confessions

namütenahi

1. nesil yazar - ataman

  1. entryler 695
  2. takipçi 3
  3. puan 17451

babanın salak bir adam olması

harmonia🛡️
Baba ya da anne sizin bu dünyaya gelmenize aracılık etmiş bireylerdir. Toplumumuz bir günde aydınlanma yaşamadığı için genelde ailesinden gördüğünü uygulamayla hayatını devam ettirir. Bu yüzden de babanızın sevgisini gösterememesi büyük ihtimalle çocuğunu sevmek ayıptır sözleri ile büyütülmüş olmasından kaynaklıdır. Köyünden, ortamından ayrılınca mutsuz hissetmesi, dünyaya karşı ilgisiz görünmesi büyük ihtimalle büyürken yaşadığı baskılar yüzünden yaşadığı öz güven sorunlarının sonucudur.

Aile dediğimiz kavram aynı genetik bağdan geldiğimiz ama farklı olsak da günün sonunda kimseyi öldürmedi, kimsenin malına, ırzına göz koymadı ise hatalarıyla, günahlarına rağmen saygı duyup onu sevmektir. Kaldı ki bana göre Türk kültüründe anne ve baba saygınlığı sarsılmaz insanlardır. Sizi bugünlere getirmiş, kapının önüne koymamış, ekmeğini bölüşmüş bir insanın sevgiyi bilmiyorum ama en azından saygıyı hak ettiğine inanıyorum.

İşbu entry subjektif bakış açısı ile kimseye cevap verme amacı gütmeden başlığa ithafen yazılmıştır.

diofitizm

Çalıkuşu ❤
Diofizit, Nestorius'un savunuculuğunu yaptığı görüş. Monofizit kavramının zıddı.

Bu görüşe göre:

İsa'ya 30 yaşındayken Kelam'ın indiği,
O zamana kadar Meryem'den doğan İsa'nın saf ve günahsız bir insan olduğu,
Tanrılık vasfının ancak Kelam geldikten sonra meydana geldiğini ve ancak o zamandan sonra hem insan hem de tanrı karakterlerinin her ikisini de taşıdığı,
Meryem'in, Tanrı olan İsa'nın değil, insan olan İsa'nın annesi olduğu kabul edilir.
Dolayısıyla, bu görüşe göre Meryem "Tanrı'nın annesi" (Theotokos) değil Mesih İsa'nın annesidir; Tanrı doğurulamaz dolayısıyla da İsa, Baba ile aynı özden olamaz. Ancak, Kelam'ın gelmesinden sonra İsa'da hem insansal, hem de tanrısal bir arada varolmuş, İsa hem tanrı hem de insan olmuştur. İsa kelamın gelmesinden sonra bu iki tabiatı da taşır.

Bu görüşe göre çarmıha gerilirken tanrısal tabiat İsa'dan ayrılmış sadece insan olan İsa acı çekmiş, çektiği acılar Tanrı olan İsa'ya dokunmamıştır.

Bu görüşleri Roma ve Yunan kiliseleri kabul etmemişler, 431 yılında toplanan I. Efes Konsili'nce reddedilmiş ancak Nestorius aforoz edilmemiş, sadece görevden alınmıştır. Faaliyetlerine devam eden Nestorius güçlenmeye başlayınca MS 449 yılında Efes'te toplanan II. Efes Konsili'inde alınan kararla Nestorius aforoz edilmiş ve sonuç olarak Nestorius'un görüşlerinin savunanlar kendi özel kiliselerini kurmuşlardır.

Günümüzde Asuri (Nasturi) ve Keldani kiliseleri diofizit görüşe sahip olan kiliselerdir.

muhsin ertuğrul

sahzaman
Türk tiyatrosunun batılı anlamda kurucusu olarak kabul edilen Muhsin Ertuğrul, sinema alanında da Türkiye'de ilk önemli katkıları gerçekleştirmiş; 1922-1939 yılları arasında Türkiye'de film yapan tek kişi olmuştur.

altaysozluk.com/foto
Birçok filmi vardır ancak Türk sinema tarihi açısından şüphesiz en önemli eseri, Türk sinemasının özgün senaryoya dayalı ilk filmi olan 1922 yapımı İstanbul'da bir facia-i aşk'tır.

doğu türkistan meselesi için yapabileceğimiz şeyler

takataki
Bu başlığa bir şeyler yazmak için 7 defa geldim geri gittim çünkü yazacak bir şey bulamıyorum. olmadığından değil fazla olmasına rağmen elden bir şey gelmiyor. Türkiye olarak güzel bir ülkeyiz misafir severiz, insan severiz, yardımseveriz ama bu kadar ilerisi yok. Doğu Türkistan için on beşten fazla yazı okudum, çoğusu Uygurların üzerindeki zulmü lanetliyor birkaçı ise uygurlar bunu haketti diyor. Düşünün bir kere masum insanlar neden eziyeti haketmis olsun? Ölümcekadam bir konuda çok haklı, doğu Türkistan'dakiler aslında milli özelliklerinden dolayı değil inançlarından dolayı bunlara maruz kalıyor. Ben ne yapabilirim? Oturduğum yerden kahrol al sana bomba derim kınım kınım kinarim sonrası yok. Ama cidden yok. Herkesin ağzına baktığı batı bile yıllar sonra kafasını çevirip doğu Türkistana baktı/açıklama yaptı. Ben kimin/nasıl dikkatini çekeceğim? Yürüyüş olabilir belki ses getirebilir, ufak ufak kıvılcımlar bir yangın başlatabilir ama sonra? Politik hamleler devreye girse diyeceğim çin kimseyi takmaz. Boykot olsa piyasadaki ürünlerin tamamı neredeyse çin malı millete boykot kararı aldık desen adamlar uzuvları kopmuş gibi çırpınır. Yürüyüş fikri/boykot uzun sürecek olan çözüm olsa da çözümdür ama bana kalırsa ancak Çin'e karşı savaş olabilir. Peki doğu Türkistan buna hazır mı dersiniz?

amin maalouf

stardust
Öfkeliydim, kendime karşı öfkeliydim. Bana hep böyle olur. Kelimelerin tadını unutacak kadar uzun süre susarım ve birden bent yıkılır, içimde ne varsa, tuttuğum ne varsa boşaltırım, bitmez tükenmez bir gevezelik başlar; daha çenemi kapatmadan pişman olmuşumdur bile.

doğu'nun limanları

waffle

nene korkut
Çikolata, meyve, dondurma, tatlı soslar, tutti frutti başta olmak üzere şekerlemeler koyulan "Türk usulü" tatlıdır.

Türk usulüdür çünkü ben Belçika'da, Almanya'da, Hollanda'da dondurma koyulan, bu kadar çok çeşit meyveyi ihtiva eden bir waffle görmedim. Alman döneri gibi bir şey bu, Türkiye'deki hiçbir dönerde tombik ekmeğin içine yoğurtlu sos koyulmaz, kırmızı lahana turşusu belki bazı yerlerde vardır ama o da genelde koyulmaz.

Avrupa'dakilerin hamuru daha tart gibidir; hamur daha şekerlidir, karamel tadı vardır. Üstüne waffle'ın alanına orantılı şekilde meyve ve çikolatalı sos koyulur. Elde yenilmek üzere de satılır (Türkiye'de sadece bubble waffle elde yenilmek üzere satılıyor diye biliyorum)

Bizimkiler krep gibi geniş açılır (içine o kadar şeyi nasıl koyacağız yoksa), hamur daha tatsızdır. hamuru tatlandırmak için çeşitli sürülebilir çikolatalar kullanılır. Muz ve sade dondurma, en önemli bileşenlerindendir.

Alışkanlık meselesi mi bilmiyorum ama Türk usulü waffle'nın orijinal halinden çok daha güzel olduğunu düşünüyorum.

ara güler

sahzaman
tam adı aram güleryan olan 1928 doğumlu, Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisidir.

altaysozluk.com/foto
Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışmış ve Muhsin Ertuğrul'un tiyatro kurslarına devam etmiştir. lise yıllarında iken babası ilk 35mm film makinesini almış ve yeni istanbul gazetesine foto muhabiri olarak girmesini sağlamıştır. Savaş foto-muhabirliği de yapan Ara Güler, 4 tane savaşa gitmiştir. Katıldığı savaşlarda çektiği fotoğraflar dünya çapında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır. Hatta çektiği bir savaş fotoğrafı Times dergisine kapak olmuştur.

İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, pablo Picasso gibi bir çok ünlü kişi ile röportajlar yapmış ve fotoğraflarını çekmiştir.

İngiltere'de yayımlanan Photography Annual antalojisi onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımlamıştır.

çocuk haçlı seferi

takataki
Fransa'dan Stephen, Almanya'dan Nicholas önderliğinde otuz binden fazla çocuğun Kudüs'ü geri almak için çıktığı seferde İtalya/genova'da denizin Musa gibi ikiye yarilmasiyla devam edecek olan yürüyüş beklenenin aksine denizin yarilmamasiyla son buldu. Bu sefer boyunca hastalıktan, soğuktan ölen çocuklar da vardı, hristiyan ailelere sığınanlar da, ailesine dönenler de ama birçoğu esir alınıp köle pazarlarında ırak, mısır gibi ülkelere satıldı. Çocuk haçlı seferinin başlatılmasını batı kaynakları ayıplarını bildiği için pek yüksek sesle yazıp çizmezler ama bu yürüyüşün başlama sebebi dördüncü haçlı seferinin başarısızlıkla sonuclanmasiyla yeni harekat olarak uhrevi vaatler/gaza getirici vaazlarda bulunan papa'dan başkası değildi.
2

din kültürü ve ahlak bilgisi

morvel
varlığı laiklik ilkesine aykırı olan derstir. çünkü devlet okullarında bu dersin yine devlet müfredatıyla verilmesi demek; devletin doğrudan doğruya din işlerine ve inanç hürriyetine müdahale etmesi demektir.

bu ders yerine çocuklara 2 saat daha fazladan kodlama öğretilse bu dersin vereceğinden çok daha fazlası verilir ki zaten din konusu 40 dakika boyunca okulda ezberleyerek öğretilmeye çalışılan salt bilgilerden ibaret bir husus değildir. bir dini öğrenmek bundan çok daha meşakkatlidir ve bir çok şeyi anlamak için belli bir yaşa gelinmesi gerekir.

din kültürü ve ahlak bilgisi

harmonia🛡️
Eşitliğe aykırı ve içerik olarak da artık sadece lisede ve seçmeli olarak bulunması gereken derstir. Bu ülkede ateisti, deistini bırakın İslam içerisinde değerlendirdiğimizde dâhi farklı mezheplerden insanların çocukları okula gidiyor ve siz hepsine tek bir bakış açısından bir şeyler öğrenmeyi zorunlu kılıyorsunuz. Üstelik bunu ilkokul gibi taze beyinlerden başlayarak yapıyorsunuz.

Kimsenin dine, inanca bir saygısızlık ettiği de yok şimdiden burdan mağduriyet çıkarmak isteyenler olursa diye belirtmek istiyorum; lâkin saygı görmek için önce saygı duymak gerektiğini anlamamak, din ve ahlak ayrılmaz bir bütün gibi bir yanlışlığı diretmek bana hiç saygılı bir tutum gibi gelmiyor.

tual

Acunay
1995 yılında, izmir'de kurulan türk pop-rock müzik grubudur.

grup üyeleri;
Göksel Öncan, İskender Türsen, Sezi Çeşitli, Ertuğrul Perşembe ve Mahmut Perşembe'dir.

pencere şarkısı ile keşfim başladı ve uzun zamandır dinliyorum bu grubu.
şarkıları her daim güzel-di. ta ki son zamanlara kadar, sonradan bozduğunu düşünüyorum ve artık yaptıkları şeyin müzik oluo olmadığını anlamaya çalışıyorum. müzikse eğer diyorum, hangi türden?

tabii şöyle bir durum var, her ne kadar bir değişim yaşamış olsalar da dinlemekten geri durmuyorum.

pencere şarkısı çoğu yerde sen vaktinden çok sonra gelen olarak da bulabirsiniz.

timsah

takataki
Üç odacıklı kalp yapısına sahip olan sürüngenler içinde timsahların kalbi dört odacıklı olur. Temiz kan ve kirli kan birbirine karıştığı için soğukkanlı hayvandır. Midesindeki bölme sayesinde taş yutan timsahlar bunu bazen sindirim bazense suyun altına dalarken ağırlık olması için yapar. Bu hayvanların yapısında benim en çok dikkatimi çeken kuluçkadaki yumurtaların sıcaklığından dişi timsahın yavrularının cinsiyeti üzerinden tahminde bulunma özelliği. 28 derecenin altında ise dişi/33 derecenin üstünde erkek/31 derece olduğunda ise hem dişi hem de erkek yavrusu oluyor.

commander steel

kama tarkan kağan
DC comics'in captain america'dan önce piyasaya sürmesine rağmen onun kadar bilinmeyen karakteri


altaysozluk.com/foto
altaysozluk.com/foto

Hikâyesi de benzerdir Amerikan hükümeti süper asker geliştirmek için özel yaptığı bir metali bu abinin vücuduna enjekte eder bunun sonucunda kas sistemi metalimsi bir hal alır çok sıcakta da çok soğukta da zarar görmez insanüstü güç ve dayanıklılık sahibi olur vs.

2012 civarında DC comics'in bastığı earth-2 adlı karikatür/çizgi-roman serisinde de bir rol almıştır güzel çizgi romandı vesellam.

oh pity pity care'em all so pity

takataki
O piti piti karamela sepeti, terazi lastik cimnastik diye çocukluğumuzdan beri söylediğimiz tekerlemenin İngilizcesi daha doğrusu orijinali. Tekerleme diye parmak saydığımız bu cümle O pity pity diye devam eden şiirin girisidir.

'Oh pity pity, care'em all so pity, tear is the last thing, gymnastic.'

steve jobs

takataki
Apple kurucularından olan Steve jobs, yönetimden çıkarılmasının ardından tekrar alınan ve ölümüne yakın zamana kadar ceocusu olarak devam eden bir isim. Biyolojik babası Suriye asıllıdır ama öğrenci iken dünyaya gelen Steve jobs, biyolojik anne ve babası evli olmadığı için çiftçi bir aileye evlatlık verildi. Ölümüne yakın zamanda biyolojik babası kendisiyle tanışmak istese de kabul etmedi. Yakalandığı kanserden dolayı uzun zaman tedavi gören Steve jobs, iPhone 4s tanıtımı sonrasında hayatını kaybetti.

aktif kömür

takataki
Yüksek sıcaklıkta aktive edilen kömür diğer adıyla aktif karbon olarak da bilinir. Kolesterol düşürücü, diş beyazlatıcı, istifrayı engelleme özelliği yanı sıra zehirlenmelerde panzehir olarak da kullanılır. İlk kez 1800lü yıllarda kullanılmış günümüzde de birçok alanda kullanılıyor ama uzmanlar özellikle de her zehirlenmede aktif kömürün rastgele kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

danimarka boğazı savaşı

anglaclel
24 mayıs 1941'de almanya tarafında bismarck ve prinz eugen savaş gemileriyle, britanya tarafında da HMS hood ve HMS prince of wales savaş gemilerinin karşılaşması sonucu meydana gelen savaş. bu savaşta bismarck'ın 5. salvosunda hms hood'un cephaneliğine gelen zırh delici mermiyle hms hood büyük bir volkanik patlamayla havaya uçtu ve ortadan ikiye kırılarak battı. bu faciadan 2200 denizciden 3 kişi kurtuldu.

HMS hood bismarck tarafından havaya uçurulmadan dakikalar önce HMS prince of wales'den çekilmiş son fotoğrafı;

altaysozluk.com/foto
bismarck, hms hood'da ateş ediyor;

altaysozluk.com/foto
Prinz eugen'den çekilmiş bir fotoğraf;

altaysozluk.com/foto
hms hood aldığı isabetler sonucu oluşan patlamalar ve dumanlar;

altaysozluk.com/foto
hms prince of wales'ın kaptanı j c schmitz westerholt tarafından çizilmiş hms hood'un batışı, yanında hms prince of wales;

altaysozluk.com/foto
bu videonun 01:17. saniyesinde bismarck'ın hms hood'da ateş ederken görebilirsiniz;

(bkz:ikinci dünya savaşı)

anglaclel

anglaclel
Hoşbulduk, ben buraya instela'dan geliyorum. Ortama çok göz atamadım ama burasının sıcak ve samimi bir yer olduğu 5 km öteden belli oluyor. Atatürkçü ve inkılapçı bir yer olması da bana "işte budur!" Dedirtti.

messiah

semele
netflix'in yeni yıl hediyesi. diziyi geçen hafta 2 günde bitirdim. karakterler, olaylar, bakış açısı, çekimler bence çok iyiydi. dünya tam da bu konuyu konuşurken böyle bir dizi ortalığı tamamen karıştırdı. teoloji kısımlarına hiç girmeyeceğim çünkü o kadar şeyi yazacak ne vaktim var ne de halim. kısacası insanlık neye inanmak istiyorsa onun kölesi oluyor ben en çok kanser hastası olan kilometrelerce sürüklenen, tedavisi yarıda kalan annesinin onun mesihin kurtaracağına inanıp perişan olan kıza üzüldüm. dizide epey bilgi mevcut, kurgulama da iyiydi. karakterleri teker, teker çözmesi ve tek kişi hariç dize gelmesi etkiledi.
2. sezonu sabırsızlıkla bekliyorum. sezon finalinde tadı damağımda kaldı resmen.

"mesih kurgusal bir eserdir. herhangi bir karaktere, figüre veya dine dayanmaz."

bu açıklamayı da ürdün'ün tepkisi üzerine yapmışlar. dizinin sanırım bir kısmı ürdün'de çekiliyor. ürdün'ün kraliyet film komisyonu olan rfc de dizinin kurgu olmasına rağmen dini ihlaller olduğu gereçkesi ile ürdün'de yayınlanmamasını istemiş. klasik ortadoğu tartışmaları işte.

ayrıca bir grup insan ikiye ayrılmış durumda, dizideki karakter mesihi mi anlatıyor yoksa deccali mi ?

"benden şimdi ayrılmak ölüm demek. allah ile ilgili varsayımlarınızı bırakmanızı söylemek için buradayım. bildiğinizi sandığınız şeylere tutunmayı bırakın. şu saatte insanlık dümensiz bir teknedir, bana tutunun".
- al-masih, messiah

günün şiiri

semele
kimseyi değiştiremezsin hayatta.
ve kimse için de değişmemelisin.
kimliğini kaybettiğin an, yaşamını çöpe attın demektir.
istemediğin sürece, hiçbir şey için ödün vermeyeceksin.
çünkü gün gelir, verecek hiçbir şeyin kalmaz.
her şeyi sen istediğin için yapacaksın,
başkası senden istediği için değil.
ve sen, sen olarak kaldığın sürece senin yanında olanlar
da mutlu olacaktır.
bırak hayatına eşlik etmek isteyenler gelsin seninle.

yolun bitimine kadar gelmeleri şart değil.
herkesin gidebileceği bir yol vardır.
sen yeter ki, yanında yer almayı bil.
ne sen kimse için mecburi istikametsin,
ne de bir başkası senin için...
seninle gelmek isteyenleri yanına al.
belki beraber daha çok şey katabilirsiniz bu hayata.
yanındaki seni mutlu ettiği sürece kalsın hayatında, zorlama kendini.
hayat rahat ve anlayışlı insanlarla
ve hayat hak ettiği gibi yaşandığında güzel...

ve unutma; aynı dili konuşanlar değil
aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir...

charles bukowski

dans hastalığı

takataki
İlginç bilgilerle yine karşınızdayım arkadaşlar. Olay Strazburg/1518'de meydana geliyor. Kentin ortasında dans etmeye başlayan kadına önce 34 kişi sonra 400 kişi eşlik etmeye başlıyor Ama ne dans. Kalp krizi/felçlere sebep olmaya başlayan bu duruma dans hastalığı adını koyuyorlar. Sebebini kitlesel bir psikolojik rahatsızlık ya da gıda zehirlenmesi olarak düşünmüşler ama kesin bir sonuç elde edememişler.

soğuk yağmur damlası

takataki
İlkokuldayken öğretmenimiz yağmur yüklü bulutların soğuk havaya gelince kar tanesine dönüştüğünü söylemişti. Sabah ekmek almaya gittiğimde üzerime üzerime düşen yağmur taneleri öyle soğuktu ki galiba kar tanesi olmaktan son anda vazgeçmişler. Üşütüyorlar insanı fena halde. Sen yağmursun ya yağmur olarak kal ya da bir kar tanesi ol kon dilimin ucuna.

dizi karakterlerine tıbbi teşhis koymak

takataki
Bazı dizi karakterlerinin oyuncuları rolünü öyle güzel yapıyor ki insanın o olmadığına inanası gelmiyor. Çoğu zaman izleyici tarafından koyulan teşhisler tespit türünde oluyor mesela ben de yaprak dökümündeki Hayriye hanıma takığım. Panik atak desem değil kaygı bozukluğu desem o da değil sanki. Telaşe müdürü gibi telefon çalsa ay hayırdır inşallah, zil çalsa kim geldi Ali Rıza. Ya bir dur be Hayriye hanım ağzımızın tadı kaçacak yine.

demisexual

semele
Cinsel çekiciliği ancak duygusal bir bağ kurduktan sonra deneyimleyebilen kişi. Bu bağın doğası gereği, kişinin romantik olması gerekmez.

kahve falı

semele
Kahve falının nereden çıktığına bakmadan önce kahvenin tarihçesini incelemek gerekir. Kahvenin ilk bulunuşu kesin olarak bilinmese de en önemli rivayet ; 8. yüzyılda bir çobanın bir çalıya ait kırmızı meyveleri
yemesinin ardından hayvanlarının daha hareketli oldukları dikkatini çekmiş ve kendisi de bu meyveyi denemiştir. Bu sayede kahvenin uyarıcı ve rahatlatıcı etkisiyle tanışmıştır. Kahveyi ilk olarak işleyip içmeye başlayan yemenlilerdir. Kahve 1517 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlıya gelmiştir. Yavuz Sultan Selim'in seferlerinin çoğunu doğuya doğru yapmıştır. Bu sayede Osmanlı doğuya özgü birçok şeyle tanışmıştır. Kahve Osmanlıda kısa sürede itibarlı bir içecek olmuştur ve saraya da girmiştir. Hatta sarayda Kahvecibaşı adına bir saray görevlisi bile olmuştur. Venedikli tacirlerin 1615 yılında kahveyi avrupaya götürmeleriyle, kahveyle Avrupa da tanışmıştır.
Bu kısa tarihçeden sonra kahve falının nereden çıktığına gelelim. Kahve falı Osmanlı sarayından çıkmıştır. İlk olarak fal niyetine olmasa da daha sonrası fal olmuştur. Nasıl mı? Şöyle sarayda cariyeler söyleyemediklerini, dile getiremediklerini kahve fincanına bakarak anlatırlarmış. Tabi bu anlatımların en çoğunu da dedikodular oluştururmuş. Kahve fincanın bakarak yapılan bu söylemler zamanla kahve falına dönüşmüş. Fincandaki şekillere göre yorumlar yapılmaya başlanmış ve o günden günümüze yalnız bize özgü olan bu adet süregelmiştir.

Kahve falıyla ilgili en çok söylenen söz herhalde fala inanma falsız da kalmadır. Fala inanır mısınız bilmem ama, ülke olarak falsız kalmadığımız kesin.

kültür ve din

takataki
Kültür; Bir milletin tarihi geçmişiyle şekillenen gelenek/ görenekler bütünü, toplumsal kimlik. Din; akıl sahiplerinin sorumlu tutulduğu ilahi kanunlar sistemi.

Dinin temel taşları değişmezken kültüre göre farklılıklar görülebilir. İbadet yerlerinin mimarisi buna en büyük örnek. Kültür, dinden etkilenir ama değişime uğradıkça milli özgünlükler kaybolur. Bir kültür din ile şekil aldıkça geçmiş tarihinin izlerini kaybetmeye başlar. Türk kültürüne eklenenler olduğu kadar çıkarılanlar da var. Geriye dönüp baktığınızda buna en çok dini inançların sebep olduğunu görebilirsiniz.

haksızlığı savunan avukat

takataki
Savunma/hakkı gözeterek müdafaa etme mesleği olan avukatlık, bana kalırsa birçok zamanlarda zor bir meslek. Zor olması adalete uyanlar için geçerli. Biri gelir meramını anlatır ve sen ona yardımcı olmaya çalışırsın. Müvekkil kişisi haklı mı haksız mı endişesini her avukat taşımaz kimisi olayın aleyhine işlediğini bilse bile terazili adamcılığı oynar. Yalnızca işini iyi yapan avukatlar müvekkilini bu konuda bilgilendirir. Aleyhine ve lehine olan durumları belirtir sonra da bundan en az zararla çıkmanın yolunu arar.

Haksızlığı savunan avukat şeytanın avukatıdır.

toplumda erkeğin yeri

takataki
Toplumda kadının olmayan yeri konusuna değinmişken tüm kadınlık duygularıma rağmen erkeklere de değinmek istiyorum. Toplumda erkeğin yeri... Dur dur en başa gideyim. Tanrı ademi yarattı sonra ona arkadaşlık etsin diye havvayi yarattı. Konu burada bitmiştir. Ademin hatrına yaratıldı Havva daha ne olsun? Ataerkil düzen kuruldu kurulalı devam etti. Milattan sonra kadın kaganla kadınlar da bu işe el attı, şaşırdık. Sonra dinler geldi hele de islam, kadın mevzusunda bile erkek vardır çoğunlukla ama bu dincilerin suçu en çok da. Neyse efendim 18./19. Yy ve derken girdik mi son yüzyıla? Feminizm geldi erkekler bir silkelendi. Eşitlik sesleri yükseldi erkeklere ikinci darbe. Dinler olayı yumuşatmaya çalıştı ama yok kadınların bir kere gözü açıldı dururlar mı hiç? Yüzyıllardır ezildiler nasıl bir daha o eskiye dönsünler? Uzatmayayım fazla sıkıldım demeyin ama şu anda özellikle de feminizm akımından sonra erkekler de haksızlığa uğrar oldu. Kadın siddetleri diyeceksiniz, kuzum ben onlara erkek gözüyle değil yaratık gözüyle bakıyorum o yüzden onlar konumuz dışı.

Toparlıyayım:

Kadınların fendi erkekleri yendi, erkeklerin fendi kendi devrimini yedi. erkekler ve kadınlar birbirine düşman edildi de bir türlü insan başlığı altında toplaşamadık.

change.org

takataki
Ben rattray'in yaratıcısı ve kurucusu olduğu imza kampanyası projeleriyle birçok ele alınması gereken konuya topladıkları imzalarla ses getiren platform. İnsan hakları, hayvan hakları, engelli hakları en çok listeye alınan konular. Seneler önce bir arkadaşımın sen de imzalar misin sorusuyla bu platforma dahil oldum hiç de çıkmayı düşünmedim. Başlatılan imza kampanyası sonrasında istenilen elde edilince size bunu başardık şeklinde dönüş yapılması güzel hissettiriyor.