xenomorph

kama tarkan kağan
"xenomorph" sözcüğü tüm alienları anlatmak için kullanılır. xenomorph'un yolculuğu alien kraliçesinin ürettiği yumurtada başlar. yumurta harekete duyarlıdır ve herhangi uygun bir "host" tespit edildiği zaman açılır. içinden çıkan facehugger kurbanın suratına yapışır ve boğazına soktuğu tüpten xenomorph embriyosunu bırakır. xenomorph bir süre boyunca kurbanın göğüs boşluğunda büyüdükten sonra kurbanı içeriden parçalayarak dışarı adım atar, dünyaya merhaba der.

embriyo'nun (chestburster) gelişimi için gereken süre birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilmektedir. embriyo büyürken host dna'sından faydalanır. sebebi ise hostun ortama evrimsel olarak uyum sağlamış olması, xenomorph'un peşin peşin bu özellikleri kazanır. şu ana kadar gördüğümüz xenomorph çeşitleri işçi (drone - insandan çıkan standart alien), koşucu (runner - köpekten çıkan alien), pred-alien (predator'den çıkan alien), pretorian (kraliçenin koruyucusu), kraliçe ve insan-xenomorph hibridi. alien'da görülen derelict geminin içindeki space jockey bir chestburster tarafından içten öldürülmüştür. bu heyhula xenomorph'u göremedik malesef.

standart xenomorph 2-2.25 metre boyundadır, uzun da bir kuyruğa sahiptir. yaklaşık olarak insan formundadır. kafatası uzun, gözleri görünürde yoktur. ağzının içinde bir ağız daha vardır, ki bu dili olarak gösterilir. 5 veya 6 parmağa sahip olabilir. parmak ve kafatası şekilleri filmler arasında değişiklik göstermiştir. ayakları pençe şeklindedir. iskeletvari bir görünüme sahip olan xenomorph'un rengi siyahtan koyu maviye doğru açılır. vucut sıvıları son derece asidiktir, ve saldırırken asit tükürdükleri görülmüştür. dişleri, pençeleri ve kuyrukları en güçlü saldırı silahlarıdır. çok iyi yüzücüdürler.

xenomorphların feromon'lar yoluyla haberleştikleri düşünülüyor. koku duyularının çok güçlü olduğu da bilinmektedir. bazı kaynaklara göre de alienlar genetik hafızaya sahiptir, ve tek zihine bağlıdırlar (bkz: hive mind).

xenomorphların biyolojik silah olarak başka bir ırk tarafından üretildikleri düşünülmektedir. saldırmaktan pek başka bir özellikleri olmadığı düşünülürse bu hipotez mantıklı geliyor. xenomorphlar eninde sonunda saldırdıkları topluluğu yok edecektir, ancak parazitik bi yaşam formu oldukları için, kurbanların yok oluşu, xenomorphların yok oluşu anlamına gelmektedir.

xenomorphlar bazı insanlar tarafından silah olarak kullanılmak istenmiştir. bu deneyler başarısızlıkla sonuçlanmıştır (bkz: weyland yutani).

xenomorphlar insan ırkı için oldukça tehlikelidir. evde beslenmesi önerilmemektedir. alien itlaf ekipleri m41a pulse rifle veya smart gun gibi yüksek kalibreli yarı veya tam otomatik silahlar kullanmaktadır.

predatorlar tarafından dikkatli olmak kaydıyla avlanabilir.

Entry hakkında yorumlar

bu başlıktaki tüm girileri gör