türk işi dondurma

karakurum muallimi
Yönetmenliğini can ulkay'ın yaptığı, başrolünde ali atay'ın, Erkan Kolçak Köstendil'in bulunduğu yaşanmış olduğu belirtilen 2019 çıkış yıllı uyarlama film.

Olay 1915 yılında Avustralya'da geçer. İki türk -biri dondurma satar, diğeri devesi ile parasını sağlar- osmanlının savaşa girdiğini duyar. Çanakkale savaşlarına katılmak için osmanlı'ya dönmek ister. Ancak İngilizler Avustralya'dan gönüllüleri aldığı için, bu iki kişinin ülkeden çıkışına izin verilmez. Çünkü Avustralyalı askerleri öldürmek için oradan gidecekleri anlaşılır.

İki kafadar madem gidemiyoruz, o zaman gidecek olanları engelleriz der ve gemi aktarmasına yetişecek olan treni durdurmaya karar verir. Bu uğurda canlarını vereceklerini bilirler ama treni de iki kişi kendilerini olduğundan fazla göstererek geciktirmeyi başarır.


"Çanakkale'yi geçemeyeceksiniz!
Sen de bunu göremeyeceksin!"


Vizyona gireli ne kadar oldu bilmiyorum. Ancak ekşi'de büyük bir biçimde eleştiriye tutulmuş film. Terör eylemi olan bu davranışı bu şekilde yücelterek verilmesine, hatta nereden şikayet ederiz bu filmi gibi sıradışı yorumlar ile hedef alınmış.

evet olay bir terör olayıyla çok örtüşüyor. Ama kimse kusura bakmasın, şeref yoksunları kalkıp taa okyanus aşarak İngiliz gazına gelip başka bir ülkeye saldırıyor. Duygusal olmayın, kendi ülkeniz gibi düşünmeyin, başka bir ülkeye saldırmışlar gibi düşünün. Buradan bile takdir edersiniz durumu.

Kendi ülkenize saldırdığını düşünürseniz zaten iyi yapmışlar dersiniz, kanınız bozuk değilse.

Gidin, izleyin. Beğenirseniz de gelip övmekten korkmayın burada.
nene korkut
Ekşi'deki propagandadan haberim olmadığı, ilk çıktığı zaman çok merak ettiğim ancak yapımcısının Ayla'nın yapımcısı olduğunu duyunca izlemekten vazgeçtiğim 2019 yapımı Türk filmidir.

Daha önce de değinmiştim, Ayla hakikaten muazzam bir konu nasıl hiç edilir dersi niteliginde bir filmdi. Bu yüzden filmin konusunu merak etsem de gitmemeyi tercih etmiştim.

Bununla beraber neden Türklerin iyi gösterildiği, Türk tezlerinin desteklendiği filmler Türkiye'de alıcı bulmaz hakikaten anlamıyorum. Dünyaca ünlü Russell Crown'un water diviner isimli filmi bile Türkiye'de önemli bir başarı elde edemedi. Dünyada çok daha fazla ses getirdi. Keza yine ben Kingsley'in de oynadığı Ottoman liteutant da benzer bir akıbete uğradı. Hadi bu filmin kendinden doğan eksikleri vardı, hikayesi yarımdı falan ama water diviner son derece iyi bir filmdi.
Bu filmde benzer bir kadere uğrarsa maalesef şaşırmayacağım
-->