erkin koray

sahzaman
Anadolu rock'ın en büyük üstadlarından, Türk müzisyen. Kendimi bildim bileli bir erkin Koray bir de cem Karaca dinlerim zaten. Uzun, sağlıklı ömürler diliyorum erkin ustaya...

diplomat

altay sözlük
diplomat; ülkesini yurt dışında temsil eden dış politika görevlisidir. üst düzey akademik bilgi sahibi, iyi derecede yabancı dilleri olan, iletişimi kuvvetli ve bedensel özrü bulunmayan olmalıdır.

modernizm

alpha wolf
19. yüzyılda geleneksel anlamdaki edebî, sanatsal, sosyal organizasyon ve gündelik yaşamın geçerliliğini yitirdiği fikriyle ortaya çıkan akım / çağcılık.

sabah ezanı

queen♛
Queen ve saçma sapan çocukluk korkuları bölümümüze hoş geldiniz sevgili yazarlar.
Korkudan tir tir titrediğim bir hikayeyle daha sizlerleyim.

Yine daha dünyada tazecik bir çiçek olduğum zamanlar yani 7-8 yaşlarımda iken her sabah okunan ezan nedeniyle uyanıp karanlıkta eşyaları öcüye benzetir sonra hıçkıra hıçkıra çenemi buruşturarak ağlardım.
Ezan bitince de susup şıp diye uyurdum.

Sonra tabi queen büyüdü ve dedi ki "ben küçükken neden sabah ezanından korkuyordum?" ufak bir araştırmadan sonra cevabı buldum.

Evimiz camiye yakındı, ben çocuktum ama en önemlisi sabah ezanı saba makamında okunuyormuş.


tarhun

queen♛
Tarhun, papatyagiller familyasının yavşan cinsinden çok yıllık polimorfik yavşan türü. Yaprakları baharat olarak kullanıldığı için Artemisia dracunculus var. sativa alt türünün kültürü yapılır. Kuzey yarım kürede yaygın olarak yetişir. Boyu 120–150 cm.'dir. Yaprakları 2–8 cm. uzunluğunda, 2–10 mm genişliğindedir.

gözlemek

alpha wolf
1. neler olduğunu, birinin ne yaptığını anlamak için dikkatle bakmak, gözle takip etmek.

2. bir şeyin olmasını veya birinin gelmesini beklemek, intizar etmek.

3. bir şey hakkında tam bilgi sahibi olabilmek için gelişmesini dikkatle takip etmek, incelemek, araştırmak, tarassut etmek.

4. gözetmek, önem vermek, nazarıitibara almak, riayet almak.

anadolu türkleri müslümanlaşmış romalıdır

kama tarkan kağan
ekseriyetle cinsini inkar ettiğini çaktırmamak için romacı takılan haçlı seferleri veya istanbul'a (eskiden konstantinopolis) olmuş latin istilası sonucu ninesine latin atlamış asimile olmuş roma pleblerinin savunduğu hededir. bu yarraklar bir de utanmadan millete türklük filan öğretirler. insanı gerçekten hayret ettiren nadide bir sik kırıklığı örneğidir.