confessions

kama tarkan kağan

1. nesil buyruk - kutluk

  1. entryler 1532
  2. takipçi 15
  3. puan 35256

özbekler

kama tarkan kağan
11-14.yy arası Çağatayca konuşan türk aşiret ve ailelerin birleşmesi ile oluşmuş bir türk halkı 15.yy da ayrı bir halk özelliği kazanmışlardır bu döneme kadar uygurlar gibi Çağataylı olarak anılmışlardır

Kendilerini oluşturan esas çekirdek türk kabilesi karluklar olmakla birlikte içlerine kıbcak,tatar,türkmen,uygur,kırgız,nayman,barlas,ming,hıtay,yabut,börçigin,mangıt,kalmık gibi aklıma bu kadarı gelen türk, moğol hatta çinliler de Karluk Türkleri etrafında türkleşmiştir

Günümüzde Kırgızlar ile araları pek iyi olmamakla birlikte Türkistan hakimiyeti için Kazakistan ile rakip haldedirler ve taciklerin Semerkand ve buhara üzerinde hak iddia etmeleri durumu ile uğraşmaktadırlar.

çorba seven adamın isyanı

kama tarkan kağan
haklı bulduğum isyandır. her ne kadar çorba konusunda olmasa da, bir kahve bağımlısı olarak türkiye'de kahve konusunda kendisiyle birebir aynı durumdan müzdaribim. kendisinin videosunu izleyince kafamda benzer bir monolog yaşadım. şöyle ki;

+yollardayım ben. ben gidiyorum yolun kenarına kocaman oraya "kahve" yazmış. hayvan gibi toteme kahve yazmış. içeri giriyorum "ne kahvesi var?" diyorum.
-üçü bir arada ehe ^_^
+ananıskyimmm hayallerimle oynadın orrrrouspu çocuğu!!! :( latte lazım, filtre kahve lazım, espresso lazım!!! neskafe ne o avrdını sktiyim. madem yok neden oraya kocaman kahve yazıyon orrrospu çocuğuuuu. kahveeee!!!

çin seddi'nin çinlileri çıkmaza sokması

kama tarkan kağan
Çin Seddi hem kuzeydeki Türklerin yağma ve talanlarını engellemek hem de diğer çin hanedanlarının yenildikten sonra köle olarak duvar yapımında çalıştırılmıştır

Zaten Çinliler talas sonrası türkistan,tibet veyahut güney Sibirya'ya qing hanedanına kadar salça olmamıştır genelde Tayvan gibi koloni kurabilecekleri adalara gitmişlerdir hatta bir iddiaya göre Amerika kıtasına da gittikleri söylenir.

türk dünyasında dil ve kültür birliği

kama tarkan kağan
ilk öne türkiyede ahaliye hatırlatılması gereken kültür bir kısıma soruyorsun 'cennette arapça konuşulur' diyor sanki cennete gidip gelmiş dıbına koduğum türkler araplarla tanışınca medenileşti diyen mi ararsın yok araplar en üstün kavim diyen mi ararsın

bir diğer gizli liberal güruh ise 'abi türkiye'de türk yok ki' diyip tüm türkiyenin grek,hitit,lidyalı,romalı,urartu,ermeni,gürcü,slav,arnavut kökenli olduğunu iddia edip kendi kendini tatmin etme peşinde yunan,slav olunca avrupalı oldunuz ya çok cool oldunuz dıbına koduklarım

kıbrıslılar zaten ayrı kafa eoka'yı unutmuşlar biz yunan kısmıyla birleşip kaynayalım derdindeler küvette tarandıkları günleri unutmuş alayı

işin özü daha bizim ahali türk olduğunun bilincinde değil ki yıllarca sovyet yönetiminde kalmış kazak,kırgız,özbek o bilinçte olsun sen gel bu adamlara kıpçak klanlarını,oğuz boylarını anlat.

yavuz sultan selim köprüsünün çinlilere devredilmesi

kama tarkan kağan
sorun çinlinin,japonun,ingilizin alması değil yabancıya gitmesi geçmiş olsun

afrika ülkelerinde çinliler aynı taktiği kullandı tabiri caiz ise o ülkelerin dıbına koydular,sonra ödeyemiyor musun bro alayım limanı,alayım tüneli,alayım arazileri derken bir bakmışsın adamlar çin'e geri dönmüş afrika ülkeleri sap gibi kalmış

neyse efenim çin'in afrika ülkelerinden sonra türkiye,kırgızistan ve moğolistan gibi fakir ülkelere sarması durumu emlak işlerine bakın kanada'da çinliler kanada'nın içinden geçti çinli alıyor zevkine evleri kiraya da vermiyor toronto'da öğrenciler ağlıyordu kalacak yer bulamıyoruz diye araplardan sonra bir de bunlarla uğraşacağız anlaşılan

ben her kültürü her milleti sverim ama yerinde kaldığı sürece mesela arapları severim ama arabistan,suriye'de kaldıkları sürece,çinlileri de severim ama çin,tayvan'da kaldıkları sürece.

kürtlere uygulanan zulüm

kama tarkan kağan
ismi gürkan olan arkadaşa guerkan yazılan ülkenin türklere uyguladığı zulüm gibi türklerin de vv çözümüyle kürtlere uyguladığı zulümdür.. ğ harfini yazdırana kadar imanımız gevriyor be hans..

kaç lehçen var canım kardeşim.. ben herbirine bir tv kanalı açıcam her birinin harflerini alfabeme alıcam senelerdir 29 zaten biraz artsın nedir yani?!

tekrar yazıyorum, kürtçe isim verememe gibi bir sorun bu üniversitedeki rojdalar,ciwanlar ne aq

ve tayland kökenli vatandaşlarımızla birlikte arap kökenli vatandaşlarımızı da uyarmak istiyorum.. zulüm uygulanıyor size farkında değilsiniz.. he muhammed, Abdullah koyabiliyorsun ama orda sıkıntı yok.. yani bazı arapça kelimelere gıcığımız var..

almanya'da "das internationale handbuch der vornamen" yani uluslararasi isimler katalogu 1986'dan beri var. bu katalogda diyor ki canım kardeşim çocuğunun ismini hitler koyaman! aha zulüm işte.. neo-nazilere uygulanan zulüm bu! he ama adolf koy, sıkıntı olmaz da diyor.. ama tavsiye etmem de diyor.. aynısı benim üstümde var diyen tezgahtar gibi yaklaşıyor konuya..

bebeğim neden üzüyorsun kendini? yok zulüm mulüm takılma bunlara.. ben sana kürt kökenlisin diye hiçbir ayrım yapmam.. her vatandaşıma aynı oranda uyguladığım haksızlıkları sana da uygularım.. ama bunu kürtsün diye değil, kendi özgülmallığımdan bütün t.c. vatandaşlarına yapıyorum.. sorun senin kürt olman değil yani kapiş? hadi bakim canım..

vampir

kama tarkan kağan
(bkz:Nicolas Cage)
(bkz: John Travolta) gibilerinin de oldukları iddia edilen fantastik canavar türü.

dünyadaki bütün mitolojilerde iyinin yanı sıra kötü, şeytani ruhlar, cinler, devler vs vardır.
bu kötü varlıkların bazılarının en belirgin özelliği insan kanı içmesi veya insan eti yemesidir ki malum popüler kültürde bunlara vampir denir.

eski türklerin bozkır kültüründe karşımıza çıkan kötü ruhların (yek, şeytan) bazılarında da bu vampirik özellikleri görüyoruz. yalnız bizim vampirler filmlerdeki gibi bir ısırık alıp bırakmıyorlar genelde parçalayarak öldürüyorlar hatta bir tanesi bütün olarak yutuyor.
[şimdi vampir deyince benim aklıma ilk gelen tabii ki John carpenter'in vampires'daki valek (hayır, buffy değil) ya da yeni neslin aklına da heralde stefan, edward cullen falan geliyordur. heh, onların hepsini silin şimdi aklınızdan, mitolojideki vampirler öyle yakışıklı, cool adamlar değil, pis, kıllı, bazıları kuyruklu falan)

farklı türk boylarında hortdan, meçik, meçkey, opkan (vupkan), ubır (obur), içgek (içkek, içgök), emegen, yalmavuz adlarıyla karşımıza çıkan bu varlıkların tam olarak vampir tanımına uyup uymadığı tartışılsa da bulabildiğim en yakın örnekler bunlar...

opkan, kan emici bir yaratık. salgınlar ve ruhsal hastalıklar dâhil olmak üzere birçok belanın nedeni,
çuvaş halk inancında hızlı bir rüzgar gibi gelen ve insanların düşüncelerinin bozulmasına sebebiyet veren yıkıcı, kötü bir ruh. aynı zamanda kendini görünmez kılabilen, çoğu zaman köpek kılığında dolaştığına inanılan bir varlık.
eskiden onu yatıştırmak için üç kara koyun kurban edilmesi gerektiği düşünülürmüş. ilk koyun "baba vupkan"a, ikincisi "anne vupkan"a ve son koyun da "tanrı vupkan"a armağan edilirmiş...

bir diğer kan emici yaratığımız, ubır
küçükken sizi korkuttukları öcü vardı ya, işte o ubır...
iri başlı, uzun kuyruklu bir yaratık.
bonus olarak ağzından ateş püskürtüyor. (başkurt türklerinde)
günlerce hatta aylarca hareketsiz kalabildiği gibi uçabiliyor da.
etrafına bulaşıcı hastalık yayıyor. istediği şekle (pitsen gibi bu da güzel bir kız kılığında (hoşlanılan kızın vampir çıkması) görünüyor) bürünebiliyor.
bazen de kurt veya yaban köpeği kılığına girip koyunları parçalıyor ve tabii ki kanlarını emiyor.
(başka bazı halk inançlarında insanları ele geçirip içlerinde yaşadığı anlatılır. içine ubır giren kimseler yemeye doymazlar ve geceleri kalkıp yemek ararlar ve bulamadıklarındaysa gidip başka evlerden çalarlar. üstelik çok yemelerine karşın zayıf kalırlar. çünkü yedikleri yemek kendilerine değil, ubır'a yarar.)

eğer bir kişi ölüp de ubır olarak geri dönmüşse mezarı açılıp çivi çakılır ayrıca şüphelenilen bir cesedin ubır'a dönüşmemesi için ateşin altından geçirilmesi gerekir(miş)
ubır, daha çok romanya ve moldova'da yaşayan türk topluluklarınca "vampir" anlamında kullanılan bir sözcük. ayrıca çekçeye ve slovakçaya "upir" olarak geçmiş (bazı filologlar vampir kelimesinin kökeninin türkçe ubır/upir'e dayandığı görüşünde)

gagavuz türkleri buna obur diyor.
anadolu'nun çeşitli yerlerinde yaşayan Türkler "hortlak" ve azerbaycan türklerinde "hordan" denilen şeytanî varlığa yakın veya aynı olduğunu söyleyebiliriz.

yalmavuz, türk dünyası anlatılarında yer alan bir tür dev ve cadı tipi. özellikle orta asya bölgesi türk boylarının anlatılarında sıklıkla yer alan yalmavuz, dev ve cadı ile benzerlikler gösterdiği gibi bazı anlatılarda insanların kanını içen bir olağanüstü varlık. son derece korkunç ve vahşi. insan eti ile besleniyor ve onların kanını emiyor.
kan emme en tipik karakter özelliği olsa da avlarını canlı canlı ve bütün olarak yuttuğu da oluyor.

son olarak da kamos'tan bahsedelim. bir çeşit kabus cini. şekilsiz, tipsiz bir şey bu.
gece siz uykudayken gelip çarpıyor, ruhunuzu alıp götürüyor. hayır, ısırmıyor.
bu arkadaşı vampir kategorisine dahil etmemin iki nedeni var. birincisi üstüne çöktüğü insan kanı damarlarından çekilmiş, vücudunda bir damla kan kalmamış gibi hissediyor, ikincisi de gün ışığından ödü patlıyor.

çaştani bey hikayesi'nde de yek adı verilen, insanların etini yiyip kanlarını içen ve bağırsaklarını üzerlerine dolayan şeytanî yaratıklardan söz ediliyor.
altun yaruk, budist etkisindeki bir metin olmasına rağmen vampiri karşılayan kelimelerin (yek, içgek/içkek) türkçe olması bize daha o dönemlerde türkler arasında vampir inancı olduğunun kanıtı aslında.

Velhasıl kelam hala Sırbistan, Moldova, Romanya gibi ülkelerde yer yer hindistan'da hala vampir diye şüpheli bulunan kişilerin mezarları açılıp cesetleri yakılır,kalbine kazık çakılır vs.

z kuşağı

kama tarkan kağan
ergenliklerini bir acayip yaşayan kuşaktır.
instagramda acayip acayip çocuklar görüyorum. klip desen değil , film desen değil. prodüksiyon işine girmişler.altlarında dar paça adidas pantul , saçlar yandan kazılı üstler uzun yana yatmış bir acayip model. kah kız kurtarıyorlar kötülerin elinden bir atarlı giderli müzikler , kah en yakın arkadaşları dayak yerken biri uçan tekmeyle gelip arkadaşını kurtarıyor falan. böyle bir kafa kesme hareketleri yapıyolar.rol icabı karşı tarafın kafası kopmuş ölüyor oracıkta. biz kardeşimizi yarı yolda bırakmayız hesabı. yok işte diğeri konu gereği kız arkadaşını ne kadar sevdiğini göstermesi amaçlı ayrılmak üzerelerken kızın saçını tutuyor hmpfs kokluyor, sonra kız "hadi grşrz aşqm" diyip köşeyi döner dönmez başkasıyla yiyişmeye başlıyor , sonra bu saçını koklayan çocuk da kızın peşinden gidiyor birşey verecek herhalde diye sorgularken buluyorum kendimi , sonra aa ne göreyim kıza bir bakıyor ki başka bir çocukla yiyişiyor ve bunu görüp yıkılıyor , yıkılıyorum. acılı müzik , son.. tabi bunu bütün z kuşağına mal edemem ama. içinde böyle aptal oğlu aptalın çocuklarını da barındıran kuşaktır. ilk üç bölümünü çok sevmeme rağmen sonra tırta bağlayan sıfır bir adlı dizi yüzünden oldu hep bunlar gibi geliyor bana. gerçi bizim kuşakta da kurtlar vadisi izleyip liseye paltoyla gelen dingiller vardı. insan faktörü kuşak ayırt etmeksizin her sezon aynı dingillikleri yapmakta sınır tanımıyor.evet aydınlanma yaşadım.

biz de ucundan dahiliz bu kuşağa lakin erken,orta,geç diye ayırmak lazım.

doğu türkistan meselesi için yapabileceğimiz şeyler

kama tarkan kağan
doğu türkistan'da bize anlatılan sorunlar (çinlilerin uygurların dini ve etnik kültürlerine sahip çıkmaması) ara sıra gündemi meşgul etmek için ortaya atılan bir kaç ufak çaplı olayın medya tarafından şişirilmesidir bak yok demiyorum lakin şişirilmedir

kaldı ki mevcut çin hükümeti etnik çinli bir vatandaşın cengiz han resminin üzerine basıp moğol tarihine hakaret etmesi üzerine çin'e bağlı iç moğolistan'da ki moğol kökenli halkı ayrımcılığa sürükleyip nefret suçu işliyor diye hapis cezası veren bir hükümet haberlerde aratın çıkar ben bile eklerim bulursam.

ayrıca çoğu fotoğrafında kamboçya'da kızıl khmerler ve vietnam'ın geçmişteki katliamları olduğu ortaya çıkmıştır,gerçekten böyle bir şey olsaydı amerika çoktan fırsata çevirirdi adam zulüm olmayan yerde pkk kurabiliyorsa olan yerde neler yapar varın siz düşünün.
0 /