

owl
Geçenlerde yaşadığım bir olaydan bahsediyorum.Okula gittiğim bir sabah derse geç kalmıştım fırsattan istifade bir sonraki derse kadar altındaki cafede kahvaltı edeyim dedim.

Kafenin üstünü örten tenteyi biraz açmışlar.Ben de açıklığın tam altında olan masada oturup biraz dalgın bir şekilde kahvaltımı ederken birden kafama sokak kedisi düştü ! bgv

Kedi öyle bir ses çıkardı ki sanırsınız beton düştü.Düşme sırasında o kedinin garip bir viyaklamasını duydum refleksle suratımı kaçırdım fakat kılıç gibi tırnakları omzumu yırtması ve komple kan olması ile kaçtı.

Bu sırada içtiğim çayın bardağı namünasip bir yerde kırıldı ve içindeki kaynar çay döküldü Üstüne masa da kırıldı. bgv

Bu sırada eczaneye gideyim dedim pansuman için fakat yapamıyorlarmış.

Okula geri dönüp haber vereyim dedim fakat okulumuzun lanet olasıca sekreteri beni kanlı kanlı deneme sınavına zorla soktu ve sanki ben kediye atlamışım gibi bir ton laf etti.

İşin sonuna doğru aşı olmaya gider gibi oldum bir ton saçma salak şey çıktı ama ondan da yırttık.

Artık kedi gazisi oldum da demem. bgv
2

sunay akın

owl
Bugün kendisinden etkileyici bir hikaye dinledim.Hafta boyunca çalışmış hafta sonu pijamalarından vazgeçip evden çıkmamaya aht etmiş bir emekçi baba evinde gazete okurken içeriden oğlu koşarak yanına gelir.

-Baba bugün sinemaya gidecektik söz vermiştin !

Emekçi baba oğluna verdiği sözü hatırlar fakat evden çıkmayı hiç istemez ve bir bahane bulma arayışındadır.Okuduğu gazetede bir dünya haritası vardır baba bunu görür haritayı parçalara ayırır ve oğluna şöyle der

-Bu dünya haritasını düzgün bir şekilde birleştir söz gideceğiz.

Oğlu sinemaya gidecek ya hararetli bir şekilde parçaları toplar ve odasına döner.İçeriden 10 dakika sonra bir ses yükselir

-Baba haritayı bitirdim !

Baba inanamaz ve oğluna nasıl bitirdiğini sorar.Oğlu cevap olarak haritanın arkasında bir insan resminin olduğunu ve bu resmi düzeltince haritanın düzeldiğini söyler.

Yani dostlarım “insan düzelince dünya da düzelir”.bgv

dünya

owl
Şu an kendini yok etmeye çalışan bir gezegenin üzerinde yaşıyoruz.Böyle bir durumda gözlerini kapatıp görmezden gelirsin.

hitap şekli

owl
İnsanın kalitesini belirleyen unsurlardan biridir.Bunu ben nasıl anlıyorum ona geçeyim.Cahil biri ile konuştuğumda zihnimde tuvalet ve sifon sesi canlanıyor ruhum daralıyor.

Fakat tam tersi naif ve düşünceli insanlar ile konuştuğumda güzel bir şarkı dinlemiş gibi oluyorum.

Böyle garip sembolik düşüncelerim de mevcuttur.bgv

hukukun üstünlüğü

owl
Adaletin keskin kılıcının herkes için geçerli olması ilkesidir.Daha basite indirgersek bugün iki kişi aynı sebepten aynı şekilde cinayet işlese birisi devlet yöneticisi diğeri sıradan vatandaş olsa ayırmaz ikisine de aynı cezayı verir.

Bu ilkenin olmadığı her adalet her millet çürüktür.Çünkü geciken ve ayrımcılık yapan adalet zulümdür.

anayasa

owl
Bir devlet yöneticisinin milleti ile imzalamış olduğu ortak antlaşmadır.Yöneticinin yönetilenden farkının olmadığını ve bu yasalar topluluğunun yönetici dahil herkes için geçerli olduğunu beyan eder.

Magna carta dünyada senedi ittifak bizde ilk örnekleridir.

sosyal statü

owl
Gelir makam vs ile ölçülmesine karşı olduğum tamamen eğitim seviyesi günlük yaşam tarzını toplum içinde “oturması kalkması konuşması” dediğimiz şeyler ile ele alınmalıdır.

fenerbahçe

owl
1907 yılında Ziya Songülen, Ayetullah Bey, Necip Okaner, Asaf Beşpınar ve Enver Yetiker tarafından kurulmuştur.

Futbolda 28 şampiyonluk ile 5 yıldızı bulunan türkiyenin en büyük spor kulübü.

Ezeli Rakipleri:Galatasaray-Beşiktaş (İstanbul Derbileri)

Armasındaki yuvarlak beyaz çerçeve içinde kırmızı zemin üzerine özel şekilde çizilmiş bir resim ve sarı - lacivert renklerin ortasındaki yeşil meşe dalından oluşur.

Beyaz çerçeve içinde kulübün ismi ile kuruluş tarihi yazılıdır. Bu armadaki beyaz, temizlik ve açık yüreklilik ifadesidir. Kırmızı ile beyaz ise, ulusal renklerimizi oluşturur. Kırmızı ve beyazdan oluşan bu fon, aynı zamanda Fenerbahçeliler arasındaki sevgiyi ifade eder.

Lacivert asaletin, sarı ise Fenerbahçe için duyulan gıptanın ifadesidir. Meşe dalı Fenerbahçelilerin gücünün, yeşil renk ise başarı isteğinin sembolüdür.

Şu an kulüp başkanlığını Ali Koç
futbol takımı teknik direktörlüğünü ersun yanal
Erkek Basketbol koçluğunu zelijko obradovic yapmaktadır.

Stadyumu 3 büyükler arasında ilk kez kendi kaynakları ile yapılan şükrü saraçoğludur.

Son 5-6 Yıldır rüzgar sert esiyor olsa da kayadan alıp götüreceği tozdur.En iyisinde en kötüsünde taraftarın seninle fenerbahçe.

hayvan çiftliği

owl
Yakın zamanda bitirdiğim ibretlik kitap.Yazarı george orwell kitapta alenen joseph stalin ve adolf hitler eleştirisi yapmış.Bu sebepten ötürü çeşitli ülkelerde bir dönem yasaklanan kitaplar listesine girmiş.

Kitabın konusunu özetlemek gerekirse bir çiftlik hayvanı topluluğunun başkaldırıp kendi çiftliklerini oluşturması ile süregelen olayları anlatıyor.

Kitabı okuyup zihninizde canlandırdığınızda son 20 yılın türkiyesini görüyorsunuz.

Mutlaka duymuşsunuzdur ama ben herkese tavsiye ederim.

game of thrones

owl
Bu diziyi yüzüklerin efendisi ile kıyaslayanları esefle kınıyorum.Ben hayatımda bu kadar leş bir final sezonu görmedim.

7 sezona kadar jon snow “winter is coming” Sonra “she is my queen”

eee geldi lanet olasıca kış sonra ne oldu ? Yarım dakikada bir hançere gitti gece kralı.

King's Landing kuşatılmaya giderken keklik avlar gibi ejderha avlayan gemili salaklar son ejderha gelince adeta mala bağladılar.(onlar da yarım dakkaya yok oldu)

Hele ejderhanın şehre girişi yok mu.Lan alev püskürürken dinamit patlaması gibi surlar patlar mı !

Kurgucuya bildiğiniz 2.dünya savaşı efektleri koydurmuşlar ! bgv

7 sezondur merhametli ejderhaların anası bir anda nasıl cinsine çekip mad queen moduna geçti de bütün şehri yaktı.

Kadın çoluk çömbelek herkesi sabun yaptı.Bu kadın ejderhası bir çocuğu yemledi diye zincirlere vurdurtmuştu.

Ben size finali söyleyim.Bütün bunlar bran stark'ın rüyası çıkacak.

Senaryo öyle bir rezilliğe gidiyor ne yapayım.bgv

billie ellish

owl
Gavurların aleyna tilkisi. bgv

Şarkıları o kadar abartılacak kadar değil.Kızın sesi yok tekno tarzı beat vermişler boğuk boğuk söylüyor.

Şarkılarından ziyade kendisinin instagram hesabına falan baktım ya psikolojisi bozuk yada bu genç yaşta (17) ünlü olmak ağır gelmiş.Sayko fotoğraflar garip bakışlar amaaan neyse dinlemeyin işte kalitesiz müzik. bgv

hakan muhafız

owl
Türk yapımı netflix dizisi.Şu an ikinci sezonunu bitirdim.

Zeynep ve leylanın ölmesi çok kötü oldu fakat hakanın karakter gelişimi için çok önemliydi.Hakan artık ergen ergen tavırlara girmeyecek belli.Bu baş sadık olan çok yetersiz bir kişilik.Sırf bu sezonun sadık olanları yüzünden biraz sıkıldım.(Allahtan nerdeyse hepsi öldü) Levent çok sığ bir karakter olmuş.Rüya ve faysal arasında gelişenleri tahmin ediyordum.(güzel satış rüya reis) bu arada Kahin karakterini çok beğendim inşallah harcamazlar.


1.Sezon 2.sezondan güzel ama tahminim 3.sezonun bomba olacağını söylüyor.

karacaoğlan

owl
Cem karaca'nın da seslendirdiği karacaoğlan'a ait olan üryan geldim eseri benim için çok özeldir ve çok şey öğretmiştir.

Üryan geldik üryan gideriz haktan özge sevdiğimiz yoktur ne kervanımız ne korkulası haramilerimiz var. bgv

Üryan geldim gene üryan giderim
Ölmemeye elde fermanım mı var
Azrail gelmiş de can talep eyler
Benim can vermeye dermanım mı var

Dirilirler dirilirler gelirler
Huzur-ı mahşerde divan dururlar
Harâmî var diye korku verirler
Benim ipek yüklü kervanım mı var

Er isen erliğin meydana getir
Kadir Mevlâm noksanımı sen yetir
Bana derler gam yükünü sen götür
Benim yük götürür dermanım mı var

Karac'oğlan der ki ismim överler
Ağu oldu bildiğimiz şekerler
Güzel sever diye isnad ederler
Benim Hak'tan özge sevdiğim mi var

23 nisan 2019 küçükçekmece'de çocuk tecavüzü

owl
Böyle şerefsizlerin idamının istenmesi yaptığı suçun ağırlığı dışında kamuya birdaha asla kazandırılamayacak olmasıdır.Bunun gibi itoğlu itler yüzünden sokakta çocuk sevemez olduk.Ne kadar acı bir hale geldi insanlar artık çocuklarını sokağa salmaktan korkar oldular.

Ben veya başkası evladını güvenle yaşatamayacaksa bu devlet niye var ?

Velhasıl şerefsiz gelen şerefsiz gider.kimyasal hadım vs hikaye Önce işkenceli intikam ardından Vurun gitsin kafasını.

tabula rasa

owl
“İnsan zihni boş bir levhadır” diyen john locke'un ortaya attığı felsefik düşüncedir.

Ona göre bilgi zihnimize doğuştan gelmez yaşayarak öğreniriz.

felsefe

owl
Dünyada ve özellikle Ülkemizde bir “izim” peşinde koşmak popüler olmuşken bunların içeriğinin ne olduğunu anlatan aynı zamanda “düşünmeyi” öğreten fakat günümüzde asla umursanmayan dünyanın en eski bilim dalıdır.Yunanistan ve batı anadolu coğrafyasında doğmuştur. (milet okulu)

Fizik kimya biyoloji psikoloji hatta tıp ve matematik gibi ilim dalları daha önce felsefenin kanatları altında doğdular.Daha sonra Rönesans aydınlanma çağı sanayi devrimi dönemler gelip geçince birbirlerinden ayrıldılar.

Yunan coğrafyasından sonra islam medeniyetinde büyümeye başladı.İslam alimleri ayetler ve hadisler ile çeşitli şekillerde felsefik düşünceler geliştirdiler.(Evrenin allahın varlığından sudur etmesi gibi)

İslam coğrafyası özellikle endülüs medeniyetinin kalıntılarının avrupaya taşınması ile sonraki yıllarda kilisenin baskısının azalması ile felsefe bir kez daha avrupada çağ atladı.Fransız ihtilali ile birlikte bir çok “izim” in doğduğu yer olan avrupada özellikle “hümanizm” adeta patlama yaptı.

İnsan hakları hukuk özgürlük adalet vs bu şekilde gelişti ve günümüze kadar geldi.

Günümüzde ise felsefe adeta atanamayan öğretmen mesleğine dönmüş ve itibarsızlaşmıştır.Bu durum o kadar kötü bir şey ki...

Ateist olanlar daha ateizmin ne olduğunu bilmiyor.bgv

Bunları anlatacak öğretecek geliştirecek insanlara da asla itibar etmiyorlar.Bir mühendis makine yapabilir bir doktor neşteri ile ölümden kurtarabilir bir siyasetçi herkesi kandırabilir ama hepsinin kafasında bir “izim” bir “düşünce” mutlaka vardır.

kopyala yapıştır yaparak girdi girmek

owl
Herhangi “kalıp” bir konuda bir tanım veya alıntı yapmak mecburiyetindeyseniz sıkıntı yoktur.Fakat komple bir bilgiyi alıp yorumunuzu katmadan paylaşıyorsanız sıkıntı var.

Mutlaka düşünelim dostlar düşüncelerimizi paylaşalım.Bu sözlük olsun yaşadığımız topraklar olsun bunlar için var.Belki klişe olacak ama ne yaparsınız doğrular hep alışılmış ve klişedir.

“Cogito ergo sum”
“Düşünüyorum öyleyse varım”
Descartes

kurtlar vadisi

owl
Türk televizyon tarihi'nin en iyi dizisi. (1-97 bölüm arası)
Polat Alemdar'ın karizması pusuya kadar tavan yapmıştır.(özellikle baron olduğunda)

Polat dışında aslan akbey mehmet karahanlı seyfo dayı laz ziya ve tabiki süleyman çakır efsane karakterlerdi.

Belki de dizinin yapımında soner yalçın ve osman sınavın çalışmasındandır. bgv

Final'in içinde mahkeme sahnesinde polat ile erhan arasında bir konuşması vardır ki aklıma kazınmıştır.

“Ben diyorum ki erhan biz beceremezsek bizden sonrakiler oda olmazsa onlardan sonrakiler ama muhakkak bu dünyayı biz yöneteceğiz”

verilmeyen şampiyonluklar

owl
Türkiye Futbol Federasyonu 1923 yılında kurulmuştur.Maalesef ülkemiz futbolda muz cumhuriyeti olduğu için süper ligin kuruluşundan (1959) önceki kupaları saymamaktadır.

O arada federasyona bağlı ligler ve kupalar hiç olup gitmiştir.

Özellikle fenerbahçe için konuşuyorum.Bu kupaları biz uzayda kazanmadık.Marsta bir lig vardı da bizim mi haberimiz yoktu ?

Sadece fenerbahçe galatasaray beşiktaş değil göztepe ankaragücü gibi bir çok anadolu takımının da kupası var.

Kulüplerin rekabetini geçtim bu uluslararası futbol camialarında itibarımızı zedeliyor.Adamlar 19.yy'daki şampiyonluklarına kadar sayıyorlar.

Fenerbahçe'den Zeki Rıza Sporel Hasan Kamil Sporel Cihat Arman Fikret Arıcan Melih Kotanca Halit Deringör Galatasaray'dan Nihat Bekdik, Gündüz Kılıç Turgay Şeren Beşiktaş'tan Hakkı Yeten (Baba Hakkı) Şeref Görkey Şükrü Gülesin Recep Adanır Süleyman Seba gibi oyuncuların emekleri kazandıkları şampiyonluk kupaları ulusal anlamda geçersiz.

Bu tabloya göre fenerbahçe'nin 5 yıldızı bulunmaktadır.(taraftarlığı bırakıp adil bir şekilde yorumlayın.)

Fenerbahçe 28 (19 Lig,6 Milli Küme,3 Türkiye Futbol Birinciliği)
Galatasaray 21 (20 Lig,1 Milli Küme)
Beşiktaş 20 (13 Lig,3 Milli Küme,2 Türkiye Futbol Birinciliği,2 Federasyon Kupası)
Trabzonspor 6 (6 Lig)
Gençlerbirliği 2 ( 2 Türkiye Futbol Birinciliği)
Harbokulu 2 ( 2 Türkiye Futbol Birinciliği)
Bursaspor 1 (1 Lig)
Ankaragücü 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
Göztepe 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
İstanbul Güneş (1 Milli Küme)
Ankara Demirspor (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
Eskişehir Demirspor (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
Muhafızgücü (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
İstanbulspor (1 Türkiye Futbol Birinciliği)
Harbiye (1 Türkiye Futbol Birinciliği)

osmanlı devleti

owl
Öncelikle basit bir devlet değildir “imparatorluk” dur.623 yıl (1299-1922) bulunduğu coğrafyada adaleti sağlamış hoşgörülü güçlü övünç kaynağı bir türk imparatorluğudur.Roma'nın devamı alevi düşmanı soykırımcı zalim gerici bir devlet değildir.Bunların dışında birbirimizi bölmeye malzeme olmaması gereken bir devlettir.

36 tane padişahı vardır En geniş sınırlarına 3.murad döneminde ulaşmıştır.((22 milyon kilometre kare)

Yıkıldığında bulunduğu toprak parçalarında 30-40 civarı devlet kurulmuştur.

italyan parlementosu’nun ermeni soykırımını kabul etmesi

owl
Yakın bir zamanda gerçekleşmiştir.Fransa zaten bu haksız davasında bas bas bağırıyorken yetmedi bir de sadece roma imparatorluğu ile dünya tarihinde söz söylemiş olan mozerella peynirleri çıktı.

Ermeniler soykırıma uğramadı tam tersine türkler soykırıma uğradı.

Cihan harbi döneminde millet-i sadıka dediğimiz ermeni mikropları silahlanıp çetecilik ile halkımızı katlettiler bunun üzerine askerimiz bir çok ermeniyi farklı yerlere göç ettirmeye mecbur kaldı.

Bu yolda kendi kaderine yenik düşüp ölenler bile bizim üstümüze kaldı.

Bir çok defa arşivlerimizin açık olduğunu böyle birşeyin gerçekleşmediğini çeşitli politik toplanmalarda belgeler dışında keza verdiğimiz ayarlar ile belirttik. bgv

Biz düşmanlarımıza kendimizi iyi anlatamamışız veya anlamak istememişler.Türkler savaş sanatında usta olduğu kadar merhametlidir.hiç bir harpte aman dileyene el kaldırmaz halkına zulmetmez.

Herkes kendi pisliğine baksın bu Güneş sizin adi çamurunuz ile sıvanmaz.Amerikalılar kızılderilileri fransızlar cezayiri konuşsun.

Kazım karabekir paşa'nın kızı timsal hanım'dan ermeni soykırımı hakkında.

türk milleti

owl
Adı ve tarihi ile hiçbir zaman bir bozgunculuk veya soykırımcılık ile anılmamış ve anılmayacak olan düşmanına bile merhametli davranan dünyanın en yiğit, en hoşgörülü ve şerefli milleti.

cemaatlerin tehlikesi ve kapatılması

owl
Son tahlilde vatanımızın en büyük tehtidi amerika israil falan değildir içimizdeki cemaatlerdir.Sadece ayyuka çıkmış fetö değil bu formatta bir çok cemaat olabilir ve bence vardır mutlaka.Bu konu hakkında alınabilecek en güzel önlem yıllar önce Atatürk tarafından söylendi.

“Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.”

Ben dini veya başka bir konu olarak bir yerlere sığınma içgüdüsünü hiç anlayamadım.Bu ülkede (son dönemde aptalca kararlar alarak insanları cemaatlere sürüklesede) diyanet işleri kurumu var.

En kısa sürede cemaat tarikat vs bu gruplar ya bir an evvel dağıtılmalıdır.

Bu konu hakkında Bir emniyet müdürünün konuşması ile denk geldim ricamdır lütfen izleyin izlettirin.

milliyetçiliği faşistlik zannetmek

owl
Maalesef ülkemizde milliyetçiliği faşistlik zanneden aptalca bir görüş var.

Faşistlik bir düşünceyi silah zoru ile kabul ettirmeye çalışmaktır.Allah aşkına milletini sevmenin faşistliği mi olur ?

Hangimiz devletimizi milletimizi sevmiyoruz ?

Adolf hitler ile bir faşisttir neden ? Çünkü ülkesindeki insanlara düşüncesini silah zoru ile kabul ettirmiştir.(Sonucunda ne oldu iktidarı ele geçirip devrilene kadar kahraman oldu)

Hangi milliyetçi kafanıza silah dayayıp benim görüşümü benimseyeceksin ve yaşatacaksın dedi ?

Ben görmedim.

Her neyse biz milletimizi sevdiğimiz için faşistsek en büyük faşist biz olalım. bgv

can bartu

owl
Fenerbahçemizin en büyük efsanelerinden olan can bartu'yu bugün kaybettik.

“Cihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler
Hala sevilen birer abidedirler
Hiçbir kulüpte olmayan bu dostluk
Yıllar yılı hep şampiyon olduk.”

Dizeleri artık yarım kaldı.Huzur içinde uyu büyük efsane.

evlilik

owl
Eskiden birbirini seven insanların aralarında en kalbi duyguları ile ömür boyu yaptıkları bir akid görevindeydi.

Şimdi tapu kadastroya ve spor salonlarına bağlı bir kurum oldu.Gelinler zengin damat peşine damatlar ise squat yapan gelin peşinde.Ne sevgi kaldı geriye nede akid.

Sevenleri kavuşturmak hayır işi gibi görülürmüş eskiden.o zamanlar ebeveynlerin korkusuna uzaklaşırmış insanlar.şimdi de paranın miktarı veya fiziksel bir takım özellikler ile uzaklaşıyorlar.

Hayat değişiyor dünya globalleşiyor dedikleri bu olsa gerek.Bakıyorum da sevgi ile doların yeşili de globalleşmiş. bgv

ahmet haşim

owl
Ben seni anlamayan nesle aşina değilim üstadım. Zira melal'in ve mai'nin ta kendisi sensin.Zaten bulamazlar senin ve benim halet-i ruhiyem'de bir mana.

kader

owl
Benim gözümde kader bir tiyatro gibidir.

Bize allah tarafından bir piyes verilir (ömür) biz dünyada (sahnede) doğaçlamalı (yolları kendimiz seçerek) oynarız.Bu durumda kötü oynayıp sonuçlara katlanmak veya iyi oynayıp alkış toplamak bizim elimizdedir.(bu da yaptığımız seçimlerin sonucudur)

En sonunda piyes biter ve biz de sahneden iner alkışlayanların arasına katılırız.(ölüm)

bütün kötülerin zeki olması

owl
Fark ettiniz mi bilmiyorum.

Herhangi bir filmde kitapta veya hayatınızda vs baktığınız bütün kötü karakterler hastalıklı bir şekilde çalışıyor fakat zekiler.

Bir katil birini öldürüp yakalanmamak için defalarca plan yapar veya bir hırsız bir yeri soymak için binlerce kez plan yapar.

İyi olmak basittir yolları bellidir çok fazla saksıyı yormaz ve kimse engel olmaz.(dürüst ol çalma öldürme iyilik yaparken çıkar gözetme)

Ama kötü olmak öyle değildir.Fazlasıyla zordur en başta vicdan denen ruh ve ahlak polisi bize engel olmaya çalışır.

Her neyse kötülerin sonu da zekalarından gelir zaten.Fazla düşünmekten kendilerini en büyük sonlarına hazırlarlar ve hep kaybederler.

Edit:Bu başlık kötüler zekidir iyiler salaktır başlığı değil onu da söyleyim.İyi insanlar elbette zekiler ama kötülerin zekaları daha farklı onu anlatmaya çalışıyorum.

yalancılık

owl
Yalancılık benim düşünceme göre yakalanmadan yalan söyleyebilen kişidir.Her ne kadar yalan söylemek kötü veya adice bir şey olsa da zeka ürünüdür.

Bahsettiğim zeka ürünü yalancılık şu 3-5 gün geçerliliğini koruyanlardan değil.Öğrenildiğinde kahreden yıllar boyu geçerli olan ustalık eserleridir.

Size kamu spotu gibi yalan söylemeyin insanların güveni şöyle olur falan filan diyemem çünkü hepimiz sıkışınca illaki yalan söylüyoruz.(keşke hiç gerek duymasak)

Eğer yalan söyleyeceksek basit şeyler için söyleyelim yukarda bahsettiğim gibi hayat karartan yıllar boyu geçerli olan şeylerden değil.

kölelik karşıtlığı

owl
İngiltere ve Amerika'da kölelik karşıtlığı 18-19 yüzyıllar arasında akımın öncüsü john brown ve amerikan başkanı abraham lincoln ile tam olmasa da yarı yarıya başarılı oldular.(bana kalırsa kölelik hala devam ediyor)

Hatta bazı düşüncelere göre abraham lincoln'ün suikaste uğramasının en büyük sebebi kapitalist fabrikatörlerin işlerini bozmasıdır.

Köleliğin yasaklanması ile ilgili ilk kanunlar ise İngiltere'de ve ABD'de 19. yüzyılın ilk çeyreğinde çıkarılmış daha sonra diğer Avrupa devletleri onları izlemiştir.Avrupa'da İngiltere'den sonra 1857 yılında köleliği kanunen ilk kaldıran Osmanlı İmparatorluğu'dur.(Sömürgeci olmadığının en büyük kanıtlarından biridir.)

1926'da Milletler Cemiyeti bütün dünyada köleliği yasaklamış daha sonra Birleşmiş Milletler de bu hükmü teyid etmiştir.

Günümüze gelirsek bence kölelik hala devam etmekte.En basitinden ülkemizde Sabah 9 akşam 5 mesaisine yıllarını verenler ne kazanıyorlar ?

Veya benim gibi öğrenci olanlar ne kadar bilgi birikime sahip oluyorlar ?

Kölelik zannımca sadece bedensel birşey değildir.Duyularınız algınız hisleriniz aileniz kısaca her şeyinizi kurmak veya korumak için birşeyler yapıyor ve karşılığını alamıyorsanız siz o işin kölesisiniz demektir.

Umarım bir gün bedensel ve ruhsal zincirlerimizden kurtuluruz. bgv

filtre kahve içmeden duramam modası

owl
İçtikten sonra “öööğğ bu ne beee” tepkisi verilir çünkü kişi amerikan kültüründen prim yapmak ister ama mocha dışında birşey içmediği için yapamaz.

Komik duruma düşersiniz yapmayın.Her zaman kendiniz olun fark yaratın.

zirak zigil

owl
Gandalf ile durin'in felaketi son balrogun dövüştüğü khazad dum'un zirvesi.

Gandalf burda son balrog'u öldürdü ve onunla beraber kendisi de öldü fakat illuvatar görevini daha tamamlamadığı için onu daha üstün yetenekli ve ak bir şekilde geri gönderdi.

laiklik ve sekülerlik

owl
Laiklik devlet siyasetine herhangi bir dine ait iz simge kural karıştırmama üzerine kurulu avrupada doğan bir devlet politikasıdır.Devletlerin Politikaları değişebilir bunda bir sorun yoktur.(Laik bir şekilde kurulan devletimiz de dahil) Çünkü dünya siyaseti ve devletler insanlar gibi sürekli değişim içerisindedir.En basit örnek ile düşünelim

Çocukken giydiğiniz bir kıyafeti büyüdüğünüzde giyebilirmisiniz ?

Hayır çünkü o size artık dar gelir ve uymaz.Aynen devlet politikaları da bu şekildedir ve bir politika taş çatlasa 100-120 yıldan fazla gidemez. (Osmanlı'nın yükselmek için duraksamadan fetih yapma politikası fatih döneminden kanuni dönemine kadar sürer ortalama 90 yıl civarındadır.)

Sekülerizm boyutuna gelirsek

Sekülerizim din ile yaşamın birbirinden ayrılmasıdır.Karahanlılar döneminden günümüze kadar çoğunluğu müslüman olan ve doğu kültürüne sahip olan biz türkler asla seküler olamayız zaten olmamalıyız.

Bir milletin dini onun karakteristik özelliklerini de belirler.Bunun örneği maniheizim dinine mensup olan uygurlardır.Dinin gereklilikleri yüzünden savaşçı özelliklerini kaybetmişlerdir fakat müslüman türkler cihad anlayışı ve hoşgörü politikası ile saygınlığını ve savaşçılığını hep korumuştur.

Kısacası laiklik sorun değildir sekülerizim bir baş belasıdır.

sauron

owl
Melkor'un komutanı morgoth'un uşağı veya kapaksız kırmızı göz.Kendisi bir maiadır.Melkor esir edilip arda'dan sürüldükten sonra orta dünya'da kötülüğün temsilcisi olmuştur.Toprakları mordor diyarı ve barad-dür kulesidir.

tek yüzük başlığında bahsettiğim gibi “anathar” ismi ile elf kılığına bürünüp yüzük irfanını öğrendiğine tek yüzüğü dövmüştür.

Daha önce son ittifak savaşında gondor kralı isildur (aragorn'un atası) tarafından parmağı kesilip tek yüzük ondan alındığında yok edilmeye çok yaklaşmıştır.sauron o savaşta bedenini kaybetti fakat ruhu frodo baggins'in yüzüğü yok etmesine kadar yaşamıştır.

tek yüzük

owl
Sauron yüzük irfanını öğrenmek için elf kılığına girip adını “anathar” (hediyeler veren) olarak değiştirdi.

Yüzük yapımını öğrenme sürecinde kara kimliğini gizledi.Yüzük yapımını öğrendikten sonra diğer halklara verilecek bütün yüzükleri yönetecek olan “tek yüzüğü” kara kimliğinde hükümdağının alevlerinde dövdü ve gücünün çoğunu ona aktardı.

hobbit

owl
Çıkın çıkmazında yaşayan bilbo baggins'in ve onunla beraber bulunan kral soyundan gelen thorin meşekalkan ve kafilesi'nin (gandalf da kafilede) ejderha smaug tarafından işgal edilen aynı zamanda cücelerin vatanları olan yalnız dağ serüvenini anlatır.(Anlatılan hikaye Yüzüklerin efendisi'inden öncedir.)

Filmi kitabından biraz kopuktur.Bazı şeyler filmde fazladan eklenmiştir.Spoiler olmaması açısından küçük bir örnek vereyim.Legolas filmde var fakat kitapta adı bile geçmez !

Tolkien'in basılmış ilk eseridir.(aslında ilk başta slimarillion'un üzerinde çalışır fakat hobbit yayınlanır.Bu da orta dünya evreni'nin biraz daha çiğ bir halde olduğunu gösterir.Yüzüklerin efendisi ile karşılaştırınca anlaşılacaktır.)

silmarillion

owl
Tolkien tarafından yazılan yüzüklerin efendisi hobbit gibi hikayelerin geçtiği orta dünya evreni'ni içli dışlı anlatan biraz hikayeli çoğunlukla ansiklopedik bilgiler içeren kitap.

Yani eru'dan tutun ırkların yaratılışları kadim hikayeleri falan her şey var.

Maalesef daha okumak nasip olmadı neden ? Çünkü baskısını yapan ithaki yayınevi yenisini basmıyor da ondan ! (Bu ay basacaklarını duydum ama hala bekliyoruz)

Eğer bu evrene meraklıysanız ve okumak nasip olursa en son başlamanız gereken kitaptır bilginiz olsun.

cengiz han

owl
Asla başbuğ olarak kabul etmediğim moğol.Zulüm türkün icadı değildir biz ne zaman aman dileyene el kaldırmışız ? Bu insanların topraklarına haydut gibi girip dünya nüfusunun %11'ini katletmiş ve işgal ettiği ülkelerin kadınlarına “malı” gibi davranmış bir zalim.

Ne kadar toprak almışsa almış hangi ırktan olmuşsa olmuş umurumda değil.(şah ismail türk ama o da timuçin gibi ciğeri beş para etmez bir zalim)

angoliath

owl
Melkor ile ağaçların çağını bitiren Işık ile beslenen ve ışıktan nefret eden büyük örümcek.

Melkor ile ışığa doymak üzere anlaşan angoliath eru'nun şerefine yapılacak ziyafette yavanna'nın diktiği ulu ağaçlara saldırdılar.

Melkor'un mızrağını vurduğu her ağaçtan özü akıyor ve angoliath onlardan besleniyordu ve Beslendikçe büyümeye devam ediyordu.

Bütün ağaçlar kuruduğunda slimarillerin sahibi Noldorun yüksek kralı finwe'ye saldırdılar slimarilleri ve diğer mücevherleri çalıp angband kalesine kaçtılar.

Açlığının bitmediğini söyleyen angoliath Melkor'dan mücevherleri istedi melkor istemeyerek verdi.

Yine açlığı dinmeyen angoliath slimarilleri istedi fakat melkor kabul etmedi bunun üzerine melkora saldırdı.Büyük örümcek ağlarına melkoru sarmışken melkor öyle bir çığılık attı ki yerin altındaki hizmetkarları olan balroglar efendilerinin çağrılarını duyup yardımına gittiler.

Balroglar güç bela efendilerini kurtarmaya başardılar ve angoliath kaçtı ondan sonra bir daha görülmedi.

entler

owl
Doğurgan yavanna'nın yarattığı orta dünya'nın kadim orman koruyucularıdır.Hatırlarsanız Saruman'ın kötülüklerine karşı koymak için merry ve pippin ile Isengard'a saldırmışlardı.

orklar

owl
Orta dünya'da yıldızların çağı başlayıp elfler uyandığında uyanan elflerden bazıları melkorun etkisine girdi ve kötülüğün yolcusu oldular.Melkor elflerin ışığını karanlıkla yok edip onları sadık hizmetkarları yaptı.

Evet doğru ! Orklar daha önceden sivri kulaklı bir elfti.

feanor

owl
İçinde kendi kötülüğünün yattığı bir elftir.Ağaçların çağında ölümsüz topraklardan orta dünya'ya geçmek için akrabalarını katletmiştir.Cüceler kadar iyi zanaatkardır slimarillerin sahibidir.

Galadriel'den 3 tel saç istemiş fakat galadriel içindeki kötülüğü gördüğü için vermemiştir.(daha sonra gimliye verecek)

numenor

owl
“Büyük insan krallığı” aynı zamanda gondorun atası ve kral soyu.

Normal insanlara göre çok uzun yaşayan numenor soyuna orta dünya severlerin tanıdığı “aragorn” da mensuptur.

tom bombadil

owl
Ayrıkvadi hükümdarı lord elrond onun için “en yaşlı olan” der.Yıldızların lambaların güneşin ve ayın çağını görmüştür.tolkien tarafından gizemi korunan bir karakterdir.

Yüzük kardeşliği yaşlı ormanda giderken diğer hobbitler bir ağaç tarafından yutulduğunda yaşlı ormanın koruyucusu tom bombadil ağacın bir oyuğuna şarkı söyler ve hobbitler kurtulur.

Frodo yüzüğü tom bombadil'e verdiğinde tom'un üzerinde yüzüğün hiç bir etkisi yoktur.Frodo yüzüğü taktığında tom frodoyu görebilmiştir.

tom bombadil tarafından yüzüğün himaye edilmesi düşünülür fakat gandalf tom'un yüzüğün önemini anlamasının mümkün olmadığını ve yüzüğü unutup gideceğini düşünerek bu fikire karşı çıkar.

aule

owl
Taşın madenin dağların yaratıcısıdır.Karısı doğurgan yavannadır.Cücelere ve noldor elflerine maden işlemeyi öğretmiştir.2 tane maia öğrencisi vardır bunlardan biri melkorun hizmetkarı olan “sauron” diğeri istarilerden olan ve yine melkorun hizmetinde olan “saruman” dır.

Cücelerin 7 babasının yaratıcısıdır güç yüzüklerini döven kişidir ve melkor'un hapsedilmesinde onun için özel zincirler yapmıştır.

Bana göre çok talihsiz fakat en güçlü valadır.

cüce-goblin savaşı

owl
Savaş sırasında Thorin meşekalkan dedesinin kellesinin durin soyunu kurutmak için yemin etmiş azog tarafından alındığını görür.Babası Train oğluna kaçmasını söyleyip öne atılır ve azog ile dövüşür fakat taşın ve madenin efendisi cüceler için dövülen 7 yüzüğün sonuncusu da thrain'in parmağı kesilerek alınır.

Durin'in oğulları bir bir düşerken thorin babasının ve dedesinin öldürülmesine dayanamayıp (babası öldü zanneder daha sonra yaşadığı öğrenilir)
Azog ile savaşır ve bir meşe dalını kalkan yaparak azogun kolunu kopartır bundan sonra azog dağların arasına kaçar.

Cüceler genç krallarını meydanda görünce ayağa kalkıp savaşı kazandılar fakat kutlama yapılamayacak kadar çok kayıp verdiler.

mode xl

owl
Memleketimin rapçileri bestar ve yasin abilerimin dağılarak bizi hüzün içinde bıraktıkları grup.Günümüz rapçileri gibi boktan lirikler yazmamış olmaları en güzel şeylerden bir tanesi.

Sagopaya attıkları diss türkçe rap tarihinin en baba disslerindendir.

Düzmece
Pusula
Haramiler
Paranoya
Gölge dansı
Kimse karışmasın

Parçaları on numara beş yıldızdır.Meraklısına şiddetle tavsiye edilir dinleyin dinlettirin.

hey douglas

owl
Türkçe rap ile ilgilenen arkadaşlar varsa mode xl grubunu bilir. (çok da severim)

Mode xl grubunun üyeleri bestar ve yasin'in dağılması üzerine yasin dj oluyor ve bu ad altında müzik yapıyor.

Aslında bu oluşum Tam bir doğu batı sentezi ürünü.Hafif House müzik biraz da türk motifi ile oluşmuş şarkılar.

Ama ürünler güzel tavsiye ederim ben Severek dinliyorum.

şiir

owl
Bana göre şiir çok sevdiğim büyük üstad ahmet haşim'in dediği gibidir.

“Şiir sessiz bir şarkıdır”

mutluluk

owl
Yunan mitolojisinde bir hikayeye göre tanrılar mutluluk kıymetli olsun diye saklamaya karar verirler.Biri çıkar denizin dibine gömelim diğeri söyler göğün üstüne çıkaralım başkası ormanların derinliklerinde saklayalım derler.

Sonunda başka bir tanrı çıkar ve der ki
“içlerine saklayalım oraya bakmak akıllarına gelmez”

türkiye arnavutluk maçında istiklal marşının ıslıklanması

owl
Her ne kadar basit bir milli maç gibi görünse de her zaman bu maçların siyasi önemi olmuştur.

Başka Milletlerin diğer milletlere bakış açısını nasıl davrandığını görebilirisniz.

Bir milletin her hangi bir değerini milli marşını dinini ırkını tarihini vs aşşağlamak başka bir millete şeref katmaz.İşte bu yüzden dünyaya adalet nizam ve hoşgörü getirmiş milletim ile gurur duyuyorum.

Ve birşeyleri hatırlatmak istiyorum !

Yakın tarihimizde balkan savaşında arnavutluk bağımsız olana kadar osmanlı imparatorluğu bir subaşı ile 435 yıl arnavutluk “beldesini” yönetti.

Daha da yakınlaşırsak Kosova savaşında sırp sümsükleri sizi katlettiğinde türkleri ne kadar aradığınız da ortada.

Her neyse.

“Bu kudurma niye ?” Diye sormadan edemiyorum dostlar var mı bir cevabınız.

muharrem ince'yi nasıl buluyorsunuz

owl
Kemal kılıçdaroğlu'nun iktidarını sağlamlaştırmak için erdoğana yem ettiği siyasetçi.Seçim Zamanında demirtaşı içerden çıkaracağını haksız bir şekilde hapis yattığını söylemişti bunun üstüne kendisi o gün bende bitti.

ayasofya cami olursa türkiye ab'ye giremez

owl
Ab'nin canı cehenneme yetmedi mi daha kapılarında beklediğimiz ? Bizim onlara ihtiyacımız yok.

Ayasofya türk tarihinin en büyük ganimetidir elbette camii olmalıdır.Bir kaç haçlı bizle görüşmeyi kesecek diye neden atam fatihin yaptıklarını çiğneyeyim ?

Orası dünyanın en eski katredali.Roma imparatorluğu'nun en büyük kilisesi.Ortadox ve katolik mezhepleri için çok önemli aynı zamanda bağlı olduğu bir yerdi.Orayı camii ile taçlandırmak hem psikolojik hem siyasi bir üstünlüktür.

id ego süper ego

owl
ünlü psikolog sigmund freud ait olan bilinç ayrımıdır.ona göre id ego ve süperego insan zihninin katmanlarıdır.

id, zevk ve arzu temelli bir enerjinin çıkış noktasıdır. temel ve en ilkel benliktir. ana kaynağı cinsellik, açlık gibi ihtiyaçların en bencilce doyurulmasıdır.(içimizdeki hayvan)

ego, id ve süperego'nun isteklerini dengeleyen bir “hakem” görevi görür bir nevi otokontrol sağlar seçenek sunar.

süperego, baya bildiğiniz vicdan.kural ve değerler ile insana yön veren bölümdür.

basit bir örnekle anlatayım.yolda yürüyorsunuz ve yerde 200 tl buldunuz.

id “cebe at” ego ”cebe atabilirsin ama bak bunu polise de götürebilirsin” süperego ”sakın cebe atma insanlar görürse ne der hem haram para” mantığıdır.

unutulmak

owl
ölüm kadar kaçınılmaz olan bir şey.bir köşede bir şekilde unutulup gideceğiz fakat yine bir köşede bir şekilde hatırlanacağız.

bu döngü hep böyle sürüp gidecek.

kimlik bunalımı

owl
ben kimim ? sorusuyla ruhunuzu paramparça etmeye başlar.kafanızda oluşturduğunuz öyküyü herkese anlatırsınız.aslında gerçek “ben” i kimseye aktaramazsınız.

bir nevi suratımıza taktığımız bir maske gibi.

önce kim olduğunu bulman sonrada gerçekten kendine göre davranman gerek.

fakat bazen öyle durumlar oluyor ki kendi kişiliğini bastırman ve başka biri olman gerekebiliyor.işte bunun her zaman olması kimlik bunalımı oluyor.

kendini bulamamak kötü birşey.adınız soyadınız nasıl size aitse düşünceleriniz ve duygularınız “size” ait olsun.

ala franga

owl
ala turka başlığımda bahsettiğim gibi.Daimi elçilik ve kapitülasyonların sonucunda bizim fransızlardan etkilenmemiz.

Bu olay fransızlarda bizdeki kadar etki yaratmadı ama bizde öyle mi ?

sadece yaşam tarzımızı değil edebiyat ordu bürokrasi ne varsa hepsini etkiledi.

ala turka

owl
18-19.yy civarında fransa ile karşılıklı etkileşimlerin (kapitülasyon daimi elçilik) sonucunda ortaya çıkan fransızların “türk gibi” yaşam tarzı benimsemesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bir kaç tablo İncelediğinizde desenli kavuklar kaftanlar kilimler ve avrupada kral meyvesi olarak geçen portakalı görebilirsiniz.

Bizim için tam tersi olan olaya da ala franga deniyor.

yeni zelanda'daki cami saldırısı

owl
İlk bakışta örgüt işi olduğunu anladım.Basit bir saldırganın silahında red dot ters şarjör vs olmaz.Birileri tarafından dinimiz ve kökenimiz tehtid ediliyor !

49 tane müslümanı şehid eden şerefsizin silahına verdiği ad “türk yiyen”

To turks adlı bir video çekiyor videosunda “istanbuldan öteye geçerseniz gelir camilerinizi minarelerinizi yıkar kilise yaparız” diyebiliyor.

Şarjörlerinde 1683 (2.viyana kuşatması) I.Muradı şehid eden sırp köpeğinin adı emevilerin ispanyada ilerleyişini durduran komutanların adı 3.haçlı seferinin tarihi gibi türklüğe özellikle müslümanlığa saldıran yazılar var.

Bugün 49 kişi yarın 149 peki daha sonra ? Sürekli kurbanlık koyun gibi kesilmeyi mi bekleyeceğiz ?

Biz düşmanı unutsak da düşman bizi unutmuyor haberimiz olsun.

kim kardashian

owl
ermeni asıllı amerikan model.Bir röpörtajında türkleri sevmediğini söylemişti.Bunun üstüne Aklıma enver paşanın ermenilerin ve türklerin dostluğu üzerine bir lafı geldi

”İnsan ile veba mikrobu dost olmaz”.Biz sana bayılıyorduk sanki allahın zigon sehpa popolusu.

ben fero

owl
Müzik tarzını anlayamadığım bir sanatçı.Rap desem değil trap desem hiç değil.

İlk şarkısı mahallemiz esmer baya future tarzı.

Koy bir tarafa fuck up some commas şarkısını diğer tarafa da mahallemiz esmeri koy tek fark dil farkı. bgv

türkiye spor toto süper ligi

owl
Seyir zevki berbat olan futbol liglerinden bir tanesi.Bunu neye dayanarak söylüyorsun diyeceksiniz.

Şöyle ki bir ligin seyir zevkini gösteren en büyük şey “averaj puanı” dır.Bir takım ne kadar çok averaj toplarsa o kadar çok seyir zevki veriyor demektir.(çünkü averaj puanı atılan gol sayısı ile alınır)

İngiltere ispanya italya liglerini geçiyorum hollanda ve portekiz ligleri ile kıyaslayalım.

Hollanda Ligi birincisi psv ve 60 averaj puanına sahip.

Portekiz ligi birincisi benfica 45 averaj puanına sahip.

Süper lige gelirsek...

Medipol başakşehir şuanda 27 averaj puanına sahip.4 büyükler zaten sürünüyor. (her ne kadar sevdalısı olsam da en çok fenerbahçe)

Her neyse İşte bu fark hollanda ve portekiz liglerinin bile ne kadar gerisinde kaldığımızı gösteriyor.

obez olmak

owl
Aşırı derecede psikoloji bozukluğu yaratır.İnsanlar incecik şekilde güzel kıyafetleri ile dolaşabilirken siz aynaya karşı kendinize küfür edip kaderinize yenilmiş gibi davranırsınız.

Bu durumda olan arkadaşlar Biraz irade ile yenilebilir birşey.hiçbir şey için geç değil çabalayın ve görün ne kadar güçlü olduğunuzu !
2

internet kafeler

owl
Potansiyel obezite yetiştirme yuvası.Geçen gün 1-2 saat arkadaşla pes atalım keyiflenelim diye gittik.küçücük çocuklar o kadar kök salmış ki bilgisayar başında oyun oynarken yiyip yiyip oturuyorlar.

Oyun oynamak güzel birşey ama bu kadarı da sıkıntılı ya.

İnsanlar adına bir çok kez korktum bu da onlardan biridir.

asosyal olmak

owl
Asosyallik bence internetle yok oldu.Mevzu insanlar ile etkileşime geçmek değil mi ? Ha sokakta sohbet etmişsin ha chatleşmişsin ne fark eder.
2

hazreti muhammed

owl
“resulullah” “alemlerin rahmeti”

571 yılında mekke'de doğmuş 632 yılında vefat etmiştir.babası abdullah annesi amine'dir.küçük yaşta öksüz ve yetim kalmıştır.önce dedesi abdülmuttalip sonra amcası ebu talip koruyup kollamıştır.bazı zamanlar inzivaya çekildiği hira mağrasında 40 yaşındayken vahiy meleği cebrail allah tarafından gelen ilk emirleri işitmiş ve peygamberliği başlamıştır.kendi akrabaları onu büyüten insanlar bile ona inanmamış.tüm dünyaya örnek olacak bir erdem ve adalet timsali olmuştur.(abd anayasa mahkemesi 1935 yılında dünyanın en büyük adalet sağlayıcısı olarak kabul etmiştir)

kız çocuklarına verdiği önem
kan davalarını durdurması
faiz'i yasaklaması
şaşmaz adaleti
“emin” lakabını dürüst olmasından alması
hoşgörüsü ve saygısı
kısacası kendisi yeryüzünün en büyük erdem örneğidir.

arabistan'ın hepsini fethederek müslüman hakimiyetindeki tek bir yönetim altında birleştirmiş ve böylece kur'an'ın yanı sıra öğretileri ile uygulamalarını güvence altına alarak islami dini inancın temelini oluşturmuştur.

müslümanlar tarafından hz. âdem, hz.ibrahim, hz.musa, hz.isa ve diğer peygamberlerin tahrif edilmiş tek tanrılı dinlerini onaran ve tamamlayan islam'ı tebliğ eden yeryüzüne gelen son peygamber ve ilk halife.

islam'a göre, hz.muhammed'in ölümüne kadar allah tarafından vahyedilen tüm ayetler, dinin temeli olarak kabul edilen kuran'ı oluşturdu. kuran'ın yanı sıra; hz.muhammed'in hayatı (siyer) uygulamaları ve sözleri (hadis) de müslümanlar tarafından kabul görerek islam hukukuna (fıkıh) kaynak teşkil etti.

bir çok mucizesi mevcuttur.

en büyük mucizesi kuran-ı kerim dir.

miraç olayı

ay'ı ikiye bölmesi

sefer sırasında susuz kalan ordu için parmaklarından su akması

hayber'in fethi sırasında önüne koyulan zehirli yemeğin (koyun) konuşup zehirli olduğu söylemesi

mescid-i nebevi'de hutbe verirken sürekli yaslandığı hurma dalına bir gün yaslanmayınca dalın ağlaması.

araplar

owl
Hz.muhammed ve 4 halife döneminden sonra tekrar cahiliye dönemine dönmüş ve hep türkler tarafından yönetilmiş ırk.

Barbaros hayreddin paşa araplar için şunları söylemiştir.

"cenk sanatını bilmez bir kavimdirler. Çölde çapulculuk yapmakla ordu halinde cenk etmeyi aynı şey sanırlar. Cenk sanatını bilen İspanyol kafiri bile Türk leventlerine daima mağlup olagelmişken, hangi akılla bilinmez,

bu Arap kabileleri olur olmaz yerde Türkler'in karşısına çıkıp perişan olurlar. Zira onlarda insan canı gayetle değersizdir. Kulluklarını bilip tedbir alacakları yerde, "her şey Allah'tandır" deyip budalaca ölürler. İyi silahları yoktur. Olsa da kullanamazlar. Ateşli silahlarla araları iyi değildir. Sonra en büyük mağlubiyet sebepleri şudur ki, kitle halinde döğüşmenin kaidelerini asla bilmezler. Padişah hazretlerinden bizzat ricamdır ki emrimizde arap leventi bulundurmayınız ! "

Ve ibni haldun mukaddime eserinde araplar için “araplar deveyi yediler deveden kini ve kıskançlığı aldılar
Türkler atı yiyerek sertliği ve kuvveti aldılar” demektedir.

İslam her ne kadar arabistanda doğmuş olsa da onu dünyada şanlı yapan araplar değil türklerdir.Türkler her zaman islamın yenilmez neferleri olmuştur.

josef stalin

owl
Döneminde türkiyeyi boğazlarda üs alma ve savaş ilanı ile tehtid edip duran aynı zamanda orta asyadaki türkleri birbirinden uzaklaştırıp bölen ve alfabesini değiştiren moskof iti.

Bunun tehtidleri yüzünden türkiye nato üyesi olmak zorunda kaldı.

kut inancı

owl
eski türk devletlerinde hükümdarlığın tengri (göktanrı) tarafından bahşedildiğine inanılan inançtır.

karahanlıların müslüman olması ile inançtaki tek değişikliğin tengri tarafından değil allah tarafından bahşedilmiş olması.
2

ömür

owl
doğum ve ölüm arasında yaşanan süreç.

ölümden sonra olacakları goethe böyle söylemiş.

judex ergo cum sedebit,
quidquid latet adparebit,
nil inultum remanebit.

(tanrı mahkemesini kuracak,
bütün sırlar açığa çıkacak,
hiçbir şey gizlenmeyecek)

popülizm

owl
Popülizm yani “halkçılık” kişilerin veya siyasi otoritelerin halkçılık anlayışı ile toplumu zümrelere ayırarak yüksek zümreye karşı halkı ve alt tabaka sınıfı savunması anlayışıdır.

Türkiyede günümüz popülizmi tam tersine işletilmektedir.Yüksek zümre korunmaktadır.Bunu ters popülizm olarak adlandırıyorum.

En basiti koca koca şirketlerin borcu bir kalemde silinebilirken halkın borcuna dokunulmamaktadır.İşte size ters popülizim.

fatih sultan mehmet

owl
Roma imparatorluğunu yeniden kuracağı hristiyan olduğu uyuşturucu kullandığı gibi saçmalıkları bir kenara bırakırsak Grand Turco (Büyük Türk)-Ebul feth mehmet han 30 sene saltanatında 20 den fazla sefer sığdırdı.Çağ kapatıp çağ açtı devleti “imparatorluk” yaptı.

6 dil bilirdi (Türkçe Arapça Latince Farsça Sırpça Yunanca) Hükümdarlığının yanında mühendis ve şairdi.

21 Yaşında Aşılamaz denilen konstantinopolis şehrini fethetti ve doğu roma imparatorluğunu yıktı.

Hadisi gerçekleştirip peygamber övgüsü aldı.

49 yaşında vefat etti.Vefatı çok şaibelidir yahudi yakup paşa tarafından zehirlendiği söylenmektedir.Hatta son sözünün “hekimler bana niçin kıydınız” olduğu söylenmektedir.

Papanın kendisine “hristiyanlığı kabul et vaftiz ol seni avrupanın en büyük hükümdarı yapayım” teklifi üzerine “müslüman olun sünnet olun sizi şeyhül islam yapayım” teklifi ile karşılık vermiştir. (güzel ayar)

Öldükten sonra hristiyan dünyasının sevincinden papa romada 3 gün boyunca çan çaldırmıştır.

yeni bir parti

owl
Vaatlerini oluşumunu fazlası ile beğendiğim parti.Eğer bir sonraki seçime girerse ak partiye güle güle diyebiliriz.İllaki bu partiye de “fedöcü” falan diyecekler mitinglerde sayacaklar şaşırmayın. bgv

karl marx

owl
Şirin baba kılıklı dünyaya maddeci bakan dini kültürü yok sayan komünist manifestosunun sahibi.Sağolsun bir ideoloji attı ortaya ne kadar zalim devlet ve terör örgütü varsa üstlendi.
Örnek:pkk

Köyüne dön evlat biz türkçüler sen ve senin gibi olanların ( vladimir lenin joseph stalin ) pembe düşlerine burada hiç bir zaman yer vermeyeceğiz.

komünizm

owl
Türk düşmanı patates ideolojisi.Bakıyorum da burger kingde 2 li menü beklerken kahrolsun kapitalizim der olmuşsun.Nasıl al aşşağı oldun ama ? (bkz:swh)

ezhel

owl
Hapise atılmasını sonuna kadar desteklediğim çöp tenekesi.Derman şarkısı bariz uyuşturucu kokuyor.Amedspor meselesi zaten malum üstüne kendi hayranlarına sövmesi cabası.

Allah affetsin hiç sevmiyorum kendisini.

amedspor

owl
Bunların kulübünü kapatmayacaksın kapatırsan “dövlet bize bohmir föşik tc” olur.Oyuncuların lisansını elinden alacaksın futbol hayatları bitecek kulübe 2 yıl transfer meni ve lig meni vereceksin süründüreceksin kendi kendine kapanacak.

Sebebini kanıtları ile fifaya da yollayacaksın geçmiş olsun.Şerefsize şerefsiz olacaksın bu iş böyle.

twitch

owl
Yaz aylarında giriş yapmayı düşündüğüm yayın platformu.Strateji olur pubg falan olur takılacağım işte. Başlayınca sizi de izlemeye beklerim. (bkz:swh)

attila

owl
Roma için galya seferine çıkması üzerine papa, önünde diz çöküp yalvarmıştır. Müzede sergilenen baltasının üzerinde kan izleri hala mevcuttur.

batıcılık

owl
20.yy da ortaya çıkan osmanlı'yı batı yanlısı olmanın kurtaracağını savunan aşşağılık aptalca bir akımdır.

Sadece osmanlı değil günümüzde türkün batıyı fiilen takip etmesi bir felakettir.

Bu akımın temsilcilerinden olan abdullah cevdet “batı'dan anadoluya damızlık erkek getirmek” fikrini savunmuştur.

Neme nem bir felakettir siz düşünün.

laiklik

owl
Avrupa icadı bir devlet politikasıdır bize ait değildir.Siyasete ve orduya dinin karışmasını önlemek üzerine işler.yerine ve zamanına göre Doğru bir politikadır yanlış olan Halkı dinsiz yapacağı düşüncesidir.İsteyen dilediği gibi ibadet edebilir bu politikanın işleyişinde ibadete karışma yoktur.

Mevzu şudur Adı üstünde bir devlet politikasıdır ve devletler gerek gördüğünde politikasını değiştirebilir.bu değişim zarar vermediği sürece bir sakınca yoktur.

atatürkçülük

owl
Günümüzde atatürk posterinin karşısında rakı içmek koluna atatürk imzasını dövme yaptırmak bir kaç atatürk sözü ezberlemek ve laikliği ahlaksızlık olarak algılamaktır.

Büyük bir komutanı ancak bu kadar aşşağlayabilirdiniz.Siz modern atatürkçü'ler ! radikal islamcılardan daha çok atatürk'e düşmansınız.

ahbap

owl
Sanatçı haluk levent'in kurduğu ve türkiye geneline yaydığı yardımlaşma platformu.

İnsanlara umut olabilmek ne güzel !

Başarılarının devamını dilerim ve kendilerini sonuna kadar desteklemekteyim.

Edit:incelemek ulaşmak isterseniz buyrun resmi sitesi https://ahbap.org

yeni lisan hareketi

owl
Yeni Lisan Hareketi Genç Kalemler dergisi'nin kadrosunda bulunan ömer seyfettin ziya gökalp ali canip yöntem'in hayata geçirdiği, dilde sadeleşme hareketidir.

Tanizmat döneminden milli edebiyata kadar dilde sadeleşme çabalanmış fakat başarılı olmamıştır.

Ta ki Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp, öncülüğündeki Genç Kalemler ve Yeni Lisan hareketi “Milli bir edebiyat milli bir dille yaratılabilir" görüşünü ortaya atana kadar.Türkçenin sadeleşmesi için şu ilkeleri kabul ve ilan etmişlerdir:

1- Arapça ve Farsça gramer kurallarının kullanılmaması, bu kurallarla yapılan terkiplerin kaldırılması,

2- Arapça ve Farsça kelimelerin Türkçede söylendikleri gibi yazılması,

3- Başka Türk Lehçelerinden kelimeler alınmaması,

4- İstanbul konuşması esas alınarak yeni bir yazı dilinin meydana getirilmesi,

5- Dil ve edebiyatın doğu-batı taklitçiliğinden kurtarılması,

Türk şair, yazar ve fikir adamları arasında kısa zamanda yayılan bu yeni lisan ve millî edebiyat anlayışı, bir edebiyat akımı halini almış ve devrin hemen bütün şair ve yazarları bu anlayışla eserler vermişlerdir.

Bu sadeleşme hareketi aynı zamanda cumhuriyet edebiyatını'nın temellerini oluşturmuştur.

acil numaralar

owl
acil durumlarda kullanabileceğiniz numaralar.

155 : polis
112 : acil servis (telefonda sım-kart yoksa, ya da kontör bitmiş, servis anlaşması son bulmuş olsa bile aranabilir.)
110 : itfaiye
114 : zehirlenme
153 : zabıta
156 : jandarma
158 : sahil güvenlik
177 : orman yangını ihbar
183 : çocuğa aileye şiddet
185 : su ihbar
186 : elektrik ihbar
187 : gaz ihbar
188: cenaze işleri

azeri mi azerbaycan türkü mü

owl
Bu başlığı başka bir sözlükte görmüştüm ve hiç hoşuma gitmemişti.Türklerin ne kadar bölük pörçük olduğunu bir kez daha anlamıştım.

Her neyse konumuza gelirsek
direk türk.
neden ?
sen antalyalıya antalya türkü mü diyorsun ?
aynı hesap işte.
1

sapyoseksüel

owl
İnsan kendinde olmayanı arar ve severmiş.Bir insana aşık olacaksanız başka geçerli sebepler arayın.sinüs kosinüs formülünü biliyor diye birine tutulmanın bir manası yok.

tanzim satış

owl
İyi hoş güzel de Açılan noktalara baktığınızda hep ak partinin yüksek oy aldığı yerlerde kurulmuş.Hani her şey millet içindi ? Sizin millet anlayışınız %52 den ibaret.Bir kez daha kanıtladınız.

2.abdülhamid

owl
aşırı sağcı kesim tarafından aşırı abartılan osmanlı padişahı.döneminde toprak kaybedilmediği büyük yalandır.

balkanların çoğunluğu ve kıbrıs kaybedilmiştir.

300 milyon altın borcunu da erittiği doğrudur.

istibdatçı değildir.ortalamanın üstünde iyi bir padişahtır ama bir fatih yavuz kanuni kadar müthiş değildir.

yıldız istihbaratı adı ile müthiş bir istihbarat teşkilatı kurdurmuştur.eğitim ve sanayi alanındaki değişiklikleri takip etmiştir.

Nerden bakarsak bakalım nitelikli son osmanlı padişahıdır.

edebiyat

owl
edebiyat veya yazın; olay, düşünce, duygu ve hayalleri dil aracılığı ile estetik bir şekilde ifade etme sanatıdır.

edebiyatın edebiyatçılar tarafından kalıba oturmuş bir tanımı yoktur.

edebiyat tanımlanması platon'un “devlet” eserinde bir nevi adı konulmuş platon, edebiyatın genel anlamı ile hayatı yansıması olarak tanımlamış ve bu tanımlama günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

edebiyatın sınırları önceden belirlenmiş form ve kurallara göre tasarlanarak oluşturulan bir üretim mi yoksa baştan tasarlanamayan üretim sırasında bilinçaltı ve geçmiş tecrübelerin ışığında oluşturulan özgün bir eser mi olduğu eski yunan'da bu yana tartışma konusu olmuştur.

edebi metnin üretimini sorgulayan iki ana görüş vardır.kurgucu ve dışavurumcu anlayış.

kurgucu anlayışın ilk temsilcisi aristoteles olup, ünlü düşünür poetika adlı çalışmasında trajediyi enine boyuna incelerken kurguyu ön plana çıkararak, sanatsal dışavurumu ikinci plana atmıştır.

dışa vurumcu anlayışın ilk temsilcisi eski romalı düşünür longinus.peri hypsous (yücelik üzerine) adlı çalışmasında bir eserin sanatsal değerinin içindeki coşku miktarı ile ölçülebileceğini iddia ederek kurgucu anlayışı reddetmiştir.

uzun zaman sonra bu düşünceleri birleştirecek birileri çıktı tabiki.

20.yüzyıl'dan itibaren her iki anlayışın ortaklaşa yansıtıldığı eserler üretilmiştir. james joyce'un ulysses adlı romanı hem kusursuz bir kurguya sahip hem de dışavurumun yoğun kullanıldığı edebiyatta “devrimci” bir çalışma olarak nitelendirilmiştir.

işin eleştirel tarafına geçiyorum.

edebiyat benim için “duyguları anlatma sanatı”dır.aynı zamanda insanların ruhlarına ve duygularına dokunan ve eğiten bir “tedavi” yöntemidir.

instagram hikayelerinizde whatssap durumlarınızda kur yapma veya trip atma aracı değildir.

mesela oğuz atay'ın tutunamayanlar eseri.

modern türk edebiyatı'nın en önemli eserlerinden biridir.
böyle bir eseri yaptıkları söz hırsızlıkları ile aşşağlamaları yetmedi “o gemi gelmeyecek” “malbayım” gibi aptal aptal ergen espirisine dönüştürdüler.

sadece rahmetli oğuz atay ile alakalı değil bu durum.cemal süreya,turgut uyar,edip cansever,nazım hikmet...

her neyse herşeyin düzeleceğine inandığım gibi buna da inanıyorum. (bkz:swh)

93 harbi

owl
93 harbi ya da 1877-1878 osmanlı-rus savaşı olarak bilinir.

(bkz:2.abdülhamid) daha ilk senesini doldurmamışken kendisini savaşta bulmuştur.

250.000 civarıdaki osmanlı ordusu
900.000 civarındaki rusya,romanya,karadağ,sırbistan,bulgaristan toplaması ordu ile iki cephede savaşmıştır.

savaşa hazırlıksız yakalanan osmanlı çok ağır bir yenilgi almıştır.


savaşın başlıca sebepleri; osmanlı topraklarında yaşanan azınlık isyanları,

rusya ve batı avrupa ülkelerinde, osmanlı topraklarında yaşayan hristiyanların
(özellikle ortadokslar) insan haklarının çiğnendiği konusunda oluşan tek taraflı kamuoyu,

rusya'nın balkanlardaki genişleme siyaseti, romanya ve bulgaristan'ın bağımsızlık istekleri ve panslavizm akımıdır.

avrupa'nın büyük güçleri savaşı önlemek için istanbul'da tersane konferansı'nı toplamışlar, ancak osmanlı'ya yaptıkları taleplerin reddedilmesi üzerine savaş patlak vermiştir.

yaklaşık 1 yıl süren savaşta osmanlı orduları, savunma savaşı yapmıştır. batılı devletler ise tarafsız kalarak, savaşı bitirmek için arabuluculuk yapmıştır.

özellikle balkanlarda bu olaylar neticesinde etnik temizlikler yaşanmış ve yer yer kırımlar görülmüştür. sonunda batıdaki osmanlı savunma hatlarını kıran rus ordularının önü açılmış, dirençle karşılaşmadan istanbul'un eşiğine (yeşilköy) kadar ilerleyerek osmanlı'nın varlığını tehdit etmiş

bunun sonucunda osmanlı ayastefanos antlaşmasını imzalamak zorunda kalmıştır.

ancak batı avrupa ülkelerinin bu antlaşmanın koşullarından hoşnut kalmamaları sonucu bu antlaşma geçerliliğini yitirmiş ve yeniden imzalanan berlin antlaşması ile osmanlı çok fazla toprak kaybetmiş,
balkanlardaki nüfuzunu büyük ölçüde yitirmiştir.

balkanlar'da ve kafkasya'da sayıları 1 milyonu aşkın osmanlı vatandaşı mülteci konumuna düşmüş, savaş süresince ve savaştan sonra anadolu'ya dev göç dalgaları yaşanmıştır.

osmanlıyı yıkıma götüren iki devletten biri rusyadır diğeri ingilteredir.

napoleon bonaparte

owl
1769-1821 yılları arasında yaşamış fransa imparatoru.

gerek fransız devrim savaşları gerekse napolyon savaşları sırasında fransa'ya önderlik ettiği gibi tüm avrupa'yı da etkilemiş bir komutandır.

sözü edilen savaşların ve girdiği çatışmaların büyük bölümünü kazanmış; 1815'teki nihai yenilgisine kadar hızla avrupa kıtasının hakimiyetini ele geçirmiştir.

tarihteki en önemli komutanlardan biri olan napolyon'un savaşları dünyanın her yerinde askeri okullarda ders olarak okutulmaktadır ve kendisi avrupa tarihinin en ünlü ve en tartışmalı siyasi figürlerinden bir tanesidir.

17 ekim 1797 yılında italya'da 18 meydan savaşı kazanıp viyanaya yürüdü ama kanuni gibi o da başaramadı.

tam 2 yıl sonra mısır seferine başladı.doğunun imparatoru olmak isteyen napolyon iskenderiye işgalini kolaylaştırmak için önce malta adasını aldı.

işgal sırasında halkın sempatisini kazanmak için müslüman olduğunu ve adının “ali” olduğunu söyledi halk inanmayıp osmanlı ordusu ile beraber direniş gösterdi fakat osmanlı piramitler muharabesinde yenildi.

ardından akka kalesine ilerleyen fransız ordusu burda bir adam ile karşılaşacaktı.”cezzar (kasap) ahmed paşa” akka önlerine gelip kaleyi kuşatan napolyon 90 yaşını devirmiş cezzar ahmet paşaya mağlup olup mısırdan çekildi.

napolyon, paris'e varır varmaz direktuar üyelerinden emmanuel-joseph sieyes tarafından planlanan darbenin hazırlıklarına katıldı. 9 kasım 1799 tarihinde gerçekleşen hükümet darbesiyle fransa tarihinde yeni bir dönem başladı.

kısa bir süre içinde anayasada değişiklikler yapıldı ve yeni anayasa ile cumhuriyet görüntüsü altında bir diktatörlük oluşturulmuştu.yönetim üç konsülün eline bırakılmıştı; en önemli görev olan 'birinci konsül'lüğe napolyon getirildi.

bu sırada italya'da savaş devam ediyordu. napolyon paris'ten ayrılıp italya'daki ordunun başına geçti.

14 haziran'da avusturya ordusu karşısında marengo muharebesi fransızların galibiyeti ile sonuçlandı. paris'e geri dönen napolyon, ekonomi ve yasal alanda reform çabaları içine girdi. sahip olduğu çok geniş yetkilerden yararlanarak devlet mekanizmasının işleyiş etkinliğini artıracak yönde geniş düzenlemeler yaptı.

fransız merkez bankası'nın kurulması, devlet okullarının açılarak eğitimin bir kamu hizmetine dönüştürülmesi, code napoléon'u (napolyon kanunları) olarak da bilinen fransız medeni kanunu'nun hazırlanması çalışmalarına başlanması, subay okulları açılması, onun dönemindeki gelişmelerdendir. reform ve yasa çalışmaları halk tarafından da desteklendi.

1802'de italya cumhuriyeti'ni kuran napolyon ilk devlet başkanı seçildi. aynı yıl 25 mart'ta imzaladığı amiens barış antlaşması ile fransız devrim savaşları'na son verdi.

fransa'da yönetim sistemi değişti ve tekrar eski sistem olan saltanata geçildi napolyon “imparator” oldu.y

29 kasım'da josephine ile dini nikah kıyan napolyon imparatorluk tacını 2 aralık 1804'te notre dame katedrali'nde giydi.

tacı papa'nın giydirmesi planlamıştı ama papa'nın önünde eğilmek, otoritenin tanrı'dan geldiğinin kabulü olarak yorumlanabilirdi. eğilmek yerine tacı eline alıp önce kendisi giydi; sonra eşi josephine giydirdi.

napolyon'a tepki büyüktü, annesi onunla irtibatını kesti, beethoven bestelerinden onun adını sildi ve daha birçok diplomat, bürokrat, devlet adamı ve asker onunla irtibatını kesti.en çok tepki gösterenler devrimciler, ihtilalciler ve askerlerdi.

hem ingiltere rusya avusturya napoli isveç koalisyonu hem de askerin güvenini kaybetmesi napolyonun çöküşünü başlattı.

imparatorluğu dönemindeki olumsuz unsurlar ingiliz donanmasının gücü, ispanya ve italya'da akrabalarını tahta geçirmesi, halkın bu kişileri istememesi ve fransa'ya bağlı devletlerdeki milliyetçilik akımları oldu.

ı. aleksandr'la yapılan antlaşma, rusya'ya ingiltere'ye karşı askeri harekata kadar varacak yaptırımlar uygulama yükümlülüğünü getirmektedir ama ı. aleksandr, bu tür politikalardan kaçınmıştır.

bunun üzerine napolyon, 1812 yılı ortasında 800 bin kişilik ordusuyla rusya seferi'ne girişmiştir.

borodino muharebesi'nde general kutuzov komutasındaki rus ordusunu yenilgiye uğratan fransız ordusu moskova'ya girmiştir.

ancak rusların bu yenilgiden sonra rusya içlerine çekilmeleri, giderken de moskova'yı yakmaları ve kışın da bastırması neticesinde napolyon, ordusunu barındıracağı bir yer olmadığını anlamış ve çar'ı antlaşma yapmaya davet etmiştir. ancak ı. aleksandr bu teklifi reddeder.

napolyon ise tek çareyi orduyu fransa'ya geri götürmekte bulur. fakat sert kış koşulları geri dönüşü neredeyse imkânsız hale getirir ve fransız ordusunun yaklaşık olarak dörtte üçünün telef olmasına sebep olur.

ordusunun büyük bir bölümünü rusya seferi sırasında kaybeden fransa, yeni bir ordu oluşturmanın zorluklarına katlanmaya mecbur olmuştur.

üretimden çekilen işgücü ve artırılan vergiler, halkı da napolyon'a karşı bir tutuma itmiştir.

napolyon, bu dönemde kendisine karşı düzenlenen hükümet darbesini bastırdı ve yeni bir ordu kurdu. ancak 1813 ve 1814'te baskılar arttı ve halk desteği düştü.

rusya yenilgisi ve içteki karışıklıklar koalisyon güçlerini cesaretlendirdi. 1813 yılının ekim ayında napolyon'un leipzig muharebesi'nde uğradığı yenilgi, onu iktidarının sonuna iyice yaklaştırdı.

1814'te düşman orduları paris kapılarına dayandı. napolyon imparatorluk tahtını bırakarak elba adasına sürgüne gönderildi.

elba adasından kaçtı ve gizlice paris'e döndü. halk desteği tekrar yükseldi. 7 mart 1815'te ise tahtına geri döndü. böylece napolyon ikinci kez tahta çıktı.

bir ordu topladı ve belçika'ya saldırdı. ancak haziran ayında ingiliz ve prusya kuvvetleri tarafından waterloo'da büyük bir yenilgiye uğradı. paris'e dönünce tahtına ikinci kez veda etmek zorunda kaldı.

amerika'ya kaçmak istedi, ancak bunu başaramadı ve ingilizlere teslim oldu. ingilizler onu atlantik'teki saint helena bölgesine götürdü.

son yıllarını bu küçük adada geçiren napolyon, 5 mayıs 1821'de 51 yaşındayken mide kanseri'nden öldü.

niccolo machiavelli

owl
tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan floransalı düşünür, devlet adamı, askerî stratejist, şair ve oyun yazarı. italyan rönesans hareketinin en önemli figürlerindendir.

en ünlü eseri prens'te, politik yazın tarihinde ilk kez iktidarın alınışı ve korunması gibi bir sorunu dinsel ya da ahlaki kaygıları dikkate almaksızın kendinde bir amaç olarak inceledi.

tüm yaşamı boyunca italya'nın birliği ideali için mücadele verdi.

fikirleri politik yazında olduğu gibi yaygın düşünüşte de giderek büsbütün olumsuz ve ilkesiz bir politik hırsın anlatımı olarak görüldü, "makyavelizm" terimi bir düşünce sisteminden çok "amaç için her yolu mübah gören" politikacının tutumunu anlatan suçlayıcı bir sıfat haline geldi.

yine de diderot, rousseau, fichte ve hegel gibi büyük düşünürler machiavelli düşüncesinin olumlu yönünü açığa çıkarmaya çalıştılar.

hegel'e göre "machiavelli'nin gayesi, yani italya'nın bir devlet mertebesine çıkarılması, bu yazarın eserinde tiranlığın haklı gösterilmesinden ve muhteris bir despot için imal edilmiş altın yıldızlı bir aynadan başka bir şey görmeyen bütün görme özürlülerce anlaşılamadan kalmıştır.

" hegel onun yöntemini şöyle özetler: "kangren olmuş uzuvlar lavanta suyuyla iyileştirilemez." italyan komünist filozof antonio gramsci ise onu "erken gelmiş jakoben" olarak tanımlar.

machiavelli, siyasal düşünüşün laikleştirilmesi ve bilimselleştirilmesi gerektiğini savunurdu.

ancak, her ne kadar kiliseye karşı olan machiavelli, laikliği savunmuş biri olsa da hükümdarın gerektiği zaman dini de alet olarak kullanması gerektiğini belirtmiştir. machiavelli, italyan birliğini kurmaya aday yöneticinin (dindar olsun ya da olmasın) son derece dindar görünmesini isterdi.

kendini dünya olaylarını kader ile açıklayan dini görüşten tümüyle soyutlamıştır.

machiavelli, insan doğasını kötü ve bencil olarak tanımlardı. ayrıca, başarıya ulaşmak için her yola, her araca başvurulması gerektiğini savunurdu.


"niccolò machiavelli"
bir devlet adamının, siyasi tutumlarında bu gerçeği kabul ederek davranması gerektiğini ve hatta devlet adamı bu realiteyle birlikte, kendi de pragmatist davranmalı ve bencil olmak zorunda olduğuna inanırdı.

machiavelli'ye göre bencillerden oluşan bir toplumda bencil olmayan bir lider davasını başarıyla yürütemez.

gene machiavelli'ye göre, insanlar en çok mala mülke yani maddi şeylere önem verir. machiavelli, italyan birliğinin kurulmasında önemli derecede çaba göstermiştir. ona göre; italyan birliğinin sağlanmasının önündeki en büyük engellerden biri papalık devleti idi.

cicero ve seneca'nın çizdiği adil, cömert ve yüce gönüllü hükümdar idealini eleştirdi. machiavelli, bu niteliklerin devlet işlerini yürütmede uygun olmayacağına inanıyordu.

insan doğası düşüncesi

machiavelli, insanın özünde kötülük bulunduğunu düşünür. bu kötülük yine bizzat insanın kendinden kaynaklanır. özellikle insanlarda görülen 'elde etme' arzusu, bu kötülüğün en çok yansıdığı davranıştır.

ona göre insan, her şeye sahip olmak ister ve bu arzusunun sınırı yoktur. ancak insanın hem ömrü, hem de maddî imkânları sınırlıdır.

dolayısıyla bir insanın her şeyi elde etmesi asla mümkün değildir. o hâlde bireyin, elde edemeyeceği şeylerin peşinden koşması da yanlış bir eylemdir.

sıfır toplamlı iktidar teorisi

machiavelli, iktidar gücünü miktarı asla değişmeyen bir pastaya benzetir. buna göre herhangi bir kişi, sahip olduğu iktidar gücünü ne kadar arttırırsa, muhaliflerin ve diğer kişilerin gücü de aynı ölçüde azalacaktır. yani iktidar miktarı asla değişmeyecek; ancak bu miktarın payı her zaman değişecektir. machiavelli, bu düşüncesini virtù kavramını kullanarak discorsi adlı eserinde şöyle açıklar:

“dünya her zaman aynıydı, yalnızca şu fark vardı: ilk önce asur'da bulunan büyük virtùlar, med ülkesine yerleşti. sonra da pers ülkesine, oradan da roma imparatorluğu'na geçti.

roma'nın düşüşünden sonra dünya üzerinde var olan virtù miktarı, tek bir imparatorluk tarafından ele geçirilememişse de, birçok ulus tarafından paylaşılmış durumdadır. eskiden franklar, türkler ve mısır sultanları, bugün ise alman imparatorları bu payı alanlar arasındadır. bundan çok önce de büyük şeyler başarmış olan roma imparatorluğu'nun doğudaki topraklarını fethetmiş olan şu ünlü araplar vardı.”

iktidar mücadelesi veren tüm siyasal aktörler, machiavelli'ye göre kuşku içinde hareket eder. her insanın özünde kötülük bulunduğu için, siyasetçiler hiç kimseye güvenmemelidir.

böylece tüm siyasetçiler hem etraflarına güvenmezler, hem de etraflarındaki kişiler için güvenilmez bireylere dönüşürler. ancak yetenekli siyasetçiler, bu kuşku ve güvenilmezlik hâlini saklamaya çalışır. ancak eninde sonunda güvenilmezliğini ortaya çıkartır.

george soros

owl
george soros, macar ve yahudi asıllı amerikalı finans spekülatörü ve liberal girişimci.

bilinen serveti 8.3 milyar dolar.bu adamın özelliği şu sıradan bir girişimci değil bir ülkeye para yatırıyorsa veya vakfına orda şube açıyorsa bu ülke ekonomik olarak çok ciddi yükseliyor.

açık ve net bir şekilde “yahudi bankerler sizi destekliyor” mesajı veriyor o devlete.

batırmak istedikleri devletleri yahut aleyhine çalışan hükümetleri indirmek için bir anda yüklü miktarda paralarını çekip ekonomisini bocalatıyorlar ve bu iş hükümet değişikliği iç savaş hatta rejim değişikliği bile yaratabilir.

haberiniz var mı bilmem kısa bir süre önce soros vakfı türkiyeden çekildi.

borsa endeksini parasını yatırıp çekmesi ile oynatabiliyor siz düşünün.çok dikkatle takip edilmesi gereken bir adam.

yüksek ihtimalde mossad destekli.

basmacı harekatı

owl
kızıl canavar sovyet yönetimine karşı orta asya'da 1917'de başlayan ve aralıklı olarak 1931'e değin süren ayaklanma hareketi.

rusları basmak ve baskın kelimesinden yola çıkarak ayaklanmaları basmacı ayaklanması olarak nitelendirdiler. ancak, bu hareket türkistan'ın genelinde korbaşılar hareketi olarak milli bir direniş hareketi olarak kabul edilir.

çıkış sebebi rusların orta asya'da yaşayan türklerin alfabesini bozup farklı milletlere bölmesidir.(özbek kazak türkmen vs)

eğer başarılı olunsaydı bugün turan gerçekleşmiş tüm türkler tek bir çatı altında toplanmış olabilirdi.

sonucunda özerk olmak şartı ile kazakistan özbekistan kırgızistan ve türkmenistan kuruldu.

bu harekat'da enver paşa yalın kılıç atı ile rus mitralyözlerine karşı durarak şehit olmuştur.bu yüzden kendisine “şehid-i ala gazi namdar enver paşa” derler.

aslen “hoş gelişler ola” marşı bu zamanda enver paşa için yapılmıştır.

katılanlar-destek verenler şöyledir

enver paşa
yusuf akçura
ismail gaspıralı
zeki velidi togan

teşkilat-ı mahsusa

owl
(bkz:mit) in dedesi.enver paşa tarafından kurulan osmanlı gizli servisi.

ittihat ve terakkî'nin türkçü ve islâmcı siyasî görüşleri doğrultusunda, yurt içi ve yurt dışında, karşı-istihbarat, propaganda, örgütlenme, suikast eylemlerinde bulunmuştur.

çeşitli şahit ifadelerine göre 1911'den itibaren etkin olmuş, 5 ağustos 1914'te harbiye nezareti'ne bağlı resmî bir örgüte dönüştürülmüştür. 8 ekim 1918'de ittihat ve terakkî hükümetinin iktidardan ayrılması ile birlikte teşkilât-ı mahsusa da resmen tasfiye edilmiştir.

teşkilât-ı mahsusa'nın trablusgarp'ta italyanlara, batı trakya'da bulgar ve yunanlara, mısır ve ırak'ta ingilizlere karşı direniş örgütleme çalışmaları kısmen belgelenmiştir.

bilinen faaliyetleri arasında ermeni tehciri,ırak-suriye-iran-afganistan-trablus örgütlenmeleridir.

1.dünya savaşında suriye-filistin cephesinin kaybı sırasında afganistanda örgütlenip ingiltereyi vurmayı denemiştir fakat başarılı olamamıştır.

ingilizlerin basraya girmesi üzerine kürt ve arap aşiretleri ile gerilla savaşı yapmışlardır.

teşkilatın son başkanı olan hüsamettin (ertürk) bey teşkilât-ı mahsusa'nın kuruluş amacını şöyle tanımlar

"bu teşkilatın gayesi, bir taraftan bütün islamları bir bayrak altında toplamak, bu suretle panislamizme vasıl olmaktır. diğer taraftan da türk ırkını siyasi bir birlik içinde bulundurmak, bu bakımdan da pantürkizmi hakikat sahasına sokmaktır.

enver paşa'nın bir yandan emiri efendi'nin ittihat ve terakki programındaki panislamizminden,diğer taraftan da ziya gökalp'in pantürkizminden ilham aldığı muhakkaktır."

teşkilatın kapanmasından sonra bir çoğu kuva-i milliye ve anadolu rumeli müdafa-i hukuk cemiyetinde çalışmıştır.

teşkilata üye olan bilindik isimler

enver paşa
binbaşı süleyman askeri
eşref sencer kuşçubaşı
zenci musa
yakub cemil
dr. bahattin şakir
mithat şükrü bleda
ohrili eyüb sabri
fuat balkan
teğmen hilmi musallimi
ismail canbulat
piyade subayı rasuhi bey
filibeli hilmi bey
şerif burgiba
arabistan'da ibn ür-reşit
nuri killigil ve halil kut paşalar
ali fethi okyar
hacı selim sami
"kel ali" lakaplı ali çetinkaya
ilk tayyareci şehitlerden sadık bey
çerkes reşit bey
ahmet fuat bulca
nuri conker
rauf orbay

türk cihan hakimiyeti ülküsü

owl
günümüze kadar bütün büyük türk devletlerinde bulunan genel bir politikadır.mevcut türk devletinin dünyadaki diğer devlet ve milletleri hakimiyeti altına alarak yönetmesi fikridir.

kut geleneği gereği türk kağanının sadece türklerin değil tüm dünyanın kağanı olduğuna inanılır ve fetihler bu esasa uygun olarak yapılırdı.

oğuz kağan: ey oğullarım! çok savaştım, çok yaşlandım. gök-tanrı'ya borcumu ödedim.

istemi yabgu: atalarımızdan işittik; roma elçileri geldiği zaman bu bizim için artık yeryüzünü fethedeceğimize delalet etti.

bilge kağan: gök tanrı türk milleti yok olmasın diye beni kağanlığa oturttu.

osman gazi: bizim davamız kuru kavga ve cihangirlik davası değildir.bilakis davamız ilah-i kelimetullahı yaymaktır.

türk mitolojisi

owl
(bkz:yunan mitolojisi ) (bkz:iskandinav mitolojisi) var ama bizim de bir mitolojimiz var fakat diğer milletlerin mitolojileri kadar köklü değil sebebi yazılı edebiyata çok geç geçmemizdir.

doğal bütün türk destanları mitolojimizi oluşturmaktadır.(türeyiş göç ergenekon alp er tunga oğuz kağan bozkurt yaratılış şu manas destanları)

onun dışında dede korkut hikayeleri de buna dahildir.

eski efsaneler, türk halklarının eski ortak inancı tengricilikten ögeler taşımaktan ziyade sosyal ve kültürel temalarla doludur. bunların bazıları sonradan islâmî ögeler ile değiştirildi.

türk mitolojisinin en eski kalıntıları ancak diğer halkların yazılı belgeleriyle kanıtlanabilir. en önemli kanıtlar eski çin yazılarında bulunur. örneğin mö 330 yılından kalan bir yazıda türk mitolojisinin en önemli efsanelerinden olan asena efsanesi ile karşılaşılır.


türk mitolojisinin en mühim özelliklerinden birisi her kabilenin, ne kadar ufak da olsa şahsi bir türeyiş efsanesine sahip olmasıdır. örneğin oğuzname'de her sözü edilen kabilenin ilk önce türeyiş efsanesi anlatılır.

en önemli ve en tanınmış efsane türkler'in ortak türeyiş efsanesidir. bu efsane neredeyse her türk topluluğunda tanınır ve en eski türk hükümdarlarının, göktanrı'nın gönderdiği bir kurt ile çiftleşmesinden türediğini anlatır. bazı versiyonlarda bir dişi kurdun en son türk olarak kalmış bir erkek çocuğu ile, diğer versiyonlarda ise göktanrı'nın bir erkek kurt kılığında hükümdarın kızı ile çiftleştiği anlatılır.

diğer iyi tanılan bir türeyiş efsanesi kırgız halkının türeyiş efsanesidir. bu efsaneye göre kutsal bir gölün suyundan gebe kalan kırk kız ilk kırgızları oluşturur.

yakub cemil

owl
yakub cemil (1883 - 11 eylül 1916, istanbul), ittihat ve terakki'nin fedailerindendir. yakub cemil çerkes ve lezgi kökenli bir osmanlı subayıdır.aynı zamanda adına bir çok efsanesi türetilmiştir.

1911'de trablusgarp'ta mustafa kemal paşa ve enver paşa ile yerli halkı örgütleme çalışmalarında bulundu.

bundan tam bir yıl sonra bab-ı ali baskınına katıldı hatta ilk giren baskıncılar arasındaydı.

baskın esnasında karşılarına çıkan ve "siyasete karışmayacağınıza söz vermiştiniz sözünüz bu muydu?" diyen harbiye nazırı müşir nazım paşa'yı "bu herife laf anlatılır mı" deyip kafasından vurmuştur.

bu olayın etkisiyle kısa bir süre sonra, yüzbaşı rütbesinde iken ordudan atıldı. yine de aynı yıl garbi trakya muvakkat hükümeti'nin kurulmasıyla sonuçlanan muharebe döneminde enver paşa'nın emrinde orduda gönüllü olarak yer aldı.

1914 yılında teşkilat-ı mahsusa'da göreve başlamış.görev yeri olarak doğu anadolu'da ermenilere karşı mücadele etmiştir.

istanbul günlerinde ittihat ve terakki yönetimi ile ters düştü ve itilaf devletleri ile barış için ittihat ve terakki hükümetini ikna, bu mümkün olmazsa darbe ile devirme planları yaptı.

ittihat ve terakki hükümetini dağıtmak, itilaf devletleri ile barış yapacak bir hükümeti yıkmak istiyordu. başkomutan ve harbiye nazırı adayı ise mustafa kemal paşa idi. ittihat ve terakki içindeki entrikaların sonucunda talat bey grubunun enver paşa'yı kandırması sonucunda hükümeti devirmeye teşebbüs ve harbiye nazırı enver paşa'ya suikast suçlamasıyla tutuklandı.

enver paşa, yakub cemil'in idam edilmesinden yana değildi.

ancak enver paşa'nın yurt dışında bulunmasını fırsat bilen talat paşa, yakub cemil'in idamına karar verdi.

11 eylül 1916 günü kurşuna dizilerek idam edildi.

beyazıt'tan kağıthane'ye idama yaya götürülürken, yolda bir karpuz arabasını çevirmiş, "asker evlatlarım susamışlardır" diyerek idam mangasına karpuz ısmarlamıştır.

idamında vücuduna 14 mermi saplanmasına rağmen yarım saat boyunca can vermediği söylenir.

vücudundan sızan kanların toprağa önce vatan yazdığı efsanesi türemiştir.

iddiaya göre idam mangası, kendilerine verilen ateş emrini, komutanları yakub cemil'e olan büyük saygılarından dolayı yerine getirememiş, yakub cemil de askerin baş kaldıracağını sezerek kendi idamı için nişan ve ateş emrini kendi vermiştir.

atatürk, trablusgarp'ta yaşanan olaydan dolayı çok sevdiği yakub cemil'e çok kızmıştır, onun hakkında şu sözü sarf ettiği söylenir:

"eğer bir gün bir ihtilal yaparsam yanıma alacağım ilk adam yakub cemil'dir, ihtilalden sonra da ilk asacağım kişi de yine yakub cemil'dir."

yakub cemil'in idamının ardından atatürk, ali fuad (cebesoy)'a şunları söylemiştir:

"yakub cemil asılmış. sebebi de ben başkomutan vekili ve harbiye nazırı olmadıkça kurtuluş yoktur demiş. dediğini yapmış bile olsaydı ben istanbul'a gittiğimde ilk iş olarak yakub cemil'i cezalandırırdım.

eğer ben, o ve onun gibiler tarafından iktidara getirilecek bir adamsam, adam değilim”

akhan

owl
Kalemi kuvvetli yazar dostum.
Hoş geldin !
(Ağızı fazla iyi laf yapar çok yaklaşmayın birşey satmaya kalkarsa almak zorunda kalıyorsunuz) (bkz:swh)

türkçülük

owl
türkçülük pan-türkizm tüm türk halkının kültürel ve politik birliğini amaçlayan; 1880'lerde osmanlı imparatorluğu'nda ve o zamanlar rus imparatorluğu'nun bir parçası olan azerbaycan'da yaşayan türk aydınları arasında ortaya çıkan bir harekettir.

rusya'da yaşanan 1905 devrimi'nden önceki günlerde azerbaycan türkleri ve tatar aydınlar tarafından ortaya atılmış, 1908'de ıı. meşrutiyet'in ilanından sonra osmanlı imparatorluğu'nda geniş yankı bulmuştur. ittihat ve terakki yönetimi içinde ziya gökalp'in başını çektiği turancı görüşler egemen olmuştur. devrik osmanlı komutanı enver paşa, 1918-1922'de, karışıklık içinde olan rusya'da turan fikrini canlandırmaya çalışırken öldürülmüştür.

cumhuriyet'in ilanı'ndan sonra atatürk milliyetçi ve turancı konuşmalarda bulunmuş, türkiye cumhuriyeti banknotlarında ve pullarında bozkurt gibi türklüğün sembollerini kullanmıştır.

buna karşın, ismet inönü'nün başbakanlığı döneminde turancı örgütler kapatılmış ve turancı düşünürler baskı altında tutulmuştur.

nihal atsız'ın önderliğindeki turancı hareket, inönü'nün cumhurbaşkanlığı sırasında takibata uğramış, 1944'te turancı örgüt üyeleri tutuklanarak işkenceden geçirilmiş ve ağır ceza mahkemelerinde yargılanmıştır.

buna rağmen turancı görüşler türkiye'de bugün de taraftar bulmaktadır.

büyük turan düşüncesinin özeti.

“vatan ne türkiye'dir türklere, ne türkistan
vatan büyük ve müebbet bir ülkedir turan.” ziya gökalp

owl

owl
Ötükenden yayını gerip bütün orta asya'ya adalet dağıtan mete han'ın okuyum ben.Adım baykuş sinem bozkurttur benim.Kürşat gibi dağları delip fatih gibi surları yarıp yavuz gibi çölleri aşıp mustafa kemal gibi yedi düveli geçip geldim.

Hoş geldim ! (bkz:swh)