norm ender

anarşist panda
şimdi normla ilgili söylenecek ilk şey şu. piyasanın görmüş olduğu en yetenekli en zeki mclerden birisi. buna kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum.

2010dan sonra piyasaya şarkı çıkarmadı ancak rap müzik gibi değişkenlik hızının yüksek olduğu bir piyasada ismi silinmedi şarkıları diinlenmeye devam edildi. disslerine cevap verilemedi. 2017de döneceği duyulunca ortalık çok fena karışmıştı. beklentiler çok yüksekti. 21 yaşında bir gençken yayınladığı parçaların sallantıları yıllarca sürmüşken 7 yıllık suskunluğun ardından büyük bir patama gelecek diye düşünülüyordu. ama olmadı. çünkü norm emi-universal studio ile anlaştı bu kariyeri açısından büyük bir adım olsa da müziğine pranga vurabilecek bir hareketti.

normun hazırladığı ilk albüme şirket onay vermedi. norm şarkılarını hafifletmek zorunda kaldı bunun sonucunda da 6 7 ay gibi bir sürede popüler rape benzeyen bir albüm çıktı ortaya. adım gibi eminim ki bu adamın ortalığı yıkıp geçecek beatleri sözleri duruyor. ama ilk adımı geri dönüşünü sağlam yapmak için güç toplamak amacıyla güçlü bir şirketle yaptı. hakettiği yerlere geldikçe kendi tarzına dönecektir diye düşünüyorum.

bu arada burada yazdığım şeyleri normun bir canlı yayınında dinlemiştim. unuttuğum şeyler yanlış hatırladığım süreler olabilir affola. genel itibarıyla bir bilgi vermek istedim.
hülagü
hem fiziksel hem de zihinsel olarak ingiliz topçu joey barton ile benzerlik gösteren rapçi. "eksik etek" adlı parçası o zamanlar 90 kuşağının neredeyse tümü arasında birkaç günde yayılmıştı. Bir şarkının bu denli doğaçlama bir şekilde yayılması herhalde daha önce sadece arctic monkeys de olmuştur. Norm ender'in dediğine göre şarkıyı yapıp paylaştıktan sonra arkadaşlarıyla kordona inerler ve bir tofaştan daha yarım saat önce yaptıkları "eksik etek" adlı parça çalınır. Türkçe rapte yeri ceza gibi çok özeldir.
karakurum muallimi
Rep ile hiç alakam olmadığı için olsa gerek, kime ne saf sokmuş hiç anlayamadım.

Sonra bi bakayım defim kime ne demiş olabilir diye, Mary Jane diye bir şarlı buldum bir çocuğun. Hani ciddi anlamda çocuk ama yani. Saçma sapan mantıksız sözler falan... Pop müziğe laf ederdim de, rep de böyleyse yazık artık.

Tabii Eminem, tupac öfkesini beklemek de yanlış galiba türk repinden. Bilemiyorum ancak.