confessions

karakurum muallimi

Manço - Tigin

  1. toplam giri 451
  2. takipçi 8
  3. puan 12398

toy story 3

karakurum muallimi
Lee Unkrich'in yönetmenliğini yaptığı 2010 amerikan yapımı animasyon film.

oyuncakların canlı olduğu bir dünyada geçen animasyonda, andy artık büyümüştür ve üniversiteye gidecektir. Bunun için oyuncaklarını çatı katına çıkarmak ister. Bir anlık boşlukta annesi oyuncakların bulunduğu poşeti çöpe atar ancak oyuncaklar kaçar ve anaokuluna giden kutuya atlarlar.

Ana okulundaki hiyerarşiden kurtulup andy'e dönmeye çalışan oyuncaklar, kendilerini türlü türlü maceranın içinde bulur.

İlk iki filmden sonra gerçekten üst düzey bir bölüm olduğunu söylemem gerek.

Bu aralar animasyon izliyorum. Evet. Pek iyi değilim.

Serinin Önceki ve sonraki bölümleri;

(bkz:Toy story) (1995)

(bkz:Toy story 2) (1999)

(bkz:Toy story 4) (2019)

toy story 2

karakurum muallimi
John Lasseter'in yönetmenliği yaptığı, 1999 amerikan yapımı animasyon film.

Oyuncakların canlı olduğu bir dünyada geçen animasyonda, kovboy oyuncağı Woody, bahçe satışına çıkan bir oyuncak arkadaşını kurtarmaya çalışır. Arkadaşını kurtarır ancak bir koleksiyoner kendisini tanır ve satmak için çalar. Diğer arkadaşları kendisini kurtarmak için, Woody ise andy'e dönmek için çabalarlar.

"-Woody şapkasını arar, o sırada patates şeklinde bir başka oyuncak-

-buldum!
-şapkamı mı buldun?
-şapkanı mı? Hayır. Hatun kulağını kaybetmişti de. Tatlı patatesiiiim!"

Bu bölümde özellikle buzz karakterine büyük bir kahramanlık atfedilmiş. Oldukça eğlenceli bir bölümdü. Ayrıca bir animasyon filmde kamera arkası var. Evet, ciddi anlamda oturup düşünmüşler ve kamera arkası kısmı eklemişler.

Önceki ve sonraki bölümleri için;

(bkz:Toy story) (1995)

(bkz:Toy story 3) (2010)

(bkz:toy story 4) (2019)

toy story

karakurum muallimi
Oyuncak hikayesi:

John Lasseter'in yönetmenliği yaptığı 1995 amerikan yapımı film.

Bütün oyuncakların canlı olduğu bir dünyada geçen animasyonda, andy adlı çocuğun en sevdiği oyuncağı bir kovboy olan woody'dir. Yaş gününde andy'e hediye edilen ve uzay kovboyu olan Buzz Lightyear bütün dengeyi bozar. Woody ile buzz arasında düşmanlıktan dostluğa uzanan bir hikaye başlar.

“Dinle Işık huzmesi! Andy'den uzak dur. O benim ve kimse onu benden alamaz!”

Bol ödüllü ve IMDb puanı yüksek bir animasyon. Tatlı bir havası var.

Devam filmleri;

(bkz:Toy story 2) (1999)

(bkz:Toy story 3) (2010)

(bkz:Toy story 4) (2019)


Ayrıca her dört filmde de Woody adlı karakteri tom hanks seslendirmiştir.

the number 23

karakurum muallimi
23 numara:

Joel Schumacher'in yönetmenliğini yaptığı, başrolünde jim carrey'in bulunduğu 2007 amerikan yapımı film.

23 numarasına kafayı takan, her şeyde, her yerde 23 numarasına ulaşabilen, psikolojik yönden saplantılı ve bozuk bir yapıya sahip olan bir kişiyi anlatır.

"Birini gerçekten sevdiğin zaman; yaşı, ne kadar uzakta olduğu, boyu, kilosu sadece lanet birer sayıdır."

Filmden sonra 23 numarası üzerinizde bir travma bırakabilir. Ayrıca jim carrey, enfes bir iş çıkarmış.

the judge

karakurum muallimi
Yargıç:

Yönetmenliğini David Dobkin'in yaptığı, başrolünde Robert Downey Jr.'un bulunduğu 2014 amerikan yapımı film.

Hank palmer avukattır. Annesinin ölümü üzerine çocukluğunun geçtiği şehre gelir. Annesinin cenaze töreninden sonra bir gece vakti, kasabanın 42 yıllık hakimi olan babası birini ezdiği için şüpheli olarak yargılanır. Babasıyla arası çok da iyi olmayan hank, babasının hapse girmemesi için davanın avukatlığını üzerine alır.

"Biliyor musun, ülkenin yüzde 90'ı hayaletlere inanıyor. Yüzde 3'ten azı evrime inanıyor. Yüzde 35'i Homer Simpson'ı ve kurmaca şehrini tanıyabiliyorken yüzde 1'den azı yaratıcılarının adını biliyor. Ama, 12 Amerikan'ı jüriye oturtup adalet beklediğinde inandığın şeyleri sorguluyorsun. Ama sık sık doğru kararı veriyorlar."

mutlak olarak her şeyin tek bir sonuca vardığı yerde oluşan küçük bir şüphenin olaya tamamen başka bir boyut kazandıracağını, hukukun bu şüphe üzerine ne de çok iyimser düşündüğünü görmek için izlenmesi gerekir. Hani hep insanlar neden her şeye az ceza verildiğini sorgular ya? Hah işte, buyrun izleyin.

Hukuk güzeldir, içine dalın biraz daha.

bir erkeğin en çok gururuna dokunan durumlar

karakurum muallimi
Birlikte olduğun kişiyi üzmek.

Sonra ailesinin sana tavır alması.

Sanki sen hiç üzülmemişsin de, senin arkanda bir ailen yokmuş gibi davranmaları.

Susuyorsak saygımızdan aslında. Önümüze geleni bir kadın uğruna karşımıza almayı da bildik elbette, ancak ailesi olarak bilmedikleri şeylerin olduğu bir yerde tek taraflı tavır alırsa biri bize, eğer sadece biz haksız sayılıyorsak; orada da düşünülsün ki her şeyi eksik dinlenmişiz. Susuyorsak, saygımızdan. Biz de üzüldük, ailemizi sevdiğimiz insana tavır aldırmamak için dişimizi kırdık. Fakat müslüman mahallesinde salyangoz satılmasına bir kere izin verilir.

Kurt derler, kışı geçirir ama, yediği ayazı da unutmaz.

contrapasso

karakurum muallimi
dante'nin ilahi komedyası'nda cehennem bölümünde, insanların günahlarının kısasa kısas şeklinde cezalarını çekmesi olayına verilen isim.

kitapta günahkarlar dünyada yaptığı günahlarının yansıması olarak, yaptıkları hatalara benzer cezaları cehennemde çekerler.

2016'da yayınlanan bir makalede ise bu kısas olayına yargının vazgeçilmezliğini gerekçelendirme olarak bakılır.

öğretmen kemal

karakurum muallimi
Başöğretmen mustafa kemal atatürk'ün 100. Yıl dönümü şerefine, Yönetmenliğini remzi jöntürk'ün yaptığı, başrolünde Cüneyt arkın'ın bulunduğu 1981 yapımı türk filmi.

Kemal Öğretmen eski bir kuvayı milliyecidir. Harp bitmiş, artık eğitim savaşı başlamıştır. Kemal anadolu'nun okulsuz bir köyüne gelir. İlk işi okul yapmaktır. Ancak bunun dine karşı bir şey olduğunu iddia eden köyün şarlatan dincisi herkesi kemal öğretmen'e karşı kışkırtır. Köylü kemal öğretmen'i Yom saysa da, zamanla onun iyi biri olduğunu anlarlar.

Fakat yine bir sorun vardır ki o da köyün ağasıdır. Dinci şarlatandan daha ziyade kendisi kemal öğretmen'i sinirlendirip damarına basarak kışkırtmaya çalışır. Ancak kemal öğretmen de kolay kolay vazgeçecek değildir.

“sen susacaksın yobaz! ben var oldukça susacaksın! ben senin kaderinim! baş kaldırdıkça karşına çıkacağım! ezeceğim!”

Günümüzde bile öğretmenlere yapılan psikolojik baskı herkesin takdiridir. Fakat bu öğretmenler modernliğin işçi sınıfında halktan kopuk bir dünya görüşü ile yaşar ve etliye sütlüye o insanları tanımayıp anlam veremediği için karışmayarak ellerini taşın altına sokmazlar. Alın bunu o cici öğretmenlere bi izletin. Sonra konuşsunlar bakalım maaşları hakkında. Bi çivi çakmaktan imtina eden, paçasını kaldırıp insanlardan tiksinen tanıdığınız öğretmen arkadaşlarınıza zorla izletin hatta.

Film yobazlığın pis çamurunu ve kulaktan doğma bilgileri yalnızca eğitim ile dökeceğimizi oldukça güzel anlatıyor.

Ayrıca, film mustafa kemal atatürk dönemini anlatır ve bir kısımda öğretmen kemal başöğretmenin ölümünü aldığında adeta yıkılır.

yarınsız adam

karakurum muallimi
Başrolünde Cüneyt arkın'ın bulunduğu, yönetmenliğini Remzi Jöntürk'ün yaptığı 1976 yapım tarihli türk filmi.

Murat öksüzdür. 12 yaşında iken ekmek çalar ve hapse girer. Hapiste baba denilen adam kendisine yakın durur ve hapisten çıkınca beraber çalışırlar. Murat artık tetikçidir. Mazlumu ezdirmez, halkı kandıranın karşısında olur. Fakat bu kendisini mutlak sona hızla götürecektir.

"Şimdi bir resim yapacağız: modern."

"bizim kaderimiz doğarken çizilmiş. Kazandığımız an bile kaybediyoruz."

"...
-Bırak murat, geberip gitti zaten!
Sürükleme leşini! Asarlar seni! Asarlar!!

-vız gelir!! İsterlerse yaksınlar!! Halkımı aldatanlara ibret olsun! İbret olsun! Sözünde durmayanlara, sağlıkla oynayanlara, ibret olsun!! Çocukların yarınlarıyla oynayanlara, topluma zarar verenlere, halkımın geleceğiyle oynayanlara, ibret olsun!!
..
"

Cüneyt arkın'ı böyle sosyal içerikli filmlerde görmeyi çok seviyorum gerçekten. Altından çok iyi kalkıyor. Filmde ise her şey var resmen. Hırsızlar, hayat kadınları, yalancılar, tefeciler, ... Siz hiç Renault toros ile drift gördünüz mü? Var. Otobana sanki hiç araba geçmiyormuş gibi elini kolunu sallaya sallaya girip, o toros'un yoldan çıkmasına sebep olan birini? otobanın kenarında at arabasını? Polisten kaçarken bebek arabasına çarpıp, içinde ne olduğunu bilmediği için kenara çeken, sonra da içinde bebek olması gerekirken aslında pazar alışverişinden dönen birinin eşyaları olduğunu?

Kaç cem karaca şarkısını bir filmin içinde bilirsiniz?

Eğitime önem veren bir mafyayı?

İzleyin. Görün.

john wick 2

karakurum muallimi
yönetmenliğini Chad Stahelski'ni yaptığı, başrolünde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Riccardo Scamarcio ve Ruby Rose'nin bulunduğu 2017 amerikan yapımı film.

2014 yapımı John wick filminin devamıdır.

John wick'in yıllar önce kanıyla yaptığı anlaşma karşısına çıkar. Kendisine verilen mühür ile söyleneni yapmak zorundadır. İstemeyince yapmaya zorlanır. Mührü veren kişi konseyde bulunan ablasının öldürülmesini ister. Böylelikle kendisi konseyde yer alacaktır.

John denileni istemeyerek de olsa kabul eder. Ancak kendi kardeşini öldürdüğü için mührü veren kişi john'a pusu kurar. John pusudan kurtulur ve intikam almak için uğraşır.

"Hey John, şu an bireysel düşünüyorsun ama ablamın öcünü almam gerekirdi."

İlk filmden sonra beklentiyi oldukça yüksek tutmuş olacağım ki, konu anlamında da farklı şeyler bekliyordum. Mesela john'un önceden içinde bulunduğu grubu tamamen dağıtmaya çalışması gibi. Fakat beklentimden ziyade yine dövüş sanatlarında ve silah kullanımında fazlasını vermeyi başarmışlar. Ayrıca keanu reeves'in mimiksiz yüzü yine filmi baştan sona kadar seyir zevki yüksek bir hale bürümüş.

Ayrıca devam filmi için;

(bkz:John Wick 3 Parabellum)

john wick

karakurum muallimi
Yönetmenliğini Chad Stahelski ve David Leitch 'in yaptığı, başrolünde matrix filminden tanıdğımız Keanu Reeves'in bulunduğu 2014 amerikan yapımı film.

John wick eskiden tetikçi olarak çalışır. Sevdiği kadınla beraber olunca bulunduğu gruptan ayrılır. Daha sonraları eşi ölür ve kendisine son bir hediye olarak bir köpek yavrusu bırakır.

John köpek yavrusunu yaşamak için bir umut kapısı olarak görür. Bir benzinlikte arabasını satın almak isteyenlere ret cevabı verince, gece baskın yer. Hem arabasını çalarlar hem de köpeği öldürürler. John bundan sonra intikam için her şeyi yapar.

"Helen öldüğünde, her şeyimi kaybettim. Ta ki o köpek kapımda belirinceye dek. Karımdan son bir hediyeydi o. O anda son bir çıkış bulmuştum. Onun acısına karşı bir fırsat. Ve senin oğlun onu elimden aldı. Onu benden çaldı! Onu öldürdü!
İnsanlar bana, “geri mi döndün?” diye soruyorlardı. Ve benim gerçekten bir cevabım yoktu.

Ama şimdi, evet."

Bir süper kahraman filmi gibi adeta. Görsel ve dövüş sanatları olarak beklenenin dışında sahnelere sahip. Başlarda biraz sıkıcı olsa da, ilerlerken insanı içine çekiyor.

Ayrıca devam filmleri için;

(bkz:John Wick 2) (2017)

(bkz:John Wick 3: Parabellum) (2019)

norm ender

karakurum muallimi
Rep ile hiç alakam olmadığı için olsa gerek, kime ne saf sokmuş hiç anlayamadım.

Sonra bi bakayım defim kime ne demiş olabilir diye, Mary Jane diye bir şarlı buldum bir çocuğun. Hani ciddi anlamda çocuk ama yani. Saçma sapan mantıksız sözler falan... Pop müziğe laf ederdim de, rep de böyleyse yazık artık.

Tabii Eminem, tupac öfkesini beklemek de yanlış galiba türk repinden. Bilemiyorum ancak.

hükümet kadın

karakurum muallimi
Yönetmenliği, senaryosu ve başrolü sermiyan midyat'a ait 2013 türk yapımı film.

Xate -demet akbağ- okuma yazması olmayan doğulu bir kadındır. Eşi belediye başkanıdır. Eşinin Zamansız ölmesiyle birlikte boşalan belediye başkanlığına kendisi seçilir. Tabii faruk -sermiyan midyat- da gözünü bu koltuğa dikmiştir. Xate koltuğun hakkını vermeye çalışırken, faruk da onu ele geçirmek için her türlü yolu denemeye çalışır.

"Öğretmen:

-Diyelim iki ineğin var. Sosyalizm 2 ineğini de alır, ondan süt üretir, sana verir. Komünizm sendeki 2 ineğin 1 tanesini alır başkasına verir. Böylece eşit olursunuz. Faşizm ise, sendeki 2 ineği de alır, sana süt satar.

Xate:

-Orispi çocikleri."


Anlattığı dönemin devlet korkusunu ve sosyal ilişkiler ile halkın durumunu oldukça güzel anlatmışlar. Bir köye au getirmek için uğraşan kişinin önüne ne taşlar konulduğunu görünce insan öfkesinden deli olmuyor değil. Eğlenceli, güzel bir film.
0 /