norm ender

stardust
''norm ender yes bu da ilk albüm,
geldim 2010 sessizliğe son'' güzellemesiyle akıllarda kalmış hayat görüşü nedeniyle küçükken ufacıkken dinlemiş bulunduğum rap sanatçısı.
alpha wolf
kaktüs gibi bir şarkıyla kötü bir dönüş yapan old school mc.

velet dada, depresyon oteli, tekir gibi sağlam rap parçaları vardır.

edit: sayko, rap dersi gibi sağlam battle parçalarını eklemeyi unutmuşum.
anarşist panda
şimdi normla ilgili söylenecek ilk şey şu. piyasanın görmüş olduğu en yetenekli en zeki mclerden birisi. buna kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum.

2010dan sonra piyasaya şarkı çıkarmadı ancak rap müzik gibi değişkenlik hızının yüksek olduğu bir piyasada ismi silinmedi şarkıları diinlenmeye devam edildi. disslerine cevap verilemedi. 2017de döneceği duyulunca ortalık çok fena karışmıştı. beklentiler çok yüksekti. 21 yaşında bir gençken yayınladığı parçaların sallantıları yıllarca sürmüşken 7 yıllık suskunluğun ardından büyük bir patama gelecek diye düşünülüyordu. ama olmadı. çünkü norm emi-universal studio ile anlaştı bu kariyeri açısından büyük bir adım olsa da müziğine pranga vurabilecek bir hareketti.

normun hazırladığı ilk albüme şirket onay vermedi. norm şarkılarını hafifletmek zorunda kaldı bunun sonucunda da 6 7 ay gibi bir sürede popüler rape benzeyen bir albüm çıktı ortaya. adım gibi eminim ki bu adamın ortalığı yıkıp geçecek beatleri sözleri duruyor. ama ilk adımı geri dönüşünü sağlam yapmak için güç toplamak amacıyla güçlü bir şirketle yaptı. hakettiği yerlere geldikçe kendi tarzına dönecektir diye düşünüyorum.

bu arada burada yazdığım şeyleri normun bir canlı yayınında dinlemiştim. unuttuğum şeyler yanlış hatırladığım süreler olabilir affola. genel itibarıyla bir bilgi vermek istedim.
hülagü
hem fiziksel hem de zihinsel olarak ingiliz topçu joey barton ile benzerlik gösteren rapçi. "eksik etek" adlı parçası o zamanlar 90 kuşağının neredeyse tümü arasında birkaç günde yayılmıştı. Bir şarkının bu denli doğaçlama bir şekilde yayılması herhalde daha önce sadece arctic monkeys de olmuştur. Norm ender'in dediğine göre şarkıyı yapıp paylaştıktan sonra arkadaşlarıyla kordona inerler ve bir tofaştan daha yarım saat önce yaptıkları "eksik etek" adlı parça çalınır. Türkçe rapte yeri ceza gibi çok özeldir.
-->