confessions

karakurum muallimi

Oytun - Tigin

  1. toplam giri 432
  2. takipçi 8
  3. puan 11715

silah

karakurum muallimi
Dünyanın en iğrenç, en korkunç icadı.

Hayatımda birkaç kez kuru sıkı attım, sadece gereksiz gürültüden ibaret.

Bir kez de bir beylik tabanca kullandım. Üç-beş sıktım havaya ve o kurşunun nereye düşeceği korkusu kapladı anında beni. Nedir ki dağ başıydı en azından.

Ve elimde adeta ölüm taşıdığımı hissettim. Düşünsenize, elinizdeki şey katil olmak için tasarlanmış. Oldukça korkutucu benim adıma.

Müzelerde falan da silahları gördükçe hep acaba kaç kişinin kanı var üzerinde diye düşünmeden edemiyorum.

ösym sınav gözetmenliği

karakurum muallimi
Bugün ilk kez yaptığım iştir.

Hep çekingen davranırdım ne gerek var bir hafta sonum sonuçta diye. Fakat paraya sıkışınca dedim ki bir dene.

KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavında gözetmenlik yaptım. Bir hanım kardeş, soruları yapamıyor. Ama hani baya zorlanıyor çok belli. Hem üzüldüm kıza hem de kızdım bir yandan.

Tamam bak bu sınav her şey demek değil, yok şöyle, yok böyle klişeleri bir yana; az sık ve kardeşim dişini. Yüklenmişsin her şeyi, gelmişsin şu zamana. Otur kafa patlat, bir yılını ayır şu sınava güzelce de bir yere atan. Bir yerden bir olurun olsun.

Çok dua ettim kendisine orada. Umarım yine de gönlünce olur her şey.

büyük çarpışmalar

karakurum muallimi
Great battles adıyla yayınlanmış ancak imdb'de bulamadığım belgesel dizisi. Gören varsa bir link paylaşsın lütfen.

11 bölümden oluşan dizinin her bölümü 22-23 dakika aralığında. Tarihteki büyük çarpışmaları stratejik olarak inceleyip irdeleyen bir sunuma sahipler.

1: 1415 - Agincourt
2: 1805 - Austerlitz muharebesi
3: 1314 - Bannockburn
4: 1704 - blenheim
5: 1746 - Culloden
6: 1066 - Hastings muharebesi
7: 1644 - Marston Moor
8: 1645 - Naseby
9: 1690 - The Boyne
10: 1917 - Vimy ridge muharebesi
11: 1815 - Waterloo muharebesi

savaşın efsaneleri

karakurum muallimi
TRT belgesel kanalında barutsuz savaşların tarihini ve stratejilerini anlatan belgesel dizisi.

Beni son bir saattir öyle bir ekrana kilitledi ki, sanırım tv'ye birkaç haftadır ilk kez bu kadar ilgiyle bakıyorum. Ayrıca tv'öin ekranında küçük bir kararma varmış, ne zaman yaptım ki acaba merak ediyorum.

Bölüm listesi şöyledir;

1 - malazgirt savaşı
2 - 300 spartalı
3 - stamford köprüsü savaşı
4 - attila
5 - tarık bin ziyad
6 - mete han
7 - celalettin harzemşah
8 - Selahaddin Eyyübi
9 - bannockburn savaşı
10 - talas savaşı

avaz-ı güncişkha

karakurum muallimi
yönetmenliğini Mecid Mecidi'nin yaptığı, başrolünde Rıza Naci'nin bulunduğu 2008 yapımı İran filmi.

Kerim Deve kuşu çiftliğinde çalışır. Kızının ses cihazı kaybolur ve o gün dalgınlığından dolayı çiftlikte bir de devekuşu kaçar. Peşinden gitse de yakalayamaz ve işinden olur.

Kızının ses cihazını tamir etmek için şehre, tahran'a gider. Motorunun arkasın biri atlar ve şoförlük yapmaya başlar. Bundan sonra her seferinde şehre gider, hamallık, şoförlük gibi işler yapar. Yavaş yavaş daha iyi bir hayat yaşamaya ve eskisinden daha iyi kazanmaya başlar.

Bu sırada oğlu hüseyin'in de tek hayali, evin arka arsasında bulunan içi çamurlu su dolu depoyu temizleyip orada balık besleyerek zengin olmaktır. Kerim oğluyla bu konuda münakaşalar içindedir.

Bir gün kerim evin hurdalığında demirlerin ve ağır başka eşyaların altında kalır. Uzunca bir süre iş göremez. Buradan sonra da yaytığı yerden ailesini ve ailesinin bir arada nasıl tutunduğunu kendi gözleriyle görür.

"+sen orayı bin yılda temizleyemezsin..
-temizleyeceğiz.. sonra da suyla doldurduğumuzda içine yüz bin balık koyabiliriz..
+yüz bin balık ne kadardır biliyor musun ?
-şey.. yüz bin balıktır."

Öncelikle rıza naci inanılmaz bir iş çıkarmış, inanılmaz. Zaten birçok yerde en iyi oyuncu ödülünü almayı başarmış. İran'ın adeta günlük yaşamının anlatıldığı film şuan kült eserlerim arasında kendine büyük yer edindi. Bir ailenin yokluk içinde birbirine kenetlenmesi ve hala mutlu olabilmesi adeta insanın içine ümit dolduruyor. NergiZ'in eşi kerim'e sürekli kerim ağa diyerek seslenmesi de başka bir hoşuma giden nokta oldu. Aile hayatları türk adetleri ile oldukça benzerlik göstermekte. Ev hayatı, çocukların durumu, komşuluk ilişkileri, ... Hatta öyle ki, nergiz oğlunu öptüğünde adeta kendi Çocukluğuma dönüp, annemin başıma kondurduğu öpücükleri hatırladım.

fatih harbiye

karakurum muallimi
1931 yılında yayınlanmış, Peyami safa'ya ait hikaye.

Neriman konservatuvar öğrencisi, genç ve en heyecanlı olduğu yaşlardadır. Babası faiz bey ile fatih'te otururlar. Batının gelenek ve göreneği onu cezbederken, içinde bulunduğu doğulu yaşam tarzından sıkılmıştır. Harbiye bu kısımda ışıltılı geceleri yansıtır. Darülelhan'da okuyan Erkek arkadaşı şinasi'nin tam olarak doğu figürünü yansıttığını düşünür. Kendisini yaşam tarzıyla etkileyen ve yine darülelhan'dan tanıştığı macit ise tam aksine batılı düşünce ve hareketler içindedir. Öyledir ki Neriman bu ikilik arasında gidip gelen sıkışmışlıkta bir seçim yapmak zorunda kaldığını hissetmeye başlamıştır.

"...Ah efendim, bizi bizden daha iyi biliyorlar; Mesnevi'yi de, Rubaiyat'ı da, Gazali'yi de, Farabi'yi de bizden daha çok okuyorlar; bizi bizden daha çok takdir ediyorlar; bizim bizden daha büyük düşmanımız yoktur efendim, yoktur."

İsminden dolayı hep daha farklı bir içeriğe sahip olduğunu düşünürdüm. Oldukça şaşırdım okurken.

Kitabın 1990'da trt'de yayınlanmış bir dizisi bulunur. Şu anki yapımlarda gözü tırmalayan o Bol bol eski motiflerin duruluğunu izlemek ve görmek isteyenlere oldukça önerilir. Tabii kitabın kısalığı üzerine yine de 4 bölüm çıkarabilmişler. Haliyle birçok ekleme olmamış değil.

Ayrıca yine 2013'te bir dizi uyarlaması daha bulunmakta.

kyk borcu

karakurum muallimi
Bunu almak zorunda bırakanın da...
Ödeyemeyince faize bindirenin de...
Af getirilmesini engelleyenlerin de...

Uzun zamandır kulaklarını çınlatıyorum.

Tanıyanınız falan varsa bunlardan birini, söyleyin doktora falan gitmesin, ben bol bol anıyorum kendisini ondandır.

la divina commedia

karakurum muallimi
İtalyan yazar/şair Dante Alighieri'nin 1307 yılında başlayıp 1321'de tamamladığı manzum eseri.

Eser, dante'nin nasıl geldiğini bilmediği bit ormanda kayboluşu ile başlar. Önüne çıkıp yolunu kesen leopar, aslan vardır dişi kurttan nasıl kurtulacağını düşünürken, şair Vergilius imdadına yetişir ve kendisini bedenen canlı olarak sırasıyla cehennem, araf, cennet yolculuklarına çıkarır.

Eser hem İtalya tarihinden, hem dinden hem de dünya sanat ve siyaset tarihinden bolca isim taşır.

Dante'nin bu eseri üzerindeki oldukça fazla olan metaforlar ile imgeler dantolojiciler tarafından hala çözülmeye devam etmektedir.

akar

karakurum muallimi
Aklıma kansız, ahlaksız, yaptıklarının hesabını veremeyecek, alçak bir kişiyi hatırlatıyor.

Silah arkadaşların kanlı ellerini yakana sarmak için seni bekliyorlar omurgasız herif.

sicilya boğası

karakurum muallimi
Pirinç boğa, bronz boğa veya Sicilya boğası;

Antik yunan'da bir işkence aleti.

Atinalı perillos tarafından yapılıp, sicilya'da agrigentum hükümdarı phalaris'e (MÖ 565-549) armağan edilir.

İçi bir insanın sığacağı derecede büyüktür ve alttan ısıtılarak mahkumun kavrularak ölmesine neden olur. Mahkum çığılıklar atarken boğadan da canlıymış gibi böğürme sesleri yükselir.

Phalaris, ilk denemeyi boğanın mucidi perillos üzerinde dener. Oldukça isabetli değil mi?

Perillos ölmeden içinden çıkarılsa da daha sonra bir kayalıktan atılarak idam edilir.

jübile

karakurum muallimi
1.Eski Ahit'e göre, Yahudilerde, elli yılda bir Tanrı'ya ve dinlenmeye ayrılan yıl.

2.Katoliklerde, Roma'ya hacca gidenlerin günahlarının kilisece bütünüyle bağışlandığı yıl.

İlk olarak 1300 yılında papa viii. Bonifazio tarafından yazılı bir buyrukla başlatılmış olup, her 00, 25 ve 50 sayı sonlu yıllarda yapılır. Bu jübile yıllarında roma'ya büyük bir akın oluşur.

Fakat kimi papa'lar bu yılların dışında da jübile yılı ilan etmiştir. Sanırım bunda da tarihe geçme veya kendini kanıtlama gibi kimi düşünceler ağır basmış gibi görünüyor.

2000 yılında yapılan jübilede roma'ya kimi kaynaklarda 20, kimi kaynaklarda 30 milyon hacı akın etmiş.

ponte vecchio

karakurum muallimi
Xiv. Yüzyılda italya'nın Floransa kentinde tamamlanmış olan kemer köprü.

Köprünün üzerinde mücevher ve hediyelik eşyalar satan dükkanlar vardır. En başlarda bu dükkanlar kasap ve deri tabakhaneleri olarak kullanılsa da, daha sonra yaydığı kötü kokulardan dolayı bu dükkanlar kaldırılmış.

Köprü hakkındaki ilginç bir detay şöyle: dükkanların üzerinde bulunan bir koridor ünlü medici ailesinin iki sarayı arasında bir bağlantı görevi görmüş ve ailenin halkın içine girmeden diğer saraya ulaşmasını sağlamış.

limbus

karakurum muallimi
Dante'nin ilahi komedyası'nın cehennem'inde, cehennemin oluştuğu dokuz daireden ilki.

Burada hristiyanlıktan önce ya da hristiyanlıktan sonra vaftiz olmamış iyi insanlar bulunur. Bunlar acı çekmezler. Ancak ümitsizlik içindedirler. İyi insanlardır. Filozoflar, devlet büyüklerinden önemli görünür. Yalnızca büyük insanlar yoktur elbette. Adı bilinmeyenler de bulunur. Bu kişiler o kadar bir arada ve fazladır ki, dante bunların görüntülerinden -ruhlarından- ileriyi göremez. Kalın bir sis tabakası olarak bahseder. Diğerlerinin ise, insanları aydınlattıkları için üzerlerinde bir ışık vardır.

Dante birçok isimden bahseder: homeros, sokrates, platon, seneca, Selahaddin Eyyubi, ...

akheron nehri

karakurum muallimi
Yunan mitolojisinde acılar nehri. Cehennemde bulunur. Nehirde kullanılan kayıkları kharon adlı zebani kullanır. Buraya gelen ve cehenneme girmeyi hak etmiş(?/!) görüntüleri -ruhları- taşır.

Dante'nin ilahi komedya'sının cehennem'inde;

Dünyada korkaklar -ne iyilik ne de kötülük yapanlar- cehennemin girişindeki bir avluda dururlar. Burada acı çekerler. Bir bayrağın peşinde koşturup dururlar. At sinekleri, yabanarıları kendilerini sokup durur.

Cennet kendilerini güzelliği bozulmasın diye kabul etmez. Cehennemdekilerde onlar ile kendi şereflerini yüceltecek bir şey göremediği için kabul etmez.

Bu avlu ile asıl cehennem arasında akheron nehri bulunur. Nehirden yalnızca kayıkla geçilir. Kayıkçı kharon adlı zebanidir.
0 /