milliyetçiliği faşistlik zannetmek

owl
Maalesef ülkemizde milliyetçiliği faşistlik zanneden aptalca bir görüş var.

Faşistlik bir düşünceyi silah zoru ile kabul ettirmeye çalışmaktır.Allah aşkına milletini sevmenin faşistliği mi olur ?

Hangimiz devletimizi milletimizi sevmiyoruz ?

Adolf hitler ile bir faşisttir neden ? Çünkü ülkesindeki insanlara düşüncesini silah zoru ile kabul ettirmiştir.(Sonucunda ne oldu iktidarı ele geçirip devrilene kadar kahraman oldu)

Hangi milliyetçi kafanıza silah dayayıp benim görüşümü benimseyeceksin ve yaşatacaksın dedi ?

Ben görmedim.

Her neyse biz milletimizi sevdiğimiz için faşistsek en büyük faşist biz olalım. bgv
gaz69
Faşizm, silahlı baskıya (veya onun dozajına) indirgenecek bir kavram değildir.
(bkz:Faşizm)

Silahlı baskı, her düzende var. Demokratik düzenler dahil. Devlet yani İktidardaki güç, faşist olsun ya olmasın, düzenlerini bize gayet de silah zoruyla dayatır. Misal, işçi grev yapınca çevikleri fabrikaya yığar. fabrikatör maaşları ödemeyince villasına baskın yapmaz.

Faşizme gelince, teorisi ve Pratiği bellidir. yani Kim faşist kim değil ortadadır, görünen köy kılavuz istemiyor. Dünya çapında siyaset biliminde kabul görmüş, Eskinin ve yeninin faşist, neofaşist ya da aşırı-sağ, far-right diye tabir edilen hareketleri vardır. Onların savunduğu toplum düzenine ve fikirlerine bakın, karşılaştırın. Onlarla aynı kafadaysanız faşistsiniz, sorry. evrensel siyaset bilimi sizi o haneye yazarsa, yazmışsa, yazacaksa bu tutarlı olur. faşizmi küfür olarak görüp, hem de adını koyana karşı çıkmak bunu değiştirmez. Faşizmi küfür olarak görüyorsanız faşistliği bırakmanız lazım gelir.
-->