confessions

kama tarkan kağan

1. nesil Tigin - kutluk

  1. toplam entry 1371
  2. takipçi 15
  3. puan 31731

çingene

bumin kagan
ilkel bir halk olmanın utancı ile adlarından utanıp kendileri ile hiç ilgisi olmayan "roman" adını takınmaya çalışan topluluk.
Yalnızca Romanya halkına roman denir. Çingenelerin ise bugünkü Romanya halkıyla hiç bir ilgisi yoktur. Romanya halkı büyük ölçüde latin kökenli bir halktır. Çingeneler ise hint bölgesi kökenli ilkel göçebe bir halktır. Sırf bunlar roman adını kullanıyor diye gerçek Romanya halkına rumen demek gibi bir ilginçlik yapılıyor. Ülkenin adında zaten halkın adı roman(ya) olarak geçiyor, onlara rumen demek gülünç ve saçmadır.

mumbar ve şırdan

altay sözlük
mumbar , bazı bölgelerde bumbar dolması olarak da adlandırılır. koyunun kalın bağırsaklarının iç harç ile doldurulmasıyla yapılan bir çeşit dolma türüdür. türkiye'nin güneydoğu anadolu bölgesi illerinin büyük çoğunluğu ve doğu anadolu bölgesi'nin bazı illerinde yapılmaktadır.

şırdan, midenin bir bölümüdür. sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, adana'da sıkça tüketilen ve adana'nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. şırdan olarak anılsa da asıl adı “şırdan dolmasıdır”. koyunun 4 midesinden biri olan şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır.

kurtuluş savaşında kürtler de vardı yalanı

kıpçak bey
sözlerim hepsini kapsamaz, ancak;
istiklal marşımızı okumaya geldi mi okumazlar, her türlü bölücüğü ve ayrımcılığı savunurlar, orada burada pkk paçavrası sallarlar, apo diye nara atarlar, çeşit çeşit böyle saçma sapan hareketleri vardır...
ondan sonra;
“milli mücadele'de biz de vardık...” öyle mi?
avucunuzu yalarsınız kabilesini yardıklarım.

aşina hanedanı

ashina
Şu an varislerinin Çin(2), Afganistan(1), Moğolistan(1), Bulgaristan(1) olmak üzere dağıldığı ve Türk tarihin mihenk taşı olarak nitelendirilebilecek bir aile. Tabiki de bu bahsettiğim varisler sadece gen olarak varis, daha fazla aynı genleri taşıyan insan olabilir. Ayrıca Türkiye de kendisini bu boyun varisi sayan bir aşiret olduğu da bilinmekte.

https://www.academia.edu/23316012/Wen_S.-Q._Muratov_B.A._Suyunov_R.R._The_haplogroups_of_the_representatives_from_ancient_Turkic_clans_-_Ashina_and_Ashide_BEHPS_ISSN_2410-1788_Volume_3_2_1_2_March_2016_P.154-157

krav maga

alpha wolf
israil menşeli bir savunma sanatı olup hardcore'dur ve her şey serbesttir, gerekirse rakibinizin kafasına şişeyle de vurun yani, bunlar krav maga'ya çok da mugayir eylem ve hareketler sayılmaz. tabii şahsî kanaatime göre en iyisi karma dövüş sanatlarıdır.

sözlüğün türkçü sözlük kimliğinden yavaş yavaş uzaklaşması

nene korkut
Türkçü/milliyetçi kimlik kendini sadece tarih, coğrafya, edebiyat gibi disiplinlerde göstermez. Milliyetçilik kabaca kendi milletinin en iyi, en yüksek refah seviyesinde yaşaması için inisiyatif alma, emek göstermek ve çabalamak demektir. Milliyetçilik/Türkçülük, falanca kağanı hatırasını yaşatma düşüncesi olmadığı gibi Milliyetçilerin/Türkçülerin ajandası da bugün hangi kağan olsam değildir.

Bugün üzerine emek harcanması gereken mevzu ekonomi ise ekonomiyi, sorun işsizlik ise işsizliği, ihtiyaç duyulan konu skolyoz ağrısı ise bunu masaya milliyetçi ilkeleri göz ardı etmeksizin yatırmak gerekir. Bunun yanı sıra burası -bildiğim kadarıyla- türkçülük nedir bloğu değil; sözlük. Hangi görüşten olursa olsun insanların mizah yapmaya, boş yapmaya, sohbet etmeye ihtiyaçları var, burası da bir sosyal platform olması hasebiyle bunlar olacak. Diğer sözlüklerden farklı olarak vaat ettiği şey; türkçü yazarların çoğunlukta olması ve değerlendirilen konuların genelde bu bakış açısıyla değerlendirilmesi, daha steril bir ortam vaat etmesi. Halihazırda buna hizmet ediyor mu, kahır ekseriyetle ediyor.

Bununla birlikte girinin içeriğine tam olarak katılmasam da sözlüğün kimliğinden farklı rotalara da yelken açtığını ben de düşünüyorum. Bu kötü bir şey mi? Bilmiyorum ancak moderasyonun da bunun için bir şeyler düşündüğüne eminim.
2

türkiye arnavutluk maçında istiklal marşının ıslıklanması

nene korkut
Coğrafya kaderdir diye kahrettiren durumdur.

Yeni Zelanda'da bir insan müsveddesi cani 50 kişiyi şehit etti; cumhurbaşkanları ismini bile anmadı. Unutulacaksın dedi; baş örtüsü taktı. Ülke vatandaşı kadınlar baş örtüsü taktı, cuma günü camilere gidip dua ettiler, Müslümanlar ibadet ederken halk olarak onları korudular. İnternetten o görüntülerin silinmesi için seferberlik başlatıldı, herkesin elindeki görüntüleri imha etmeye ve karşılaştıklarında da uyarmaya davet edildiler.

Norveç bağımsızlığının 100. yılı için Finlandiya'ya dağ hediye etti.

Aynı günlerde 500 yıl birlikte yaşadığımız, yazarı yine kendilerinden olan (Mehmet Akif de Arnavut kökenliydi) sözlerin olduğu marşı ıslıkladılar. Buna mukabil, sen 500 yıl önce benim vilayetimdin ulann diye biz onların marşını ıslıkladık.
Nerede herkes kendi yediğinden ikram eder diyen Yavuz feraseti, nerede bir yeriniz mi ağrıyordu diyen Mehmet Akif nezaketi, nerede Yunan bayrağının çiğnenmesine izin vermeyen Atatürk basireti...

Arnavutların bir karın ağrısı var mı? Var, kimin yok ki diyemeyeceğim mütekabiliyeti olmayan bir karın ağrıları var çünkü. 20-25 kişilik; Fransızın, Belçikalının, İspanyolun, Çek Cumhuriyetlinin, Kolombiyalının, Romanyalının, Yunanlının, Ukraynalının içinde bulunduğu grupta sözde ermeni soykırımından bahseden tek arkadaş Arnavuttu! Osmanlı sömürgeci,bizi asimile etti, elimizde bir tek dilimiz kaldı falan diyen tek kişiydi (5-6 kişilik bir Arnavut gruptular). Türk dizilerinin çoğunu biliyorlar; yiyecek isimleri ve meyvelerin isimlerini biliyorlar... Anladığım kadarıyla Ermeniler de başta olmak üzere bir iki başka millet, milliyetçiliklerini Türk Düşmanlığı üzerinden kuruyorlar. Arnavutlar da bunlardan biri.