şeriatçılar ile komünistler arasındaki benzerlikler

radikalkemalizm
Tamamen bilim dışı öğretilere dayanan iki dogmatik düşünce olan Islamcılık/şeriatçılık ile Marksizm/sosyalizm/komünizm dinlerinin fanatikleri arasında gördüğüm çok ciddi benzerlikleri sıralamak istiyorum;

-Şeriatçılar da komünistler de var olan düzeni yıkmak isterler. İki kesim de kendi kurmak istedikleri düzenin var olandan daha adil olduğunu iddia ederler.

-Şeriatçılar şeriatı sürekli överler, şeriatın kusursuz olduğunu iddia ederler. Fakat bir türlü düzgün bir şeriat ülkesini örnek olarak gösteremezler. Gösterilen kötü örneklerin de gerçek şeriatla yönetilmediğini iddia ederler. Aynı şekilde komünistler de düzgün bir örnek gösteremezler. Gösterilen kötü örneklerin de gerçek sosyalist/komünist olmadığını, sosyalizmi/komünizmi yanlış uyguladıklarını iddia ederler.

-Şeriatçılar kendi işledikleri insanlık suçlarını cihat adı altında savunurken, komünistler de devrim adı altında savunurlar.

-Şeriatçılar da komünistler de son derece romantik ve yalancıdır. Her iki kesim de kendi putlarını yalanlar ve efsanelerle süsleyerek gerçek dışı bir portre çizerler. Mesela şeriatçılar Osmanlı padişahlarını kusursuz, günahsız ve Allah dostu evliyalar gibi gösterir. Komünistler de Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Erdal Eren gibi kendi putlarını yalanlarla ve uyduruk efsanelerle süsleyerek adeta romantizm etkisiyle yazılmış kusursuz birer roman kahramanı gibi lanse ederler.

-Şeriatçılar da komünistler de hoşgörüden son derece yoksundur. Şeriatçılara göre kendilerinden olmayan herkes kafir, komünistlere göre ise kendilerinden olmayan herkes faşist ya da Amerikan emperyalizmi taraftarıdır.

-Şeriatçılar arasında Sünniler, Şiiler ve Vahhabiler gibi çesitli mezhep ayrılıkları vardır. Komünistler arasında da Stalinistler ve Troçkistler gibi çesitli fraksiyonlar mevcuttur.

-Şeriatçılar arasında sürekli ihtilaflar mevcuttur. Hatta aynı mezhepten olduğunu iddia edenler bile bazen birbiriyle apayrı görüşler beyan edebilir ve birbirlerini tekfir edebilirler. Komünistler arasında da pek çok ihtilaf mevcuttur. Hatta Doğu Perinçek ile Ertuğrul Kürkçü'nün Birand'ın programında ettikleri kavga meşhurdur. Bunlar da birbirlerini kapitalist, Kemalist ya da faşist olmakla suçlayıp dururlar.

-Şeriatçılar da komünistler de gücü ele geçirene kadar ılımlı görünürler. Ama gücü ele geçirince kendilerine biat etmeyenlere her türlü vahşeti uygulamaktan hiç çekinmezler.

-Şeriatçılar da komünistler de sürekli mağdur edebiyatı yaparlar. İdam edilmiş, tutuklanmış ya da propaganda yapmaları engellenmiş putları üzerinden demokrasi edebiyatı, düşünce özgürlüğü edebiyatı ve ajitasyon kasarlar. Halbuki her iki kesim de insan haklarına, demokrasiye ve düşünce özgürlüğüne ölümüne düşmandır. Kendilerine güç verilse her türlü insanlık suçunu(baskıcılık, diktatörlük, zorbalık, katliam, işkence vb.)işlemekten hiç çekinmeyecek tiplerdir.

-Şeriatçılar kendi yaptıkları işgalleri, savaşları, yağmaları, katliamları vs. görmezden gelip Hristiyanların pisliklerini ballandıra ballandıra anlatırlar. Aynı şekilde komünistler de kendi pisliklerini görmezden gelip faşistlerin ya da Nazilerin işledikleri insanlık suçlarını sürekli eleştirirler.

-Şeriatçılar işlerine gelince laikliğin nimetlerinden faydalanmaktan ya da kafir ürünlerini kullanmaktan geri kalmazlar. Aynı şekilde komünistler de işlerine gelince kapitalizmin nimetlerinden dibine dek faydalanırlar.

-Şeriatçılar da komünistler de başları derde girince soluğu kafir ve kapitalist Batı ülkelerinde alırlar.

-Şeriatçılar da komünistler de milliyetsizdir. Ama işlerine gelince milliyetçi, vatansever falan takılırlar.

***

Yani bana göre bir şeriatçı ile komünist arasında hiçbir fark yoktur. Necip Fazıl Kısakürek ile Nazım Hikmet Ran mesela benim gözümde tamamen aynıdır mesela.
takataki
Şeriatçılar ile komünistler arasındaki benzerlikler yerine ışidçiler ve faşistler arasındaki benzerlikler yazilsaydi sonuna kadar katılırdım. Gerçek şeriatçı yani islamı kendisine ölçü edinen, kafa koparmaz/ kesmez. Gerçek komünist kapitalizme karşı gelir ve sosyalizmi de benimser. Başına 'gerçek' sözcüğü gelince pek bir benzerlikleri yoktur ama üstün körü benzerlikler bulmak olası durum. Üstün körü bakıldığında ben de battaniye ile yemek kaşığı arasında sayısız benzerlikler bulabilirim.
3
radikalkemalizm radikalkemalizm
Yeşil komünist misin yoksa :d

takataki takataki
Hayır, yalnızca insanım :)

ölümcekadam ölümcekadam
Hicbir ideolojinin bilime dayanacağını düşünmüyorum. Ismini degistirdikten sonra her turlü ideoloji bu karşılaştırmaya uyar gerçekten. Fanatizmin genel gecer kuralları bunlar. Hatta ve hatta futbol taraftarlığında bile bu saçmalığı gorebiliriz.