confessions

kut

1. nesil yazar - Kayra

  1. entryler 144
  2. takipçi 10
  3. puan 7664

the sopranos

kut
en güzel kitap, en güzel film, en güzel bilmem ne gibi sıralamaları genellikle saçma ve gülünç bulurum. ancak bu dizi düşünmeme fırsat vermeksizin seyrettiğim en güzel dizi olarak tepede parıl parıl parlıyor.
mafya dizisi dendiğinde nedense bazı insanlarda küçümseme eğilimi görüyorum; sanırım bu sadece şiddet seyredeceklerini düşünmelerinden kaynaklanıyor. oysa karakterlerinin psikolojik taraflarına bu kadar güçlü değinen, bunu yaparken bazen rüyadan bazen sembollerden faydalanan bir şahaser söz konusu olan. hatta öyle ki bazı kişiler bu gibi ögelerin bir mafya dizisinde yer almasından bile şikayetçi olabiliyor.

son olarak her zaman söylediğim gibi şunu belirtmem gerekir: ben bu dizinin sadece finalini görmek için bile bütün bir diziyi seyredebilirim. özellikle son sezon uzun bir film gibi, bütünüyle ilişkili ve nihayetinde sizi finale bağlıyor. the sopranos altı sezonluk bir şaheserdir.

sigara

kut
amerikan filmlerinde alkolikler için bir kere alkolik olan her zaman alkoliktir gibi bir söz geçer. ne kadar doğru. aynısı sigara için de geçerli. handiyse sayısız defa sigarayı bırakıp tekrar başladım. şimdilerde de on gündür içmiyorum. bu süreçte rüyamda sigara içtiğimi bile gördüm. günde beş vakit sigara içmeyi tahayyül ediyorum. korkarım sigara bana farzı ayn olmuş.

ekleme: tesadüf o ki tam da bu giriyi yazdıktan sonra mesai arkadaşım odaya girdi ve üzerinden enfes bir sigara kokusu odaya yayıldı. allah'ım sen beni sınıyorsun...
1

ramazan

kut
artık dayanılmaz hale gelen ve geçmiş zamanın aksine bastırmamın mümkün olmadığı bir kuvvetli şüphenin kalbimde açtığı kerteyle yaşadığım ve muhtemelen ondan geriye benim hesabıma kalacak olanın yalnızca açlık ve susuzluk olduğunu hissettiğim ay.

mount and blade 2 bannerlord

kut
sanırım geldiğim yaş itibariyle bazen büyük bir hevesle başına oturduğum bilgisayar oyunlarından bir iki saatte sıkılıyorum. bunu bile bile adamakıllı bir oyun ortaya koyan türk firmasını desteklemek amacıyla almayı düşündüğüm oyun.

şüpheli şahsı vuran bekçi

kut
Polislerin bile silah kullanma yetkisi açısından sıkıntılı bir vaka iken bir de başımıza hukuki alt yapısı son derece zayıf ve sorunlu bekçiler çıktı.

Aklıma bir filmden replik geldi, şuna benzer bir şeydi: "kendi güvenliğim için şeytana bile kanunların teminatını veririm."

türk bayrağını yırtan yunan milletvekili

kut
Lozan ve çeşitli anlaşmalarla bizim olan namusumuz ve şerefimiz adalar ile kayalıkların yunanlara nasıl peşkeş çekildiğini konuşmadan bu hadiseyi konuşmak hiç ama hiç tutarlı değildir.

Sen toprak bütünlüğünü koruyamıyorsun koçum. türk'ün öfkesi, stratejisiz ve taktiksiz, saman alevi gibi midir? Bu lekeyi temizlemeden akdenizde ciddiye alınmamız mümkün değil.

ülkü ocakları

kut
Şimdiye kadar hiçbir ülkü ocağının kapısından adımımı içeriye atmadım. bu bilinçli bir tercih değil, nasip olmadı diyelim.

bununla beraber tanıdığım, sevdiğim ve dahi kefil olacağım türk milliyetçilerinin çoğu ülkü ocaklıdır.

matta incilinden aktarılan meşhur bir söz vardır: "Öyleyse Sezar'ın hakkını Sezar'a, Tanrı'nın hakkını Tanrı'ya verin." ülkü ocakları da bu sözün bağlamındaki gibi bir yerde durmaktadır; sevmeseniz de türk milliyetçiliği tarihindeki yerini teslim etmek zorundasınızdır. etmiyorsanız bana göre iki ihtimal vardır; ya bilginiz yoktur yahut zulmediyorsunuzdur.

ülkü ocaklarının temelini 60'ın başlarına kadar götürmek mümkündür. ülkü ocakları, mhp'nin gençlik kolları olarak ortaya çıkmamış, halis bir öğrenci hareketi olarak ortaya çıkmıştır. çeşitli üniversitelerde öğrenci kulüpleri altında teşkilatlanan türk milliyetçileri, öğrenci kulüplerini zamanla kurumsallaştırarak ülkü ocaklarına evirmiştir. metin turhan'ın ülkü ocakları isimli tuğla hacmindeki eserinde, o tarihlerdeki öğrenci bildirilerine göz gezdirebilirsiniz. o yazılardaki kalibreyi küçümsemek mümkün değildir.

ülkü ocakları, türk milliyetçiliğinin dar bir çevreyle sınırlanarak kadük kalmasına engel olarak kitlelere yayılmasında birincil bir rol oynamıştır. Türkiye afganistan gibi bir sovyet peyki olmadıysa bunun sebebi ülkücüler ve ülkü ocaklarıdır.

söz gelişi bu adamlar, kırımoğlu'nun ismi daha türkiye'de bilinmezken kırımoğlu lehine propaganda yapıp, hapishanede mesaj ulaştıranlardır. bu sebepten bugün kırımoğlu'nun ülkü ocakları lehine açıklama yapması boşuna değildir.

eleştirirken hakkını da vermek aynı zamanda bir namus meselesidir.

ben bunun neresini düzelteyim

kut
farklı versiyonları bulunan bir fıkranın sonuç cümlesidir.

aklımda kaldığı kadarıyla en azından özünü aktarayım.

bir gün birisi bir hocaya soru soracak olmuş, yanlışım varsa düzelt diye, şöyle demiş: "hani hz. davud'un kızı olmuyormuş ya, dua etmiş bir kızım olursa kurban vereceğim diye. kızını kurban edeceği zaman gökten bir keçi inmiş. işte ben bu keçinin cinsiyeti neydi onu bilemedim."

hoca da demiş ki "ben bunun neresini düzelteyim. davud değil ibrahim, kızı değil oğlu, keçi değil koç vs."

bazı yazıları görünce aklıma bu fıkra geliyor.

öztürkçe

kut
felsefe fukarası ülkemizde akis bulmasını son derece tabii bulduğum akım.

bir örnek vereyim madem. zorunlu deniyor ya, bu zorunlu; "zaruri" (necessary) mi, "mecburî" (obligatory) mi, yoksa "cebrî" (compulsory) mi? hangisi kardeşim? üçünün yerine de zorunlu kullansak ne çıkar mı diyorsunuz? tarık buğra'ya sormuşlar hakikat yerine gerçeği kullansak ne kaybederiz diye; hakikati kaybederiz demiş, hakikati.

klik tag

kut
yiyecek ve içeceklerin analizlerini sunan uygulama. birden beşe kadar olan ölçekte besinlerin sağlık skorlarını da bulabiliyorsunuz. ister barkod okutarak isterse isim yazarak ürünlerin analizlerine ulaşabilirsiniz.

hakikaten güzel bir uygulama. özellikle sağlıklı diye reklam edilen ürünlerin ne idüğünü görmeniz adına iyi oluyor.

din kültürü ve ahlak bilgisi

kut
içeriklendirmesi konuşulur da ben sistematik olarak karşı olmayı abes buluyorum.

bu ülkede ateisti, deisti ve dahi bilmem ne meşrebi var olduğu amerikanvari argümanıyla bu derse karşı olmak bence makul değil.

bu ülkenin biricik sahibi ve hakimi olmaya kanlarıyla hak kazanmış türklerin tarih içerisinde şekillenmiş bir kültürleri var. belirli hususların tarihten gelmesi ki buna din de dahil, konuyu imani boyuttan çıkarıp objektif sahaya taşır. islamlık, 10. ve 11. asırlardan beri türklerin milli dini olmuştur. bu anlamda kültürümüzün içine sinmiştir ve dahi onu çıkarabilmek mümkün olmadığı gibi buna kalkışanın dayanabileceği hiçbir meşru zemin bulunmamaktadır. bu anlamda ateist dahi olsan bu ülkede yaşıyorsan islama dair ortalama bir bilgiye sahip olmak zorundasındır ki bunun imanla hiç mi hiç ilgisi yoktur. bunun ilgisi artık yüksek kültürümüzle ilgidir.

seyyar lokmacı

kut
ulan bütün memleket izmir'le dalga geçip duruyordu yine çizgimize geldiniz.

t: insanların birbirleriyle kaynaşması için en güzel geleneklerden birisini icra eden meslek erbabı.
2

mezhepçiliğin gerekli olup olmaması hakkında

kut
mezheplerin gerekli olup olmadığını tartışmadan mezhepçiliğin gerekli olup olmadığını tartışmak kanaatimce ilk adımı yanlış atmak kabilindendir.

temelinde insanı merkeze almayan ve dolayısıyla insanı anlamayan her fikir sistemi çökmeye mahkumdur. (bkz:marksizm) öyleyse tartışmaya insanla başlamak gerekir.

hakikat şu ki insan bir düaliteler kompleksidir. bizim tabiatımızda sorgulama olduğu kadar sorgulamama temayülü de vardır. kanaatimce mezhep ve mezhepçilik tartışmaları da burada kilitlenmektedir.

insan anlamak ister. bunun için sorgular. bu sürecin sonunda da ortaya bir yorum koyar. işte mezhep dediğimiz hadise en temeliyle budur: metodolojik bir sorgulama neticesinde ortaya konan yorumların sistemleşmesi. yorumlarsa insanların içinde bulunduğu zaman ve mekandan bağımsız değildir. her yorumda kendi çağınızdan, zihniyet dünyanızdan, kültürünüzden, tarihinizden, dilinizden ve örfünüzden parçalar vardır.

bu bağlamda, mezhepler de anlama, anlamlandırma ve problemleri çözme mekanizması içerisinde müesses hale gelmiş fikir sistemleridir. hiçbir mezhep mutlak değildir; her biri sübjektif özellikler taşımaktadır.

bu şartlar muvacehesinde, mezhepçilik, benim yorumum en doğru yahut daha da tehlikelisi tek doğrudur iddiasının benimsenmesidir. mezhepçilik bir hakikat tekelciliğidir.

hasılıkelam, mezheplerin doğuşu ve gelişmesi insan tabiatına uygun, mezhepçilikse arız bir haldir.

islam anlayış testi

kut
bu tip testler, doğal olarak dikkat çekiyor ve merak uyandırıyor. bir nevi oyun gibi görüldüğünden gönüllü olarak samimi cevaplar vermeye çalışıyorsunuz. dolayısıyla elde edilen verilerin doğruluk oranı da yüksek çıkıyor.

konunun islamla falan ilgisi yok. elde edilen verilere kimin ulaşımı varsa muazzam bir eğilim haritası çıkarıyorlar.
0 /