confessions

aydilge

1. nesil buyruk - Kayra

  1. entryler 218
  2. takipçi 11
  3. puan 7234

27 şubat 2020 idlip'te 33 askerimizin şehit olması

aydilge
Şehit haberi almaktan daha çok korktuğum şey varsa bu şehit haberlerine alışmak, bunu normalleştirmektir. Alışmasın bu ülke şehit haberlerine. Bir şehit sadece sayıyla bir şehit değildir. Bir şehir bir evlattır, bir kardeştir, bir abidir, bir eştir, bir babadır. Bir şehit yüreği yanan türkiye'dir.

Kızıyorum, küfrediyorum. Evime ateş düşmesi gerekmeden eriyorum. Bu vatanın evlatlarına sahip çıkın... Söylesem tesiri yok, sussam gönlüm razı değil.

atakan kayalar için pedofili sözler söyleyen üniversite çalışanı

aydilge
Yada, bide, diyor?, ki,... ile dolu paylaşım yapan üniversite çalışanıdır.
atakan 11 yaşına geldiğinde ölmesini istiyor, başa bela olmasın diye.
Başımıza bela olanın cehalet olduğundan habersiz bunları söylüyor. Çünkü cahil. çünkü farklı düşüncelere saygısı yok. çünkü en doğruyu kendisi ve kendisi gibi olanların bildiğini sanıyor.
Topluma, ülkeye atakan değil erkan naldemirci ve onun zihniyetindekiler zarar veriyor. Yazık.

persepolis

aydilge
İran İslam Devrimiyle değişen hayatları, yaşıtlarına göre erken serpilmiş ve açık sözlü bir kız olan dokuz yaşındaki Marjane'nin gözünden anlatmaktadır. Filmde Şah'ın devrilmesine destek verilmesinin ardından, radikal İslamcı kesimin politik gücü elde etmesiyle beraber kişisel hakların daraltılması, kadınlara kara çarşaf giyme zorunluluğu, muhaliflerin susuturulması ve birçok kadının hapsedilmesi gibi olaylar işlenmektedir.
-alintıdır-
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Persepolis_(film)

kayra

aydilge
Türk mitolojisine göre 'evreni yaratan tanrı'dır. kara han olarak ismi zikredilir. Altay türklerine göre de gökyüzündeki tanrıların en büyüğüdür.

Kayra han yeryüzünü yarattıktan sonra 9 dallı bir çam diker ve 16. Katına oğlu ülgen'i oturtturur. Kayra han dokuz kişinin bu dallardan türemesini, 9 ulusun da buradan meydana gelmesini ister.

Şamanlara göre kayra hanın üç tane oğlu vardır: ülgen, kızagan, mergen. - alıntıdır. -

Devamını merak edenler için aşağıya onedio linki bırakıyorum.
https://onedio.com/haber/islam-oncesi-turk-mitolojisindeki-tanri-ve-tanricalar-497473

Ayrıca yeni karma'mdır. Dokunanı cıısss yapabilitesi vardır. Şu an bu sözlüğün genelkurmay, cumhurbaşkanı, başbakanıyım. Yeni karmam ile diğer yazar, buyruk ve kağanlara selam çakıyorum. 😎

gelinlik giyen erkek emojisi

aydilge
Size gelinlik giymiş erkek emojesini zorla göndermedikleri sürece saygı duymak zorunda olduğumuz emojedir. Seversin - sevmezsin, beğenirsin - beğenmezsin. Eleştirirsin de. Ama lgbt'li bireylere ve onların kullanmak isteyeceği emojelere saygı duymak zorundayız. Belki bir talep geldi ve bu talebin ardindan bu güncelleme geldi. Komik midir? Belki. Ama bu kadar, altında başka bir şeyler aramak yersiz geliyor bana.

lgbt hastalık değildir. Tedavi edilmesi gereken homofobidir. Bu bireylerin cinsel yönelimlerini beğenmek zorunda değiliz, saygı duymak zorundayız.

Şuraya da bir kamu spotu bırakayim.

kangal çoban köpeği

aydilge
Her ülke kendi köpek ırklarınının tarihini hevesle yazma eğilimde olsa da, konu sürü koruma köpekleri olunca mutlak doğruya ulaşmak oldukça zordur. Türk kültürünün derinliklerine işlemiş bir ırk olsa bile Kangal Çoban Köpeği de bu ırklardan biri olarak görülmelidir. Türk milletinin övünç kaynağı olan Kangal, bugün Türkiye'nin ulusal köpeği kabul edilmektedir.

Türkler Orta Asya'dan Anadolu'ya göç ederken başlıca geçim kaynakları hayvancılık olduğu için koruyucu ve güçlü köpeklerini de yanlarında getirdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Kangal'ın atası olabilecek köpekler tarih boyunca göçebe Türk halkları tarafından yetiştirilmiştir. Orta Asya'da seyahat ettikleri geniş coğrafyaların tek renkte köpek yetiştirmeyi mümkün kılmadığı göz önüne alındığında akla şu soru gelmektedir: Orta Asya'da farklı renklerdeki bu köpeklerden bir kısmı nasıl oldu da Türkiye'ye geldiğinde tek tipe ve renge bürünerek Kangal'a dönüşmüştür?

Geleneksel çobanlığın yazılı olmayan kurallarından biri sürü koruma köpeklerinin kamuflaj gereği büyük ölçüde korumakla yükümlü oldukları küçük baş sürüleri ve yaşadıkları coğrafyanın genel tonuyla aynı renkte olmalarıdır. Kangal Köpeği'nin krem renk tonları ve siyah maskesi, Sivas ve yöresinde yaygın olarak üretilen Akkaraman Koyunu'nun aynı renk dağılımıyla örtüştüğü gibi ırka bozkırda güçlü bir kamuflaj da sağlar. Bu nedenle, Orta Asya'nın uçsuz bucaksız steplerinden farklı olarak Kangal Çoban Köpeği Türkiye'nin doğusuda nispeten dağlarla çevrili yaylalarda kendine daha izole bir alan bularak bugünkü tutarlı tip ve renk yapısına ulaştığı kolaylıkla söylenebilir.

Kangal Çoban Köpeği ismini, geçmiş dönemlerde ırkın yüksek kalitede ve miktarda çok iyi örneklerini barındırmış olan Sivas'ın Kangal ilçesinden almaktadır. Günümüzde Kangal köpeği koyunculuğun ve meraklılarının olduğu her yerde varlığını devam ettirmektedir.
-alıntıdır.-
http://kif.org.tr/yerli-irklar/kangal.html

altaysozluk.com/foto
altaysozluk.com/foto
altaysozluk.com/foto

that sugar film

aydilge
Şekerin vücudumuza verdiği fiziksel ve zihinsel zararları eğlenceli ve etkileyici şekilde gösteren avusturalya yapımı belgesel.

Şekeriz ve sağlıklı beslenen gencin, rafine şekerin vücuduna ne kadar zarar verdiğini test etmek için 60 gün boyunca 2300 kaloriyi geçmeyecek şekilde beslenmesini şeker içerikli gıdalarla değiştiriyor. Sözüm ona sağlıklı ve doğal ürünler - meyveli yoğurt, mısır gevreği, gazlı içecek, meyve suları, makarna ve et sosları vs. - tüketiyor. Günlük rutin sporunu da yapıyor.

Peki yine günlük 2300 kalorisini alan ve rutin sporunu da yapıp hareket eden bu arkadaşta 60 günün sonunda neler değişiyor?

8,5 kg alıyor.
vücut yağ oranı %7 artıyor.
bel ölçüsü tam 10 cm artıyor, göbekten kilo aldı.
Sivilceleri çıkıyor.
Karaciğeri yağlanıyor.
Tüm bunların yanında yorgun ve halsiz de hissediyor.

Spor aynı, kalori aynı. Ama yukarıda sayılan değişiklikler sadece 60 günde şekerli besinler tüketerek gerçekleşiyor.

Buraya not düşünüyorum, rafine şekeri yarın itibariyle hayatımdan çıkartacağım.
Canan karatay hanimefendi buraları okuyorsa kendisine selam ve hürmetlerimi yolluyorum.
1
0 /