mandela etkisi

alpha wolf
adını nelson mandela'nın ölümünden alan ve kaynağı orası olan bir etkidir.

örneklerini direkt kopyala yapıştır olarak sıralayalım, basmakalıp örnekler olacak ama âdettendir tabii:

1. Mandela etkisi hayatımıza yeni giren bir kavram. Kabaca geçmişte yaşanan bir olayı, durumu ya da gördüğünüz bir imajı, duyduğunuz bir sesi, yani aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyi yanlış hatırlamak diyebiliriz buna. "Bunda ne var canım, herkes bir şeyleri yanlış hatırlayabilir." diyebilirsiniz. Burada asıl ilginç olan benzer şeyleri pek çok insanın benzer şekilde hatalı hatırlıyor olması. Bu kavrama Mandela Etkisi deniliyor olmasının sebebi ise; pek çok kişinin 2013 yılında hayatını kaybeden Nelson Mandela'nın aslında çok evvelden hapiste öldüğünü zannettiğinin fark edilmesiyle başlamış olması. Oysa Mandela 1990 yılında hapisten çıkmış, hatta 90'ların sonunda devlet başkanlığı yapmıştı ve çok uzun yıllardır hayatını bir suçlu olarak değil de saygın bir insan olarak devam ettiriyordu.

2. Mickey Mouse'un pantolon askısı vardı di mi? Çoğu insan bundan oldukça emin ve bu sevimli fareyi askıyla hatırlıyor ama aslında Mickey Mouse'un bir askısı yok.

3. La vache qui rit marka peynirin amblemindeki ineğin burnundan hızma var mıydı peki? Hayır yok!

4. Hugo programında hiçbir zaman o malum küfür olayı olmadı.

5. Casablanca filmiyle özdeşleşen ve hatta neredeyse filmin önüne geçmiş olan "Play it again Sam" diye bir replik aslında filmde yok.

6. Star Wars'ta “Luke, I'm your father” diye bir replik yok, o sahnede aslında “No, I'm your father” deniyor.

7. Meşhur diziyi Sex in the City diye hatırlayan çok ama gerçeği Sex and the City.

8. Quenn'in efsane şarkısı “We are the Champions” “... of the world” diye bitmez. Şarkının orijinal sözlerinde bu cümle yok.

9. Pikaçu'nun kuyruğunun ucunda siyah bir kısım vardı değil mi? Hayır o da yok.

10. Ülkemizde Meraklı Maymun ismiyle yayınlanan Curious George isimli çizgi filmdeki maymunun, insanlar tam tersini hatırlıyor olsa da aslında bir kuyruğu bulunmuyor.

11. Kit Kat çikolatalarının logosunda iki kelime arasında bir çizgi varmış gibi hatırlıyorsak da aslında çizgi falan yok.

12. Volkswagen'in logosunda iki V arasında bir çizgi var. Pek çok insan ise logoyu ilk fotoğraftaki gibi bitişik hatırlıyor.