confessions

kama tarkan kağan

1. nesil Tigin - kutluk

  1. toplam entry 1371
  2. takipçi 15
  3. puan 31731

iskitler

kama tarkan kağan
Kökenleri yüksek ihtimal irani göçebelerden oluşan kavimdi,batılı oryantalistler göktürk hanedanına çin ve sogd belgelerinde "aşina" olarak seslendiği için genelde batı ve tabi pan-iranistler tarafından göktürkler de iran kökenli bir devlet kabul edilmektedir lakin bu aşina ismini göktürkler kendileri için hiçbir zaman kullanmadıklarından sadece bir yakıştırma olarak kalıyor

Hiung-nu öncesi herhangi bir türk topluluğu sibirya dışında yoktur(tek tük boylar hariç) Kendileri de yüksek ihtimal türk saldırıları yüzünden yok olan bir kavimdi

Kafkas kavimleri ile birleşerek alanları oluşturmuşlardır

Ayriyeten racastan dili konuşan catların da hint-iskit krallığı döneminde hint-aryan ve iskit karışımından meydana gelmiştir.

hiung-nu

kama tarkan kağan
Resmî tarih kitaplarında asya hunları olarak geçen kavmin gerçek daha doğrusu çin belgelerinden öğrenilen ismi

Tabi hun-nu,huna,hiyon,khuni,yen-yün gibi farklı isimlerle de anılmışlardır

Avrupaya saldıran hunların esas çekirdeği bu halktır ayrıca töles boy birliği de bu hiung-nu dan olup göktürkleri kuran aileyi de Bünyesinden çıkarmıştır.
3

kur'an-ı kerim

kama tarkan kağan
Peygamber yeni öldükten kısa süre sonra o dönem yaşamış hafızlar tarafından kitap haline getirildiği için bozulmadan gelmiş kutsal kitap.

Ekleme:kitap haline getirilmeden önce, son peygamber ebedi dünyaya göçmeden önce vahiy katipleri tarafından yazılmaya başlanmış

Kıpçak bey'e tessekkür ederim.
3

avarlar

kama tarkan kağan
6.yüzyıl başlarında orta ve doğu avrupada kağanlık kuran ogur türklerinin genel adıdır

Tabi zamanla bünyelerine slav ve baltık kökenli kavimler de katılmıştır.

anadolu türkleri müslümanlaşmış romalıdır

kama tarkan kağan
bir celal şengör iddiası. türklerin orta asya'dan çıkıp anadolu'ya yerleşme sürecinde türklük özelliklerini kaybettiğinden, özellikle osmanlı dönemi itibariyle doğu roma uygarlığı'na kültürel ve fiziksel olarak adapte olarak ırk özelliklerini kaybettiğinden bahseder.

https://m.youtube.com/watch?v=LsJQKbghXNU

bu durumda kızılderililer önce müslümanlaşmış sonra da yankeelesmis romalılar mı oluyor amk. sikyim sizin sosyal darwinist zihniyetinizi. bunlar bir de nihal atsiz'a söverler laf yeri gelince.

hunlar

kama tarkan kağan
guney avrupa slav topluluklarinin ve gotlarin dolayli yoldan, germenlerin ve bugunun almanca konusan toplululuklarinin ortaya cikmasini saglamislardir.

yasam kaynagi enerji, ayni zamanda siyasi erkin ve turk dillierin digerlerini yonetme yetkesi "kut", bir cok bati diline gecen "god"(allah) ve "good" (iyi) sozcuklerinde hala tinlar.

attila hem (bkz: edda) destaninda romanin somurdugu ispanyollarin, (bkz: nibelungenlied)'te germenlerin, ve germenik iskandinavlarin atli kahramani, atasidir.

https://www.timelessmyths.com/norse/aboutnorse.html

türkçe

kama tarkan kağan
İlk örneği yenisey yazıtları,ilk ebedî niteliği olan eseri orhun abideleri,ilk sözlüğü divan-ı lügat-it-türk olan dildir

Ayrıca bu dille yazılan ilk fal/büyü kitabı ırk bitig dir.

tunceli belediyesi tabelasının dersim olarak değiştirilmesi

kama tarkan kağan
Seçim önü tek kaşlıların oyunu da almak için mevcut iktidar tarafından ses edilmeyecek ama seçim sonrası vasalları ülkücüleri de kaybetmemek için reddedilecek böylece muhafazakar milliyetçi tayfa gazı da alınacak tekrar ne kadar milliyetçiyiz ayaklarına dönülecektir bu birinci senaryo

İkinci senaryo tekrar apo piçi ile konuşmaya başlamış avukatları ile tekrar görüşme izni vermis iktidar kürtler yeterli oy verirse ikinci bir çözüm süreci yapacak böylece ismin değişmesine ses etmeyecektir ki hatırlarsınız beş yıl önce torba yasa ile kars az daha kers,diyarbakır amed,van wan gibi isimler alacaktı kıyısından dönmüştük

Lakin şu aralar chp ve iyi partiye terörist deyip kendileri milliyetçi takıldıkları için ilki bence daha olası

Sorarlarsa chp terörist dersin zaten kitlesi gözüyle görse de inanmıyor

vikipedi'de fars şovenizmi

kama tarkan kağan
ingilizce wikipedia'da bulunan türklerle iligili tüm makaleler pers wikipedia yazarlarının "watch list" indedir.

bu makalelerden;

kişilerle ilgili olanlarına "türk" sözcüğünün yazılmasını sürekli olarak engellerler.
tarihteki ülkelerle ilgili olanlarına da "türk" sözcüğünün yazılmasını engellerler.
selçuklu devleti'nin tanımında bulunan "highly persianated" ifadesinin koruyucusudurlar.
karahanlılar ve gazneliler makalelerinde "slave" ifadesinin koruyucusudurlar.

(bkz:türk karşıtlığı)

Ayrıca bunu yazanlar tarihten bir halt anlamazlar hadi gazneli sebük tekin samanilerin valisi olarak başlamış maceraya eyvallah da karahanlılar ne ara köle oldu diye sormak isterim bu mallara.

aşina hanedanı

kama tarkan kağan
İskit-saka kökenli oldukları iddia edilerek iranlılar,sien-pi kökenli oldukları iddia edilerek moğollar tarafından sahiplenilen hanedan bak daha kimi asılsız rus iddialarına göre bu ailenin(sadece bu aile de değil bütün türklerin) slav,mançu,sibirya karışımı olduğu goygoyunu yazma gereği duymadım

Neyse efenim döneminde çin'de yazılan sui kitabı ve kuzey hanedanları tarihi adlı tarihi belgelere göre kuzey hiung-nu ların tiele(töles) boy birliğinden geldiği diger bir iddiaya göre türk olduğu bilinen ama dönemki türkler aksine çobanlık,avcılık değil de tarımla geçinen "hu" isimli türk boyundan geldikleridir.

türk diye bir ırk yok

kama tarkan kağan
Bu kolpayı çürüten ingilizce bir makale var ingilizce makale formata aykırı ise silersiniz değilse kalsın yararlı çünkü

“Modern-day Turks are assimilated Anatolia Christians” or similar claims are political, and baseless in terms of historical facts and realities.

The Turks appeared in Asia Minor long before 1071 AD. The 'Turkification' of Anatolia was a demographic process, caused by centuries-long wars and migration movements. On the other hand, the contemporary historical accounts provide no evidence regarding the systematic assimilation, or forced conversion of Christians to Islam in Anatolia. The religions, languages, cultures, and traditions of these folks survived and were well-preserved despite living under the Turks' rule for almost a millenium.

Anatolia began to resemble a predominantly Turkish country after the foundation of the Seljuk State, and the Dandanaqan victory in 1041 AD against the Ghaznavids. In a short period of time, most of Anatolia fell under the control of the autonomous Oghuz-Turkmen principalities (beylik) that were established following the Battle of Manzikert. Thus, a new era of settlement began in Anatolia. The dense Oghuz-Turkmen migrations caused a significant population increase, and the expansion of the Turkish language and culture in the region.

Therefore, Western Europeans began to call the Anatolia region as “Turkey-Turchia”, meaning “the land of the Turks”, as early as the 12th century. ( — Agoston, Gabor / Encyclopedia of the Ottoman Empire — )

Marco Polo, the famous Italian merchant, explorer, and writer also described Eastern Anatolia as “Turcomania”. Not only Marco Polo, the medieval Ar ab scholar and explorer, Ibn Battuta also visited Anatolia in the 14th century. He described Anatolia as “the land of the Turks”, and the inhabitants of the region as “the Turks-Turkmens”. Battuta also wrote that the Turks, the Gr eek Orthodox Christians, the Je ws, and the Ar menians were living in separate neighbourhoods, and that Turkish was the dominant language in the region.

Because the country took its name directly from the ethnicity, not the other way around, since the Turks were the dominant demographic element, and the ruling class.


According to the Ottoman cadastral record books, the Muslim “Yörük-Turkmen” tribes constituted 90% of the population in Anatolia during the 16th century, excluding Rumelia and Thrace. Based on these records, the total population of Anatolia was 5.7 million between 1520–1530, constituted by 7%Christians and 93% Muslims. The nomadic Turkmen tribes formed 5.3 million of this total figure.

kutrigur

kama tarkan kağan
irnek'in ölümünün ardından tahta çıkan iki kardeş halkı birlikte yönettiler, bir zaman sonra bu iki topluluk utigur ve kutrigur olarak ayrıldı. kuzey karadeniz stepleri ki kimi yerlerde scythia olarak da geçer kubrat isimli önderleri sayesinde rakip klan olan utigurlara baskın geldiler ve halkı yeniden birleştirdiler. işte bu durum kimi kaynaklara göre bulgar hanlığı'nın atalarını oluşturan millet olarak tartışılmalarına da neden olur.

ilk önce avar darbeleri, ardından da hazarlar kutrigurları yıktı ve kutrigurlar bilindiği kadarıyla dinyeper nehri ile volga nehri'nin arasındaki topraklara doğru gittiler ve burada yeni bir devlet kurdular. hazarların baskısı ile güçleri zayıfladı, ardından gelen moğollar ise son darbeyi vurdular. bulgarların ataları oldukları şeklindeki iddialar son derece güçlüdür.

codex cumanicus

kama tarkan kağan
Deşt-i kıpçak'da italyan tüccarlar ve alman rahipler tarafından, kıpçaklar arasında hristiyanlığı yaymak üzere özbek han'ın izni ile yazılmıştır.

tek nüshası venedik saint marcus kütüphanesinde bulunur.eserde latice-farsça-kıpçakça sözlük şeklindedir.esasta birbirinden ayrı fakat sonraları tek cilt haline getirilen iki bölümden ibarettir.
birinci bölüm latince bir girişle başlar isim sıfat zarf kıpçakca kelimeler yer alır.latinceden ziyade italyanca şekiller hakim olduğu için italyanca codex denir.
ikinci bölümde ise çoğunlukla hristiyanlığa dair kıpçakca dua ve ilahiler yer alır.bunun yanında kırk yedi tane bilmece içinde yer alır.bunun baş kısmında kıpçakça-latince ,kıpçakça-almanca sözlük yer alır.bu bölüme almanca codex adı verilir.
birinci bölüm elli beş,ikinci bölüm yirmi yedi varaktan oluşmaktadır.

divan-ı lügat'ı türk'ten sonra türk dili açısından sonra gelen önemli bir kaynaktır.bunun yanında kıpçak türklerinin tarihi araştırmaları için baş kaynaklardan biridir.

poseidon

kama tarkan kağan
Genelde mitolojide hep hor görülen hades olmuştur poseidon bir kere çatalını denizin dibine sokup aha hades böyle korkunç ve boktan yere hükmediyor diye artislik yapmış hades de yeraltı madenlerini göstererek sizde bu zenginlik var mı yapraaammm diyerek diss atmışlardır

Tabi hiçbiri bir aztek ölüm tanrısı mitchlantecutli etmez ondaki karizma hicbir tanrıda yok belki yıldırım tanrısı raiden o konuda denk olabilir.

karadeniz insanının karadenizliyim derken akdeniz insanının akdenizliyim dememesi

kama tarkan kağan
Akdeniz insanı deyince işin içine fransız,arap,italyan,ispanyol,yunan,arnavut,boşnak,hırvat,sırp,portekiz gibi sayısız millet giriyor karadeniz deyince bir kuzeydeki tatarlar bir bizim karadenizliler bir de pontuslar ve gürcüler felan işte karadenizlilerin bazı kültür noktaları ortak akdenizlilerin biribiri ile alakası yok

Bir de ulan ben aydınlı olarak akdenizliyim havalarına girmiyorum elin sivaslısı veya çorumlusu akdenizliyim demiyor mu öper mısın sabaha mı bırakırsın hele sivas' ın bazı yerleri karadeniz kültürüne dahil aq.

hırvatların kökeni kürtlere dayanıyor

kama tarkan kağan
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://odatv.com/amp/hirvatlar-kurt-mu-16071858.html&ved=2ahUKEwi_yfvNx4HiAhVGJ1AKHT0cBHIQFjABegQIBRAB&usg=AOvVaw2oqhmGEeiKarFti6wq1aMu&ampcf=1

Kahkahalarla okuduğum yazı

Yazıyı yazan arkadaş sırp,boşnak ve hırvatların din ve mezhep yüzünden bölündüğünü atlamış anlaşılan en başta hırvatlar katolik boşnaklar ile sırplar ortodoks iken sonradan boşnaklar osmanlı döneminde müslüman olmuş ve bu üçü birbirinden iyice kopmuştur bu mantıkla makedonlar hariç tüm yugoslavya' nın kürt kökenli olması gerekmektedir

Ayrıca hırvatların ve sırpların kökeni bir iddiaya göre sarmatlara dayanır horvotkos denilen sırplar da serboi denilen bir sarmat oymağından geldiğine dair iddialar vardır.

suriyeliler

kama tarkan kağan
ülkeye sokulmalarını bilinçli bir plan olarak gördüğüm teröristler. din kardeşimiz, mazlumlar, savaştan kaçan masum siviller olarak yedirilen bu kansızlar ülkemin demografik yapısını bozmak için her ile gönderilmiş, tamamen denetimsiz ve başıboş şekilde yurda salınmıştır.

yediğimiz en büyük kazık budur. yarın çeteler halinde gruplaşacaklar ülkede terör estriecekler çoğu da vatandaşlık aldığı için sınırdışı edilmeleri de mümkün olmayacaktır.

ülke yol geçen hanına dönmüş, kim giriyor kim çıkıyor belli değil. trafikte artan ma plakalı araçlar, içlerinde garip tipli terörist kılıklı insanların ne yaptıklarını kimse bilmiyor. bir gün kapımıza silahla dayanıp katletmeyeceğini kim biliyor?

bu kesinlikle planlanmış bir hareket, bir ülkenin üstüne üstlük kan ve savaşla alınmış bir ülkenin sessiz ve haince düşmana teslim edilmesidir.

yazacaklarım daha bitmedi, zamanla editleyeceğim.

zümrüt apartmanı

kama tarkan kağan
Ben anlamadım böyle bir kitap yazılma amacı neymiş ki yani ne için

Pedofili karakterleri işleyen çok hikaye gördüm lakin yarısı korku içerikliydi (misal wes craven'ın elm sokağı kabusu adlı eserinde gençlere uykularında saldıran katil freddy krueger açıkça çocuklara tecavüz eden ve sonra öldüren bir seri katildir) hani bu kitap da O tarz bir hikaye miydi yoksa güzelleme mi yapıyordu neydi.

Bir de yayınevi sansür vs niye uygulamamış aq.
2

türkçülerin pedofiliye karşı çıkmamaları

kama tarkan kağan
Yazıya bak aq sanki türkçüler olarak sübyancılığı desteklemişiz

T: olaydan yeni haberimiz olduğu için olabilir mi.

Ekleme: ben şimdi bu kitabı yazan kişiyi işkence ederek öldüren bir katil profili üretip kurgulasam, cinayeti ballandıra ballandıra anlatsam olur mu?

Ne bileyim gözlerini eldivene bağladığım el yapımı pençeler ile delsem sonra ağzındaki dişleri matkap tarzı dönen çivileri eldivene bağlayıp onunla deşsem benim yazımı da kabul eden bir yayınevi çıkar herhalde.

atatürk'ü inatla dindar gösterme çabası

kama tarkan kağan
Madem atatürk'ün dini bu kadar mühim değil ne diye illede ateist olduğunu millete inandırmaya çalışırsın sayın yazar?

Atatürk isterse budist isterse daoist olsun beni bağlayan bir şey yok da direk olarak kendi ağzından ben ateistim diye bir şey çıkmadığı için kendisine dinsiz damgası atmak ne derece mantıklı ve etiktir önce bunu öğrenmek lazım.