yanlış cumhuriyet

saidnaci
Ermeni asıllı yazar Sevan Nişanyan ın Resmi ideoloji dayatmaları üzerine sorduğu 51 sorudan ve bunlara kendi perspektifinden verdiği cevaplardan oluşan kitabıdır.

Açıkçası ilk okurken yazarın kimliğinden dolayı ciddi bir ön yargı ile başlamama rağmen nişanyan mükemmel bir iş çıkarmış. Özellikle Atatürk ve kemalizm üzerine bakış açımı değiştiren nadir kitaplardan birisidir. Mustafa Kemal ve ideolojisinin hem lehte hem de aleyhte çok abartılacak şeyler olmadığını, imparatorlukların yıkılışı ve modern dünyanın inşaası sürecinde dünya üzerinde farklı bölgelerde ortaya çıkan ve benzer nitelikli onlarca liderden birisi olduğunu net bir şekilde ifade ediyor. Hele ki bu okumayı yakın bölgelerinde eş dönem -mesela iran ve Balkanlar- tarih okumaları ile yaptığınız zaman Nişanyan'ın ne derece haklı olduğunu görüyoruz.

Maalesef muhafazakar kesimde böyle kapsamlı bir çalışmaya rastlamak mümkün değil. Lehine çalışanı da aleyhine çalışanı da konuya bir akıl tutulması ile yaklaşıyor.

Nişanyan ve eş güdümlü tarih okumaları kafamda şu fikri netleşti ; o dönemde onlarca örneği olan bir lidere ve ideolojisine mi düşman olacağız yoksa bu liderler gibilerini sürekli olarak üreten küresel sisteme mi ? Sanırım ikinci seçenek daha mantıklı geliyor.

Edit ; imla.

Entry hakkında yorumlar

bu başlıktaki tüm girileri gör