confessions

kıpçak bey

boğaçhan - Yabgu

  1. toplam giri 1855
  2. takipçi 27
  3. puan 47509

cinsiyeti yüzünden torununu canlı gömmeye çalışan dede

kıpçak bey
orul orul operasyon çocuğudur. bu gibi olaylar hindistan'da veya herhangi başka bir ülkede hep kısas uygulanmadığından ya da etkili yaptırımlar uygulanmadığından gerçekleşiyor. kısasta hayat vardır.

bu arada sadece, "bebeğin cinsiyetinin babadan gelen genle belirlendiğini bilmeyen kapkara cahiller" anneyi suçlar. sizin ben cahiliyetinize ayrı zihniyetinize ayrı sokayım.

thanos haklıdır. doğal seçilim şarttır. bu konuda merhamet etmeye ya da lüzumsuz insaniyerperverlik yapmak yersizdir.

show me turkey

kıpçak bey
bir halil bekar fikri ve projesidir. videoları beni oldukça etkiledi doğrusu.

"Merhaba Arkadaşlar,

Türkiye'yi elimden geldiğince Dünyaya tanıtmaya çalıştığım seri olan Show Me Turkey (Bana Türkiye'yi Göster) serisinin ikinci videosu olan Trabzon'u sonunda sizinle paylaşabiliyorum. Bildiğiniz üzere Show Me Turkey serisini elimden geldiğince devam ettirmeye çalışıyorum. Amacımı biliyorsunuz Türkiye'yi Dünyaya hakettiği şekilde göstermek ve tüm bu güzelliklerimizin ve değerlerimizin uluslarası platformlarda farkına varılması. Kendimizi ne kadar iyi ifade edersek o kadar iyi anlaşılacağımızı düşünüyorum.
Show Me Turkey bir video değil bir fikir aslında. O yüzden
https://www.instagram.com/showmeturkey/
Bu sayfayı da ülkeyi dünyaya tanıtmak isteyen insanlar için açtım. Umarım bu fikir de gelişir ve güzel bir topluluk olur.
.
Ülkemizi Dünyaya tanıtma fikrini benimle benimseyen ve çalışmalarıma destek veren Vestel ve Trabzon İl Kültür Turizm Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum.
.
Ayrıca bu çekimler Murat Dağaslan, Burak Altıparmak olmadan olamazdı. Kardeşlerim benim. Hikayelerden takip eden bilir, ne dronlar harcadık bu yolda... :D
https://www.instagram.com/muratdagaslan/
https://www.instagram.com/tamtantrik
.
Görüşleriniz ve destekleriniz her zaman benim için önemli. O yüzden görüş, öneri ve desteklerinizi aşağıda yorumlarda belirtirseniz de çok sevinirim.
.
Ayrıca videoyu görmesi gerektiğini düşündüğünüz, ilham olabilecek ve sevebilecek kişilere atabilirseniz çok sevinirim :) Hep beraber ne kadar bu konsepti büyütürsek o kadar çok insana ulaşabiliriz. Özellikle Trabzonlu gardaşlarımdan bu video için özellikle destek istiyorum :)
.
Sevgiyle,
Halil"


trabzon
kapadokya ve kayseri

altay sözlük yazarlarının dil öğrenme taktikleri

kıpçak bey
7. sınıfa kadar derslerimize giren ingilizce öğretmenim sayesinde çok güzel bir alt yapı oluşturdum.
her yeni ünitede kelimeleri manalarıyla birlikte tahtaya yazıyordu biz de defterimize geçiriyorduk. gördüğüm an ezberliyordum zaten.
sonra soru yazıp cevaplamaya geçiyorduk. bu da gramerimizi geliştiriyordu.
bu sıralarda babamın tembihiyle ayrı bir kelime defteri oluşturdum. yaklaşık 1000 kelime yazmıştım o deftere, hepsi ezberimdeydi.

lise dönemimde 3 aylık bir yurtdışı deneyimim oldu. bu da konuşma pratiğime katkı sağladı.

şimdi üniversite okuyorum. fransızca ve arapça öğreniyorum boş zamanlarımda kendi çabamla. bunun için de duolingo uygulamasını kullanıyorum.

yahudilerin başarılı olmasının en büyük sebebi

kıpçak bey
birbirlerini azami derecede kollamaları ve aralarından su sızmayacak şekilde birlik olmalarıdır.

atamız oğuz kağan da oğullarına bir araya getirilmiş okların kırılamayacağını gösterirken bu dersi vermek istemiştir.

lakin 21. yy'da biz türk'lerin birbirlerini kollaması ya da kuvvetli bir birliktelik oluşturması için ya bi savaş çıkması gerekir, ya bir askeri harekat ya da önemli bir milli maç.

24 eylül 2019 istanbul depremi

kıpçak bey
fakülte binasını boşaltmamıza rağmen hemen ardından arkadaşımdan gelen mesajla hocanın ders işlemeye başladığını ve yoklama alacağını öğrenmemle birlikte okuldan ve hayattan ümidimi kestiğim depremdir. halbuki diğer kampüsteki derslerin iptal edildiğini öğrenmişizdir.

iyi sallamış ve kendini iyice hissettirmiştir ve çok şükür ki yıkıma sebep olmamıştır. umarım daha büyük bir depremin artçısı değildir.

herkese geçmiş olsun.
2

rum ateşi

kıpçak bey
(bkz:grejuva)

kızgın kömür, kükürt ve zift karışımından oluşan bir karışımdır. Suda yanma özelliği ile bilinir hatta Su eklendikçe alevi artar. İstanbul'un fethi sırasında bizanslılar türk ordusuna karşı bu mereti kullanmışlardır.

daha detaylı bilgi için;
wikiwand

emine bulut

kıpçak bey
küçücük yavrusunun gözü önünde boğazı kesilen ve o küçücük yavrunun “lütfen ölme anneciğim” feryadı karşısında “ölmek istemiyorum” diyerek çaresizce can veren -vahşice katledilen- bir anne.

anneler öldürülmesin artık. çocuklar annesiz kalmasın. canavarlara gereken ceza fazlasıyla verilsin. adalet istiyoruz! kısas istiyoruz! bedel istiyoruz!

biz susuyoruz
öfkemizi siz anlayın

enfj-t

kıpçak bey
16 personalities kişilik testinde önder kişiliğinin kodudur.

“Doğru yaptığınız her şey dışarıya doğru dalgalanır ve herkesi etkiler. Duruşunuz, kalbinizi parlaklaştırır veya endişelerinizi iletir. Nefesiniz, aşkı etrafa ışıklar halinde saçar ya da odayı depresyona sokacak şekilde bulandırır. Kısa bir göz atışınız keyfi uyandırabilir. Kelimeleriniz özgürlüğe ilham verir. Her hareketiniz kalpler ile zihinleri açar.”
David Deida


ENFJler tutku ve karizma ile dolu doğuştan liderlerdir. Nüfusun yüzde ikisini oluşturan ENFJler, çoğu zaman diğerlerine ulaşan ve onlara başarmak ve dünyada iyi bir yer yapmak için ilham veren bizim politikacılarımız, koçlarımız ve öğretmenlerimizdir. Nüfuza sebep olan doğal bir güven ile ENFJler, gurura ve diğerlerini hem kendilerini hem de topluluklarını iyileştirmek için çalışmaya rehberlik etmekten kaynaklanan haza büyük atfederler.

İnsanlar, güçlü kişiliklere çekilirler ve ENFJler güvenirlik, endişe ve fedakârlık saçarken, bir şeyin söylenmesi gerektiğini düşündüklerinde ayağa kalkıp, konuşmaktan korkmazlar. Diğerleriyle özellikle yüz yüze iletişim kurmayı doğal ve kolay bulurlar ve onların Sezgisel (N) özelliği ENFJ kişilik tipinde olan insanlara gerek gerçekler ve mantık üzerinden gerekse de ham duygular üzerinden her akla ulaşmakta yardımcı olur. ENFJler, insanların motivasyonlarını ve açıkça kopuk etkinliklerini kolaylıkla görürler ve bu fikirleri bir araya getirip, diğer insanlarla büyüleyicilikten aşağı kalmayan bir belagat ile ortak bir hedef olarak iletişime geçebilirler.

ENFJlerin diğerlerine olan ilgileri bir hata derecesinde samimidir. Birisine inanırlarsa, diğer kişinin problemleri ile çok iç içe olurlar ve onlara çok fazla güvenirler. Şanslı olarak, bu güven, kendi kendini yerine getiren bir kehanet olmaya meyillidir çünkü ENFJlerin fedakârlıkları ve güvenirlikleri önem verdikleri insanların daha iyi birilerine dönüşebilmeleri için ilham vericidir. Ama eğer dikkatli olmazlarsa, iyiliklerini gereğinden fazla uzatabilirler ve bazen diğerlerini hazır olduklarından ya da istediklerinden daha çok ileri gitmek için iterler.

ENFJler, bir başka kapana karşı da kolay incinebilirler: Kendi hislerini yansıtmak ve analiz etmek için devasa bir kapasiteye sahiptirler, ama eğer diğerlerinin vaatlerine çok fazla kapılırlarsa bir çeşit duygusal bir kuruntuya kapılabilip, diğer insanların sorunlarını kendi içlerinde görmeye başlarlar ve kendilerinde doğru olmayan bir şeyi onarmaya çalışırlar. Eğer bir başkasının tecrübe ettiği limitler nedeniyle geri duracakları bir noktaya gelirlerse, bu, ENFJlerin geçmiş çıkmazları görme ve bir deva olma yeteneklerini engeller. Bu olduğu zaman, ENFJler için geri çekilmek ve gerçekten de ne hissettikleri ile bir başka perspektiften bakılması gerekilen ayrı bir meselenin ayrımı yapabilmek için özdüşünümlerini kullanmaları önemlidir.


ENFJler samimidirler ve konuşma zamanı konuşma, iş zamanı iş yapan insanları önemserler ve onları liderliği ele almak, birliktelik sağlamak ve ekiplerini bulaşıcı bir istekle motive etmek kadar hiçbir şey mutlu edemez.

ENFJ kişilik tipindeki insanlar, bazen kendilerini hataya da sürükleyen tutkulu birer fedakârlardır ve diğer insanlar ve inandıkları idealler için ayağa kalkarken kendilerine olabilecek talihsizlikten korkmaları mümkün değildir. Birçok ENFJ'nin ABD başkanları olması şaşırtıcı değildir. Bu kişilik tipi, ister bir ulusu refaha ulaştırmak olsun, isterse de küçük halı saha takımlarını zor kazanılmış bir zafere taşımak, daha berrak bir geleceğe doğru yol göstermek isterler.

dayı

kıpçak bey
defkhan'ın harika bir parçası. nakarat kısmını şahin söylüyor. parça 2014 çıkışlı ama sözleri bugüne daha çok uyuyor. o zamana da uyuyormuş tabii ama demek istediğim şu ki gidişat böyle oldukça daha çok anlam kazanıyor.

sahipkıran

kıpçak bey
“sahibgıran” orijinli kelime. arapça kökenlidir fakat farsça kurala göre şekillenmiştir. türkçede sahipkıran olarak kullanılır.

türk-islam devletlerinde cihangir hükümdarlar için kullanılan bir sıfattır ve aynı zamanda başbuğ emir timur'un unvanı ve lakabıdır.

devlet bahçeli'nin adamlarıyla zorla özür diletmesi

kıpçak bey
devlet bahçeli'nin kendisi hakkında bir tweet atan iyi parti kurucu üyesi davut sevinç'e, adamları vasıtasıyla dağ başı bir yerde zorla özür diletmesi olayıdır. kendini halâ bir camianın temsilcisi ve bayrak sallayanı olarak gören bu yozlaşmış mafyaların acilen milletten sağlam bir tokat yemesi gerekmekte.

ilgili rezil olaya ait video

(bkz:çok şımardı bunlar)

bukkari

kıpçak bey
kodes'in sansar, cash ve defkhan ile feat. yaptığı güzel bi parça. cash flow'u pek sevmiyorum ama yine de parça güzel. türkçe rap bu adamlar sayesinde güzel. hiç susmasınlar.

john wick

kıpçak bey
hayatımda izlediğim en güzel aksiyon serilerinden biridir. klasik müzikle harmanlanan çatışma sahneleri, ustaca yakın dövüşler, yüksek teknolojili teçhizatlar, net ve doygun silah sesleri ve benzeri birçok lezzetli detay beni bu seriye sıkıca bağladı.

misyonerlik

kıpçak bey
vikipedi'deki geniş anlamı şudur:
başkalarını belirli bir öğretiye, özellikle dini bir öğretiye ikna etmeye çalışan, onları bu öğretiye çekme amacını üstlenen kişileri tanımlamada kullanılır.

dünyada en en fazla ve en etik dışı olarak hristiyanlar tarafından yapılmış, yapılagelmiş ve yapılmaktadır.

ayrıca;
"avrupalılar geldiklerinde onların elinde incil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. gözlerimizi açtığımızda baktık ki incil bizim elimizdeydi. topraklarımız ise beyazların olmuştu."

türkçü olmak ama atsızcı olmamak

kıpçak bey
türkçüyüm diyebilir miyim bilmiyorum çünkü baktığımda ben türkçüyüm diyen insanların bana hiç uymayan hareketleri ve söylemleri oluyor. bunları saymazsak kendimi bi türkçü olarak görebiliyorum ama aynı zamanda dinine bağlı da bi insanım. ülkücülere bakıyorum ne olduğukları belli değil.
ben hem milliyetini hem de dinini çok önemseyen bir insanım.

gelelim atsız meselesine;
atsız'ı da çok sever ve çok sayarım. hatta şu hayatta en sevdiğim roman atsız'ın kaleminden dökülmüştür kağıda. ruhu şad olsun. lakin çoğu fikrine katılsam da her düşüncesinin altına imzamı atmam. bazen de bazı düşünceleri içimi okşar ama ben öyle bi insan değilimdir mesela, sadece atsız'ın öyle düşünüyor olması hoşuma gider.

erdoğan'dan büyük gaf

kıpçak bey
cumhur ittifakı açısından bakıldığında gaf olarak değerlendirilebilir fakat teröristlerle masaya oturan, terörist başına sayın diyen ve çözüm süreci denen belayı bu ülkenin başına sardıklarını düşünürsek hiç de gaf değildir.

"Sürekli olarak muhalefeti terör örgütleriyle işbirliği suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük bir gafa imza atarak, 'Terör örgütleri zihniyetinin destek verdiği Cumhur İttifakı' ifadelerini kullandı."

Kaynak Yeniçağ: Erdoğan'dan büyük gaf

divan-ı lügati't türk

kıpçak bey
"Özellikle İlk Müslüman Türk eserleri anlatılırken mutlaka değinilen bu eşsiz çalışma, Orta Asya'da İslâmiyet'i kabul eden ilk Türk Devleti olan Karahanlılar'ın aynı zamanda ne kadar milliyetçi bir yapıya sahip olduklarının da kanıtıdır.

Daha evvel ele aldığımız Talas Savaşı'ndan sonra Müslüman olan Karluk Türkleri'nin kurduğu Karahanlılar, Uygur Bölgesi olan Karabalsagun'da hüküm sürmüş, Orta Asya dışına pek yayılmamış, bu yüzden de etkileşime kapalı kaldığı için milli kimliğini çok daha büyük ölçüde korumuştur.

Büyük Türk Hükümdarı Satuk Buğra Han döneminde İslâm'ı seçen Karahanlılar, İslâmiyet'i kabul etmekle birlikte Arap kültüründen pek etkilenmemişler ve Türkçe'yi resmi dil ilan ederek diğer Müslüman Türk Devletleri'nden ayrılmışlardır.

İslâmiyetin kabulüyle birlikte medreseler açan, dünyada ilk kez burs sistemini uygulayan, ribat adlı kervansaraylarla İpek Yolu ticaretini canlandırmak isteyen Karahanlılar, ayrıca ilk Türk-İslâm eserlerini ortaya koymuşlardır ki Divan-ı Lügat-it Türk de işte bunlardan biridir."

türktoyu'ndan yusuf güldür'ün "Divan-ı Lügat-it Türk'ün Dilinden Karahanlı Milliyetçiliği" başlıklı yazısı.

doğu türkistan

kıpçak bey
"Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, Türkiye'nin Uygurlara sahip çıkmasını bekliyor. Türkiye'den yardım bekleyen Rabia Kadir konuşması sırasında şunları söyledi; Uygurların sokağa dökülmesinin en büyük etkeni Çin'in, Uygurlara uyguladığı 'vahşi siyasetin' neden olduğunu belirtti."


altaysozluk.com/foto

türktoyu'ndan meryem sehbal'ın "Sincan Değil! Şanlı Adıyla Doğu Türkistan" başlıklı yazısı.

mao zedong

kıpçak bey
kansız bir veledi zinadır. eline milyonlarca türkün kanı bulaşmıştır. şimdi ardından gelenler doğu türkistanlı soydaşlarımıza sıkıntı çektirmektedirler. buna karşın utanç numunesi hükumetimiz ve iflas edesice ülker bunları görmezden gelerek çin'in yanında olduklarını belirtmişlerdir, sırf ceplerine giren paradan başka bir şey düşünmedikleri ve ekonomik ilişkilerin bozulmasını istemedikleri için. ekonomik ilişkileriniz batsın.

erdoğan'dan ahmet kaya açıklaması

kıpçak bey
kansızlıktan başka bir şey değildir fakat terörist başına "sayın" ve kıymetli şehitlerimize "kelle" diyen biri olduğundan, şaşırtmayan bi açıklamadır. bunun avanelerinden biri de zaten iki üç gün önce sırf oy dilenmek adına "kürdistan" "lazistan" gibi bölücü ifadelerde bulunmuştur.

ne diyoruz?
hepsinin canı cehenneme. bunların da, bunlara oy verenin de... bir damla gözyaşı dökenin gözleri kurusun.

ayrıca;
(bkz:#44871)

türkçülük etiği

kıpçak bey
birçok ahlak prensibini barındırır. bunlardan biri de edepli ve güzel konuşmak gerektiğidir. ağzını bozmak bir türkçüye yakışmaz. ağzını bozarak kendine ve türkçü camiaya laf ettirmek kimsenin hakkı değildir.

"Kendini TÜRKÇÜ olarak tanımlayan arkadaşlara RİCA EDİYORUM; lütfen KÜFÜR ETMEYİN!

Daima Atatürk'ün çocukları olduğunuzun bilincinde olun ve ona uygun hareket edin.

Seviyemizi düşürmeyin. Kimselere, Türkçüler edepsiz, ağzı bozuk dedirtmeyin. LÜTFEN!"


altaysozluk.com/foto
4

mermi paradoksu

kıpçak bey
ok paradoksu diye de bilinir. mesafelerin limitiyle doğrudan alakalıdır.

mermi paradoksu şeklinde anlatılırken teorik olarak bir insanı silah ile öldürmenin imkansızlığından bahsedilir. şöyle ki; sıkılan mermi katil ile maktül arasındaki mesafeyi alabilmek için önce bu mesafenin yarısını, yarı mesafeyi alabilmek için de onun da yarısını alması gerekir ve bu böyle sonsuza kadar devam eder. matematiksel olarak herhangi bir sayıyı ele alıp onu sonsuza kadar 2'ye bölebilirsiniz ancak asla sıfır elde edemezsiniz.

(bkz:limit)
(bkz:calculus)

eski türklerde evlilik ve düğün gelenekleri

kıpçak bey
"Aile olgusu, Türk Tarihi boyunca önemsenen ve el üstünde tutulan bir olgu olmuştur. Öyle ki dünya milletleri içinde aile ve akrabalık bağlarının en fazla önemsendiği toplumlardan birisi hiç şüphesiz Türk toplumudur. Türkler, tarih boyunca çok sağlam bir aile yapısına sahip olmuş, aile bağlarıyla son derece sıkı bir toplumsal yapı oluşturmuşlardır."

türktoyu'ndan yusuf güldür'ün "eski türklerde evlilik ve düğün gelenekleri" başlıklı yazısı.

(bkz:eski türklerde ad koyma geleneği)

altay türklerinde ad koyma gelenekleri

kıpçak bey
(bkz:eski türklerde ad koyma gelenekleri)

"Türk tarihi boyunca, ad koyma gelenekleri her zaman çok ilgi çekici olmuştur. Öyle ki kimi toplumlarda çocuklara hiç ad verilmemiş, kimilerinde belli bir yaşa eriştiğinde ve belirli bir eylemi gerçekleştirdiğinde verilmiş, kiminde de çocuğun bir kahramanlık yapması, isim alması için ön koşul olmuştur.

Örneğin, İslamiyet öncesi Türk toplumlarında, çocukları ya da torunları ilk avlarını vurduğunda şeylan ya da çeşn adı verilen ziyafetler düzenlenir, cümle Türk obası bayram ederdi. Bu gelenek sonrasında da Türk-İslâm toplumlarında "yağlama" Moğollarda da benzer bir şekilde "yaghlamishi" adıyla devam etmiştir."

türktoyu'ndan yusuf güldür'ün "Altay Türklerinde Ad Koyma Gelenekleri" başlıklı yazısı.

kırgızların avcılık geleneği salbuurun

kıpçak bey
Eski göçebe toplumlarda babadan oğula geçen mesleklerden birisi de avcılıktı. O zamanlarda avcılar sadece bir ailenin değil köylerin de geçimini sağlarlardı. Bu sebeple genç avcıların yetiştirilmesi önemliydi.

Kırgızlar yeni yetişen avcılara hem kartal hem av köpeği ile avlanmayı, tuzak kurmayı ve ok atmayı öğretirlerdi. Bu tür eğitimler birkaç avcının birlikte çıktığı avlar sırasında yapılırdı. Kırgızlarda bu toplu avcılık geleneğine 'Salbuurun' denir. Günümüze kadar yaşatılan bu gelenek, bu günlerde Kırgız milli avcılık oyunu sıfatını taşıyor.

türktoyu'ndan Aiperi Seiitbekova'nın Kırgızların "Avcılık Geleneği: Salbuurun" başlıklı yazısı.

zonguldak'taki kaçak maden ocağında meydana gelen göçük

kıpçak bey
Madende göçük: 1 işçi göçük altında kaldı başlıklı yeniçağ haberidir.

Göçük, saat 18.00 sıralarında meydana geldi. Kaçak olarak işletildiği öğrenilen maden ocağında çalışan işçilerden 2'si göçükte kaldı. İhbar üzerine ocağa AFAD, sağlık ve jandarma ekipleri, yönlendirildi.İşçilerden 1'inin yaralı kurtulduğu, diğer işçi Erol Maraz'ın göçükte kaldığı öğrenildi. 

süleyman soylu'dan tatile giden suriyeli açıklaması

kıpçak bey
aynı başlıklı yeniçağ haberidir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ramazan Bayramı tatili için ülkelerine dönen Suriyeliler'in sınır kapılarında verdiği görüntülerin yarattığı tartışmaya yanıt verdi.

komik olduğundan değil de;
(bkz:sinirleri bozulduğundan dolayı gülmek)
(bkz:gülerek haber okumak)

not: bu bakan şarj kelimesini şarz diye telaffuz ediyor.

türkçenin toplama dil olması

kıpçak bey
türkçenin -dünyanın en doğal şeylerinden biri olarak- başka dillerden kelimeler almış olduğunu ve bunlara güzel kıyafetler giydirdiğini asla inkar etmiyor ve yadırgamıyorum.

(bkz:ilber ortaylı)
(bkz:türkçe katil bir dildir)

ayrıca şöyle de bir gerçeği buraya bırakayım:

türkçe verintiler sözlüğü çalışmasına göre, türkçeden diğer dillere geçen sözcük sayıları "yaklaşık olarak" şöyle;
çince 300
farsça 3000
urduca 227
arapça 2000
rusça 2500
ermenice 4260
ukraynaca 800
macarca 2000
rumence 3000
bulgarca 3500
sırpça 9000
çekçe 248
italyanca 146
arnavutça 3000
yunanca 3000
ingilizce 470
almanca 166

kafa kesen suriyeliler

kıpçak bey
yeniçağ yazarı batuhan çolak'ın okunası yazısıdır.

Bursa'dan geldi görüntüler.Bir Suriyeli sığınmacı, sokakta kavga ettiği kişilerle ilgili yerel basına demeç veriyordu. Hiç çekinmeden şunları söyledi, "Kafa keseceğim, yemin ediyorum, ben artık artık kafa keseceğim."Mikrofonu tutan gazeteci bile şaşırdı "Suriyelilerin rehabilite edilmeye ihtiyaçları var, Türkiye'de kafa filan kesemezsin" dedi. Çevredeki vatandaşlar da Suriyeliye tepki gösterdi.Olay kısa bir süre içinde hükümet medyası dışındaki haber sitelerinde manşet oldu. Sosyal medyada epey ses getirdi.

Mecburen hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Elle konulmuş gibi bulundu, kısa bir savcılık sorgusuna tabi tutuldu ve serbest bırakıldı.
***

İstanbul Çekmeköy'de ise dediklerini yaptılar!Afganistan'dan gelen 20-25 yaşlarında Türkmen bir genç, Alemdağ Havacılar Caddesi'nde elinde mobilya eşyası ile yürüyor. Bu sırada iki kişi ile kavga etmeye başlıyor. Sonrasında gücü yetemeyince yere düşüyor, yerde de vurmaya devam ediyorlar.Çevredeki vatandaşlar yetişmeye çalışıyor. Bir kadın, "Bırakın çocuğu polisi arıyorum" diye bağırıyor.Tam bu sırada kavga ettiği kişilerden biri yanındaki bıçağı çıkartıp, çocuğun boğazını kesiyor!Vatandaşlar şok içerisinde, hemen olay yerine koşuyorlar, kanı durdurmaya çalışıyorlar.Herkesin eli, ayağı titriyor, kimisi bakamıyor bile.Ne yazık ki Türkmen genç, oracıkta hayatını kaybediyor.

Kaynak Yeniçağ: Kafa Kesen Suriyeliler! - Batuhan ÇOLAK

akp'li başkandan camide seçim propagandası

kıpçak bey
yeniçağ'ın sitesinde haber olarak duyurduğu, görmeye alıştığımız türden skandal bir olay.

AKP'li Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk'ün bir camide kadınlara yaptığı seçim propagandasına tepki gösteren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, "Din gerçekten elden gidiyor" dedi.

Kaynak Yeniçağ: AKP'li Başkan'dan camide seçim propagandası

abdullah şevki

kıpçak bey
(bkz:#53733);
verin tecavüzcü koğuşuna çıkış kapısını bi güzel genişletsinler.

bu operasyon çocuğunun yazdığına sanat gözüyle bakan kansız varsa; onların ve bu picin 7 sülalesiyle sanat gözüyle 7 düvel...

yüce tanrım sen bize sabır ver.

türkçülerin pedofiliye karşı çıkmamaları

kıpçak bey
hayatı sadece sözlükten ya da çevrimiçi sanal ortamlardan ibaret sanan, beyin yerine lahanaya sarılı haşlanmış patates taşıyan ilkel bir organizmanın ürünü olan saçma başlıktır. biz medyada ve sosyal medyada dönen cımbızlanmış saçmalıklara sinirlenirken bir de başımıza bu ne idüğü belirsiz durum çıkmıştır.

ecrin bebek

kıpçak bey
taşrada neler döndüğünü belki de bunun gibi birçok şeyden haberimiz bile olmadığını gözler önüne sermiştir.

(bkz:bozkır)

kişioğlu bu hale nasıl geldi? korkarım ki kıyametten başka hiçbir şey bu pisliği paklayamayacak.

fakir olduğu halde çocuk yapan çift

kıpçak bey
eleştiren eleştirsin buna bir şey diyemeyiz fakat karışmak ya da müdahale etmek kimsenin haddine değildir. herkesin hayatına kimse karışamaz. herkesin rızkını onu yaratan verir. üremek ve neslini devam ettirmek kişioğluna içgüdü olarak verilmiştir; zengin fakir ayrımı yapılmaksızın.

bir ailenin fakir olması dert değil, önemli olan şuurlu ve bilinçli bir aile olması. fakirlik bir şekilde çözülür. ama şuursuzluk bazen eğitim ve öğretimle bile çözülemiyor. yani diyeceğim o ki, bence neslini devam ettirmeden önce ıslah edilmesi gereken aileler şuursuz ve bilinçsiz olanlardır.

yakın zamanda çocuklarını okula göndermedikleri için sosyal hizmetler tarafından çocukları devlet himayesine geçirilen ve sonra nasıl olduysa geri verilen aileyi duymuşsunuzdur. tam bir örnek teşkil ediyor dediklerime.
8

chernobyl

kıpçak bey
hbo'nun yeni mini dizisi. toplam 5 bölümlük olan bu başarılı dizinin şu an 3 bölümü yayınlanmış durumda.

adından da anlaşılacağı üzere çernobil'deki reaktör patlamasını konu ediniyor ve yaşanmış olaylardan esinlenilmiş. eleştireceğim ilk nokta oyuncuların rusça konuşmaması. rusça konuşsalar bence daha profesyonel olurdu. burda tabii ki amerika ingiltere ortak yapımı bi dizide rusça yapılmamasını anlayabiliyorum fakat eleştirilebilir bir nokta bence. onun dışında aklıma takılan bazı şeylerde oldu fakat büyük resme baktığımızda gayet güzel ve başarılı bir mini dizi.

son olarak; yaşanmış olması ve çok büyük bir facia olması beni çok etkiledi. eskiden çernobil deyince bu kadar etkilenmezdim fakat şimdi işin içine görsel girince farklı oluyor.

tunceli belediyesi tabelasının dersim olarak değiştirilmesi

kıpçak bey
(bkz:yok öyle bi dünya)

tunceli bize sabiha gökçen'nin emanetidir. yüreği ve gücü yeten varsa sıkıysa adını değiştirebilir. böyle bir şey de mümkün olmadığına göre kuru gürültünün faydası yoktur.

ayrıca;
komünizm türk dünya'sının en büyük düşmanlarından biridir. her görüldüğü yerde başı ezilmelidir. hükumet uyuma vilayetine sahip çık.

erkek çocuklara koyulabilecek adlar

kıpçak bey
(bkz:dede korkut hikayeleri)
(bkz:eski türklerde ad koyma geleneği)

Bunun adı Bozaygırlı Bamsı Beyrek olsun,
Adını ben verdim, yaşını Allah versin!

özümüzden kopmamak gerek. arapçadan, farsçadan dilimize geçen türkçeleşmiş adlara karşı değilim, örneğin fatih sultan mehmet han dendiğinde kimsenin aklına bir arap gelmez. fakat bu tarz türkçeleşmiş adlar tercih edilecekse bile, özü türkçe olan bir adın yanına alternatif olarak tercih edilmelidir.

suçlu olduğu halde kendini savunan insan

kıpçak bey
her insan için geçerli olmasa da psikolojik olarak baktığımızda nefsi müdafaa mevzusundan dolayı anormal olmayan bir durumdur. çoğu insan vicdan muhasebesinden sağ çıkamadığı için yaptığı cürmün cezai müeyyidesi işine gelmez. insanoğlu böyledir, yadırganacak bir durum değil de diyemeyiz aslında ama dediğim gibi; herkesin vicdanı bir değildir.

bir benzeri ve anlam veremediğim türü ise adalet disipliniyle yetişen fakat suçluları savunan avukatlardır. örneğin bir tecavüzcünün avukatıyla bu durumu mütalaa etmek isterdim.

pauctle

kıpçak bey
türk dillerindeki kelimeleri birbirine aktarmaya yarayan sanal sözlük. örneğin türkiye türkçesindeki bir kelimenin kazakistan türkçesindeki karşılığını bulabiliyorsunuz. tam tersi bir işlem de yapabiliyorsunuz.

sitenin anasayfasında yazan yazı:
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Hakkında Bilgiler:

1991 yılında bağımsızlıklarını ilan etmiş olan Türk Cumhuriyetleri bu tarihten itibaren çeşitli problemlerle uğraşmakla birlikte ekonomik ve politik anlamda gelişme sürecine girmişlerdir. Bu ülkelerden bazılarında petrol, doğal gaz ve diğer yer altı kaynaklarının bulunması da bu süreçte önemlidir. Diğer yandan Rusya ve Çin gibi dünya ekonomisinde önemli birer aktör olan büyük devletlerin ve İran gibi bölgemizde etkili olan bir devletin idareleri altında yaşayan ciddi bir Turk nüfusu bulunmaktadır.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü öğrencilerine ekonomik anlamda büyük potansiyelleri bulunan bu ülkelerde yaşayan Türk halklarının lehçelerini ve kültürlerini öğrenme imkanı sunmaktadır. Bölümde okutulan Osmanlıca ve Rusça gibi dersler de öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine önemli katkılar sağlayabilir.

Günümüzde birçok Türk lehçesi aralarında dünya çapında meşhur üniversitelerin de bulunduğu bazı Amerikan üniversitelerinde zorunlu veya seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Bu da uluslararası alanda Türk lehçelerine ne kadar önem verildiğinin bir göstergesidir.


bu da site

çökertme kebabı

kıpçak bey
jülyen doğranmış sebzeli salçalı et sotenin jülyen doğranmış patates ve yoğurtla birlikte servis edildiği harika bir yemektir. kafkas kebabı diye de bilinir.

ben genelde yoğurtsuz tercih ederim. et ürünleriyle yoğurt veya ayran tüketimi bir miktar zararlıdır. etteki demir ve yoğurttaki kalsiyum birbirini tutar. ikisinden de alacağınız faydayı alamazsınız.
0 /