confessions

karakurum muallimi

Çağatay - Tigin

  1. toplam giri 385
  2. takipçi 7
  3. puan 9708

the dice man

karakurum muallimi
Zar adam


Amerikan yazar George Cockcroft'un Luke Rhinehart takma adıyla yazdığı 1971 çıkış tarihli roman.

Sıradan bir hayat yaşayan luke, bir gece masanın üzerinde bulunan zarın üstündeki sayıyı görmeden kendi kendine eğer bir ise alt komşuyla sevişeceğini söyler. Zarın üzerinde 1 vardır ve bundan sonra bütün seçimlerini zar atıp yaptığı kombinlerle belirler. Zarlar bir yerden sonra adeta tanrı rolü oynamaya başlar.


"arlar neye karar verecekti acaba? Her şeye karar verebilirlerdi.
Her şeye mi?
Her şeye.”


Eğlenceli, boş zaman kitabı. Değişik felsefi düşüncelere itiyor ama. Kaderi ve insanın kurallarla bütünleşik dünyasına isyan adeta.

tutunamayanlar

karakurum muallimi
Oğuz atay'ın 1972 çıkış tarihli ilk romanı.

Turgut özmen'in arkadaşı selim ışık intihar eder. Turgut selim'in hayata neden tutunamadığını anlamak için çabalar. Bu çabası içerisinde romanda kendi içinde değişen duygularını da keşfeder.

Hayatımda okuduğum rn sıkıcı kitaptır. Bundan sonra atay'ın hiçbir kitabını elime almadım. Ancak bir kez daha okumayı düşünüyorum sanırım.

judgment at nuremberg

karakurum muallimi
Nüremberg Duruşması

Stanley Kramer'in yönettiği 1961 çıkış tarihli, ABD yapımı film.

ii. Dünya savaşı sonunda, 4 nazi yanlısının mahkemede yargılanmasını konu alır.

Film üç saatten fazla sürüyor. Ancak hem ortak duygulara yaptığı atıflar hem de sinema çekim standartları arasında sinema tarihinin en iyileri arasında olmayı kesinlikle hak ediyor. Siyah beyaz olması ise olaya bambaşka bir boyut katmış durumda.

fırat tanış ile gelin tanış olalım

karakurum muallimi
Fırat tanış'ın tek kişilik sahne performansı.

Kendisi bir abdaldır. Küçük bir çocuğa hepimiz aynıyız, kavga gürültü etmemize gerek yok, hep beraber dünyanın sesini dinleyelim ve anlatalım şeklinde öğütler verir. Bunun için pir sultan abdal'dan, yunus emre'den, karacaoğlan'dan ve daha bir çok ozandan yaptığı alıntıları şarkılar eşliğinde söyler.

Kendisine dört kişilik bir orkestra eşlik eder.

Çok büyük konsantre gerektiren izlenime sahip. Zira izlerken birçok yerde fırat tanış'ın söylediklerini kaçırdım. Bu yüzden beğenip beğenmemek arasında gidip geldim. İkinci kez izlemek mecburiyetinde hissediyorum kendimi adeta.

iş bankası kültür yayınları türk edebiyatı klasikleri

karakurum muallimi
Türk edebiyatı klasiklerini yeniden ve sade dil ile yayınladıkları yeni yapıtları. Çok uygun fiyatlara ve renkli kapak sayfasına sahipler. Kaçırmamanız önerilir, çok güzel bir set oluşturabilirsiniz. Şuana kadar çıkanlar:


1- hüseyin rahmi gürpınar - kuyruklu yıldız altında bir izdivaç
2- hüseyin rahmi gürpınar - mürebbiye
3- hüseyin rahmi gürpınar - efsuncu baba
4- namık kemal - intibah
5- şinasi - şair evlenmesi
6- namık kemal - vatan yahut silistre
7- samipaşazade sezai - küçük şeyler
8- ahmet mithat efendi - felatun bey ile rakım efendi
9- şemseddin sami - taaşşuk-ı talat ve fitnat
10- halit ziya uşaklıgil - mai ve siyah
11- fatma aliye - refet
12- mizancı murad - turfanda mı yoksa turfa mı?
13- muallim naci - ömer'in çocukluğu
14- ahmet mithat efendi - dolaptan temaşa
15- hüseyin rahmi gürpınar - gulyabani
16- safveti ziya - salon köşelerinde

fantastic beasts and where to find them

karakurum muallimi
Fantastik canavarlar nelerdir nerelerde bulunurlar:

Harry potter serisinin yazarı j.k.rowling'in 2001 yılında Newt scamander takma adıyla yayınladığı, harry Potter serisini destekleyici yan kitap.

İçerisinde fantastik canavarların nerde olduğu, nerede bulunacağı ve kimi özellikleri bölümler halinde verilmiştir.

Yine 2016 yılında senaryosunu j.k.rowling'in yazıp yönetmenliğini David Yates'in yaptığı, başrolünde Eddie Redmayne'nin Newt Scamander adıyla oynadığı beyazperde uyarlaması vardır.

Film 1920'lerde geçer. Newt fantastik canavarları çok seven ve onlar üzerinde araştırmalar yapan birisidir. Şehre zarar veren bir canavarı yakalaması gerekirken başına türlü olaylar gelir.

"Evet, Bay Kowalski. Şu anda yabancı bir yerdeler ve gezegendeki en tehlikeli yaratıklardan milyonlarcası onları kuşatmış durumda... İnsanlar. "

Ayrıca film harry Potter serisine oldukça fazla gönderme yapmakta. Eğer kısa sürede tüm seriyi bitirip sonlandırırlarsa harry Potter'den önce izlenilmesi tavsiye edilir.

ölümlü dünya

karakurum muallimi
yönetmenliğini Ali Atay'ın yaptığı başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Sarp Apak, İrem Sak, Doğu Demirkol, Feyyaz Yiğit gibi tanınmış oyuncuların bulunduğu, 2018 çıkış tarihli komedi-aksiyon filmi.


8 kişiden oluşan aile görünüşte bir lokanta işletse de, asıl meslekleri kiralık katilliktir. Bir gün işlerini yaparlarken yanlış kişiyi öldürünce asıl kimlikleri ortaya çıkar. Bundan sonra bağlı oldukları birlik peşlerine düşünce yurdu terk etmeye çalışırlar.


"Ben nerede dayak yiyorum? Başka bir şehirde mi? Bir taneniz bana yardımcı olmadı. Bana paspasla adam öldürttünüz. Paspasla!"


Son yılların en iyi komedilerinden biri. Yalnızca 5-10 dakika şans verin, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

öğretmen

karakurum muallimi
Öğreten, öğretici, muallim.

Özellikle ilkokul seviyesinde hayat kurtarıcı özelliğe sahipken, sahip olduğu kimi şeylerle de çokça eleştirilen kişilerdir. Örneğin kendilerini genel olarak öğretmen olup yeterince yetkin olmadıkları konusunda çokça eleştiri içerisinde bulurlar. Bunu da genel eğitimin sonuçları olarak gösterirler. Bu eksik yönleri milli eğitim bakanlığı öğretmenlere -tabii eksik olup olmadıkları bilinmeden, ölçmeksizin- kimi seminerler vererek halletmeye çalışırlar.

Ben de bir öğretmenim ve öğretmenleri çokça bilen bir kişi olarak, ki babam da bir öğretmendi, hatta parmakla gösterilirdi, toplumla kimi uyuşan, kimi çatışan eleştirilerde bulunacağım;

Öğretmenler gerçek anlamda çok yönlü görebilen ve bölünmüş dikkati kullanıp yönetmeyi başarabilem kişilerdir. 25-30 çocuğun hiç aynı anda oyun oynadığı bir ortamda bulundunuz mu? Ve onların tek sözünüzle tek bir yere odaklamaya çalıştınız mı? Bunları yaparken diğer taraftan hem bütün o öğrencileri aynı anda görmeye çalışıp -kaçmasınlar, kavga etmesinler, vb.- hem de şikayetlere yetişmeye çalıştınız mı?

Tamam hani şöyle ki, alıştıkça, çalıştıkça burada yetkinlik kazanılabilir, hak veririm. Peki, hiç bir çocuğa çıkarma işlemi öğretmeye kalkıştınız mı? Soyut olan matematiği, piaget'in teoremine göre somut işlemler döneminde olan o çocuklara somutlaştırarak anlatabildiniz mi?

Sizden hiç hem anne, hem baba, hem öğretmen, hem bakıcı, hem arkadaş,... Olmanız beklendi mi?

Genel olarak cehaletine katlanamadığınız ebeveynler ile cehaletlerini hoş görüp bir de onları eğitmeye çalıştınız mı?

Siz hiç, sürekli çabalamanıza rağmen, bütün ülkenin sizi eleştirmesini kaldırabilir misiniz?

Kimse okumayacak muhtemelen bu yazıyı ancak, benim ülkemin kurucu önderi, savaş için seferberlik olduğunda orduya eğitimin sürekli olması gerektiğini söyleyerek öğretmenleri almayan birisi. Ben başöğretmen'imin izindeyim, siz de kırmayın bizi.altaysozluk.com/foto
2

ekşi sözlük'e had bildirmeye çalışmak

karakurum muallimi
Şimdi şöyle ki, eğer ekşi'de öğretmenlik ile ilgili yazılan ve çizilenlere bakarsanız, adeta çöp kovası fikirlerin dolandığını kolayca görebilirsiniz.

Öğretmenlerin tatilinden tutun, aldığı maaşa kadar neler yazılıp neler çizilmiş bir görmelisiniz ki, bunu yapanın bir troll'den ziyade çok daha büyük bir kitle tarafından onaylandığını fark edebilin.

Örneğin dün yaklaşık olarak şöyle bir yazı okudum orada; "bu öğretmenlerin boş zamanlarda kamu yararına iş yapmasını ciddi ciddi düşünmekteyim. Boş zamanlarında güvenlik görevlisi olsunlar bir yerlerde."

Hâlâ öğretmenlerle ilgili çok fazla konuşma var.

Tabii bu şekilde sözlük kapatılmalı mı? Elbette hayır. Ancak kimi yaptırımlar uygulanabilir, buna da kimse hayır demez sanırım. Zira ekşi ile gündemin değiştiğini çok gördük, ne firmalar kalktı özürler diledi orada yapılan şikayetler üzerine. Şimdi de kendileri için bunu uygun görüyorum.

Öğretmenliği de bu şekilde ayaklar altına alacak zihniyeti bu ülkenin insanına kim sundu çok merak ediyorum.

Daha kurulalı yüz yıl olmadı, hala eğitime muhtaçken bir de öğretmenlere atıp tutmak...

Son olarak:

Unutma, kubilay öğretmen'i, unutma!

72. cannes film festivali

karakurum muallimi
14-25 mayıs tarihleri arasında yapılan 72. Cannes film festivalidir.

The Dead Don't Die filminin galası ile başlamıştır.

Festival filmleri genelde uzun süreli ve bir yerden sonra can sıkıcı olabiliyor. Ancak bir şans verip izleyince gerçekten güzel zaman geçiriliyor. Oscar'dan ziyade Cannes seçkilerini izlemek çok daha güzel. Ancak son zamanlarda siyaset ve taciz olayları ile festivale bir gölge düşmedi de değil.

72. koğuş

karakurum muallimi
Orhan kemal'in 1954 yılında yayımlanan hikayesi.

Hapishanenin en pis koğuşunda bulunan ahmet kaptan'ın annesinden gelen para ile bir anda ağa olması, sonraları kadınlar koğuşundaki bir kadına aşık olup, varını yoğunu kaybetmesi anlatılır.

"Dışarıda kuvvetli şubat fırtınası aysız, yıldızsız karanlıkları soğuk soğuk döverken, 72. Koğuş'un tahtakurusu ezilmekten kan içinde kalmış duvarları mangaldaki kömür ateşinin marsık kokulu sıcağıyla yavaş yavaş ısınıyordu."


Kitabın 1987'de erdoğan tokatlı yönetmenliğinde, boşrolünde kadir inanır'ın, halil ergün'ün bulunduğu ve yine 2011'de yönetmenliğini murat Saraçoğlu'nun yapıp, başrolünde yavuz bingöl'ün kerem alışık'ın, hülya avşar 'on bulunduğu beyazperde uyarlamaları vardır.

kayı

karakurum muallimi
Prof. Dr. Ahmet şimşirgil'e ait kitap serisinin adı. 10 ciltden oluşan seride osmanlı devleti tarihi anlatılır.

KAYI-i Ertuğrul'un Ocağı
KAYI-ii Cihan Devleti
KAYI-iii Haremeyn Hizmetinde
KAYI-iv ufukların Padişahı: Kanuni
KAYI-v Kudret ve Azamet Yılları
KAYI-vi İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş
KAYI-vii Kutsal İttifaka Karşı
KAYI-viii Islahat, Darbe ve Devlet
KAYI-ix Sonun Başlangıcı
KAYI-x ii. Abdülhamid Han


Okuduğum en garip tarih kitaplarından biri. Efsanelerle, alıntılarla oldukça bezeli. Bir diyan yandan kaynakçası da oldukça zengin. Yine konuyu en ince ayrıntısına kadar anlatıyor.

Hani tarih kitabı mı yoksa hikaye mi bilemiyorum. Bir yandan yanlı bir anlatım görüyorsunuz, bir yandan da tarihe tanıklık ediyorsunuz. Ayrıca çok tatlı bir anlatımı var. Şuan ikinci kitaptayım, tavsiye ederim.

ratatouille

karakurum muallimi
Pixar tarafından yapılan 2007 çıkış tarihli animasyon film.

Farelerin arasında keskin burnu ile ün salan ratatuy'un en büyük hevesi yemek yapabilmektir. Yiyeceklerini aşırdıkları ev sahibi bir gün kendilerini farkederler ve kovalamaya başlar. Bütün fareler kaçmayı başarır. Ratatuy ise yanlış yola saparak onlardan uzaklaşır. Yolu bir restauranta çıkar. Burada temizlik yapan kişinin çorbayı mahvettiğini görünce müdahale eder ve yemek kariyerine başlar.


"Sen özgürsün. Bense senin hayal ettiğin kadar özgürüm."

bana kara diyen dilber

karakurum muallimi
Uçana kaçana türkü yakan Karacaoğlan'un harika şiiri;


Bana kara diyen dilber
Kaşların kara değil mi
Yüzümü güldüren gelin
Gözlerin kara değil mi

Güzel ben seni isterim
Seni koynumda beslerim
Yüzünü güzel göreyim
Zülüfün kara değil mi

Boyun uzun belin ince
Yanakların olmuş gonca
Salıversin kulunca
Beliğin kara değil mi

Utanırsın akar terin
Güzellikde yok benzerin
En sevgili makbul yerin
Saçların kara değil mi

Beni kara diye yerme
Mevlam yaratmış hor görme
Ela göze siyah sürme
Çekilir kara değil mi

Hint'den Yemen'den çekilir
İner Bağdat'a dökülür
Türlü taama ekilir
Biber de kara değil mi

Göllerde kuğular olur
Göğsü ak kara benlidir
Mısır'da çok zengin vardır
Kölesi kara değil mi

Pınara konan kuğunun
Kanadı beyaz çoğunun
Çöldeki Arap Beyinin
Çadırı kara değil mi

Her yoldan gelir geçerler
Aktan karayı seçerler
Ağalar beyler içerler
Kahve de kara değil mi

Evlerinde sular akar
Güzelleri göze bakar
Hublar yanağına sokar
Sümbül de kara değil mi

Karac'oğlan der maşallah
Birgün görünür inşallah
Kara donludur Beytullah
Örtüsü kara değil mi
0 /