nazım hikmet'in kuzeniyle ilişki yaşaması

radikal kemalizm
kimse kusura bakmasın ama iğrençlik ve sapıklıktır. Ensesttir bunun adı.

Dinci birisi yapınca herkes iğrenç der doğal olarak ama nazım gibi ateist birisi yapınca sorun olmuyor. Böyle çifte standartçılık olmaz. Kim kuzeniyle birlikte oluyorsa sapıktır.
altair
Keşke bir kaynak falan verseydiniz de inandırıcı olsaydı. Kimmiş bu kuzeni hala kızı mı teyze kızı mı kim? Nazım ın Türkiye de kaldığı süre zaten cezaevinde geçirdiği zaman. Sonrasında hayatına sscb de devam ediyor. Ve bu adam dünyaca popüler bir şair. Fransa İngiltere ve bir sürü yerde kitapları çevriliyor. Ve tabi ki etrafı kadın dolu. Ama hangisi kuzeni nereden biliyorsunuz. Sosyalist ya da komünist değilim. 20 yıl oldu o köprüden geçeli ama yalana yalan demek boynumuza borçtur. Nazım ın böyle bir ilişkisi yoktur ve bunu dillendiren de zaten iftira atma peşinde olan şerefsizlerdir.
boztorgay
Ahlaka mugayir bir davranış olarak nitelemek için evrensel ahlakı mı esas alacağız ya da bir toplumca genel kabul görmüş ahlakı mı?
Ensest olarak adlandırılan edimin tanımı ve kapsamına dahil olup olmaması bir yana bir kişiyi yargılayıp karalamak bu kadar kolay olmamalı diye düşünüyorum.

Luka: 7: 41-42'de şöyle seslenir isa:
"ve niçin kardeşinin gözündeki çöpü görürsün, fakat kendi gözündeki mertegi görmezsin? sen kendin, gözündeki merteği görmezsin de nasıl kardeşine; ey kardeş, bırak gözündeki çöpü çıkaralım, diyebilirsin? ey ikiyüzlü! önce kendi gözündeki mertegi çıkar, kardeşinin gözündeki çöpü çıkartmak için o vakit daha iyi göreceksin."

Demem o ki; kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak karşımızdaki insanlara da öyle davranalım.
harmonia🛡️
Kulaktan dolma şeylerle, hiçbir kaynak gösterilmediği için iddia değil iftira niteliğinde söylemdir.

Ayrıca ensest birinci derecede kan bağını içeren bir sapıklıktır. Kuzenini kardeş gibi görmek ahlaklı ya da ahlaksız bir tutum değil, kişi yetişkin bir bireyse tercihtir. Bir şeyin bana iğrenç geliyor olması birine parmak sallayabileceğim mânasına nasıl gelir, anlayabilmiş değilim. Anlamayacak olanlar için tekrar ediyorum; ensest, tecavüz, pedofili gibi sadece bireye değil topluma zarar verecek her türlü sapkınlığa ve mağduriyete karşı durmayan en az bu eğilime sahip insanlar kadar ahlaksızdır ama iki bireyin bir davranışını kendi dünyamıza uymuyor diye işaretlemek bambaşka şeylerdir. Bir de doğruysa bile geçmişte kimin kiminle seviştiği konusu neden beni bu kadar ilgilendiriyor yahu?
kama tarkan kağan
Dönemine göre incelenmesi gereken olaydır

O yıllarda hemen her yerde millet amca kızı ile dayı kızı ile evleniyordu zaten hala da var dini olarak da zaten nikah düşüyor

Bunun günümüzde ensest olarak algılanması artık sehirleşmenin artıp toplumun batı tarzı aile sistemine kayması ve kuzenlerin kardeş gibi büyümesinden kaynaklı

Günümüzde ege bölgesinde yaşayan bir aile'de baba kızının odasına kapıyı çalmadan giremezken eskimolarda olay çok daha farklıdır belgesel izleyen bilir anlatılmaz izlenir yani

Aynı mantık bundan 100 yıl önceki daha yeni yeni modern dünyaya adapte olmaya başlamış ekseriyetle çiftçi hatrı sayılır bir kısmı göçebe olan türk toplumu ile günümüzdeki anlayış da aynı değil bundan 100 yıl sonra da bizimle bizden sonrakiler aynı olmayacak.
radikal kemalizm
Gelen olumsuz tepkiler üzerine ikinci girdiyi girmek vacip oldu.

iftira ya da yalan diyenler olmuş. Bahsedilen Kadın münevver andaç'tır, nazım'ın kuzeni ve aynı zamanda birlikte olduğu kişidir. isteyen araştırıp teyit edebilir.

inanın mesele benim için nazım değil. Benim ahlak anlayışıma göre kuzenine o gözle bakan herkes sapıktır.


-->