panait istrati

kül tigin
vikisi: Panait Istrati, Rumen yazar. Balkanların Maksim Gorki'si olarak anılır. Romanya'nın bir liman kenti olan İbrail'de doğan yazar, gençliğini, aralarında İstanbul'un da olduğu pek çok Osmanlı kentinde geçirdi. Babası Yunandır. Mısır'ı, Lübnan'ı, Suriye'yi gezdi. Vikipedi
Doğum tarihi: 10 Ağustos 1884, Brăila, Romanya
Ölüm tarihi ve yeri: 16 Nisan 1935, Bükreş, Romanya

bizde en bilinen eseri "akdeniz"dir. bir sürü dandik çevirisi ortada gezmektedir, kaliteli bir çevirisini satın alın.

"kavga, ondan zevk alan için bir canlılık belirtisidir. bir düşünce uğrunda savaşmak, bir duygu, bir aşk ya da bir çılgınlık uğrunda savaşmak; ama bir şeye inanarak savaşmak: işte hayat. savaşın gerekliliğini duymayan, insan hayatı değil, bitkisel hayat yaşıyor demektir."

"zalimlerin milyonlarca insanı hükümleri altında tutmaları birtakım sözde erdemleri yüzünden değil, sadece ezilenlerin korkularındandır."

"yoksulluk ve acı insanı içten kılar."


"yoksulluk, yaşamı olanaksız kılan gerçek yoksulluk, kılıksız ve pasaklı olmak değildir; sevdiği yaşamı sürebilmek için bütün olanaklara sahipken insanca yaşayamayan adamın korkunç durumudur."

"basit insanların en büyük zevki, başkalarının işine burnunu sokmaktır."

"sanat yapay bir yaşamdır, kaybından hiçbir zaman büyük dramlar doğmaz; gerçek yaşamsa dramla doludur ve burdaki kayıplar tam anlamıyla onulmazdır."

"insan! insandan daha salak bir varlık var mıdır yeryüzünde?"