karakoyunlu

kama tarkan kağan
koyun kafasına veya kalpten çıkan bir çift yılana benzetilebilecek olan turkuvaz üzerine siyah imgeli bayrakları, oğuzlar'ın yıva kolunun tamgasından gelmiş olan kavimler konfederasyonu.

horasan yöresinden geldikleri bilinir. celayirliler'in süjeleriyken, dönemin feodal şartlarında bir anda bir güç olarak azerbaycan'da (iran azerbaycanı başta olmak üzere) ortaya çıkmışlar ve dönemsel değişikliklerle birlikte, genel olarak bir asra yakın süre azerbaycan (iran azerbaycan'ı dahil), ırak, doğu anadolu, ermenistan bölgeleri üzerinde hakimiyet kurmuşlardır.

timur ile dalaşmışlar, timur devleti ile bölgede on yıllar süren güç mücadelesine girişmişlerdir. akkoyunlular'a saldırdıktan sonra mağlup edilerek, akkoyunlular tarafından bir bütün olarak ortadan kaldırılmışlardır.

yaptıkları eserlerden kalanların günümüzde sadece erivan (revan) civarında bulunabiliyor olması ise ilginç bir detaydır.

karakoyunlu topraklarının akkoyunlularca işgal edilmesinden bir süre sonra, karakoyunlu ailesinin bir kısmı hindistan'a göçüp orada yeniden devlet kurmuşlardır. karakoyunlu devleti, varlığını yüzlerce kilometre ötede "kutbşahlar" adı altında devam ettirirken, akkoyunlulardan geriye hiçbir şey kalmamıştır.

Entry hakkında yorumlar

bu başlıktaki tüm girileri gör