psikolojik şiddet

harmonia🛡️
Fiziksel şiddet gibi görünen yaralar açmadığı için toplum tarafından göz ardı edilen felaketler bütünüdür.
Tabi burdan fiziksel şiddetten daha iyidir ya da daha kötüsüdür diye bir asla sonuç çıkmasın.

Psikolojik şiddet pasif bir şiddet şeklidir. Maruz kalanı birden devirmek yerine içten içe, sinsice çürütmek üzerine kurulu bir düzeni vardır. Her zaman olmamakla birlikte hakaretle ayrılmaz bir bütündür. Önce kendinizi değersiz ve kötü hissedip direncinizi kırar sonrasında ise şiddetin boyutunu sürekli olarak artırırlar. En kötüsü ise psikolojik şiddete tepki veren bireyin hastalıklı ve büyük tepkiler verdiğini ima eden toplum yüzünden mağdur olanın daha da içine kapanmasına sebep olmasıdır. Benim çevremde gördüğüm çoğu evli çiftin kadın ya da erkek fark etmeksizin birisi muhakkak psikolojik şiddet görüyor.

Bir de hakaret etmeden aşağılama, gizliden gizliye karşı tarafı suçlayarak kendini kötü hissetmesine neden olma, pasif agresif davranıp psikolojisini bozma yoluyla yapılanı da var ki insan kendini aşağılık bir pislik gibi hissediyor. İfade etmeye çalıştıkça, doğru olanı söyledikçe daha da iğrenç ithamlarla sindirilene kadar devam ediyor.

Sevgiliniz, eşiniz, arkadaşınız, aileniz, her kim olursa olsun ona bunu yapmayın. Birine vurmamak kadar ona kendini kötü hissettirmemek, hakaret etmemek, mutlu hissetmesine sebep olmak da büyük bir erdemdir.
Sfirgemund
fiziksel şiddet zamanla tolerans sınırının gerisinde kaldığı için katlanılabilir bir hâl alsa da psikolojik şiddet sınırları zorlamaya devam eder. misal, kimse açlıktan intihar etmez, bunu yaptıran o bedenin yarını düşünen zihnidir. yaş ilerledikçe daha derin düşünmeye başlamamız da cabası.
hâl böyleyken bir başkası tarafından zihniniz doldurulduğunda -işkenceye maruz kaldığında- kronik boyun ağrılarınız, eklem sorunlarınız vız gelir.

öyle bilinçsiz ve insani değerler yönüyle fakirleşen bir çağa bürünüyoruz işte. düşüncelerinin ve diyeceklerinin sonuçlarından bihaber insanımız sanki ağzından oluk oluk nefret ve kin kusuyor. aşağılamayı bir hobi haline getirmiş kişiler hassas ruhlar için şu üç günlük dünyayı gerçekten cehennem kılabiliyor.

(bkz:mobbing)