confessions

kıpçak bey

boğaçhan - Yabgu

  1. toplam giri 1773
  2. takipçi 26
  3. puan 43541

misyonerlik

kıpçak bey
vikipedi'deki geniş anlamı şudur:
başkalarını belirli bir öğretiye, özellikle dini bir öğretiye ikna etmeye çalışan, onları bu öğretiye çekme amacını üstlenen kişileri tanımlamada kullanılır.

dünyada en en fazla ve en etik dışı olarak hristiyanlar tarafından yapılmış, yapılagelmiş ve yapılmaktadır.

ayrıca;
"avrupalılar geldiklerinde onların elinde incil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. gözlerimizi açtığımızda baktık ki incil bizim elimizdeydi. topraklarımız ise beyazların olmuştu."

türkçü olmak ama atsızcı olmamak

kıpçak bey
türkçüyüm diyebilir miyim bilmiyorum çünkü baktığımda ben türkçüyüm diyen insanların bana hiç uymayan hareketleri ve söylemleri oluyor. bunları saymazsak kendimi bi türkçü olarak görebiliyorum ama aynı zamanda dinine bağlı da bi insanım. ülkücülere bakıyorum ne olduğukları belli değil.
ben hem milliyetini hem de dinini çok önemseyen bir insanım.

gelelim atsız meselesine;
atsız'ı da çok sever ve çok sayarım. hatta şu hayatta en sevdiğim roman atsız'ın kaleminden dökülmüştür kağıda. ruhu şad olsun. lakin çoğu fikrine katılsam da her düşüncesinin altına imzamı atmam. bazen de bazı düşünceleri içimi okşar ama ben öyle bi insan değilimdir mesela, sadece atsız'ın öyle düşünüyor olması hoşuma gider.

erdoğan'dan büyük gaf

kıpçak bey
cumhur ittifakı açısından bakıldığında gaf olarak değerlendirilebilir fakat teröristlerle masaya oturan, terörist başına sayın diyen ve çözüm süreci denen belayı bu ülkenin başına sardıklarını düşünürsek hiç de gaf değildir.

"Sürekli olarak muhalefeti terör örgütleriyle işbirliği suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük bir gafa imza atarak, 'Terör örgütleri zihniyetinin destek verdiği Cumhur İttifakı' ifadelerini kullandı."

Kaynak Yeniçağ: Erdoğan'dan büyük gaf

divan-ı lügati't türk

kıpçak bey
"Özellikle İlk Müslüman Türk eserleri anlatılırken mutlaka değinilen bu eşsiz çalışma, Orta Asya'da İslâmiyet'i kabul eden ilk Türk Devleti olan Karahanlılar'ın aynı zamanda ne kadar milliyetçi bir yapıya sahip olduklarının da kanıtıdır.

Daha evvel ele aldığımız Talas Savaşı'ndan sonra Müslüman olan Karluk Türkleri'nin kurduğu Karahanlılar, Uygur Bölgesi olan Karabalsagun'da hüküm sürmüş, Orta Asya dışına pek yayılmamış, bu yüzden de etkileşime kapalı kaldığı için milli kimliğini çok daha büyük ölçüde korumuştur.

Büyük Türk Hükümdarı Satuk Buğra Han döneminde İslâm'ı seçen Karahanlılar, İslâmiyet'i kabul etmekle birlikte Arap kültüründen pek etkilenmemişler ve Türkçe'yi resmi dil ilan ederek diğer Müslüman Türk Devletleri'nden ayrılmışlardır.

İslâmiyetin kabulüyle birlikte medreseler açan, dünyada ilk kez burs sistemini uygulayan, ribat adlı kervansaraylarla İpek Yolu ticaretini canlandırmak isteyen Karahanlılar, ayrıca ilk Türk-İslâm eserlerini ortaya koymuşlardır ki Divan-ı Lügat-it Türk de işte bunlardan biridir."

türktoyu'ndan yusuf güldür'ün "Divan-ı Lügat-it Türk'ün Dilinden Karahanlı Milliyetçiliği" başlıklı yazısı.
0 /