vertigo

namütenahi
türkiye'de ölüm korkusu diye gösterilen bir hitchcock filmidir .

alfred hitchcock bu filmde sarışın tercihini kim novak'tan yana kullanmıştır. usta oyuncu james stewart ile iyi bir nüans yakalamışlardır.

olaylar genellikle james stewart'ın canlandırdığı john ferguson üzerinden ilerlemektedir. bir başka deyişle " scottie"


esas oğlan scottie bir olay sırasında ekip arkadaşının düşerek ölmesinden sonra yükseklik korkusuna kapılır. bundan sonra bununla mücadele etmeye çalışırken , eski okul arkadaşı olan, zengin iş adamı gavin elster'in karısı madeleine elster'in yaşadığı psikolojik bunalımlardan korkup , onun için yardım istemesiyle olaylar bambaşka boyuta sürüklenir.

devamında aşk , dram ve acılar filmi inanılmaz sürükleyici bir havaya sokmuştur.

hitchcock'ın başyapıtı olarak sayılabilecek olan film, izleyicinin zihnini her sahnesiyle kurcalamış yaşattığı sürprizlerle olmuş bu dedirten bir eser olmuştur.
dengiz
Aşırı stresli dönemler ve mevsim değişimlerinin tetiklediğini gözlediğim rahatsızlık. Tüm dünyanın tıpkı filmlerdeki fıldır fıldır döndüğünü ve başta hafif bir çakırkeyiflik, midede bulantıyla beraber ne oluyoruz dediğiniz durumdur. İyi bir kulak burun boğaz doktoru size bir kaç hareket yaptırarak ve bu esnada gözbebeklerinizi kontrol ederek bir süreliğine geçmesine yardımcı olabilir.
Acunay
anksiyete ile birlikte savaş açtığım illet.

ulan, her gün ayrı bir sorun çıkıyor. neyim var neyim yok bilmiyorum da, her hafta ayrı bir pol kapısındayım. kimse sorunu çözemiyor ama artık eminiz ki bütün haltlar vertigo belirtisi ve her şey vertigodan oluyor.

bu illetten kurtulur muyum bilmiyorum ama efsane derecede mahvediyor beni.