confessions

atarlı attargah

ataman - Toktamış yazar

  1. toplam giri 388
  2. takipçi 9
  3. puan 17745

3 mayıs türkçüler günü

atarlı attargah
Bıraktığım yazarlığa bir günlük tolerans tanıdım. Dedim ki Kendi kendime atarlı, madem ki bir günlüğüne yazacaksın o da 3 Mayıs olsun ki değsin bu yazarlık finaline. Yazarlar tek tek anlatmış bugünün önemini bana bir şey kalmamış. Buradan kutluyorum hepsini. Benim de birkaç kelamım olacak. 3 Mayıs denilince akla atsız ata gelir, Alparslan Türkeş gelir, orhan Şaik Gökyay, zeki velidi Togan, Nejdet sançar, fethi Tevetoğlu ve daha niceleri... Gelir de 70 yıl öncesinde mahkeme kürsülerini aşındıran o kutlu isimler sonrasında 3 Mayıs'ı kutlamak ile bitiyor mu her şey? Bitmez, bitmiyor da. Bozkurtlar olarak sesimiz güzel yankılanıyor ama sesimizin yüksek çıktığı kadar yükseklerde değiliz. Tvlere bakın, sabahın erken saatlerinde beklenilen 3 Mayıs ile ilgili pek bir hareketlilik yok. Yani umurda degiliz gençler. Yıldık mı? Durun yahu daha yeni başladık. Dolmuşum iyice yazarım da yazarım ama atarlı yorgun. Şu başlığın altına en yakışan ifade; Türkçülük, Türk olma bilinci ve Türk tarihi nasıl ki yüreklere işlendiyse nakış nakış, bilmeyen ve al bayrağını üç kere öpüp alnına koymaktan öteye gidemeyenlere de işlenmeli. Bu davada sesini duyuramamak, sesini duyurmaktan çekinmek demek; 70 yıl öncesinde o adliyetten yoksun olan adlî koridorlarda onlarca kez gidip gelen fakat vakurluğundan "taviz vermeyen" kutlu isimlerin davasına vefasızlık demektir. Ahde vefa, bu kutlu yolda ilelebet var olsun; damardaki kanla, kandaki ulvî san'la...

Zihinlere kazınan 3 Mayıs bilinci temennisiyle.

kayyum

atarlı attargah
Kanuni, gaiplik, ihtiyari, suç şüphesi, ertelenmiş iflas nedenleriyle yürütülen bir görev ya da işin başına görevli atamasıdır. Akla ilk gelen bu kişinin işini bilen biri olduğu yönündedir. Fakat her zaman öyle değil. Çoğunlukla devlet tarafından oh ne ala orası da bize kaldı zihniyetiyle ilgili yere kadrolu bir kukla yerleştirilir. Uzaktan eğitim ile ipleri ustaca oynatılır. Yanlışlar doğruyu da götürmez üstelik.

anadolu ajansı

atarlı attargah
Karalama gayretlerini dittiğimin ajansı. Kime çalışıyorsunuz lan siz? Millet TV başında sonuç bekleyecem diye uykusuz kaldı. Sizin seçmeninizde akıl olsa bu sessizliginizden bile ne mal olduğunuzu anlar. Ama pardon, akıl olsa dedim de mi? Evet.

koyduk mu

atarlı attargah
Argo bir ifadedir. Ama güzeldir çokça güzeldir. Kıçı fazla kalkanlara aldığı okkalı cevap üzerine verilir, Hem de böyle iştahlı iştahlı. Hımı hımı hım hım yar türkülerinizden kulaklarımız paslandı. Ne oldu şimdi? Koyduk mu gülüm? Bence tam ortasına koyduk!

siyasi türkçülük

atarlı attargah
ziya Gökalp'ın Türkçülüğün esasları kitabında değindiği konu. İlk açıklaması; "Türkçülük, siyasi bir fırka değildir; ilmi, felsefi, estetik bir mekteptir, başka bir tabirle, kültürel bir çalışma ve yenilik yoludur. Bu sebepledir ki, Türkçülük, şimdiye kadar bir fırka şeklinde siyasi mücadele meydanına atılmadı; bundan sonra da, şüphesiz atılmayacaktır.
Bununla birlikte Türkçülük, büsbütün siyasi ideallere yabancı da kalamaz..."


Ziya Gökalp, bu sözlerinin devamında buna ilişkin ama'ları da açıklıyor. Din baskısı bulunan ve halk görüşünün ekarte edildiği firkalarla uzlaşma sağlamaz diyor. Türkçülük, halkın sesine kulak veren, halkın istekleri yönünde hareket eden, kırmızı çizgisi "türk milletinin huzuru" olan siyasi görüşlerle siyaset yapabilir. Bu durumda bazen denk geliyorum, Türkçüler siyaset yapamaz diye. Ne yapalım şimdi, onun bunun tarikatına baş koyan, ya da başbuğ Atatürk'ü hiçe sayan görüşlerin siyasetcilik adı altında yaptıkları evcilik oyunlarına mı şahit olalım?

hamsi

atarlı attargah
Hamsi, hamsidir. Hamsiye balık diyemezsiniz. Olsa olsa paluk olur ama balık değil. Son olarak hamsi hamsidir kardeşim. Çoğunlukla Karadeniz ve Marmara'da bulunan hamsi ortalama olarak 18 cm'dir.
Konunun anlam ve önemine binaen;
2
0 /