subcomandante marcos

subcomarcos
Efsanevi devrimci ve komutan. Meksika Devrimi'nin lideri ve komutanı Emiliano Zapataya komutan "comandante" denildiği için Kendisine komutan yardımcısı anlamına gelen "subcomandante" ismini almıştır (buna karşılık olarak kendisine yeni che denildiği için "yardımcı kumandan" diyerek che'nin yardımcısı olduğunu iddia edenler vardır) Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (emperyalizme karşı meksikada silahlı devrimci grup) lideridir. Hayatını davasını yüceltmek için adamıştır. (Türkiyede kitaplarını satmayan yayınevlerine selam olsun)

Evet, Marcos bir eşcinsel. Marcos, San Francisco'da bir eşcinsel, Güney Afrika'da bir zenci, Avrupa'da bir Asyalı, San Ysidro'da bir Chicano, İspanya'da bir anarşist, İsrail'de bir Filistinli, San Cristobal sokaklarında bir Maya kızılderilisi, Almanya'da bir yahudi, Polonya'da bir çingene, Quebec'te bir Mohawk, Bosna'da bir barış yanlısı, gece 10'da metrodaki yalnız bir kadın, topraksız bir köylü, gecekondu mahallesinde bir çete üyesi, bir işsiz, mutsuz bir öğrenci ve, tabii ki, dağlarda bir zapatista.
Marcos, sömürülmüş, dışlanmış, ezilmiş ama karşı koyan ve 'yeter' diyen tüm azınlıklardır. o, artık sesini çıkarmaya hazırlanan ve tüm çoğunlukların susup dinleyeceği her azınlıktır. o, kendini anlatmanın bir yolunu arayan müsamaha gösterilmemiş her topluluktur. o, güçlülerin vicdanını ve gücünü rahatsız eden her şeydir.

Her şey hüküm sürmekle ilgiliyse, bırakın isyan hüküm sürsün.

Bir gerilla örgütünün savaşı kazanması çok zordur, kaybetmesi ise imkansızdır.


subcomandante marcos
altaysozluk.com/foto