osmanlı devleti

kırgız balası
türkmen alevilere zulmetmiş ve hiç sevmediğim devlettir. şimdi sözlükte uyarı yemenin manası yok çünkü insanlar bu devleti milli değer olarak benimsemişler. her neyse...
kama tarkan kağan
Osmanlıya roma diyem arkadaşa sözüm

ordu yapısından yüzbaşı, binbaşı bir türk devleti olan hiung-nu tarafından geliştirilmiş buna da onluk sistem denir mete han tarafından geliştirilmiştir,şehir kültüründen hamam anlayanlarca doğru kabul edilebilecek önerme tabi osmanlı olsa olsa roma kültürünün bizans'a aktarılmış olan kısmından bir şeyler öğrenmiştir. öğrenmek başka devam ettirmek başka.

bu sığlıktaki kimselere anlatmak için basite indirgeyeyim: roma kültürünü iki üç şeyle ifade etmek isteseydik, bunlar muhtemelen cumhuriyet, merkeziyetçi yönetim ve hukuk olurdu. osmanlı, iktidar geleneğinde olmayan bir sistem olan cumhuriyeti asla anlayamadı, monarsi (padişah ve sadrazam) 19. yüzyıla kadar işi götürdü.

merkeziyetçi olmasına merkeziyetçiydi ama asla eyaletlerini merkezine tam anlamıyla (kültürel ve ekonomik bağlarla) bağlayamadığı için sistemi kuramadı, ülkesinden kopmaları önleyemedi. rumeli ve anadoluyu başkentine bağlayan doğru düzgün yol bile yapmamıştır.

son olarak hukukunu felsefe ve etiğe değil, dokunulmaz kuralları olan şeriat kurallarına dayandırmıştır. bu yüzden hukuk geleneği roma hukukundan çok uzak bir yapıda oluşmuştur. sırf şu üç argüman bile şu haliyle osmanlı'nın roma mantığından ne kadar uzak olduğunu gösterir. roma'nın devamı olduğunu iddia edecek bir medeniyet yoktur.
kama tarkan kağan
Ayrıca alevi türkmenlere alevi oldukları için dokunmamış kızılbaşlar safevi hanedanı taraftarları oldukları ve isyan çıkarıp doğu sınırını tehlikeye soktuğu için katliam ve sürgün yapmıştır bölgede safeviler katılmayan herhangi bir sünniye de dokunmamıştır he bu olay sonunda ne oldu batı iran'ın bazı şehirleri türk oldu,türkiyenin doğusunda bazı kentler kürt doldu keşke isyan etmeselerdi kızılbaşlar şu an daha farklı bir türkiye olacaktı

Ayırca safeviler de kadar kurucu olarak şii türkler olsa da politik olarak maalesef bir pers imparatorluğudur.
kama tarkan kağan
türkleri kimsenin müslüman romalı olarak andığı yok barbar derler müslüman derler günümüzde laf atmak isteyen moğol der ama kati suretle romalı demezler değiliz zaten

türkistan'dan gelen göçebe halkın roma ile ne alakası var he dersen zamanında osmanlı roma mirasına sahip çıktı o zaman aynı derecede roma mirasına sahip çıkmaya çalışan bulgar ve ruslar da romalı

bu arada hindistan'da kurulan kuşan imparatorluğu da roma mirasına sahip çıkmaya çalışmıştır şimdi iranlılar ve hintliler de romalı mı oluyor?
owl
Öncelikle basit bir devlet değildir “imparatorluk” dur.623 yıl (1299-1922) bulunduğu coğrafyada adaleti sağlamış hoşgörülü güçlü övünç kaynağı bir türk imparatorluğudur.Roma'nın devamı alevi düşmanı soykırımcı zalim gerici bir devlet değildir.Bunların dışında birbirimizi bölmeye malzeme olmaması gereken bir devlettir.

36 tane padişahı vardır En geniş sınırlarına 3.murad döneminde ulaşmıştır.((22 milyon kilometre kare)

Yıkıldığında bulunduğu toprak parçalarında 30-40 civarı devlet kurulmuştur.
-->