islamı ve müslümanları kötülemeye çalışanlar

theturkologist
Başta İslam, Kuran, başörtüsü gibi dini değerlere; sonra Osmanlı, İslam'ın gelişmesi için çalışan bilim insanları, sanatçılar gbi milli değerlere saldırırlar. Kuran'dan parça parça ayet çıkarıp kendilerine göre yorumlayarak, hadislerin Kuran ile eşdeğer olmadığını ve Kuran ile uyuşmayan hadislerin reddedildiğini bile bile Kuran'a uymayan hadislerle bir toplumun dini değerlerine saldırmayı kendilerine hak görürler. Başta Atatürk'ü övmek - sanki Atatürk övülebilmek için kendi milletinin dini değerlerinin aşağılanmasına ihtiyaç duyuyormuş gibi - ve Atatürk'ün yolundan ilerlemek benzeri bahanelerle kendi davalarını haklı çıkarmaya çalışırlar.

Dini görevlerini yerine getirmeye çalışan, onların yaşayış ve düşünce tarzlarına uymayan bütün insanlara “yobaz” yaftası yapıştırırlar. “Kadınlarımız okumalı” derler; başörtülü kadınların değil okumasını, sokaklarda yürümesini bile yasaklamaya çalışırlar. Namaz kılan, Kuran okuyan, oruç tutan insanları “vatan haini” ilan ederler.

Sırf Kuran o dilde indi diye başka bir toplumun değeri olan Arapçaya saldırmakta sakınca görmezler. Arap alfabesi ile yazılmış her metni Kuran olarak görürler - başta kendi milletinin geçmişte yazdığı metinler olmak üzere - ve o metni okuyanları, yayanları itina ile tutuklamaya/tutuklatmaya çalışır. Başaramazsa da üstüne iftira atarlar.

Böyle insanlar zamanında bu ülkenin cumhurbaşkanı bile olmuş ve müslüman halka kan kusturmuşlardır.

Not: Yazdıklarıma kaynak belirtme ihtiyacı hissetmedim. İnternette bu konu hakkında yüzlerce kaynak bulabilirsiniz.
harmonia🛡️
Öncelikle İslam ve Müslümanlığın dünyadaki algılanma biçiminin sorumlusu iddia edildiği gibi ona karşı olanların saldırıları değil bizzat Müslüman olduğunu söyleyip, kendinden olmadığı için birilerini öldürenlerdir.

Ayrıca bu milletin milli dediğimiz değerlerini eşittir dini değerler olarak görmek eleştirdiğiniz ayrıştırıcı dile en güzel örnektir. Türk milleti İslamiyet ile var olmamıştır bizi biz yapan şey de bana göre hiçbir zaman asla din değildir.

Kur'an inananlar için kutsal bir metindir inanmayanlar içinse cin ali serisi ne bileyim herhangi bir kitap gibidir haliyle de okuyup, irdelemenin de bir sakıncası yoktur. Ayetleri okuyup biraz irdeleyince yanlış gelen bir şeyi Müslüman olduğunu iddia eden haliyle de inandığı kitabı sular seller gibi bildiğini düşündüğünüz birine sormanın, burda bana göre şu yanlış demenin sakıncası nedir anlayamıyorum. Din birazını alıp, şu kısmını görmezden geleyim nasıl olsa benim kalbim temiz diyeceğiniz bir dogma değildir; ya bütünüyle kabul edip, yaşarsınız ya da bizim de beğenmeyip eleştirdiğimiz çoğu Arap terörist gibi sizler de kafir işbirlikçiler yaftası yersiniz.

Hele Birileri birilerini yaşayışları, giyim tarzı ile mağdur etti diyeceksek bunun en büyük mağdurları saçları görünüyor diye namussuz denilen, sevgilisine sarıldı diye Müslüman mahallesinde salyangoz sattırmayız diyerek dövülenlerdir.

Birinin inancına hakaret etmek, onu yermek tabii ki yanlış ama siz inanıyorsunuz diye de herkesin oldu o zaman biz susalım demesini beklemek daha fazla yanlıştır.

İşbu giri başlık baz alınarak yazılmıştır. Asla cevap içeriği taşımaz.
radikal kemalizm
Her insan gibi düşünce özgürlüğünü kullanan kişilerdir. Kimse eleştirilmez değildir, herkesi eleştirme hakkı vardır.

Yobaz kesimde ileri derecede empati özürlülüğü olduğu göze çarpmaktadır. Bu kişiler adeta dünyada sadece kendilerinin yaşadıklarını zannederler, kendi dinlerine inanmayan 5,5 milyar insan olduğu gerçeğini görmezden gelirler.

Kendileri başka dinleri ve başka dinden insanları kötülemeyi gayet normal karşılarlar. Ama kendilerine en ufak bir eleştiri geldi mi kudum kudum kudururlar.

Mesela bugün televizyonda hristiyanlık, budizm gibi diğer dinleri rahatlıkla eleştirebilir ve kötüleyebilirsin. Ama islam'ın aleyhinde en ufak bir laf bile söyleyemezsin. Hadi söyle bakalım ne oluyor.

Mesela celal şengör hocamız uğur dündar'ın bir programında hristiyanlığı eleştiriyordu. Tam konuyu islam'a getirecekken uğur dündar hemen araya girdi, hocayı susturup konuyu değiştirdi. Çünkü bunu yapmasa başına neler geleceğini biliyordu.

Ateistlere hakaret etmek, ateistleri aşağılamak ise allah'ın emri zaten bunlara göre. Ateistlere rahat rahat hakaret edebilirsin. Ama Ateistlere edilen hakaretlerin bir tanesini müslümanlara etsen sağ kalamazsın.

Turan dursun'un başına gelen malumunuz. Adamın tek yaptığı şey düşüncelerini dile getirmekti. Yıllarca adamın karşısına bir tane müslüman çıkartıp düşüncelerini çürütemediler. Tek yapabildikleri onu öldürmek oldu.

Hadi bir tane ateist televizyona çıkıp islam'ı eleştirsin bakalım neler oluyor. Mesela ramazan'da çıkıp bir tane sağlık uzmanı 'oruç zararlıdır' desin bakalım. En iyi ihtimalle adamı fetocu ya da pkk'lı ilan edip meslekten ihraç ederler.

Bırakın bunları muhammed'e muhammed demenin bile tepkiyle karşılandığı bir ülkede yaşıyoruz. Ne var yani muhammed demekte? ismi muhammed değil mi adamın?

Bunlara kalsa herkes islam'ı övecek, yüceltecek. Kimse islam'ı eleştirmeyecek. Çünkü bunlara göre dünya bunların etrafında dönüyor.

Muhtemelen başlığı açan arkadaş da bana çatmak için açtı. Girdiğim girdilerden rahatsız oldu. islam'a ya da muhammed'e yönelik bir tane hakaret ya da küfür var mı acaba girdilerimde?

Hadis meselesine gelecek olursak Bir kere sen sünni isen sahih dedikleri hadis kitaplarını kabul etmek zorundasın. Benim dün paylaştığım hadislerin hepsi sahih kabul edilen hadisler. Bu hadislere yalan demek buhari'ye, müslim'e, ebu davud'a vs. Yalancı ve iftiracı demek anlamına gelir. Sen adamların naklettiği hadislere göre namazını kıl, orucunu tut, kurbanını kes, hacca git. Hem de adamlara yalancı ve iftiracı de.

Ben bu hadisler gerçektir diye bir yorum da yapmadım. Ne yazıyorsa onu paylaştım sadece.
1
queen♛
Sürekli olarak tek kötünün müslümanlar olduğunu düşünerek saldırgan davranan insanlardır.

Oysaki bakıldığında bünyesinde çokça dini barındıran bir toplumuz. Ve birer birey olarak nasıl ki değerlerimize saygı bekliyorsak başkalarının değerlerine saygı göstermekte ilk şartımız olmalı.
Üzülerek söylüyorum ki değerlere saygılı davranmak konusunda bile seçici olan insanlarımız var. Çevremizde hristiyana, Ateiste saygı duyup müslümanı yobaz diyerek ötekileştirenler var.
Üzgünüm, sürekli didiklemekten vazgeçemedik, yerden yere vurmakla kendimizi yüceltme çabasına girmeyi terkedemedik.

Bırakalım insanlar inansın, doğru bulduğunu yapsın. Eleştirmelere, yermelere doyamadık.

Eleştirmenin bir seviyesi vardır. Aştığımız her seviye kişiliğimizden götürür.
nene korkut
İslam nedir,

İslamiyet'e en çok zarar veren Müslümanlar bu öz eleştiriyi bir Müslüman olarak yapmak gerek. Ben bugün birisini ahlakımla cezbedemiyorsam; nene korkut dürüsttür, namusludur, adaletlidir dedirtmiyorsam bu herkesten önce benim sorunumdur. Bu her şeyden önce benim İslam ahlakıyla ahlaklanamamın, nasipsizliğimin neticesidir. Bugün Arapça bir lafız duyunca insanların gözleri korkudan fal taşı gibi açılıyorsa, sakallı bir erkek görünce başını yere eğiyorsa ya da tedirgin oluyorsa, tesettüründe siyah kullanan hanımları görünce rengi benzi atıyorsa bu bizim "emin" sıfatını haiz olmamızın neticesidir.

Bu öz eleştiriden sonra şunu söyleyeyim; istediğiniz kadar İslamiyeti eleştirebilirsiniz. Bir müslüman olarak bu konuda tabiri caizse sülalem rahat; benim inandığım Allah bu ayetlerin bir benzerini getiremeyeceğiniz konusunda, bu kitabın bizzat kendi korumasında olduğunu bana garanti ediyor. Bildiğim kadarıyla, ilmim ölçüsünde tartışmak da isterim; faiz olur, çok eşlilik olur, çocuk hakları olur, cihad kavramı olur.... Bilmediğimi öğrenir, bildiğimin zekatını veririm.

Ancak Müslümanları kötülemek ayrı bir mevzu. Müslümanları, İslamcıları, Siyasal İslamcıları, Müminleri sevmeyebilirsiniz, özel alanınıza dahil etmek istemeyebilirsiniz ancak bu insanları hakir göremezsiniz fiilleri üzerinden değerlendirme yapamazsınız. Bu konuyu daha önce Hz. Muhammed'in ayı ortadan ikiye bölmesi başlığında da tartıştım. Tekrarlamada fayda görmüyorum. Başörtüsü sizin için saçma olabilir; ama bu düşünceniz size saçından tahrik olacağını düşünen sapıklar diye niteleme yapma hakkı vermez. İnanmamak ve inanma hürriyetine riayet etmenin ayrımı burada başlıyor işte.

Bir de sözlükte yakın zamandır fark ettiğim bir şey üzerine not düşmek istiyorum; adeta tarih tekerrür eder gibi birileri önce İslamiyet hakkında menfi giriler yazmaya başladı. Daha sonra bu menfi düşüncelerin ibresi daha da Müslümanlara kaymaya başladı ve sözlükte buna karşı bir direnç gelişmeye başladı. Bunların her birinin çözümlemesini de yapmak isterdim ama daha da uzatmak istemiyorum. Bence meşru bir direnç geliştiren arkadaşlara söylemek istediğim tek şey: Engelle Butonu bunun için var, kullanmaktan çekinmeyin.
tacam
Benim bu ama şöyle bir farkla; ben islamiyet ve müslümanları kötülemeye çalışmıyorum, kötü ve çelişik yanlarından bahsediyorum.

Bırakın şimdi dini, dindarı kötülemeyi de gelin şunu konuşalım;
islamiyet bize neden yaramıyor?
Cevabını benden çok daha iyi bildiğiniz bir soru.

İslamiyet bize neden mi yaramıyor?
Biz türk'üz, bir dine ihtiyaç duymadan önceliği milletimize vererek varlığımızı sürdürebiliriz fakat islâmiyet gibi bencilce bir din ile bu değişiyor.
Huzuru bulacağımızı sandığımız bu dinde hayatlarımızı yakıp yıkıyoruz.
Ramazan ayında kadın sigara içiyor diye ona vuran bir müslüman.
Ramazan ayında su içen döven müslüman.
Çocuklarımıza tecavüz eden insanlar(!) Müslüman ve bu tecavüzlerin çoğu da dini kurumlardaki din adamları tarafınca yapılıyor. Hadi gelin de bana "sen müslümanı kötülüyorsun." De. Ben sadece olanı diyorum sizlere.

Evet, arapça olarak yazılmış bir kitapları var müslümanlara ve bu kitaba karşı çıkma sebeplerimin en küçüğü sadece.
Eğer sizi cennette tomurcuk memeli kızlar beklediğine inanıyor ve bunun için yaşıyorsanız, tebrikler, nur topu gibi sübyancılık bilinci ile yaşıyorsunuz.

İslamiyet sizlerin nezdinde süper ve kusursuz bir din olabilir ama biraz şöyle bir bakın etrafınıza...
Din eğitimi veren kurumlara bakın.
Ne derler size? "Bu hükmü yerine getirirsen iyi olur ama getirmezsen de bir şey diyemeyiz. Sonuçta islamiyette zorlama yok." Ben o hükümleri zamanında öyle yerine getirdim ki... bir beni sikmedikleri kaldı.
Oruç olduğunu unutup su içen bir insana demir cetvel ile parmak uçlarına vurma cezası nedir? İşte, bu yüzden müslümanlardan nefret ediyorum.

İslamiyeti sevmeme sebebim ise; kendisi ile her daim çelişir olması.
Şimdi size sunu sorayım; ben islamı ve müslümanları kötülemek için atatürk'ün adını kullandım mı? Benim cevabım hayır.

Şunu demekte de fayda vardır diyorum;
Hiçbir müslüman ülke muasır medeniyetler seviyesine çıkamamıştır.
Çıkamadığı gibi de huzur ve güven eksikliği vardır. Birisine güvenip de götünüzü dönemezsiniz. Yani müslümanlar emin insanlar değil, bu yüzden islamiyet de huzur dini değil.

İslamiyet ve müslümanı kötülemek için osmanlı ve atatürk'ü, hatta, müslüman olan bir Türk devletini kullanan kim varsa onun gırtlağını...

Edit: her dinin açığını derim, bundan çekincem yok. Zamanı gelince musevisini de hristiyanını da anlatacağım.
owl
Hangi kabul edilebilir bir akıl kasıtlı bir şekilde bir inancı kötülemeye çalışır ki ? İnsanların kendilerine biçtikleri saygıyı hak eden inançları ilkeleri vardır.

Tarihsel olarak baktığımızda 16 türk devletinin temelinde hoşgörü vardır.Topraklar savaşla alınır ama orada kalıcı olmak isteniyorsa halkının gönüllerini fethetmek zorundasınız.Çok şükür ki biz bunu defalarca başarabilmiş bir milletiz fakat şu an aktif mi ? Hayır.

Geçmişten bir örnek vermek istiyorum size.

“Konstantinopolis'te latin külahı görmektense türk sarığı görmeyi tercih ederim” Bizans Grand Dükü Notaras


İşin genel ve dini boyutuna gelirsek

İslam tamamen doğru bir şekilde anlaşılıp yaşandığında güzelleşiyor.Biz Komşusu açken tok yatanlardan olduk yüce dinin ilk ayeti olan “oku” yani müslüman allah için üret ve çalış anlamına gelen ayeti unuttuk.


Bugün islam dininin kötü bir şekilde anlaşılması çeşitli provakeler dışında özellikle arapların ve diğer bütün müslümanların inandığını söylediği dinine uygun hareket etmemesindendir.

Peygamber efendimiz (s.a.v) “Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir” sözünü söylüyor.Kendisi bir müslümandı önünden başka bir dine mensup bir insanın cenazesi geçtiğinde saygısından ayağa kalkardı.

Bugün bırakın müslümanların başka bir dine saygısını birbirlerine saygısı yok !

orta doğuda hatta dünyada müslümanlar birbirlerinin hakkını yiyor hatta birbirlerini katlediyor.

Başka bir dine mensup olsanız islamı hiç tanımamış olsanız siz ne düşünürdünüz ?

Yazıya başladığım gibi evet insanların mensup olduğu din saygıyı hak eder ama o dine ait profili de mensup olan insanlar çizer.Kasıtlı bir şekilde kötülemek başkadır direk düşmanlığa girer.

Velhasıl suçlu bizleriz.
-->