confessions

mehpare nihal

1. nesil yazar - Uldız

  1. entryler 68
  2. takipçi 3
  3. puan 4393

türk usulü şakalar

mehpare nihal
trafikte tanıdık görünce aracı üzerine sürmek ya da tanıdık birinin aracını görünce yoluna doğru geçmek gibi birtakım gereksiz şakalardır. şaka da denmez gerçi.

sırf bu sebepten arkadaşımı kaybettik biz. arkadaşım karşıdan karşıya geçmek için yola çıkmış ama bakmış ki tanıdık biri geliyor yolda, önüne çıkar gibi yapmış, o tanıdığı da aklınca çarpar gibi yapıp geçip gidecekken arkadaşımın kafası güzel olduğu için olsa gerek refleksleri iyi çalışmadığı için zamanında aracın önünden geriye kaçamadığı için araç arkadaşıma çarptı ve metrelerce öteye savruldu ve boynu kırılıp kafası parçalanıp öldü... bir yıl 12 gün oldu... düğününe de 30-35 gün kala toprağa girdi... o nedenle böyle saçma salak hareketlerden bir kere daha nefret ettim ve unutamıyorum.

aybaşı düzensizliği

mehpare nihal
(ukde: alpha wolf )

yoğun sinir stres, düzensiz beslenme ve bazı hormonal sebeplerden dolayı karşı karşıya kalabileceğiniz durum. elbette hatun kişiler için.

gerçi bazı er kişiler de sanki aybaşı düzensizliği yaşar gibi bir ruh haline girebiliyor saçma sapan, ama konumuz o değil.

silkmek

mehpare nihal
kuvvetlice sallamak anlamında kullanılan sözcük. Ancak son zamanlarda "sikmek" tabirini yumuşatmak için kullanılmaktadır. İlginç ve bir o kadar da saçma, gereksiz.

yazarların takma adının hikayesi

mehpare nihal
Atsız Ata ile tanışmadan öncesinde Mehpare ismine bir ilgim vardı. Bazı hatun isimlerini ayrı bir severim anlamlarını bilmeden, bu da onlardan biriydi.
Sonrasında Atsız Ata'nın ilk eşinin ismi olduğunu öğrendim, daha bir hoşuma gitti. Nihal de bildiğiniz gibi Hüseyin Nihal'den gelir. Mehpare Hanım, o dönemde diğer kadınlar gibi eşinin ismini soyismi olarak almış.
Sözlük yazarlığına ara verdikten sonra tekrar geldiğim bu ortamda aklıma gelen ilk takma isim bu olmuştu. Son derece de memnunum, iyi ki bunu seçmişim.

sosyal medyada gereğinden fazla zaman geçirmek

mehpare nihal
Zamanla asosyal olmayı, kişilerle iletişim kurmakta zorlanmayı beraberinde getiren son derece sakıncalı bir eylem. Sosyal medya dediğimiz ve aynı anda birden fazla kişiye ulaşmamıza yarayan sistemin içine dahil oldukça daha da asosyal oluyoruz. önceden insanları tanımak için onun ilgi alanlarını, davranışlarını, neleri sever gibi konularını öğrenmek bazen aylar yıllar alırken, şimdi sosyal medyada paylaştığı ya da beğendiği gönderilerden kendisini az çok tanıyoruz. Birlikte, fiziksel olarak zaman geçirmesek de tanıdığımızı sanıp ya hemen eliyoruz hayatımızdan ya da tamamen hayatımıza alıyoruz. Bu da tıpkı eşyalar gibi kişilere çok çabuk ulaşma ve hızlı bir şekilde tüketip bırakmayı getirdi sanki.

Ha eğer bunun normali nedir, "gereği" nedir diye de sorabilirsiniz. Ama inanın bilmiyorum. Günde yarım saatten fazla takılmamak lazım filan diyemem elbette, yeter ki dünya ile bağlantıyı kesmeyecek kadar, sosyal ilişkilerinize zarar vermeyecek kadar...

tezer özlü

mehpare nihal
(ukde: stardust)

Türk Edebiyatı'nın bunalımlı prensesi. Öyle ki, eserlerinde depresif konuları işlediği için onun da tıpkı Virginia Woolf, Sylvia Plath gibi intihar ederek hayatına son verdiği hissi vardır. Ama değil, henüz 42 yaşında hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Sylvia Plath ya da Virginia Woolf ya da Emily Bronte ya da Charlotte Bronte benim için her ne ise Tezer Özlü de son derece önemli bir yazardır. Çook severim, siz de sevin. Çünkü, neden sevmeyesiniz. Tabii.

her şey çok güzel olacak

mehpare nihal
(ukde: stardust )

31 mart 2019 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Ekrem İmamoğlu'nun, seçim sonuçlarının iptal edilmesi ile yeniden başlayan seçim çalışmalarında kullandığı slogandır.

siyasilerin seçim çalışmalarında parti ismi ya da aday ismi/soyismi ile yaratmaya çalıştıkları sloganlar her zaman daha itici olmuştur bence. bu nedenle böyle doğal bir şekilde ortaya çıkan sloganlar her zaman daha vurucu, etkili oluyor.

dead to me

mehpare nihal
netflixin 3 mayıs 2019 itibariyle yayına soktuğu yeni özel dizisi. şimdilik ilk sezon ve on bölümden oluşuyor. bölümler de ortalama otuz dakikalık.

iki ana karakter var aslında biri Jen (christina applegate)) isminde bir emlakçı hatun, diğeri de Judy (linda cardellini) adında henüz ne iş yaptığını anlayamadığım bir hatun

Jen, bir gece eşine bir aracın çarpıp kaçmasıyla eşini kaybediyor; Judy ise ne üdüğü belirsiz tam bir .... :D neyse kötü konuşmayayım. şimdilik sadece iki bölüm izledim ve sardı açıkçası.ipucu vermekten kaçınıyorum şimdi burada ama ilk bölüm ile ilgili bir yazı hazırlamıştım bol ipucu bulunan: https://benimajandam.wordpress.com/2019/05/11/dead-to-me-s1-b1-netflix/

balık etli olmak

mehpare nihal
zayıf olmayan ama kilolu da denemeyecek olan hatunlar için kullanılan tabir. er kişi için bu tarz sıfatlar yok nedense.
40-44 beden gibi bir ölçüye sahipseniz tebrikler, balık etlisiniz.

(tanrımm, saçmalık!)

gökhan özoğuz'un imamoğlu'nu günümüz atatürk'ü ilan etmesi

mehpare nihal
RTE'ye karşı çıkma becerisi gösteren, karşısında korkusuzca konuşan birini yücelteceğim derken saçmalaması olayıdır. tamam Ekrem İmamoğlu cidden bu ülkenin yıllardır özlemini çektiği bir siyasetçi ya da o algıyı veren bir siyasetçi olabilir, ancak kendisini Atatürk ile karşılaştırmak ya da ona yakın bir statüye koymak apaçık saçmalamaktır (bence).

devlet memuru olup rahata ereceğini sanmak

mehpare nihal
üniversite mezunu hemen her türk gencinin hayali. dayı, amca, teyze, hala ne varsa birini "referans" olarak araya koyup bir devlet dairesinde memur olarak çalışmak fikri her zaman ağır basar, basacaktır da. basmalı mıdır? ha işte o konu biraz tartışmalı.

insanların kendilerini tehlikeden koruma içgüdüsüyle yaptığı davranışlardan biri olarak gördüğüm için yadırgamıyorum açıkçası. sonuçta ekonomik olarak iki saat içinde ciddi dalgalanmalar yaşayan bir ülkede yaşam sürüyoruz. Dolayısıyla böyle bir ekonomide ayakta kalabilmek oldukça güç, bu nedenle de devlet memuru olup işten atılma ya da maaşı geç ya da eksik bazen de hiç almama gibi bir ihtimaliniz olmayan bir mesleği seçmen insanın doğasına uygun bir seçim.

her ne kadar doğal bir seçim olarak görsem de otuz-otuz beş yaşında gün içinde tek yaptığı masa başında vakit geçiren, haftasonunu evde yatıp uyumalık tatil günü gören kişileri görünce tüylerim diken diken oluyor...
0 /