pelin esmer

namütenahi
kıymeti bilinmeyen sanatçıların başında gelen, 1972 istanbul doğumlu, hayatına sinemaya vermiş başarılı bir kadın sanatçıdır.

boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun olmuştur. filmlerinde zaten bıraktığı taddan bunu anlayabiliyoruz. daha sonra sinemaya yönelmek için maden'le adını sinema tarihine yazdıran yavuz özkan'ın sinema atölyesinde eğitim almıştır.

ilk zamanlar irili ufaklı projelerde, arka saflarda yer almıştır. yardımcı yönetmen, yardımcı senarist ve görüntü yönetmeni olarak bazı projelerde çalışmıştır.

45 dakikalık belgeseli koleksiyoncu ile sinema dünyasına tamamen adım atmış ve bu kısa belgesel ile pekçok ödül almış, festivallere katılmıştır.

daha sonra 2005 senesinde oyun adlı belgeseli çekmiştir.

ilk uzun metrajlı filmi olan 11'e 10 kala ile yurtiçi ve yurtdışında büyük övgüler ve başarılar elde etmiştir. bu filmdeki nejat işler'in şahane performansını es geçmemek gerekiyor.

benim için en başarılı filmi olarak göstereceğim gözetleme kulesini 2012 senesinde çekmiştir.

son filmi olan işe yarar bir şey ise 2017 senesinde vizyona girmiştir. burada da başak köklükaya'nın muazzam bir performans sergilediğini söylemek gerekiyor.