confessions

Çalıkuşu ❤

1. nesil Yabgu -

  1. toplam entry 7294
  2. takipçi 16
  3. puan 134044

fazla düşünme sorunu olan insanların ortak yanları

Çalıkuşu ❤
(ukde: esdemirei)

*tavanın her noktası ezberlenmiştir.
*"şunu şöyle mi yapsaydım?" sorusu uykularını kaçırır.
*düşünmenin mutsuz ettiğini fark eder, mutsuz oldukça düşüncelere dalarlar.
*coğrafyanın kader olduğunu ve bazen bir çıkış noktası olmadığını anlarlar.
*paranoyaya kayabilirler.
*hareketlerini planlamaya çalışıp her şeyin yolunda gitmesini isterler ama "Hayat, biz gelecek için planlar yaparken başımızdan geçenlerdir." der john lennon.
*uykusuzluktan gelen göz altı halkaları eksik olmaz.
*insanların nasıl bu kadar gamsız olduklarını düşünüp onlara özenir, "acaba ben de böyle mutlu olabilir miyim?" diye düşünürler. başaramazlar.

10 kasım

Çalıkuşu ❤
İlelebet payidar kalacağımızı üstüne basa basa söyleyen, hangi zorluklardan geçeceğimizi bilen, bunlarla savaşmamız için gereken gücün içimizde olduğunu bilen başkomutanımızı sonsuzluğa uğurlamamızın yıl dönümü bugün. Canını hiçe saydı, çabaladı, bizi biz yaptı. En önemli şey olan bağımsızlığımızı kazandırdı. Buraya yazsam neler yazılır ama önemli olan yazıp okumak değil. Anlamak. Fikirlerini anlamalıyız. Anlayıp bunun için çabalamalıyız.
Özlemle, minnetle...

dehb

Çalıkuşu ❤
(bkz:dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) genelde çocuklarla ilişkilendirilen fakat ergen ve yetişkinlerde de görülen; dikkatini toparlayamama ve/veya yerinde duramamakla karakterize nöropsikolojik hastalık.

Tabii ki bu iki semptom sizde var diye dehb'li olmuyorsunuz. Dsm v kriterlerine göre 17 yaş üstündeyseniz en az 5 bulgu göstermelisiniz. Yaş ilerledikçe bulgu sayısının azalmasının sebebi semptomların gerilemesinden ziyade bu şekilde yaşamayı öğrenmektir. Şahsımda senelerdir bulunan bir durum aynı zamanda da.
Uzuuuun yıllardır olan bulguların -ki bendekiler oldukça belirgin- hastalıkla değil tembelliğimle ilişkilendirilmiş olması üzücü. Geç oldu ama güç olmadı diyerek polyannalığımı yapıyor ve gidiyorum.

rüya görmek

Çalıkuşu ❤
eskiden çok sevdiğim, şimdiyse gitgide soğuduğum durum. pulp fictionx10 saçmalığında ve birbirinden bağımsız, kabus da denemeyecek ama insanı irrite eden rüyalar görmekten bıktım. bu gecekinin sonu sürprizliydi ama.

harmonia

Çalıkuşu ❤
tatlı mı tatlı dostumdur. sinirlendiğimde bana eşlik eder, çılgınlıkları azıcık gözümü korkutur ama dobralığı ve temiz kalpliliği ona bayılmamdaki sebeptir. sözlüğü ele geçirme planlarım okul yüzünden sekteye uğrayınca harmonia'ma emanet ettim bu görevi. benden çok çok daha iyi yapacağına dair tek bir şüphem yok. kağanlığı kutlu olsun.

toplu taşıma

Çalıkuşu ❤
kullanma mecburiyetinde olduğum ve sevmekten kilometrelerce ötede durduğum sistem. insanlar toplu taşımayı evleri gibi görüyorlar sanırım.

1) kimse sizin bin saat süren dedikodu seansınızı dinlemek zorunda değil.

2) kimse sizin yüksek sesinizi dinlemek zorunda da değil.

3) "gençlikte edep kalmamış" lafını ederken o gencin hasta olup olmadığına lütfen dikkat edin. evet, size yer verebilir ama bu onun mecburiyeti değildir. hastadır vermez, canı istemiyordur vermez. insanları rencide etme hakkını kendinizde görmekten vazgeçin.

4) dar bir alanda insanların kişisel alanlarına giriyorsunuz. bu yüzden lütfen duş alın. su ve sabun sizi değil bakterileri öldürüyor.

5) terbiyesizlik yapmak için binmeyin. orada dalga geçtiğiniz, küçümsediğiniz insanları utandırmaya hakkınız yok. lakayt tavırlarınıza çeki düzen verin.

böyle böyle uzar gider bu liste. kısacası biraz insanlık lazım toplu taşıma kullanmak, hatta toplumda yaşamak için. kimse size koyun olup toplumun yaptıklarını yapın demiyor. biraz dikkatli olmak ve diğer insanları rahatsız etmemek bir duruma kadar yeterli.

trendyol

Çalıkuşu ❤
Mega eylül başlığında yaptığı indirimlere kendimi kaptırıp toparlamaya başladığım kartımı yine patlattığım site. Herhangi bir kıyafet alırken bin kere düşünün çünkü elinize ulaşana kadar yaşlanabilirsiniz. Kumaşlarına da özellikle dikkat edin. Ucuz olanlar kalitesiz oluyor genelde. Gerçekten pamuk esaslı olanlar zaten pahalı. Onlar da indirime giriyor ama, bakmakta fayda var. Mega eylülden ne aldın derseniz de kahve aldım. İflah olmaz bir kafein bağımlısıyım. Kahve içinde yüzdüğüm halde yine aldım. Yine olsa yine alırım arkadaşlar, dayanamıyorum.

khan academy

Çalıkuşu ❤
online eğitim sistemiyle erişimi olan herkese destek olmak amacıyla kurulan kâr amacı gütmeyen kuruluş. eğer zamanınız varsa bir şekilde destek olmanızı rica edeceğim. gönüllülerin arasına katılarak daha fazla insanın faydalanmasına destek olabilirsiniz.

cübbeli ahmet

Çalıkuşu ❤
"Kadınların çalışması çok büyük bir fitne fesatlık. Misli yok, kadınların çalıştığı ortama erkek sinek girmeyecek. Kadınların erkek ortamında çalışması gibi bir fesat varken böyle bir memleket düzelir mi? Her şey buna bağlı; işsizlik buna bağlı, erkeklerin maaşındaki düşüklük buna bağlı, ekonominin bozukluğu buna bağlı." diyen insan müsveddesi.
2

tuba erkol

Çalıkuşu ❤
yitip gitmemesi gereken bir kadın cinayetinin maktulü.

22 ağustosta konya'da 46 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. üç çocuğunun gözünün önünde. dört gün öncesinde şiddet uyguladığı şikayetiyle eşine uzaklaştırma kararı aldırmıştı. işte o eşi, karara uymayarak eve gitti, tartışma çıktı ve yanında getirdiği bıçakla saldırdı. mahkemede "pişman mısın?" sorusuna da "namus için pişman olunur mu?" cevabını verdi.

bir şeyler yapmalıyız. yıldan yıla kadın cinayetleri artıyor ve biz hiçbir şey yapmıyoruz. sosyal medyanın gücü inkar edilemez ama orada yapılanlar bu kadınların hayatını kurtarmıyor. eğitmek yerine kadınlarımızı geri çekiyoruz. yok pembe otobüs, yok bilmem ne. bu ayrıştırma devam ettikçe bilinçaltına kadının güçsüz olduğu yazılacak ve bu tür olaylar asla azalmayacak.

ahmet ümit

Çalıkuşu ❤
kitabı ön siparişte olan muhalif yazar. polisiye sevenler için güzel bir alternatiftir, daha önce yazıldığı gibi de kitapları kendini tekrar eder. en sevdiğim kitabı istanbul hatırası'dır. ondan aldığım tadı başka bir romanından alamadım.

başkomiser nevzat tutulan bir karakterdir, her kitapta bir süre bunalım yaşar. bu bunalım işine sarılmasını sağlar. bir nevi depresyonundan çıkma yöntemi olarak cinayetleri kullanır. iyidir, hoştur, ama temel aynıdır. yarattığı karakter üzerinden de hükümeti, üsttekileri ve toplumdaki durumu eleştirir.

anahtarlık

Çalıkuşu ❤
küçük maskotlar şeklinde anahtarların başına takılan, envai çeşitte bulunan eşya. ben artık kendiminkileri örüyorum. dün meşe palamudu yaptım mesela. hediyeleşme olursa sözlük arkadaşlarıma da yollayacağım.

altay sözlük yazarlarının itirafları

Çalıkuşu ❤
Düzenli kullanmam gereken bir ilacı bırakmıştım. İki gün önce yeniden başladım. Daha önce olmadı, bırakıp başladığım için mi bilmem beni melankolik bir hâle sokuyor. Zevk aldığım hiçbir şeyi yapasım gelmiyor. Moralim bozukken uyurum, uyumaktan bile kaçıyorum. Öylece yatıyorum sadece. Kimse bana seslenmesin, benimle ilgilenmesin, karışmasın istiyorum. Dün gece bu yüzden sorguya çekildim. Bir şey mi oldu da mutsuzsun sorusuna hayır cevabım inandırıcı gelmedi. Ağır bir tartışma yaşandı. Yine ağladım. İnsanlara sırf kırılmasınlar diye söyleyemediklerim yüzünden gözlerim doluyor. Kendimi tutamıyorum. Sen mutsuzsun diye biz de mutsuzuz, dediler. Bu beni daha da üzdü sözlük. İnsanların benim yüzümden üzülmelerini istemiyorum.

Bu sabah bir kitap okumaya başladım. Otobiyografik bir roman. Gençliğinde herkesin gözünde tatlı bir kız olan, bu konumda kalmak adına kendine baskı yaratan bir kadının daha sonra kendini bulması ve bunun aslında kendini bulmak değil bir rahatsızlıktan kaynaklandığını geç de olsa anladığı bir kitap. Elimden bırakamıyorum. Başlarda hissettiği depresifliği ben de hissettim, sanki kendim yaşıyormuşum gibi. Sinirlendim. Kendi hakkındaki düşünceleri beni daralttı. Mutlu olduğu kısımda ben de mutlu oldum. Kitabı bırakıp çevreme bakarken gülümsediğimi fark ettim. Durduk yere, tek başıma. Kendimle alakalı bazı şeyleri fark etmeme sebep oldu. Aynı hastalığı paylaşmıyoruz onunla. Kendini bulma süreci, kendi iç dünyamı daha dikkatli incelemem için kıvılcım oldu. Bunu fark etmek rahatlamamı sağladı sözlük. Hayattan tam olarak ne beklediğimi ve bunun için ne yapmam gerektiğini hâlâ bilmediğimi anladım. Kendimi onun yerine koymak yerine ders çıkardım ilk defa. Fazla empati yaparak insanların yerine kendimi koymayı abarttığımı ve kendimi tanıyamadığımı fark ettirdi. Artık bir şeyleri çözmeye başlamam gerektiğinin farkındayım, nereden başlamam gerektiğini de biliyorum. Teşekkür ederim cesur kadın. Sen bütün dünyaya yaptığın her şeyi anlatmakta en ufak bir tereddüt yaşamadın. Hayatımı aydınlatma yoluna senin sayende başladığım için sana her zaman minnettar kalacağım.

erdebil eyaleti

Çalıkuşu ❤
İran'ın 31 eyaletinden birisidir.

İran'ın İran Azerbaycanı adı verilen ve 3 eyaletini kapsayan bölgesinde yer alır. Ülkenin kuzeyinde yer alan eyalet kuzeyinden Azerbaycan, doğusundan yine Azerbaycan ve Gilan Eyaleti, güneyinden Zencan ve batısından Doğu Azerbaycan ile çevrilidir. Eyaletin 5 şehristanının (Parsabad, Bilasavar, Germi, Meşkinşehr ve Namin şehristanları) Azerbaycan ile 282,5 km'lik sınırı vardır. Aras ve Belha nehirleri, bu sınırın 159 km'lik kısmını oluşturur.

Erdebil, 1993 yılında çoğunluğu Doğu Azerbaycan'dan olmak üzere Gilan'ın kuzey bölgeleri de buraya bağlanarak ostan yapılmıştır. Toplam yüz ölçümü 17.881 km2, nüfusu 1.257.624 kişidir. Yönetim merkezi eyalete adını veren Erdebil şehridir. Azeri Türkleri yaşamaktadır.

erdebil

Çalıkuşu ❤
Güney Azerbaycan bölgesinde, İran'ın aynı isimli Erdebil Eyaleti'nin yönetim merkezi olan şehirdir.

Aynı zamanda, eyaletin kendi adını taşıyan Erdebil şehristanı'nın ve Merkezî bahşı'nın da yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 412.669 kişi ve 156.324 hanedir.

Şehir nüfusunun çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturur. Halkın dili Azericedir.

lütfi aliasker zade

Çalıkuşu ❤
babası Azeri asıllı İranlı annesi Yahudi asıllı Rus olan Azerbaycan'lı (ABD vatandaşlığına kabul edildi) matematikçi ve bilgisayar biliminde bulanık mantık teorisinin temelini koymuş bilim adamıdır. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'nin Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri fakültesinde profesör görevi yapmış ve emekli (onursal) profesör adını taşımaktadır.

Avrasiya Akademiyasının kurucu üyelerinden biridir. 4 Eylül 2017 yılında 96 yaşında hayatını kaybetmiştir.

bulanık mantık

Çalıkuşu ❤
Bulanık mantık, bulanık eseme ya da puslu mantık, 1961 yılında Lütfü Aliasker Zade'nin yayınladığı bir makalenin sonucu oluşmuş bir mantık yapısıdır.

Bulanık mantığın temeli bulanık küme ve alt kümelere dayanır. Klasik yaklaşımda bir varlık ya kümenin elemanıdır ya da değildir. Matematiksel olarak ifade edildiğinde varlık küme ile olan üyelik ilişkisi bakımından kümenin elemanı olduğunda "1", kümenin elemanı olmadığı zaman "0" değerini alır. Bulanık mantık klasik küme gösteriminin genişletilmesidir. Bulanık varlık kümesinde her bir varlığın üyelik derecesi vardır. Varlıkların üyelik derecesi, (0, 1) aralığında herhangi bir değer olabilir ve üyelik fonksiyonu M(x) ile gösterilir .


Örnek olarak normal oda sıcaklığını 23 derece olarak kabul edersek klasik küme kuramına göre 23 derecenin üzerindeki sıcaklık derecelerini sıcak olarak kabul ederiz ve bu derecelerin sıcak kümesindeki üyelik dereceleri "1" olur. 23 altındaki sıcaklık dereceleri ise soğuktur ve sıcak kümesindeki üyelik dereceleri "0" olur. Soğuk kümesini temel aldığımızda bu değerler tersine döner. Bulanık küme yaklaşımında üyelik değerleri [0,1] aralığında değerler almaktadır. Örneğin 14 derecelik sıcaklık için üyelik derecesi "0", 23 sıcaklık derecesi için üyelik değeri "0,25" olabilir.

Klasik kümelerin aksine bulanık kümelerde elemanların üyelik dereceleri [0, 1] aralığında sonsuz sayıda değişebilir. Bunlar üyeliğin derecelerinin devamlı ve aralıksız bütünüyle bir kümedir. Keskin kümelerdeki soğuk-sıcak, hızlı-yavaş, aydınlık-karanlık gibi ikili değişkenler, bulanık mantıkta biraz soğuk, biraz sıcak, biraz karanlık gibi esnek niteleyicilerle yumuşatılarak gerçek dünyaya benzetilir. En önemli fark, böyle bir çatıda bilginin kaynağındaki küme üyeliğinin kesin tanımlanmış önkoşullarının olmayışı ve daha çok sorunlarla rastgele değişkenlerin hazır bulunmasındadır.

bulanık küme

Çalıkuşu ❤
küme kavramının eleman olmanın derecelendirilmesine dayanan bir genelleştirilmesidir. Bulanık kümeler belirtisiz mantığın doğal bir genişlemesi olarak 1965 yılında Lütfi Aliaskerzade tarafından tanımlanmıştır. Bir nesne bir kümenin ya elemanı ya da elemanı değilken, bir bulanık kümenin belirli bir oranda kısmen elemanı olabilir.

kümeler teorisi

Çalıkuşu ❤
matematiğin cisim grupları olan kümeleri inceleyen dalıdır. Herhangi bir cisim türü bir küme içine alınabilse de küme teorisi en çok matematik ile ilgili olan cisimlere uygulanır. Küme teorisinin dili, neredeyse bütün matematiksel cisimlerin tanımlarında kullanılabilir. Alman matematikçi Georg Cantor tarafından 1874 ile 1895 yılları arasında geliştirilen ve 20. yüzyıl matematiğinin temelini oluşturan teoridir.

Varlıkların "küme" denen topluluklar hâlinde belirtilmesi çok eski bir işlem olsa da küme uygulamasının teori hâline getirilmesi 19. yüzyılın sonlarında gerçekleşmiştir. Bu teoriye göre kime "yaşlı" deneceği belirsiz olduğu için "yaşlı insanlar kümesi" diye bir küme olamaz. Çünkü yaşlılık kavramı farklı kişilerin zihinlerinde farklı çağrışımlar yaratmakta ve belirli bir kriteri bulunmamaktadır; ancak "59 yaşın üstündeki insanlar kümesi" kurulabilir, çünkü bu kümenin kimleri kapsayacağı bellidir ve cismî bir kriter taşımaktadır.

zermelo-freankel küme teorisi

Çalıkuşu ❤
Zermelo-Freankel küme teoeisi, soyut matematikte, seçim beliti ile birlikte kısaca ZFC diye anılan toplam 9 belitten oluşan küme kuramı'dır. Seçim belitini katmaksızın kısaca ZF olarak anılır. Küme ve öğesi olmak terimlerinin tanımsız kabul edildiği biçimsel dizge 1930'da Zermelo tarafından ortaya atıldı.

doğal sayılar

Çalıkuşu ❤
Doğal sayılar, N = 0,1,2,3,4,5,6,7,... şeklinde sıralanan tam sayılardır. Negatif değer almazlar. Bazı kaynaklarda "0" doğal sayı olarak alınmaz. Matematikte hala sıfırın bir doğal sayı alınıp alınmayacağı tartışma konusudur, ancak eğer cebirsel inşâlar yapılmak isteniyorsa "0" sayısının doğal sayı olarak alınması avantaj sağlayabilir. Matematiğin diğer dallarında da problem hangi durumda daha kolay ifade edilebilecekse doğal sayılar kümesi de o şekilde alınır.

aksiyom

Çalıkuşu ❤
Başka bir önermeye götürülemeyen ve kanıtlanamayan, böyle bir geri götürme ve kanıtı da gerektirmeyip, kendiliğinden apaçık olan ve böyle olduğu için öteki önermelerin temeli ve ön dayanağı olan temel önermeye belit , aksiyom ya da postulat denir. Ne türlü bir belitten yola çıkılırsa o türlü bir sonuca varılır. Belitlere dayanan bir felsefe, belitlerin yanlışlığı meydana çıkınca çöker.

gazzali

Çalıkuşu ❤
Büyük Selçuklu Devleti devrinin İslâm âlimi, filozofu, mutasavvıfı ve müderrisi. Fars asıllı olduğu sanılan Gazzâlî'nin lâkabları Ḣuccetü'l-İslâm ve Zeynüddîn'dir. Genel olarak Gazzâlî ve İmam-ı Gazzâlî isimleriyle tanınmaktadır.

nestorius

Çalıkuşu ❤
eski Konstantinopolis Patriği. 431'deki Birinci Efes Konsili'nde İsa'nın insansal ve tanrısal doğalarını ayrı tutmuş, İsa'ya 30 yaşındayken Kelam'ın indiği, Meryem'in daha önce sadece saf ve günahsız bir insan olan İsa'nın annesi olduğu, dolayısıyla da Meryem'in tanrı anası olarak kabul edilmesi gerektiğine ilişkin öğretiyi kabul etmemiştir. Daha sonra yapılan İkinci Efes Konsili'nde Nestorius'un aforoz edilmesi de, günümüze kadar ulaşan Nasturi, Keldani gibi diofizit Asur kiliselerin kurulmasına yol açmıştır.

diofitizm

Çalıkuşu ❤
Diofizit, Nestorius'un savunuculuğunu yaptığı görüş. Monofizit kavramının zıddı.

Bu görüşe göre:

İsa'ya 30 yaşındayken Kelam'ın indiği,
O zamana kadar Meryem'den doğan İsa'nın saf ve günahsız bir insan olduğu,
Tanrılık vasfının ancak Kelam geldikten sonra meydana geldiğini ve ancak o zamandan sonra hem insan hem de tanrı karakterlerinin her ikisini de taşıdığı,
Meryem'in, Tanrı olan İsa'nın değil, insan olan İsa'nın annesi olduğu kabul edilir.
Dolayısıyla, bu görüşe göre Meryem "Tanrı'nın annesi" (Theotokos) değil Mesih İsa'nın annesidir; Tanrı doğurulamaz dolayısıyla da İsa, Baba ile aynı özden olamaz. Ancak, Kelam'ın gelmesinden sonra İsa'da hem insansal, hem de tanrısal bir arada varolmuş, İsa hem tanrı hem de insan olmuştur. İsa kelamın gelmesinden sonra bu iki tabiatı da taşır.

Bu görüşe göre çarmıha gerilirken tanrısal tabiat İsa'dan ayrılmış sadece insan olan İsa acı çekmiş, çektiği acılar Tanrı olan İsa'ya dokunmamıştır.

Bu görüşleri Roma ve Yunan kiliseleri kabul etmemişler, 431 yılında toplanan I. Efes Konsili'nce reddedilmiş ancak Nestorius aforoz edilmemiş, sadece görevden alınmıştır. Faaliyetlerine devam eden Nestorius güçlenmeye başlayınca MS 449 yılında Efes'te toplanan II. Efes Konsili'inde alınan kararla Nestorius aforoz edilmiş ve sonuç olarak Nestorius'un görüşlerinin savunanlar kendi özel kiliselerini kurmuşlardır.

Günümüzde Asuri (Nasturi) ve Keldani kiliseleri diofizit görüşe sahip olan kiliselerdir.

kalkedon konsili

Çalıkuşu ❤
451 yılında 8 Ekim'de başlayıp 1 Kasım'da sonlanmış ekümenik konsildir. Kalkedon bugün İstanbul şehri içerisinde kalan Kadıköy ilçesinin merkezidir.

Batı Ortodoksları, Roma Katolikleri ile birçok diğer batı hristiyanlarının 4. ekümenik konsili olarak kabul edilir. Konsilde, Eutyches'in Monofizitizm doktrini reddedilmiş ve İsa'nın hem tam anlamıyla insan hem de tam anlamıyla ilâh olduğu tanımlamasını yapan "Kalkedon Amentüsü" ortaya atılmıştır.

ikinci efes konsili

Çalıkuşu ❤
449 yılında toplanmış kilise meclisidir. Ekümenik Konsil olarak İmparator II. Theodosius çağrısı ile toplanmasına rağmen tartışmalı tutanakları nedeniyle ekümenik kabul edilmemiş, "Sahte meclis" olarak adlandırılmıştır. Daha sonra Kadıköy Konsili tarafından reddedilmiştir.

birinci efes konsili

Çalıkuşu ❤
431 yılında Efes Meryem Ana kilisesinde, İstanbul Patriği Nestorius'un tartışmalı öğretileri yüzünden toplanmıştır. İskenderiye Patriği Cyril, Nestorius'u sapkınla suçlayarak Papa I. Celestine'e başvurmuştur. Papa da aynı fikirde olup, Cyril'e Nestorius'un fikrini değiştirmesi için çalışmasını yoksa aforoz edileceğini bildirmesi için yetki vermiştir. Çağrı gelmeden önce, Nestorius İmparator II. Theodosius'u kendisinin karşı görüşlerini tartışabileceği genel bir konsil toplaması için ikna etmiştir. Konsil'de yaklaşık 250 piskopos bulunmuştur. Konferans, karşılıklı meydan okuma ve birbirini suçlama atmosferinde geçmiştir. Doğu ve Batı Ortodoksları, Roma Katolikleri ile birçok diğer batı hristiyanlarının 3. ekümenik konsülü olarak kabul edilir. Diğer taraftan, Efes, Doğu Kilisesi tarafından reddedilmiştir.

piktogram

Çalıkuşu ❤
Piktogram ya da piktograf bir eşyayı, bir objeyi, bir yeri, bir işleyişi, bir kavramı resmetme yoluyla temsil eden semboldür. Bu sembollere dayalı yazı sistemine "piktografi" denir.

el-hille

Çalıkuşu ❤
Irak'ın merkezinde Fırat Nehri üzerinde bir şehir. Bağdat'ın 100 km güneyinde yer alır. 1998 yılı verilerine göre nüfusu 564.700'dür. Babil ilinin merkezi olup, Babil, Kiş gibi antik kentlerin de yakınında bulunur. Önemli bir tarım bölgesidir. Fırat Nehri'nden yapılan sulamalarla çeşitli hububat üretimi meyve ve tekstil gelişmiştir.

Şehir İslami bilim ve eğitimin tek büyük merkeziydi. Musevi din adamı Ezekhel'in kabri buradadır. Şehir 1101 yılında kuruldu. Kurucusu bir Arap kabilesi lideri olan Ali bin Mazyid Al-Asadi adlı kişidir. Şehir Osmanlı ve İngiliz egemenliği sırasında yönetim şehri olarak önemli rol oynadı.

sümerce

Çalıkuşu ❤
Sümerlerin anadili. Güney Mezopotamya'da MÖ 4000 yılında konuşuluyordu. MÖ 2000'li yılların başlarında yerini konuşma dili olarak Akadçaya bıraktı ancak Mezopotamyada MS 1. yüzyıla kadar kutsal, şölensel, edebi ve bilimsel bir dil olarak kullanılmaya devam etti. Daha sonra ise bu dil 19. yüzyıla kadar unutuldu. Mezopotamyada konuşulan diğer dillerin aksine Sümercenin izole dillerden olduğu kabul edilir. Döneminin ve çevresinin diğer tarihi dillerinden olan ve her ikisi de Semitik dillerden olan Babilce ile Asurcadan oluşan Akadçadan bile farklıydı.

akadca

Çalıkuşu ❤
Doğu Sami dillerine ait eski Mezopotamya'da, özellikle Asur ve Babil imparatorluklarında kullanılan dil. Mezopotamya'da MÖ 3000-MÖ 1000 yılları arasında konuşulan ölü bir Sami dilidir MÖ 2350'li yıllarda Akadların Sümer kentlerini ele geçirmelerinden sonra bölgede Sümer dilinin yerini aldı. Akad dili, Babil lehçesi ve Asur lehçesi olarak ikiye ayrılır. MÖ 7. yüzyıldan itibaren Aramice, Akadçanın yerini almaya başlamıştır.

zenobia

Çalıkuşu ❤
3. yüzyılda Suriye'de hüküm süren Palmira İmparatorluğu'nun kraliçesi ve Kral Septimius Odaenathus'un ikinci karısı. Kralın ölümüyle yönetimi ele geçirdi ve esir düşene kadar imparatorluğu yönetti. Suriye, Lübnan, Filistin, Mısır ve Anadolu'nun güney ve doğu bölgelerini kontrolü altına aldı. Roma İmparatoru Aurelian tarafından imparatorluğu yıkılarak, esir alındı ve İtalya'nın Tibur (Tivoli) şehrinde ikamete mecbur edildi.

palmira imparatorluğu

Çalıkuşu ❤
3. yüzyılın ikinci yarısında kurulan, Suriye, Filistin, Lübnan, Mısır ve Anadolu'nun bir kısmını kapsayan kısa ömürlü imparatorluktur.

Roma İmparatorluğu'nun Suriye eyaleti valisi Odaenathus, yeğeni Maconius tarafından öldürülünce, yönetim karısı Zenobia ve oğlu Vabalathus'a geçti. Zenobia Roma yönetiminden bağımsız hareket ederek, Palmira'nın etki alanını güney Suriye'de bulunan Busra kentine ve Mısır'ın batı kesimlerine kadar taşıyarak, kısa süren Palmira İmparatorluğu'nu kurdu.

aurelianus

Çalıkuşu ❤
3. yüzyıl sonu - 4. yüzyıl başında (270–275 arası) Roma İmparatorluğunun gücünü tekrar toparlamasına yardım eden birkaç başarılı "asker imparator"dan ikincisi olan Roma İmparatoru.

tetrarşi

Çalıkuşu ❤
Antik Romalıların MS 3. yüzyıl sonlarında devleti daha kolay idare edebilmek için uyguladıkları sistemin ismidir. Bu sisteme göre imparatorluk idarî açıdan iki kısma ayrılıyor ve her birinde iki augustus hâkim oluyordu. Her iki augustus kendilerine birer caesar atayacaktı. Augustusların görev süreleri dolduğunda bu caesarlar yeni augustuslar olarak idarenin başına geçeceklerdi. 292 yılında imparator Diocletianus, kendisine devletin doğu kanadının ve eski meslektaşı Maximianus'a batı kanadının yönetimini vererek bu sistemi ilk uygulayan kişi olmuştur.

diocletianus

Çalıkuşu ❤
Diocletianus tarihçiler tarafında Üçüncü Yüzyıl Krizi (235-284) olarak bilinen döneme son vermiştir. Otokratik bir hükümet kurmuştur. Roma İmparatorluğu'nun Dominate, Tetrarşi ya da "Roma İmparatorluğu'nun sonraki dönemi" olarak bilinen (Augustus tarafından oluşturulan Principate sistemine karşılık) ikinci dönemi için zemini hazırlamıştır. Diocletianus'un reformları devlet yapısını temelden değiştirmiş ve imparatorluğun ekonomik ve askerî açıdan dengeye oturmasını sağlamış, bu sayede imparatorluk bir yüzyıl daha bütünlüğünü korumuştur.

thekla

Çalıkuşu ❤
Thekla, Frigya Hanedanı'na mensup olan Bizans asilzadesi. Bizans İmparatoru Theofilos ile Theodora'nın en büyük kızı olan Thekla, Theofilos'un ölümünün ardından III. Mihail'in taht naipleri arasında yer alsa da devlet yönetimiyle ilgilenmemiştir.

theofilos

Çalıkuşu ❤
2 Ekim 829-20 Ocak 842 arasında Bizans imparatoru olmuştur. Frigya Hanedanı imparatorlarından ikincisi idi.

Hârûnürreşîd'in yaptığı gibi tebdil-i kıyafet halk arasına karışıp şikayetlerini dinleyerek suçlu gördüklerini makamını ve rütbesini önemsemeksizin cezalandıran Theofilos adalet konusuna ayrıca önem vermekteydi. Theofilos, Pontus'ta idareyi sağlamlaştırmak adına Bukellarion themasının kuzeydoğusunu Paflagonya, Armeniakon themasının kuzeydoğusunu da Haldia adıyla yeni birer thema olarak tanımlamış; Anatolikon ve Armeniakon topraklarının bir kısmını da sonraları thema olacak olan üç yeni kleisura olarak düzenlemiştir: Harsianon, Kappadokia ve Seleukia. Aynı zamanda Kırım'daki Bizans şehirleri de Klimata theması altında birleştirilmiştir

ııı. mihail

Çalıkuşu ❤
842- 867 döneminde Amorian (Phrygian) hanedanının üçüncü ve son üyesi olarak Bizans imparatoru olmuştur. Sonradan gelen ve saltanatı gasp eden Makedon Hanedanı taraflısı ve daha önceki hanedanı kötüleme amacındaki tarihçiler tarafından "Sarhoş" lakabı verilmiştir. Fakat günümüzdeki modern tarihçilerin araştırmaları, saltanatı sırasında olan gelişmelerin 9. yüzyılda ortaya çıkan Bizans'in yeniden güçlenmesine katkılarının hayati rolünü açıkça ortaya çıkarmıştır ve III. Mihail'in isminin ve ününün çok daha pozitif görülmesine neden olmuştur.

vıı. konstantinos

Çalıkuşu ❤
"Mor Oda'da Doğan" Makedon Hanedanının dördüncü imparatoru, 913 ile 959 yılları arasında hüküm sürmüştür. İmparator VI. Leon ile onun dördüncü karısı Zoe Karbonopsina'nın oğlu, öncülü Aleksandros'un yeğenidir.

ıı. basileios

Çalıkuşu ❤
960'tan 15 Aralık 1025'e kadar Bizans imparatoru unvanını taşımıştır. I. Basileios ile başlayan Makedonyalı hanedanından olup, II. Romanos ile Theofano'nun oğludur. 960'tan 963'e kadar babası II. Romanos ile; 963'ten 969'a kadar II. Nikiforos ile ve 969'dan 976'ya kadar I. İoannis ile kardeşi olan VIII. Konstantinos ile birlikte daha çok sembolik olarak ortak imparatorluk unvanı taşımıştır. 976'dan 15 Aralık, 1025'e kadar imparatorluk gücünü tam olarak yüklenmiş; ancak kardeşi VIII. Konstantinos sembolik ortak imparatorluğunu korumuştur.

yugoslavya

Çalıkuşu ❤
Balkanların batısında 20. yüzyılda, üç defa farklı yapı ve idari şekille kurulmuş olan bir devlet olmuştur. Bu ada sahip olan devlet, 1918-2003 yıllarında çeşitli idari yapılarda varlığını sürdürmüş bir Balkan devletidir.

Yugoslavya adıyla bilinen ilk devlet 1918 yılında kurulan Yugoslavya Krallığı'dır. 1943 yılında Demokratik Federal Yugoslavya ilan edilmiştir. Bu devlet, 1946 yılında “Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti” adını almıştır.

soğuk savaş

Çalıkuşu ❤
iki Süper güç olan ABD önderliğinde Batı Bloku ile Sovyetler Birliği'nin önderliğinde Doğu Bloku ülkeleri arasında 1947'den 1991'e kadar devam etmiş olan uluslararası siyasi ve askeri gerginliktir. Soğuk Savaş döneminde NATO, "Batı İttifakı" olarak da biliniyordu. Batı Bloku NATO üyesi ve üyesi olmayan diğer ABD ile müttefik olan kapitalist ve antikomünist ülkelerden, Doğu Bloku ise Varşova Paktı'na üye olan komünist ve bu pakta üye olmayan diğer komünist ülkelerden oluşuyordu. Bu iki karşıt blokun yanı sıra hiçbir bloku da desteklemeyen Bağlantısızlar Hareketi isimli üçüncü bir blok daha vardı. Çin ve Yugoslavya hem Doğu Bloku ülkeleri, hem de Bağlantısızlar Hareketi ülkeleriydi. Bu iki komünist ülkenin her iki blokta da olmasının nedeni Sovyetler Birliği ile olan görüş farklılıklarıydı.

ohotsk denizi

Çalıkuşu ❤
Büyük Okyanus'un bir uzantısı ve Rusya'nın iç denizi. Avrupalılar tarafından ilk keşfi Rus kaşifler Ivan Moskvitin ve Vasili Poyarkov tarafından olmuştur. Ohotsk Denizi Soğuk Savaş boyunca da Kraliyet Donanması'nın birçok başarı kazandığı bir yerdir.

aynular

Çalıkuşu ❤
Japonya'nın kuzeyinde yer alan Hokkaido Adası, Kuril Adaları ve Sakalin'in yerlisi olan, beyaz ırktan etnik bir topluluktur. Aynu (Aynu lisanında insan) kelimesi Japonya'da uzun bir zaman etnik bir hakaret olarak kullanıldığı için halen bazı Aynular kendilerine Utari (yoldaş) demeyi tercih etmektedir.

Eski Japon kaynakları, Ainuları beyaz tenli, açık renk gözlü,oldukça tüylü ve ayıya tapan bir topluluk olarak göstermekteydi. Yine aynı kaynaklara göre Ainu kadınları, dudaklarının üstüne bıyık benzeri şekiller çizmekteydi. Antropolojik özelliklerinden ve ayı kültünden dolayı bazı bilim insanları Ainuların atalarının Ruslar olabileceği yolunda tezler üretmişlerdir.

noh

Çalıkuşu ❤
14. yüzyıldan beri oynanan bir Japon müzikal drama türüdür. Noh'u oluşturan üç ana unsur vardır;

Mai = Danslar
Hayaşi = Müzik
Utai = Sözler
Oyuncular maskeler kullanırlar ve yavaş danslar ederler. Oyuncular genelde erkektir. Kendilerine babadan geçme bir yetenek verildiğine inanılır. Bu nedenle kadın oyuncu gerektiren rollerde bile erkekler bu işi maskeler ile hallederler. Noh müzikleri genel olarak davul ve flüt üzerine yapılır. Noh'un beş türü bulunur;

Divine  
Shura-mono
Kazura-mono
Zatsu-no
Oni-noh

dramalı mahmut paşa

Çalıkuşu ❤
Osmanlı Devleti'nin Drama, Larissa kentleri ile Mora Valisidir. Yunan bağımsızlık savaşının ünlü Osmanlı Paşası. Dramalı Mahmud Paşa, Drama'da 1770 - 80 civarında doğmuş ve 1822'de Gördüş'te (Korinth) tifoya bağlı yüksek ateş nedeniyle vefat etmiştir.

teselya

Çalıkuşu ❤
Yunanistan'ı oluşturan 13 bölgeden biridir. Dört alt yönetim birimine ayrılmıştır. Merkezi Larissa kentidir. Orta Yunanistan'da bulunan bölgenin Ege Denizi'nin batı kıyılarına sınırı vardır. Oldukça köklü bir geçmişi olan Tesalya 1394 yılında Osmanlı Devleti sınırları içine katılmış ve 1881'de Yunanistan'a bağlanmıştır.

myrmidonlar

Çalıkuşu ❤
Yunan mitolojisinde, Tesalya'daki Phthiotis'te yaşayanlara verilen ad.

Kökeniyle ilgili iki çeşit efsane vardır. İlkine göre Zeus, karınca biçimine girerek Tesalya kralı Myrmidon'un kızı Eurymedusa'yı gebe bırakır. Doğan çocuk Myrmidon'ların atası olur. İkincisinde ise Zeus, Aigina'dan olan oğlu Kral Aiakos'un kendisine yakarması üzerine, halkı vebadan kırılmış olan Aegina adası'ndaki karıncaları insana dönüştürür. Truva Savaşı'nda Akhilleus'a gösterdiği bağlılıktan ötürü, emirleri gözü kapalı yerine getirenlere bu ad verilmiştir.

aegina

Çalıkuşu ❤
Yunan mitolojisinde ırmak tanrısı Asopos ve Nymph Metope'nin kızı.

Actor'dan Menoetius adlı bir çocuk doğurduktan sonra büyük bir ateş veya kartal biçimini almış Zeus tarafından kaçırılarak Oenone adlı bir adaya götürülür. Burada Aegina Zeus'tan daha sonra o adanın kralı olacak Aiakos'u doğurur. Aiakos aynı zamanda Peleus'un babası Achilles'in de dedesidir. Adanın adı Aegina olarak değişir. Bunu öğrenen Hera kıskançlıktan halkını yok ettiği için Kral Aiakos'un isteği üzerine Zeus, Aegina Adası'nı Myrmidon denilen elit orduyu yetiştirmek için kullanır. Burada karıncaları altı eli olan ve siyah kıyafetler giyen askerlere dönüştürür. Daha sonra Myrmidonlar Achilles tarafından yönetilerek en çok korkulan askerler birliği olur.

aleksandros mavrokordatos

Çalıkuşu ❤
Yunan siyaset adamı.

1821 yılında başlayan Yunan Bağımsızlık Savaşı'nda düzenli bir hükümet kurulması için çalıştı. Ocak 1822 tarihinde İlk ulusal meclis tarafından İcra Heyeti başkanı olarak seçildi.

1834 yılından itibaren, Münih, Berlin, Londra'da Yunanistan'ın temsilciliğini yaptı. 1841 yılında kısa bir dönem başbakanlık yaptı. Sonra İstanbul'da Yunanistan'ın temsilciliğini yaptı. 1844 yılında Nisan ayından Ağustos ayına kadar başbakanlık yaptı. 1854-1855 yıllarında tekrar birkaç ay başbakanlık yaptı.

attika orman yangınları

Çalıkuşu ❤
Temmuz 2018'de Yunanistan'ın Attika bölgesinin kıyılarında başlayan bir dizi orman yangınıdır. Yangınlarda 14 Ağustos itibarı ile, 96 kişinin öldüğü açıklandı. Yangınlar nedeniyle 174 kişi de yaralandı. Yangınlar, 84 kişinin öldüğü 2007 Yunanistan orman yangınları'ndan bu yana ülkenin en ölümcül doğal afeti olarak anılıyor. Yangınlarda hayatını kaybedenlerin anısına Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras üç gün ulusal yas ilan etti.

attika

Çalıkuşu ❤
Yunanistan'da Atina, Doğu Attika, Batı Attika ve Pire illerinin içinde bulunduğu, Yunanistan'ı oluşturan 13 idari bölgeden biri. Ege Denizi'nde bir yarımadadır. Klasik dönem sonrası, antik dünyanın en önemli şehirlerinden biri olmuştur.

pire

Çalıkuşu ❤
Yunanistan'da Attika coğrafi bölgesine bağlı bir liman kentidir. Pire, Atina şehir merkezinden 12 km uzaklıkta deniz kıyısında bulunur.

2001 nüfus sayımlarına göre, Pire'nin nüfusu 175.697'dir. Bu nüfusla birlikte Pire, Yunanistan'ın üçüncü büyük ve Atina'dan sonra Attika bölgesinin ikinci büyük belediyesine sahiptir.

atina

Çalıkuşu ❤
(ukde: kıpçak bey)
Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehri. Eski Yunan medeniyetinin de merkeziydi. Etrafı tepelerle çevrilidir ve yalnız batı kısmı açıktır. Limanı olan Pire'ye 7 kilometre uzaklıktadır.

Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena'dan gelmektedir. 1896 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Kentin yüzölçümü 39 km², metropoliten alanın yüzölçümü ise 427 km²'dir.

mora yarımadası

Çalıkuşu ❤
Mora Yarımadası veya Peloponez, bugünkü Yunanistan'ın güneyinde, ülkenin bir kısmını oluşturan, Avrupa kıtasına bağlı olan ve Ege Denizi'nde bulunan yarımadadır (1893'ten beridir teknik olarak ada). 1893'te yarımada Korint Kanalı ile anakaradan ayrılmıştır yani insan eliyle adaya dönüştürülmüştür. Mora Yarımadası Fatih Sultan Mehmet zamanında fethedilerek Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

korint kıstağı

Çalıkuşu ❤
Korint Kıstağı, Tarihi Korint şehri yakınlarında anakara Yunanistan'ı ve Peloponnez yarımadası arasında yer alan dar kara köprüsü. Kıstağın İngilizce dilindeki karşılığı olan Isthmus of Corinth adındaki "isthmus" sözcüğü Antik Yunanca'da "kıstak" anlamına gelir ve arazinin darlığını vurgu yapmak için kullanılmıştır. Kıstağın Batısında Korint Körfezi, Doğusunda ise Saronik körfezi bulunur.

korinth

Çalıkuşu ❤
Mora Yarımadası'nı Yunanistan anakarasına bağlayan Korint Kıstağı'nın üstünde yer alan bir şehir-devletiydi. Korint'in batısında Korint Körfezi, doğusunda da Saronik Körfezi vardır. Eski şehir, Atina'nın 78 km güneybatısında kalır. Eskiden gemilerin kayalıklı tepe üzerinden kızaklarla çekildiği kıstak, artık bir kanalla kesilmiştir.

siraküza

Çalıkuşu ❤
İtalya'nın Sicilya Özerk Bölgesi'de Antik Yunan çağında bir koloni devlet olarak kurulmuş, günümüzde Siracusa ilinin merkezi olan kent.

Siraküza Akdeniz ortasında bulunan Sicilya adasının güneydoğusunda Akdeniz'in İyonyen Denizi denilen kısmında Siraküza Körfezi'nde konumlanmıştır.

Şehir Antik Grek çağlarında bile amfi tiyatrosu, kültürü ve mimarisi meşhurdu. 2700 yıllık tarihinde şehir antik çağlarda önemli tarihi rol oynamıştı. Bir zamanlar şehir, tarihi bilinen Akdeniz havzasında en büyük politik ve askeri gücü olan politik birim konumundaydı. Ünlü bilim adamı ve mucit Arşimet'in yaşadığı yerdi.

2005'te UNESCO Siraküza şehrinin tümünü ve şehir dışında ama Siraküza ili içinde bulunan "Pantalica Kayalık Mezarlığı"'nı Dünya Mirasları Listesi içine almıştır.

iyonya denizi

Çalıkuşu ❤
Adriyatik Denizi ile Akdeniz arasında deniz. Kuzeyinde İtalya'nın güneyindeki Calabria, Salento, Sicilya, doğusunda Yunanistan Yarımadası ve Yunanistan'a bağlı Korfu, Zakintos, Kefalonya, İthaka, Levkas adaları ile Arnavutluk yer alır.

otranto boğazı

Çalıkuşu ❤
Adriyatik Denizini Yanya Denizi'ne bağlayan boğazdır. Boğaz ismini İtalya'nın Otranto şehrinden almıştır.

Otranto Boğazı, I. Dünya Savaşı sırasında stratejik bir öneme sahipti. İtalya, Fransa ve İngiltere donanması bu boğazı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun donanmasına kapatarak onların Akdeniz'e girişini engelledi. Böylece Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun donanması savaş dışı kaldı.

adriyatik denizi

Çalıkuşu ❤
Akdeniz'in İtalya Yarımadası ve Balkan Yarımadası arasında kalmış kolu. Akdeniz'e Otranto Boğazı ve İyonya Denizi vasıtasıyla bağlanır. Çevresinde İtalya, Arnavutluk, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Slovenya ve Karadağ bulunmaktadır. Otranto Boğazı'nın sınırlarının kabulüne göre bazen Yunanistan da bu ülkelere dahil edilir.

Adriyatik/Adriya olan ismini Po Nehri'nin denize döküldüğü delta üzerindeki Adris şehrinden alır.

bari

Çalıkuşu ❤
İtalya'nın güneydoğusunda Adriyatik Denizi kenarında bir liman kenti. Puglia bölgesinin ve aynı adlı Bari ilinin merkezidir. Bari belediyesi sınırları içinde (2010 itibarıyla) nüfus 319.978 kişi, varoş belediyeleriyle birlikte (yak. 230 km² lik) şehirsel alanda nüfus 653.028 ve metropoliten Bari bölgesinde yaklaşık 1 milyondur.

Güney İtalya'nın yarımadasındaki Napoli'den sonra ikinci büyük kenti olan Bari, büyük bir bölgesel merkez ve özellikle Akdeniz'in doğu kesimiyle ilişkilerde önemli bir ticaret (Levante Fuarı) kentidir. Yakın dönemde geleneksel sanayilere, besin sanayisi, kimya, dokuma ve makine sanayileri eklenmiştir. Eski kentin yer aldığı burun, eski ve yeni limanları ayırır; arkada yer alan 19. yüzyıl kenti, dama tahtası biçiminde bir plana göre kurulmuştur.

puglia

Çalıkuşu ❤
İtalya Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden biri. Puglia Mezzogiorno olarak da bilinen Güney İtalya coğrafi bölgesindedir.

Doğuda Adriyatik denizi, kuzeybatıda Fortone ırmağı, güneyde Otrano boğazı ve Taranto körfeziyle sınırlı olan Puglia bölgesinin yüzölçümü 19.347 km², nüfusu yaklaşık 6.000.000 kişidir. Puglia'nin merkezi Bari sehridir.

Büyük bölümü ovalarla kaplı olan, ama kuzey kesiminde Gargano ve Apennin dağlarının yükseldiği Puglia'da, başlıca gelir kaynağı tarımdır. Balıkçılık ve sanayi (petrokimya sanayisi, plastik maddeler yapımı, gübre ve şarap fabrikaları vb.) de gelişmektedir.

Tarihi boyunca Romalılar, Gotlar, Lombardlar, Bizanslılar, Sicilya Krallığı tarafından istila edilen bölge, 1860'ta birleşik İtalya'ya katılmıştır.

lecce

Çalıkuşu ❤
güney İtalya'nın Puglia Bölgesi'nde ve kendi ismini taşıyan Lecce ili'nin merkezi olan bir şehir ve komün. Lecce, barok stili mimari eserler açısından oldukça zengindir. Barok tarzı mimarinin altın çağında yapılan, günümüzde iz bırakan yapı örneklerini Lecce'de görmek mümkündür. Salento Güzel sanatlar ve folklor Müzesi Heykel ve Roma Dönemi kalıntıların sergilendiği Bölgesel Müzeye Lecce ev sahipliği yapar.

sicilya özerk bölgesi

Çalıkuşu ❤
İtalya Yarımadasının güneybatısında (İtalyan çizme şekilli yarımadasının çizme burnunda) bulunan Sicilya adasının özel statülü yerel idaresidir. Başkenti Palermo'dur. Sicilya'nın özel statüsü 1948 "İtalyan Cumhuriyeti Anayasası"'nda bulunmaktadır. Bu anayasa Sicilya adasına geniş kültürel ve idare özerklik sağlayarak adanın ülkede eşi bulunmayan etnik ve dil özellikleri olan antik uygarlığını korumayı hedeflemektedir. Böylece Sicilya Özerk Bölgesi yerel idaresi İtalya'nın idari özerklik verilmiş diğer 20 bölgesinden daha değişiktir.

sicilya

Çalıkuşu ❤
Akdeniz'in en büyük adası.

Ovalar açısından fakir olan ada, Catania'da bir istisna yapar. Kıyı şeridi manzarası hemen hemen her yerde büyüleyici bir güzellik sunmaktadır. Küçük şirin adalar (Eolie veya Lipari, Ustica, Egadi, Pantelleria Adası ve Pelagie) sahilde oraya buraya yayılmış görünüm arz eder.

Doğu Sicilya'nın iç kısmında bulunan Etna Yanardağı Avrupa'nın en yüksek (3323 m) aktif yanardağı olarak bilinir. Stromboli ve Volcano Adaları da aktif yanardağlar arasındadır.

palermo

Çalıkuşu ❤
İtalya'nın güneyinde tarihi bir şehir olup otonom bölge olan Sicilya ve Palermo ilinin başkenti. Şehir, onun 2700 yıllık sürecinde zengin tarihi, kültür, mimari ve gastronomi ile oynadığı önemli rolleriyle tanınır. Palermo Sicilya adasının kuzeybatı kısmında konumlanır ve Tiren Denizi'ndeki Palermo Körfezi'ne göre sağdadır.

yerbenzeri gezegen

Çalıkuşu ❤
yapısının büyük bölümü silikat kayalardan oluşmuş gezegenler. Bir yerbenzeri gezegen, helyum, hidrojen ve suyun birbirinden farklı fazlarının karışımlarından oluşan ve katı bir yüzeye sahip olmayan gaz devlerinden oldukça farklıdır. Yerbenzeri gezegenlerin tümü kabaca aynı yapıya sahiptirler, merkezde çoğunlukla demir içeren metalik bir çekirdek ve bu çekirdeğin çevresini saran silikat yapılı bir manto. Ay da benzer bir yapıya sahiptir, fakat demir bir çekirdekten yoksundur. Yerbenzeri gezegenlerin yüzeylerinde kanyonlar, kraterler, dağlar, ve volkanlar bulunabilir.

güneş sistemi

Çalıkuşu ❤
Güneş ve onun çekim etkisi altında kalan sekiz gezegen ile onların bilinen 166 uydusu, beş cüce gezegen (Ceres, Plüton, Eris, Haumea, Makemake) ile onların bilinen altı uydusu ve milyarlarca küçük gök cisminden oluşur. Küçük cisimler kategorisine asteroitler, Kuiper kuşağı cisimleri, kuyrukluyıldızlar, gök taşları ve gezegenlerarası toz girer.

mimas

Çalıkuşu ❤
Satürn'ün William Herschel tarafından 1789 yılında keşfedilen uydusu. Diğer bir adı da Satürn I'dir. Güneş Sistemi'ndeki diğer uydularla kıyaslandığında çapının büyüklüğü açısından yirminci sırada yer alır.

tsugaru boğazı

Çalıkuşu ❤
Japon Denizi ve Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan, Japonya'nın kuzeyindeki Honshū ve Hokkaidō adalarının arasındaki bir kanaldır. Bu boğaz, adını Aomori İli'nin batı bölgesinden almıştır. Honshū adasındaki Tsugaru Yarımadası'nda bulunan Tappi Misaki ve Hokkaidō adasındaki Matsumae Yarımadası'nda bulunan Shirakami Misaki, boğazın en dar noktasıdır (19.5 km) ve altından Seikan Tüneli geçer.

honshu

Çalıkuşu ❤
Japonya'nın en büyük ve en kalabalık adasıdır. Honshū, Tsugaru Boğazı ile Hokkaidō'nun güneyinde, Seto İç Denizi ile Shikoku'nun kuzeyinde ve Kanmon Boğazı ile Kyūshū'nun kuzeydoğusunda yer almaktadır. Yüzölçümü bakımından dünyanın yedinci büyük adası ve Cava'dan sonra ikinci kalabalık adasıdır.

boso yarımadası

Çalıkuşu ❤
Japonya'nın en büyük adası olan Honşu'nun Chiba ilinde yer alan bir yarımadadır. Onu Büyük Okyanus'tan ayırarak, Tokyo Körfezi'nin doğu kenarını oluşturur.

Bazı yerlerde deniz seviyesinden 400 m yukarılara kadar çıkan yükseltileri olan yarımada, genellikle tepeliktir. Yarımadanın batısı daha kentleşmişken (merkezi Kisarazu olmakla birlikte), diğer kıyıları ve iç vadileri pirinç yetiştirmekte kullanılmaktadır.

Tokyo Körfezi'nden geçen bir tünel olan Tokyo Körfezi Su Hattı, Kisarazu'yu Kanagawa ilinin Kawasaki kentine bağlar.

Yarımada ismini burada daha önce bulunan illerden almıştır.

chiba prefektörlüğü

Çalıkuşu ❤
Japonya'nın prefektörlüklerinden biri. Prefektörlük Kantō bölgesinde yer almakta olup Boso Yarımadası'nın büyük bir kısmını kapsamaktadır. Prefektörlüğün yüzölçümü 5,156.15 km² olan prefektörlüğün nüfusu 1 Eylül 2010 tarihi itibarı ile 6,201,046'dır. Prefektörlüğün merkezi Chiba şehridir.

narashino

Çalıkuşu ❤
Japonya'nın Chiba prefektörlüğünde bulunan bir şehirdir. Şehir, prefektörlüğün kuzeydoğusunda, Shimōsa Platosu ve Tokyo Körfezi'nden alınan toprak dolgusu üzerinde yer almaktadır. Yüzölçümü 20.97 km² olan şehrin nüfusu 1 Aralık 2015 tarihi itibarı ile 170,331'dir.

Narashino, 1 Ağustos 1954 tarihinde Tsudanuma şehri ile Makuhari kasabasının yarım bir parçasının birleşmesiyle kurulmuştur. Şehir, bölgesel bir ticaret merkezi ve Chiba ile Tokyo arasında bir banliyö kentidir. Şehre JR East'in Sōbu Ana ve Keiyō, Keisei Electric Railway'in Keisei Ana ve Chiba hatları ile Shin-Keisei Electric Railway hizmet vermektedir.

tuscaloosa

Çalıkuşu ❤
Amerika Birleşik Devletleri'nin Alabama eyaletinde yer alan ve Tuscaloosa ilçesinde yer alan bir şehir. Şehir Alabama'nın beşinci büyük şehirlerinden olup şehrin nüfusu 29 Kasım 2009 tarihinde yapılan bir nüfus sayımına göre şehrin nüfusunun 95,334, metropol nüfusunun ise 235,628 olduğu tespit edilmiştir.

gottlieb daimler

Çalıkuşu ❤
Alman mühendis ve endüstri ürünleri tasarımcısı.

Schorndorf'da (Württemberg Krallığı) doğmuştur. İçten yanmalı motorlar ve Otomobil geliştirme konusunda çığır açmıştır.

Daimler ve onun yaşam boyu iş ortağı olan Wilhelm Maybach, hayalleri küçük hızla işleyen bir motor yapıp bunu herhangi bir lokomotife monte etmek olan iki mucitti. İkili 1885'te modern motorların habercisi bir tasarım yaptı ve arkasından iki tekerli bir bisiklete bunu uydurdular. Bu, ilk motosiklet olarak bilinmektedir. Ertesi yıl icatlarını bir posta arabasına ve bota uyguladılar.

Sonraları, 1890'de, Daimler Motoren Gesellschaft'ı (DMG) kurdular. İlk otomobillerini 1892'de sattılar. Daimler daha sonra hastalığa yakalanarak şirketten ayrıldı fakat deneyimlerini paylaşmak üzere hisse sahiplerinin ısrarlarıyla; 1893'te ayrıldığı şirkete 1894'te geri döndü. Maybach de şirketten ayrılmıştı fakat o da Daimler ile aynı zamanda işe geri döndü. Daimler, 1900'da hayata gözlerini yumdu ve Maybach DMG'den 1907 yılında ayrıldı. 1924'te, DMG yönetimi Karl Benz'in Benz & Cie. şirketiyle uzun dönemli bir ortaklık anlaşması imzaladı ve 1926'da bu iki şirket birleşerek Daimler-Benz AG adını aldı. Şirket, şu anda Daimler AG'nin bir parçasıdır.

karl benz

Çalıkuşu ❤
Benz yaygın olarak benzinle çalışan otomobilin mucidi olarak bilinir. Çağdaşları olan diğer Alman mucitler olan Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ile aynı anda aynı proje üzerinde çalışmışlardır, ancak Benz önce çalışmasının, ardından da içten yanmalı motorun otomobillere uygulanabilirliğini sağlayan bütün süreçlerin patentini almıştır. Karl Benz 1878'de tasarladığı ilk motorunun patentini 1879'da almıştır.

heidelberg üniversitesi

Çalıkuşu ❤
Heidelberg Ruprecht Karl Üniversitesi, ya da kisa adıyla Heidelberg Üniversitesi, 1386'da Heidelberg'de kurulmuş, Almanya'nın en eski üniversitesi olmasının yanında; en ünlü ve prestijli üniversitelerinden biridir. Üniversitenin tarihi 14. yüzyıla kadar uzanır. 16. yuzyilda humanizmanin merkezi haline gelmiştir. 19. yüzyıl sonrasında bağımsız düşünürlerin, demokratik düşüncenin ve ileri seviye bilimsel araştırmaların merkezi haline gelmiştir. Bu dönemde Amerikan üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi veren okullarına rol modeli olmuştur.

baden-württemberg

Çalıkuşu ❤
Güneybatı Almanya'da bir eyalettir. Nüfusa ve alana göre üçüncüdür. Başkenti Stuttgart'tır. Diğer önemli kentleri ise Konstanz, Freiburg, Karlsruhe, Mannheim, Tübingen ve Heidelberg'dir. Almanya'nın en zengin eyaletlerinden birisidir ve işsizlik oranı %5'in altındadır. Almanya'nın otomobil endüstrisinin büyük bir bölümünü oluşturan firmalar bu eyalette bulunmaktadırlar. Ayrıca eğitim kalitesinin en yüksek olduğu eyaletlerden biridir. Yoğun şivenin konuşulduğu bir eyalettir. Özellikle, Badisch ve Schwäbisch konuşulur. Eyalet batıda Fransa ve Renanya-Palatina, güneyde İsviçre, kuzeyde Hessen, doğuda ise Bavyera ile komşudur. Kara Orman (Schwarzwald) ilin ana ormanını teşkil etmektedir.

untersee

Çalıkuşu ❤
Untersee ("Aşağı Göl") Konstanz Gölü'nün iki parçasından küçük olan bölümü.

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaleti ile İsviçre'nin Thurgau ve Schaffhausen kantonları arasında kalan göl 62 km2'dir. Bunun 47 km2'si Almanya'ya, kalan 13 km2'si İsviçre'ye aittir. Gölün en derin yeri 45 m., ortalama derinliği ise 13 m.dir.

Gölün değişik kısımları değişik adlarla anılır. Kuzeydoğudaki bölümü Gnadensee, kuzey bölümü Markelfinger Winkel kuzeybatı bölümü Zeller See ve nihayet Ren'e doğru akan batı bölümü Rheinsee olarak anılır.

obersee

Çalıkuşu ❤
Obersee ("Yukarı Göl"), Konstanz Gölü'nün iki parçasından büyük olan bölümü.

Gölün bu kısmı 472 km2 büyüklüğündedir ve bir ucundan diğer ucunua, Bregenz ile Bodman-Ludwigshafen arası mesafe 63 km'dir. Genişliğinin en fazla olduğu yerde 14 km'yi bulur. Roma döneminde göl Lacus Venetus, Lacus Brigantinus ve Lacus Constantinus gibi adlarla anılmıştır.

Obersee Konstanz'da Seerhein üzerinden Untersee'nin sularını sağlar. En büyük su kaynağı olan nehir Alperrhein'dır. Obersee'nin bir kısmı Überlingen ile Ludwigshafen arasındaki kısmı Überlinger Gölü olarak da anılır.

konstanz gölü

Çalıkuşu ❤
Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında bir göldür. Konstanz gölü Ön Alp Dağlarına dayanır. Gölün 273 km uzunluğunda sahili vardır ve 536 km²'lik yüz ölçümü ile Macaristan'daki Balaton (594 km²) ve İsviçre'deki Cenevre gölünden (582 km²) sonra Orta Avrupa'nın üçüncü geniş gölüdür. İçerdiği 48 km³'lük su miktarı ile 89 km³'lik Cenevre Gölünden sonra Orta Avrupa'nın da ikinci büyük gölüdür.

main nehri

Çalıkuşu ❤
Main Nehri, orta Almanya'da 527 km uzunluğunda batıdan doğuya doğru akan ve Ren Nehri ile Tuna Nehrini bağlayan nehirdir. Main Nehri, Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletleri boyunca akar. Frankfurt kenti, nehrin geçtiği şehirlerin içinde en büyüğüdür.

ren nehri

Çalıkuşu ❤
İsviçre Alplerinde doğup, Lihtenştayn ve Fransa sınırlarından Almanya ve Hollanda topraklarından geçtikten sonra Rotterdam'da Kuzey Denizi'ne dökülen 1230 km uzunluğuyla Batı Avrupa'nın en önemli nehirlerinden biri. 883 km'si gemi ulaşımına elverişli olan bu nehrin kolları ile birlikte kapladığı alan 185.000 km²'dir. Almanya içerisindeki en büyük kolları Mosel, Main ve Neckar'dır.

galya

Çalıkuşu ❤
günümüzde başta Fransa olmak üzere Batı Avrupa'nın büyük bir bölümüne tarihte verilen isimdi. Galya'nın sınırları Fransa'nın yanı sıra günümüzdeki Kuzey İtalya, Belçika, İsviçre'nin batısı, Hollanda'nın bazı kısımlarıyla Almanya'daki Ren Nehri'nin batı kıyısındaki bölgeleri de içeriyordu.

vandallar

Çalıkuşu ❤
Doğu Cermen kavimlerindendir. Kavimler Göçü sırasında 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun değişik eyaletlerini yağmalamalarıyla tanınırlar. Bu eyaletler sırasıyla Galya (Gallia), Galiçya, Endülüs (Hispania Baetica), Kuzey Afrika ve Akdeniz adalarıdır.

Vandalların yurtları ve asılları kesin olarak bilinmemektedir. Ostrogotlar'ın kralı ve Vizigotlar'ın kral naibi olan Got kavminden olan Büyük Teoderik evlilik yolu ile Vandallara akrabaydı.

endülüs

Çalıkuşu ❤
711-1492 yılları arasında İber Yarımadası'nda Arapların etkisi altında bulunan bölgelere verilen isimdir. Endülüs kelimesinin Vandallardan geldiğine inanırlar. Ancak tarihî dayanağı yoktur. Müslümanların İber Yarımadası'ndaki varlığı en son Moriskoların 1609 yılında İspanya'dan sınır dışı edilmesiyle son bulmuştur.

el hamra sarayı

Çalıkuşu ❤
El Hamra Sarayı, (İspanyolca: La el Hambra; Arapça: الْحَمْرَاء‎‎, Türkçe: Kızıl), İspanya'nın Endülüs bölgesindeki Granada kentinde yer alan, Arap mimarisinin Qalat Al-Hamra örneğinde yapılan saray ve kale yapısıdır.

Saray, ilk olarak MS 889'da Roma döneminden kalan surların üzerinde küçük bir kale olarak inşa edildi. 13. yüzyılın ortalarına kadar bir onarım yapılmayan kale, bu dönemde Gırnata Emiri Muhammed Nasır döneminde bugünkü özgün yapısına kavuşturulmuştur. 1333'te Gırnata Sultanı I. Yusuf, kaleyi hükümdarlık sarayına dönüştürüldü. 1492'de bölgede yeniden Hıristiyan hakimiyetinin sağlanmasının ardından sarayda kısmen Rönesans mimarisinin örnekleri de inşa edildi.

Elhamra'nın yapımı devam ederken Endülüs'ün diğer önemli iki şehri Kurtuba ve Sevilla (1236 ve 1248'de) Hıristiyan Kastilyalıların eline geçmiştir ve oradaki Müslüman halk çeşitli işkencelere uğramıştır.

1001 gece masallarındaki rüya sarayların gerçek alemdeki izdüşümü sayılabilecek olan Elhamra'nın doğal çevreye uyumu, girift yapısı, farklı süslemeleri ve yaşanan mekân ile su ve yeşili belli bir ahenk içinde buluşturabilmesi, kazandığı şöhretin hiç de haksız olmadığını gösterir.

almeria

Çalıkuşu ❤
Almería İspanya 'nın Endülüs (özerk topluluk) bölgesinde bulunan şehir. Akdeniz'de Güney İspanya'da bir yerleşim yeri olan şehir ve bölgesi önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

sufli

Çalıkuşu ❤
Suflí, İspanya'nın on yedi özerk bölgesinden en kalabalık ikinci bölge olan Endülüs'e bağlı; İspanya'nın güneyinde bulunan Almería eyaletine bağlı belediye. 2009 yılındaki nüfusu; 279 kişidir. Belediye, 10 km²'lik bir alanı kaplamaktadır.

yüksek sadakat

Çalıkuşu ❤
Yüksek Sadakat, Türk rock grubudur.

İlk olarak 1997 yılında Filinta adıyla kurulan grup, 2004 yılında ise Yüksek Sadakat olarak ismini değiştirdi.[1] Grubun temelleri şarkı yazarı ve bas gitarist Kutlu Özmakinacı tarafından atıldı.

Grubun ilk vokalisti Cemil Demirbakan oldu. Fakat ilk albümün ardından Cemil Demirbakan'ın gruptan ayrılmasıyla vokalist olarak yerine Kenan Vural geçti. Grubun 2. ve 3. albümünün ardından grup, Eylül 2012'de Kenan Vural'la da yollarını ayırdı.

Daha sonra Selçuk Sami Cingi ile anlaşan grup onunla da Amerika'ya yerleşmesi sebebiyle Eylül 2016'da yollarını ayırmış, yerine de grubun eski solistlerinden Kenan Vural gruba dahil olmuştur.

2017 yılında 10.yıl sebebiyle akustik bir albüm çıkacaktır. Grubun açıklamasına göre bu albüme eski solistler Selçuk Sami Cingi ve Cemil Demirbakan'ın yanı sıra Alpay Şalt da davuluyla eşlik edecektir.

Son kadro olarak, vokalde Kenan Vural, gitarda Serkan Özgen, bas gitarda Kutlu Özmakinacı, tuşlu çalgılarda Uğur Onatkut ve davulda Sefa Deniz Alemdar bulunmaktadır.

demet akalın'a soruşturma açılması çağrısı

Çalıkuşu ❤
CHP Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda İstanbul-İzmir Otoyolu'nu 2 saatte geçtiğini söyleyen şarkıcı Demet Akalın hakkında soruşturma açılması için savcıları göreve çağırdı.

CHP'li Mahmut Tanal, yeni açılan İstanbul-İzmir Otoyolu'nu 2 saatte geçtiğini söyleyerek yeni yolu öven şarkıcı Demet Akalın'ın yasal hız sınırını aştığını iddia etti. Tanal, Akalın'ı arayarak teşekkür eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında da 'suç ve suçluyu övmek'ten soruşturma açılması gerektiğini söyledi.
Kaynak: buradan

demet akalın

Çalıkuşu ❤
Tek taşını her pozda göze sokması, garip giyinme tarzı ve cumhurbaşkanına yakınlığıyla bilinen, atarlı giderli şarkılarla ülkenin kezbanlarinin baş tacı konumuna gelen şarkıcı.

kitapyurdu

Çalıkuşu ❤
Benim şansımdan mıdır nedir alacağım kitapların hiçbir zaman uygun olmadığı site. Her seferinde idefix'te ya da bkm'de uygun oluyor. Bu yüzden henüz kendisiyle tanış olamadık. Senelerdir "neden kitapyurdu kullanmıyorsuuun" nidalarının sebebi bundandır.

yıkık

Çalıkuşu ❤
Ergenler tarafından suyu çıkarılan sözcük. Yıkık kelimesini görünce bir ürperme geliyor. Sırf gıcık etmek için bir arkadaşıma “günaydın yıkık” yazdım biraz önce. Engelledi.

anne

Çalıkuşu ❤
Sabahtan beri elim yüreğimde hareketsizce kendisini izleten insan.

Aramız uzun zamandır kötü. Birbirimizle sürekli çatışma halindeyiz. ben odada hıçkıra hıçkıra onun sözleri yüzünden ağlarken gelip şaka yapıp yumuşatmaya çalışayım derken daha da ağlattığı gecenin üstünden daha iki üç gün ancak geçti. Kalbim sıkışıyor, Başıma bir şey gelirse sebebi sensin diyerek vicdan azabını tattırmasını saymıyorum bile. İyi olsun da bunları hep yapsın diyorum sabahtan beri. Bir anda hastalandı, ne olduğunu anlamıyoruz. Hastaneye gitmiyor. Elim yüreğimde bekliyorum. İnsanın değeri böyle zamanlarda anlaşılıyor.

rasim ozan kütahyalı

Çalıkuşu ❤
bugün polis tarafından zorla mahkemeye götürülen şahıs.

savunmasının bir kısmı şu şekilde:
"... Hiçbir kastım yoktu, ondan sonra da özür diledim. Kamuoyuna çok detaylı bir özür açıklaması yaptım, bu sebeple 20 aydır ekrandan uzağım, dolayısıyla çok ciddi bir sosyal ceza yaptırımı çekmiş durumdayım, tüm gelirimi kaybettim, aile durumum zora düştü, çok üzüldüm.
...
Beni yargılayan mahkeme hakimi ile ilgili CHP'nin Akçakoca Belediye Başkan adayı olduğu yönünde internette çok sayıda haber vardır, bunları mahkeme hakimi tekzip etmemiştir, bu haberler halen durmaktadır. Eğer mahkeme hakiminin bana karşı siyasi bir karşıtlığı varsa bunu siyasi yollarla ifade etmelidir. Türk adalet sistemini bu amaçla vasıta olarak kullanmamalıdır. Beraatimi talep ederim. Mahkeme hakkımda mahkumiyet hükmü kurması halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmiyorum. Bu benim için onur meselesidir."

hâlâ ama hâlâ saçmalamaya devam ediyor. keşke karısıyla birlikte kaybolsalar.

ukalalık etmek

Çalıkuşu ❤
bazı kişilere beş beden büyük gelen eylem.

zeki ve ukala insanlara abartmadıkları sürece saygı duyarım. başkalarının yerine atlayıp karşısındakini cahil yerine koyma çabasında olanlar yavaş yavaş uzaklaşsın. çekirge bir sıçrar, iki sıçrar. üçüncüde öyle bir cevap alırsınız ki morarmanızın tonunu skalada bulamazsınız.

her şeyi ben bilirim insanı

Çalıkuşu ❤
insanı hayattan soğutan tiptir. Gerçekleri göz ardı ederek sadece kendi bildiklerini okurlar. Bir de inatlaşmaları yok mu, aman aman. Doğruyu gösterme çabaları onlarda şarampole yuvarlanır. Böyle insanlarla iletişime geçmek beyin yaşınızı düşürür.

youtube premium

Çalıkuşu ❤
youtube mecrasının yeni icadı. reklamsız kullanım ve videoları indirip çevrimdışı izleme özelliğinin yanında youtube music premium ve youtube originals hizmetleri var. yani youtube'a özel diziler yayınlanacak. beni en çok yaralayan da arka planda oynatma özelliğinin premium kısmında gelmiş olması. senelerdir insanların sabırla beklediği özelliğin premium kısmında gelmesi üzücü. bütün uygulamaların aynı yöne gitmesi de öyle. netflix'le yarış halinde olma durumu kısaca. bütün dünyada geçerli olan kural burada da karşımıza çıkmamazlık edemezdi; parası olan her daim kazanır.

girdi eksilemek

Çalıkuşu ❤
Bir şahsa olan sinirden değil yazıyı beğenmemekten ileri gelmesi gereken eylem. Şahsi görüşler doğrultusunda bir yazarı girdi yazdığı anda eksilemek seri eksi kapsamına girmediğinden fiilen suç sayılmayabilir ama bunun bir savaşa dönmesi sonucunu doğurur. Burada kimseye eksi vermeyin demek gibi bir hakkımız tabii ki yok, herkes serbest ama düşmanlığı bir kenara bırakıp yazılanlara odaklanırsak işler herkes açısından daha sağlıklı yürür.

insanlardan bıkmak

Çalıkuşu ❤
Bu ara en yakınlarımdan bile bıktığımdan başıma gelen olay. Sabahları uyanıp insanlarla iletişime girmek bir zulüm oldu. Yemin ederim sadece uyumak istiyorum, nefes almaya eriniyorum. Kaos ortamı olunca uyuyasım geliyor. insanların beni değerlendirememesi yüzünden yanlış anlaşılmaktan bıkmıştım ki bugün doktora annemle beraber gittik ve Çok şükür artık gerçeği anladılar. Bir süre beni ellememelerini umuyorum. Bıktım sözlük.

harmonia

Çalıkuşu ❤
Benim biricik çiçeğim olur. Ufak tefek şeyleri görmezden gelir; malum, bu tür şeylerle uğraşmak için fazla boş zamanı yok. Kendi kendilerine oynasınlar der. İnsanları hafife almamanız gerektiğinin kanlı canlı örneğidir. Deneyen on kişiden onu da nasibini almıştır harmonia'dan. Demem odur ki, büyük lokma ye, büyük söz söyleme.
3

bulmaca çözmek

Çalıkuşu ❤
Bağımlısı olduğum eylem. Gecenin bir yarısına kadar oturup rakamlı ve harfli mantık bulmacalarını çözüyorum. Sıkıntılı zamanlara o kadar iyi geliyor ki size anlatamam. Yeni terapim ilan ettim kendisini.

altay sözlük yazarları tarafından yazılmış kısa hikayeler

Çalıkuşu ❤
pek kısa sayılmasa da lise defterimin birinde bulduğum hikayemi paylaşmak istediğim başlık.


bir göç mevsimini daha öylece izliyordum. zaman mevhumu benim için mevsimlerden ibaretti artık. insanlarla iletişimimi minimum düzeye indirmiştim. bu yüzden interneti seviyordum, insanlarla iletişim hâlinde olmadan bir şeyler almak mümkündü. yaşadığım zamanı sevmemin tek nedeniydi bu durum. gökyüzünde izlediğim kuşlara dönüşmek istedim. özgürce gezip dolaşmak güzel olmalıydı. sonra diğer kuşlardan sıkılacağımı fark ettim. hiçbir formda yalnız kalmanın bir yolu yoktu sanırım. babaannem yalnız kalmayı kabul edilemez bulurdu. ortaokuldan itibaren başlamıştı "erkek arkadaşın var mı?" sorularına. cevabım net ve aynıydı: "hayır." neden insanların tek başına kalmaktan bu kadar korktuğunu ve sürekli bir ilişki arayışında olduklarını anlayamıyordum. "tıpkı bir kasırganın merkezindeki sakin bölge gibi durgun ve bomboştum, çevremdeki karmaşanın içinde yuvarlanıp gidiyordum." der sylvia plath sırça fanus'ta. durgun ve bomboş. beni özetleyen bu iki kelimeydi işte. hayatımda sevmek zorunda olduğum insanları da kaybedince sonunda hislerimden kurtulmuştum. artık bomboştum. mutlu muydum, en azından mutsuz değildim. mutsuz olmamak için yaptığım fedakârlığa değerdi. bitirip yan tarafa koyduğum kitabıma baktım. yine aklıma bir takım düşünceleri sokmuş, mutsuzluğa itmeye çalışmıştı beni. ne kadar çok bilgi sahibi olursanız o kadar mutsuz olursunuz gibi bir şeyler okumuştum zamanında. eğer hâlâ hislerim olsaydı mutsuz olurdum belki de. kontrol ettim, kitaplarımın gelmesine birkaç gün vardı. sokağın başındaki kitapçıya gitmeye karar verdim. ev dışında huzur bulduğum yerdi kitapçılar. kot ve ince bir kazak giydikten sonra çıktım. bakan ama görmeyen gözlerle sokakta yürüyüp kitapçının önüne geldim. daha doğrusu, olması gereken yere. kasvetten çok farklı bir görünüm sağlayan gri duvarlı ve kırmızı kapılı kitapçı yoktu orada. acaba yanlış tarafa mı yürüdüm, diye sorguladım ama hayır, doğruydu. yan taraftaki, ergenlerin uğrak mekanı oyun salonu duruyordu. peki bu mavi duvarlı, yeşil kapılı yer neyin nesiydi?

altay sözlük yazarlarının bugünkü mutsuzluk nedeni

Çalıkuşu ❤
Benim kardeşim yok. Ben de kuzenlerimi kendime kardeş belledim. Küçüklerime ablalık, büyüklerime kardeşlik yaptım. Elbet hatalarım olmuştur ama şimdiye kadar hiçbirinin hiçbir suçunu gammazlamadım, tam tersine hep onları savundum anne babalarına karşı. Gerektiğinde azarı bile ben yedim ama olsun, kardeşlerim onlar benim. Kardeşlerim-di. Bugün dayımlara geldiğimde bir dalga konusuyla yüz yüze geldim, başta her şey komikti, ben de gülüyordum konu ben olmama rağmen. Sonra derinden yaralayan noktayı söyledi dayım. O çok sevdiğim kuzenlerimden biri beni anneme şikayet etmiş, sigara içtiğimi söylemiş. İsmini vermedi, altı tane kuzenimi saydı, bunlardan hangisi acaba dedi gülerek. Başta yok dedim, yapmazlar, annem paketi buldu diye öğrendi ve kızdı dedim. Sonra yengem de onayladı dayımı, paketi sonradan görmüş. Biri anneme benim sırrımı söylemiş. Aile meselesi olmuş benim sigara içmem. Kim ne karışır meselesini geçtim, annem üzerinde durmadı fazla, kaç yaşında kızsın zararını kendin bileceksin dedi, biraz kızdı kapattı konuyu. Benim canımı yakan anneme birinin, bir kardeşimin söylemiş olması. Seçenekleri iki kişiye düşürdüm, bir abla kardeş. Günahlarını almak istemem ama ablaysa eğer gerçekten kalbimi paramparça eder. Beni soktuğu saçma durumlara rağmen bir kere ağzımı açıp kimseye bir şey söylemedim, sırdaşlığını yaptım, yeri geldi akıl verdim. Ben bunu hak etmedim sözlük, kardeşlerim dediğim insanların benim arkamdan iş çevirip gammazlamasını hak etmedim. İnsanlara olan son güvenim de uçup gitti artık. Mesele sır diye verdiğim şeyi ben gittikten sonra yetiştirmeleri. Bunu kabullenmeyeceğim. Artık o çok sevdiğim kardeşlerim yok.

ben osman öcalan'ın kırmızı bültenle arandığını bilmiyordum

Çalıkuşu ❤
Şu an canlı yayında konuşan cumhurbaşkanına sorulan trt'de osman öcalan röportajıyla alakalı soruya verdiği akıllara zarar yanıt. Terörist başı öcalan'ın kardeşinin kırmızı bültenle arandığını koskoca cumhurbaşkanı bilmiyor, bir de bunu itiraf ediyor, aklımı kaçırmak üzereyim. Trt kürdi reyting bilmem ne bir şeyler daha söyledi, reyting yükseltmek amacıymış. trt kürdi bağımsız bir yayın organı gibi bahsediliyor, trt'nin devlet yayın organı olduğu unutuldu herhâlde. Daha fazla yazamayacağım...
0 /