the man who knew infinity

karakurum muallimi
Sonsuzluk teorisi veya sonsuzluğu bilen adam;


Yönetmenliğini Matt Brown'un yaptığı, başrollerinde slumdog millionaire filminden bildiğimiz dev patel, jeremy irons ve toby jones'in bulunduğu 2015 birleşik krallık yapımı film.

1991'deki Robert Kanigel'in aynı isimli kitabına dayanarak Hintli matematikçi Srinivasa Ramanujan'ın biyografisinden esinlenilmiştir.


Ramanujan hindistan'da yaşar. Öğretim görmemiştir. Fakat buna rağmen matematik konusunda bir dehadır. Kendi bulduğu formülleri vardır. Hindistan'da bunlara pek ilgi gösteren bulunmaz. Bu yüzden İngiltere'de Profesör G. H. Hardy'yer mektup yazar ve Cambridge üniversitesi'ne kabul edilir. Burada teorilerinin ispatıyla uğraşırken vereme yakalanır. Uzunca bir süre bir klinikte yatar. Kimi kitaplar yayınlatır ve ismini duyurur. Ancak hindistan'a döndükten sonra nükseden hastalığı sebebi ile yaşamını yitirir.


"-Seni bu kadar keyifli görmek oldukça endişe verici. Bu not defterleriyle bir alakası olamaz değil mi? Yarısını ispatlamak için hayatının geri kalanını harcayabilirsin ve bir daha kendine ait orijinal bir fikrin olmaz.

+ Bertie, mantık yoluyla, beş dakika sonra öleceğini ispatlayabilseydim üzülürdüm ama üzüntüm, ispatın verdiği zevkle yatışırdı."


Filmi biyografi olarak izleyince insan gerçekten üzüntü duyuyor. Özellikle ırkçılık konusu üzerine çok güzel düşülürken dev patel ve jeremy irons oldukça iyi yön vermişler olaylara. Yine biyografi olduğu için ramanujan'a kızabilir, sağlık be kardeşim bu, az dikkat edeydin diyebilirsiniz.