türklerin inancı tengricilik olarak kalsaydı

hülagü
-coğrafyamızdaki birçok sorunla alakamız olmazdı.
-daha ileride olurduk.
-mevcut kutuplaşma yaşanmazdı.
-kadın erkek eşitliği, tecavüz, mini etek, türban, meme-göt-bacak gibi milenyum çağının sorunlarından çok uzakta olurduk.
-daha yeşil kentlerimiz, daha mutlu kişilerimiz olurdu.
-çocuk s.kici imamlarımız ya da afrika bukelamun dansı yapan tarikatlarımız olmazdı.

kısaca iyi olurdu iyi.
nene korkut
Türklerin yaygın inancı İslam mıymış diye sormak istediğim varsayımdır.

İslamiyet, kültürlere ve örfe ziyadesiyle önem veren, serbestlik tanıyan bir dindir. Mecelle-i Ahkam-ı Adliye'nin kaidelerinden biri olan örf ile tayin nass ile tayin gibidir dahi tek başına örfün ne kadar belirleyici olduğuna kanıttır.
Türkler dışındaki Müslümanlara baktığınızda, bazı farklar gözünüze hemen çarpar. Namaz kılarken ya da Ramazan Bayramı'nı bir gün geç/erken kutlamak yine olayın ameli tarafları ancak bir de daha pratik sonuçları olan mevzular var.
Dillere pelesenk olan temizlik mesela. İsteyen ırkçı desin isteyen önyargılı; Türkler temiz bir millet. Ayakkabı çıkarılacak yeri bilmeyen bir Türk görmedim ben ya da abdest konusunda temkinli olmayan, namaz elbisesine dikkat etmeyen. Namaz için yanında ayrı bir çorap taşıyan insanlar başka memleketlerde var mıdır, alın yeri temiz kalsın diye seccadeyi dikey katlayan oranı Türkiye dışında ne kadardır bilmiyorum.
Temizlikte olan şey, Atalar Kültünde de geçerli. Bu kadar türbe olan başka bir devlet var mıdır? Zannnetmiyorum varsa da Orta Asya'daki Türk devletleridir.

O yüzden bu kronik sorunların temelinde (kadın-erkek eşitliği ve yeşil alan mevzusu hariç) ne İslamiyet ne de Türklük yatıyor; 21. yüzyılın gereklerine uygun hayat standardı geliştirememe, cehalet ve üretimsizlik yatıyor.
anarşist panda
öyle komik bir şey ki herkes kendi inancının mükemmel olduğunu ve o inancın çizdiği toplum olsaydı çok mutlu olacağımızı düşünüyor. yani müslümanlarda da durum böyle bakınca herkesin bir "gerçek islam" anlayışı var.

konuyla ilgili çok net bir yorumum var: hiçbir şey değişmezdi kardeşim. siyasal islamcılar yerine siyasal tengriciler insanları sömürürdü en fazla. bu işler dini inançla değil insan profiliyle ilgili bir şey ve bizim ülkemizin insan profili tam anlamıyla orta doğulu. orta doğulu insan tarihin her döneminde her yerde sorundur. ha eğer deseydin ki orta asyadan hiç göçmeseydik hatta güneye bile inmeseydik. tamamen izole kalsaydık o zaman da şimdiki gibi bile olamazdık muhtemelen. yani ah vah etmek yerine elimizdekini toplamaya çalışmak en akıllıca hareket olur. öptüm.
kama tarkan kağan
Bu sefer de tengricinin yobazı ile uğraşırdık

Konu din değil kardeşlerim Zihniyet sanmayın ki Avrupa'da ve Amerika'da hristiyan yobaz yok dolu dolu var bizim yobazlara taş çıkarırlar lakin artık orada baskın konumda değiller çünkü bu adamlar nereden baksan 2000 yıla yakın kilisenin baskısı altında yaşadılar bu algıyı da reform ile yıktılar kilisenin işini dini sınırlarla bırakıp diğer konulara karşımalarını engellediler biz de bir 500 yıla satılmış paralı imamların etkisini kırarız herhalde niye 500 dedim Atatürk geldi bize o süreci bayağı hızlandırmış Allah'tan

Bu konuda benim en sevdiğim çinlilerdir adamlar tarih boyunca wuizm ( çin şamanizmi),taoizm, konfüçyüsçülük,budizm,şenizm, Hristiyanlık ve İslam gibi bir çok din çin'de yayıldığı için belli bir din üzerinde siyaset yapılamamakta ve hiçbir zaman yapılamamamış belki biz türkler olarak ilk zamanlardaki gibi din açısından çeşitli olsaydık yani kimimiz İslam kimimiz budist kimimiz gök-tanrı,manici,musevi olarak kalsaydı yüksek ihtimal daha modern ve din üzerinden siyaset yapılamayan bir ülke olurduk.