italo calvino

namütenahi
1923-1985 yılları arasında yaşamış, tarzı ve duruşu ile italyan edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olmuş yazar.

babasının işleri dolayısıyla seyahat etmesi, araştırma yapması gerekmektedir. bu ziyaretlerin biri sırasında küba'da dünyaya gelmiş ve tekrar küçük yaşlarda italya'ya göç etmiştir. çocukluk çağı sırasından babasından oldukça etkilenmiştir. irili ufaklı yazılar yazmasına rağmen baba mesleği olan ziraat mühendisliğini yapmak için tarım fakültesine girmiş, geçen zaman sürecinde zihnindeki kurmacalara engel olamayıp edebiyat fakültesine geçmiştir.

gençlik yılları sırasında yaşanan ikinci dünya savaşı onu da etkilemiş, özgürce yazamamıştır. ilk zamanlar apolitik dudurken ardından faşistlerin karşısında durmuş, bir süre sonra da komünistlerin arasına katılmıştır.

kendisini meşhur eden ilk zaman eserleriyle büyük sükse yapmıştır. tabi bu eserler; üçlemesinin birer parçasıdır.

ağaca tüneyen baron
ikiye bölünen vikont
varolmayan şövalye

bu üç eserle pekçok ödül kazanmıştır.

bunun dışında sınırları çok zorlayan bir kış gecesi bir yolcu ve palomar ile okurun dünyasını tamamen değiştirmiştir.

1985 senesinde beyin kanaması geçirip, siena'da hayata veda etmiştir.

"yansımayı görmemin,düşünmemin,içinde yüzmemin nedeni,öbür uçta, ışınlarını gönderen güneşin olması.var olanın yalnızca kaynağı önemli: gözlerimin, ancak bu günbatımında olduğu gibi, gücü azaltılmış bir biçimine dayanabileceği bir şey bu. gerisi, ben de içinde, yansımalar arasında bir yansıma."

italo calvino