predator

kama tarkan kağan
1987 yapımı ilk filmde arnold schwarzanegerin oyunculuğu iyidir...predator ile çıplak dövüş sahesinde ilk ters şamarı yeyince 4 metre uçup yerden kalktığındaki suratındaki 'bu ne lan..sıçtık, hemen kaçayım' ifadesi yeter..tipide iyidir adam o yıllarda vücut ve yüz olarak gayet iyimiş.. çamura bulanmış yüzü ile bir nordik savaşçısı gibidir... predator da o zaman teknoljisi olan cgi kostüm ile halen gerçekçidir.. hele en son sahnede arnoldun kendisini tuzağa çektiğini anlayıp arnoldun yüzüne vay çakal bakışı atması, mimikleri filan bile o zaman teknoljisiyle üstesinden çok iyi gelinmiş bir sahnedir..
2018 yapımında über pradator ise kafasına atlayan bir bilim kadını tarafından mermi manyağı yapılan, eline geçirdiği esas oğlanı kızarmış tavuk gibi ortadan ayırabilecek pozisyondayken 10 metre öteye sırtüstü fırlatan ...yani son sahnede acayip sıçan bir karakter olmuş... sırf öldürmek için bu kadar piç edilmez predator ...hem de überi bu... 1987 filmini yapanlar bugünkü imkanlarla öttürürdü ...
1987 yapımı senaryosu, oyunculuğu, efekti vs.ile hollywoodun, hollywood olduğu zamanlardan kalan bir filmdir... o zamanlar öyle bir filmi sadece hollywood yapabilirdi...bunu da tüm dünya bilirdi.. hollywood dendi mi bi destur gelirdi ortama.. hey gidi hollywood hey..
kama tarkan kağan
Dutch (Arnold Schwarzenegger) ve komandoları CIA tarafından bir Güney Amerika ormanında esir tutulan havacıyı bulup getirmekle görevlendirilirler. Görev başarılı olur ama dönüş yolunda tuhaf bir av ritüelinin kurbanı olurlar.

Uzaylı ve yenilmez bir varlık, kendine has ritüeller dahilinde, değişik dünyalardaki akıllı yaşam formlarını avlamaktadır. Bu kez kurban Dutch ve komando arkadaşları olacaktır.

Schwarzenegger'ın en sevilen filmlerinden biri olan 'Predator' ayrıca kısa sürede kült olarak bilimkurgu hayranlarının da çılgınca peşinden koştukları bir olay olmayı başarmıştır. Daha sonra cevrilen ikincisi ve onu takip eden 'Alien Predatorlara Karşı' benzeri temalar çizgi roman, bilgisayar oyunlarına kadar sıçramış ve sayısız öyküye kaynak teşkil etmiştir.

Bu seriye ait dört film vardır

*Predator (av)
*Predator 2 (av 2)
*Predators
*The predator.