confessions

kama tarkan kağan

bertuğ - Tigin

  1. toplam giri 892
  2. takipçi 14
  3. puan 20762

olmekler

kama tarkan kağan
bugün orta amerikanın kolomb öncesi halkları hakkında duyduğumuz insan kurban etme hikayelerinden büyük ölçüde sorumlu olan halk olmeklerdir. önceleri inanışlar gereği kimi yerlerde rastlanan bu davranış onların meksika havzasına yerleşip diğer halkları egemenlikleri altına almalarından sonra bazen binlerce insanın kısa sürede kurban edildiği rutin törenler şeklinde yapılmaya başlanmış ve bugünkü hikayelerin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

codex cumanicus

kama tarkan kağan
Deşt-i kıpçak'da italyan tüccarlar ve alman rahipler tarafından, kıpçaklar arasında hristiyanlığı yaymak üzere özbek han'ın izni ile yazılmıştır.

tek nüshası venedik saint marcus kütüphanesinde bulunur.eserde latice-farsça-kıpçakça sözlük şeklindedir.esasta birbirinden ayrı fakat sonraları tek cilt haline getirilen iki bölümden ibarettir.
birinci bölüm latince bir girişle başlar isim sıfat zarf kıpçakca kelimeler yer alır.latinceden ziyade italyanca şekiller hakim olduğu için italyanca codex denir.
ikinci bölümde ise çoğunlukla hristiyanlığa dair kıpçakca dua ve ilahiler yer alır.bunun yanında kırk yedi tane bilmece içinde yer alır.bunun baş kısmında kıpçakça-latince ,kıpçakça-almanca sözlük yer alır.bu bölüme almanca codex adı verilir.
birinci bölüm elli beş,ikinci bölüm yirmi yedi varaktan oluşmaktadır.

divan-ı lügat'ı türk'ten sonra türk dili açısından sonra gelen önemli bir kaynaktır.bunun yanında kıpçak türklerinin tarihi araştırmaları için baş kaynaklardan biridir.

poseidon

kama tarkan kağan
Genelde mitolojide hep hor görülen hades olmuştur poseidon bir kere çatalını denizin dibine sokup aha hades böyle korkunç ve boktan yere hükmediyor diye artislik yapmış hades de yeraltı madenlerini göstererek sizde bu zenginlik var mı yapraaammm diyerek diss atmışlardır

Tabi hiçbiri bir aztek ölüm tanrısı mitchlantecutli etmez ondaki karizma hicbir tanrıda yok belki yıldırım tanrısı raiden o konuda denk olabilir.

baris hemen simdi

kama tarkan kağan
Uludağ sözlükte hakkımızda şöyle bir yazı girmiş

"o sözlüğe üyeydim baktım türkçülük yapıyorlar sizin türkçülüğünüzün mucidi yahudi leon cahun'dur dedim ve devşirmelere secerelerini sordum .

ve sonra isteyene seceremi sunacağımı söyledim aaa baktım silik yemişim.

yapmayın sayın altay sözlük sahibi türkçülük yahudi icadıdır . (bkz: gök bayrak- leon cahun)"

barış senin soy da amma yanarlı dönerli he bir gümüşhaneli türküm nihal atsız ile aynı soydayım diyor bir lazım diyor başka yerde ana tarafım boşnak diyor beriki yerde dedem osmanlı'da sadrazam diyor aborjin var mı yeğenim soyunda bana açtırma şimdi burada kutuyu söyletme kötüyü uludağ sözlükte nickin barikatların arkası vatandır iken biliyorum seni boş yapma gel secerenin kralını gösteririz sen ilk önce ne olduğuna karar ver kürt müsün türk müsün boşnak mısın laz mısın osmanlı'da sadrazam mısın aborjin misin insan mısın hayvan mısın ona buna sonra secere sorarsın.

milliyetçi ateist

kama tarkan kağan
Mustafa kemal'i neye göre ateist veya dinsiz olarak bu listeye soktuk merak konusu halbuki cumhuriyet kurulduktan sonra yaptıkları kendisinin müslüman olduğu ihtimalini kuvvetlendiriyor zaten kendi ağzından da dinsiz olduğuna dair bir şey çıkmamıştır

Atatürk'ün dahil edilemeyeceği listedir nihal atsız dahil edilebilir.
4

leif ericson

kama tarkan kağan
Leif Ericson, (Eski İskandinavca: Leif Erícsson , 970 - 1020) İzlandalı kâşif ve Amerika'ya ilk ayak basan Avrupalıdır. Bugün Kanada sınırları içinde kalan Newfoundland'u bulmak için yola çıkmış ve kıtanın farklı bölümlerini keşfetmiştir.

0 /