confessions

altay

1. nesil yazar - İşbara

  1. entryler 625
  2. takipçi 1
  3. puan 10375

türkiye'nin ilk tropikal meyvesi

altay
antalya'nın gazipaşa ilçesinde 3 yıl önce deneme amacıyla dikilip ardından olumlu sonuç alınarak yetiştirilmesine devam eden 'ejder meyvesi', türkiye'nin ilk tescilli tropikal meyvesi özelliğine sahiptir. anavatanı güney amerika olan 'pitaya' yani ejder meyvesi; içecek, salata ve meyve olarak tüketilebiliyor.

paskalya adası

altay
hollandalı denizci jacob roggeveen tarafından 5 mayıs 1722 yılında keşfedilen ada, paskalya bayramında keşfedildiği için ismi paskalya ada'sı olarak anılmış. norveçli kaşif thor heyerdahl, 1950'lerde paskalya adası'nda güney amerikalı yerlilerin yaşadığını iddia etse de kemiklerden elde edilen dna örnekleri burada yaşayan halkın pasifik okyanusu'ndan gelen polenezyalılar'a ait olduğunu ve ilk olarak 318 yılında ayak bastığını tesbit etti. adayı ilginç kılan içinde 974 adet heykelin bulunması. şili kıyılarının 3 bin 600 km açığında bulunmasıyla dünyanın karaya en uzak noktası ünvanına sahip olan adanın gövdesini 507 metre uzunluğundaki terevaka yanardağı oluşturmakta. tahitli denizcilerin 'rapa nui' adını verdikleri adanın antik isimlerinden biri 'dünyanın merkezi' anlamına gelen "te-pito-o-te-henua" ve 'cennete bakan gözler' anlamındaki "mata-ki-te-rani". adanın tarihi geçmişinin 12 bin yıl öncesine dayandığı iddia edilse de net bir tarih geçmişi verilememekte, maoi heykellerine sahip olan ada gizemini korumaktadır. yalnızca tek net bilgi, adanın avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından adaya giden ziyaretçiler nedeniyle bulaşıcı hastalıklarla halkın öldüğü ve misyonerlerce tarihi geçmişinin tamamen silindiğidir.

tenge

altay
kazakistan'ın ulusal parasıdır. bağımsızlık ilanının ardından ilk kez 15 kasım 1993'te piyasaya sürülerek kullanılmaya başlanmıştı. ilk değişiklikte el farabi dışındaki resimlerin kaldırılması (sonrasında el farabi de kaldırıldı), üstüne üstlük yazılan kazak ifadede imla hatası yapılmasıyla banknotlar üzerinde yapılan değişiklikler tepki çekmişti. hatta iki banknot üzerinde belirli bir oranında yapılan imla hatasından dolayı bankalar aracılığıyla zamanla el değiştirilerek sorunun ortadan kalkması için 1,5 yıllık verilen sürede 700 tengelik zarara uğramıştı. Yakın zamanda "başlangıcından günümüze türk medeniyeti" projesi kapsamında yeni bir değişikliğe uğrayan tenge, rusça yerine kazak diliyle kökböri yazılması, bozkurt simgesinin basılmasıyla olumlu eleştiriler alıyor.

ayyaş

altay
arapça kökenli bir kelime olup 'bolluk içinde yaşayan' demektir. günümüzde ise 'zevkine düşkün, hovarda, sarhoş' anlamlarında kullanılmaktadır.

fittings

altay
ingilizce'de 'bağlantı parçaları' demektir. tesisatçıların kartvizitlerinde çok kullanılır bu ifade, falan filan fittings. tut şunun ucunu döşeyelim abi babında.

yutkunmak

altay
biyolojik olarak çiğnenilen ya da içilen gıdaların gırtlak aracılığıyla yemek borusuna iletilmesi anlamını taşımakta, diğer taraftan söylenmek istenilen sözü dile getirme cesareti bulamayıp içine atma durumunu ifade etmektedir.

ayrı baskı

altay
süreli yayında bulunan bir makaleden ayrı olarak basılan fakat eserin kapak ve sayfa numarasına bağlı kalan kopya eser. orijinal basımından ileri bir tarihte ilave olarak yayınlanan makale ya da kitap bölümüne de bu isim verilir.
0 /