mazi kalbimde bir yaradır

kendine muhalif


"ben de gönül çektim eskiden
yandı hayatım bu sevgiden
anladım ki bir aşka bedel
gençliğimmiş elimden giden

önünde ben geldim de dize
yar olmadı bu kimse bize
en nihayet düşüp can verdim
gözündeki yeşil denize

sarmadımsa da belden, geçmedim bu emelden
bir hazin maceradır onu aldılar elden
başkasına yâr oldu, eller bahtiyâr oldu
gönlüm hep baştan başa viran bir diyâr oldu"

Sözleri Necdet Rüştü Efe'ye, bestesi Necip Celâl Andel'e ait, 1928'de bestelenmiş, ancak 1932'de ilk kez Şeytan Hanım tarafından seslendirilmiştir.

Notaları:
mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto

mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto
8 MADDE İLE MAZİ KALBİMDE YARADIR VE İLK TÜRKÇE TANGO SOLİSTİ SEYYAN HANIM

Arjantin'den Avrupa'ya, Avrupa'dan da ülkemize gelen tango müziğinin, Türkiye'deki ilklerinden biri Seyyan Hanım'dır. Seyyan Hanım, derinden etkileyen sesiyle olduğu gibi kişiliğiyle de büyük beğeni toplamış bir sanat insanı olarak müzik tarihimizde özel bir yere sahiptir. Tangoya ve Türkçe tango söyleyen ilk ses sanatçımız Seyyan Hanım'a ayırdığımız listemizle huzurlarınızdayız.


mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto
müzik
Dünyanın dört bir köşesine yayılan tango müziği duygulara odaklanır, dertleri dile getirir. Tangonun bu hüzünlü tonu Seyyan Hanım'ın sesine çok yakışır.

mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto
müzik
Seyyan Hanım'ın, sesinin güzelliği henüz küçük yaşlarda fark edilir. Konservatuar eğitimi alan Seyyan Hanım birçok farklı tarzda şarkı icra eder ama sesi de ismi de en çok tango ile özdeşleşmiştir.

3mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto
müzik
Türkiye'nin ilk sözlü tango şarkısı olan “Mazi Kalbimde Bir Yaradır”, 1932 yılında Seyyan Hanım tarafından İstanbul'da, Kırmızı Değirmen Gazinosu'nda seslendirilir.

4mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto
müzik, tango
Dinleyene, tangonun tüm hüznünü yaşatan şarkıyı, Necip Celal'in aşk acısı ile yazdığı söylenir. Sevgilisi tarafından terk edildiğini öğrenen müzisyen piyanosunun başına geçer ve “Mazi Kalbimde Bir Yaradır”ı besteler.

5mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto
müzik
Şarkının güftesi ise ünlü şair Necdet Rüştü Efe Tara'ya aittir. “Mazi Kalbimde Bir Yaradır”ın sözleri de Necip Celal'in besteyi yaparken yaşadığı duygularla büyük bir uyum içindedir.

6mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto
müzik
Bu ünlü şarkı daha sonra birçok sanatçı tarafından seslendirildiyse de şarkının tangoya yakışan hüznü Seyyan Hanım'ın sesinde hayat bulmuştur.

7mazi kalbimde bir yaradır
altaysozluk.com/foto
istanbul
Seyyan Hanım, aynı kendisiyle özdeşleşen şarkıdaki gibi bir gönül insanıdır. Teğmen Sait Oskay ile evlenir ve eşinin görevi gereği Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşamaya başlar.

8
müzik, plak, 45lik
Uzun yolculuklar yaparak İstanbul'a gelir ve güzel sesi taş plaklara kaydedilir. Onun güzel sesini plaklardan dinlemenin ayrı bir zevki olsa da son zamanlarda Seyyan Hanım'ın anısına bir CD hazırlanmıştır.

31 AĞUSTOS 2018

Günümüz şahane bir seslendirilmesi ise, incesaz grubu tarafından yapılmış olup onu da buraya ilistirme ihtiyacı duyuyorum:

( Solist: dilek Türkan)

Kaynak: https://kulturveyasam.com/8-madde-ile-mazi-kalbimde-yaradir-ilk-turkce-tango-solisti-seyyan-hanim/