suçlu olduğu halde kendini savunan insan

radikal kemalizm
Utanmazlığın ve yüzsüzlüğün doruklarını yaşayan kişidir.

Seni sevdiğini söyleyen kişinin şerefsizlik ve ahlaksızlıkta master yapmış olduğunu öğreniyorsun mesela. Sana söylemediği yalan kalmamış, seni kandırmış resmen.

Ama o utanmadan kalkıp kendini savunmaya devam ediyor, suçsuz olduğunu iddia ediyor.

ben bu nedenle yalan söyleyen insanların psikolojisini çözmekte zorlanıyorum. Bir insan neden yalan söyler ki? Yalan söylemek benim asla anlayamadığım ve kendim yapsam bile beceremeyeceğim bir fiil.

Belki biraz geç oldu, belki aylar sürdü ama onun ne mal olduğunu ziyadesiyle anladım 1-2 ay kadar önce. Tüm hayatımı beraber geçirmek istediğim bir insandan sonra nefret edebileceğim ve hatta tiksinebileceğim aklımın ucundan dahi geçmezdi.
kıpçak bey
her insan için geçerli olmasa da psikolojik olarak baktığımızda nefsi müdafaa mevzusundan dolayı anormal olmayan bir durumdur. çoğu insan vicdan muhasebesinden sağ çıkamadığı için yaptığı cürmün cezai müeyyidesi işine gelmez. insanoğlu böyledir, yadırganacak bir durum değil de diyemeyiz aslında ama dediğim gibi; herkesin vicdanı bir değildir.

bir benzeri ve anlam veremediğim türü ise adalet disipliniyle yetişen fakat suçluları savunan avukatlardır. örneğin bir tecavüzcünün avukatıyla bu durumu mütalaa etmek isterdim.
-->