mete han

karakurum muallimi
MÖ 209'da kendisini yüeçilere rehin veren babası teoman'ı, üvey annesi yenşi'yi ve kardeşini öldürerek hükümdarlığı ele alan asya hun devleti'ne en parlak dönemini yaşatan komutan, devlet adamı.

Yazıtlarda ismi oğuz kağan olarak geçerken, tahtı sahiplendiği yıl türk kara kuvvetleri'nin kuruluş yılı olarak kabul edilir. İlk düzenli orduyu ve kurultayı kurar. Islıklı oku -çavuş oku- icat eder. Tanhu -imparator- unvanını ilk kez kullanan, kut anlayışını ve ikili teşkilatı ilk uygulayan kişidir.

Toprak talebinde bulunan komşuları danghu'yu mağlup ederek vergiye bağlar. Tunguzları hakimiyetine alır. Yüeçiler'i mağlup ederek toprağına katar. Paiteng muharebesi'nde Çinlileri büyük yenilgiye uğratır. İpek yolu'nu ele geçirir. Kuzey şansi antlaşması ile çin'i vergiye bağlar.

Mö 174'te Kendinden sonra hükümdarlığı kiok -lao-şang- devralır.
kama tarkan kağan
Hayatı hakkında bilgiler çin kaynaklarından öğrenildiği kadarıyla yüe-çi rehin olayı ve kaçışı,darbeyle başa geçmesi ve tanhu oluşu,tung-hu ve yüe-çi lere sefer ve han hanedanı ile yapılan baideng savaşından ibarettir.

Çin kaynaklarında mao-tun olarak geçer ve türklerin oğuz kağan destanındaki oğuz kağan'ın kendisi olduğu rivayet edilir.
alpha wolf
hem fazlasıyla türklük şuuruna hem de fazlasıyla devrim ruhuna sahip olan türk başbuğudur. dün de ekşi sözlük'te bu ulu ve kutlu başbuğ hakkında "mete han'ın karısını ve atını verip toprak vermemesi" başlığı açıldı ve türk tarihinden bihaber olanların, olayın içyüzünü bilmeyenlerin de çok affedersiniz ama en ulu türk başbuğlarından biri olan mete han'a karşı çok çirkin yaftalarda ve etiketlerde bulunduklarını gördüm.

olayın içyüzünü açıklamak icap ederse, mete han için devleti, ulusu ve ulusunu idare etme her şeyden önce gelir ve o yüzden de kendi öz saygısından da büyük olan bu temel şeyleri daha kutsal sayıp bir tabu konumuna kadar getirmiştir. o yüzden de bunlara itaat ederek atını ve karısını teslim etmiştir lâkin çorak ve kıraç bir toprağı istediklerini duyunca öfke katsayısı artmış, akabinde de erlerine komut ve moral verip onları motive ederek sefere çıkmıştır ve ilgili devleti hallaç pamuğuna çevirmiştir. yani ortada bir peşkeş çekme olayı filan yok, bunu diyenin de türk tarihine karşı bir garezi vardır ve mesnetsizce savlar ile maval okuyordur, nefretini kusuyordur.
kama tarkan kağan
Adamın karısını değil cariyesini istiyorlar bilmem eş ile cariye arasındaki farkı bilen var mı o ekşi sözlükte

Bir de sormak lazım 3000 yıl öncesinin ahlak anlayışı ile günümüzü nasıl kıyasladınız diye.
-->