kayıp falan yok yer değiştirdiler

harmonia🛡️
Bir adet hayati inanç isimli tanımlamayan bir neyse insanın İdlib'de kaybettiğimiz 33 can için uygun gördüğü anma şeklidir.

Sözleri içinde en çok dikkatimi çeken kısmı şu;
"Bitmiş gibi, kaybımız varmış gibi konuşuyorlar. Bunlar güzel sözler değil. Ne kaybı yahu? Kayıp falan yok. Yer değiştirdiler. Dünyadan kabir hayatına geçtiler. Nasıl olsa herkes gidecek. Şehit olmayı istemek lazım."

Bu sözlerden anladığım kendisi şehit olmak için fazla istekli ki bu da aklıma İdlib'e gitmeye gönüllü olduğunu getiriyor. Yol vs her türlü masrafını karşılayıp, şehitlik mertebesine ermesi için katkıda bulunmak isteriz. Böylece o yer değiştirirken biz de sevap kazanmış oluruz. İki taraf içinde kazan kazan olur sonuçta beyin bedava. Bir de yirmi yaşındaki ölen fidanlara bir fikrini sorsaymış keşke belki onların "yer değiştirmeden" önce yaşayacakları güzel günleri ve koca bir ömürleri vardır, kimbilir...

Kaynak;

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/trtye-buyuk-tepki-sehitlerden-boyle-bahsetti-1724039
genel kurmay baskaninin arkasinda selfi ceken er
Tamam inanan için şehitlik vs güzel şey de ne bileyim mesela olay fethi sekin'ninki gibi olmalı.
Teröristlerin saldırıyı planladıkları gibi yapmalarını engelleyip onları püskürterek olası faciayı önlemişti. Bunu yaparken de canından oldu. Belki biraz daha atik davransa canını da kurtarırdı bir şekilde elinden geleni yaptı.

Ama senin olmayan bir toprakta, çapından büyük devletlerle aşık atarken başına bunlar gelince insan bir düşünür böyle şeyler söylemez.
unicorn
Ben de biliyorum ölümün enerji anlamında boyut değiştirmek olduğunu ama henüz bunu kabullenebilmiş değilim. Bırakın sevdiğim insanların boyut değiştirmesini kabullenmeyi, kendim için bile bunu henüz kabullenemedim. Bilmek demek kabullenmek değil. O kadar şehit verdiğimiz gece vicdan sahibi hangi insan rahatça yumuşak yatağında uyuyabildi ki? Kaç kere uyanıp başka haber var mı diye kontrol edebildim hiç bilmiyorum. Hayat keşke bu kadar kolay kabullenebildiğimiz bir şey olsaydı.
subcomarcos
Hayati inançı tanıyan biri olarak demek istediğini oldukça anlamış bulunmaktayım. Olayın siniri ile sizinde yanlış anladığınızı düşünüyorum, şehit olan askerlerin ve yaşadığımız halkın çoğunluğunun inandığı dine göre gerçek bu. Şehitler ölmez derken dinde ölü denemesinde ve kalbimizde yaşıyordan dolayı, bu kadar sert olmaya gerek yoktu diye düşünüyorum...
kama tarkan kağan
Ölünce insan'ın öteki tarafa gitmesine atıf yapmış da birader nasıl kayıp olmuyor tatile gitmediler ki aq adamlar vefat etti bir daha bu dünyaya gelemeyecekler adamların daha yaşayacak çok şeyi vardı bu dünyada

Kayıp yoksa bir git sen yer değiştiriver en azından kısıtlı bir müddet senden kurtulmuş oluruz.