mantı

kıpçak bey
çeşitli baharatlarla çeşnilendirilen kıymanın, küçük hamur parçalarının içine konulması ve bu hamur parçalarının suda haşlanması ile yapılan bir yemektir.

kayseri ve sinop illerimizde çok meşhurdur. ben sinop usulü olanı daha çok severim.

bazı yörelerimizde sarımsaklı/sarımsaksız yoğurt ile servis edilen bu harika yemeğimiz bazı yörelerimizde de (sinop) üzerine yoğurt yerine ceviz parçaları serpiştirilerek servis edilir. tereyağlı sosu olmazsa olmazıdır. o kadar çok seviyorum ki her türlüsü kabulümdür fakat başta sinop mantısı gelir benim için ve kızartılmışını değil sadece haşlanmış olanını daha çok severim.

orta asya'dan anadolu'ya göçen türkler tarafından getirilmiştir. bazı yörelerde mantıya "tatar böreği" denilmesi, mantının göçebelikle olan ilişkisini doğrulamaktadır.

dünya'nın birçok yerinde farklı şekillerde yaygınlaşmıştır, merak eden mantı severlere istanbul halkalı'daki dumanti dünya mantıları isimli mekanı tavsiye edebilirim, afiyet bal şeker olsun.
lafbaz
Aynen gecenin köründe aç bu başlığı yok mu başka kebap, dürüm kokareç falan.

Efendim mantı ufak ve çok sert olmayan hamurla yapılmalı. Sarımsaklı yoğurt olmazsa olmazı. Yanında soğan yemekten sonra insanı devirse de bu kombinasyondan vazgeçmek imkansız. Tabi son olarak da maalesef siyonist Coca-Cola şart, gavur yapıyor efendim.

Başlığı açana sövün bana değil, teşekkürler.