milliyetçi ateist

Romantik faşist 😎
Her ne kadar teorik olarak gayet mümkün görünse de zor bulunan ateist türüdür.

Bazı milliyetçilik düşmanı ateistler ve çakma milliyetçi olan dinciler tarafından hem ateist hem milliyetçi olunamayacağı şeklinde gülünç bir iddia sık sık ortaya atılır.

Ateizm sadece ve sadece bir yaratıcı ya da diğer metafiziksel iddiaların reddidir. Bunun dışında ateizmde belirli bir ilke ya da kural yoktur. Dolayısıyla ateistleri birleştiren başka bir ortak nokta da yoktur. O yüzden her çeşit ateist olabilir. Milliyetçi ateist de olur, ırkçı ateist de. Aslında her ateist birey, ateizmin bir çeşididir.

Tarihten örnek vermek gerekirse akla gelecek ilk örnek hiç kuşkusuz ulu önderimizdir. Her ne kadar tam olarak ateist mi; yoksa deist, agnostik ya da panteist mi bilemesek de sonuç olarak dini inancı olmayan bir insan olduğu kesindir.

Ben de elbette ki ateist bir kemalist olarak sonuna kadar milliyetçiyim, türkçüyüm diyorum.
kama tarkan kağan
Mustafa kemal'i neye göre ateist veya dinsiz olarak bu listeye soktuk merak konusu halbuki cumhuriyet kurulduktan sonra yaptıkları kendisinin müslüman olduğu ihtimalini kuvvetlendiriyor zaten kendi ağzından da dinsiz olduğuna dair bir şey çıkmamıştır

Atatürk'ün dahil edilemeyeceği listedir nihal atsız dahil edilebilir.
4
kut kut
Nihal atsız'ın ateist olduğuna dair bir veri yok elimizde

kama tarkan kağan kama tarkan kağan
Ama müslüman değil deist olduğunu söylediğini okumuştum bir ara yalan değilse

kut kut
Kendisi bizzat deist olduğunu söylemiyor. Ancak yobazlık bir fikir müstehasesidir isimli makalesinde islam hakkındaki şahsi düşüncelerini açıklıyor

kama tarkan kağan kama tarkan kağan
O zaman atsız da sayılmaz hocam