uzakdoğu yemeklerinde ekseriyetle yumurta kullanılması

Sfirgemund
iki asmr videosu izledim diye instagram keşfetim makarnayı sahanda yumurtayla, pilavla yumurtayı birlikte kızartıp yiyenlerle doldu.
damak tadı demeyin bana. özellikle yumurtayla kızartılmış pilav. öğrenci evinde özenerek, üzerine yeşil soğan doğrayarak denemiştim. bir chopsticklerim eksikti. yavan yani bayağı. 0 lezzet. yaşamak için yenilecek bir besin gibi. -zaten o tabağı da israf olmasın diye ağlaya ağlaya yedim-

karbonhidratla proteini karıştırma sevdası acaba günlük yeterli besin ihtiyacını karşılama üzerine mi kurulu merak ediyorum. çünkü bu bölgede one meal a day oldukça çok uygulanan bir yeme biçimi. ya da bilmediğim emilimi-yıkımı üzerine faydalı olduğuna dair bilimsel üç beş makale mi var ? insan mantıklı bir açıklama bekliyor.

(bkz:sen japonsun bir kere akıllı adamsın)
kama tarkan kağan
Tayland'da yumurtayı kırıp direk Kaynar suyun içine atıyorlar kırıp da haşlıyor yani ama gözlemlediğim kadarıyla mutfakları çin mutfağı kadar kötü değil köri sosuna abanıyorlar.
3
Sfirgemund Sfirgemund
o ülkemiz türkiye'de de mevcut. (bkz:çılbır)
dikkat çekmek istediğim nokta yumurtanın bir ekstra olarak çorbaya ya da ana yemeğe katılıp karıştırılması olayı. (bkz:ramen)

kama tarkan kağan kama tarkan kağan
O kadar kalabalık nüfus anca öyle doyar

Sfirgemund Sfirgemund
sjsgsjshdjdbhdj cok guzeldi