iskender öksüz

kut
türk milliyetçiliği fikriyatına katkıda bulunan ve el'an yaşayan büyük isimlerdendir. kendisi, kıymetli yazarımız emine ışınsu hanımefendinin eşi olup aynı zamanda rahmetli oktay sinanoğlu'nun doktora öğrenciliğini de yapmıştır.

bana göre en ciddi eseri 1978 yılında yazılan türk milliyetçiliği fikir sistemi isimli kitabıdır. bu kitapta türk milliyetçiliğini metodolojik olarak incelemektedir.
"türk'üm özür dilerim", "niçin?", "alt akıl: aptallar ve diktatörler", "din, bilim ve türkçülük" isimli eserlerinden de çok şey öğrendim. yalnız kanaatimce genel kitleye uılaşmak için biraz daha popüler bir dil kullanılmış. bu anlamda iskender öksüz'ün kitaplarını genellikle metroda veya metrobüste okumama rağmen anlayabildiğim ve düşünce dünyama büyük katkılar sağlayan kitaplar olmuştur. üslubu hakikaten akıcıdır.
kitapları bütün sözlük ahalisine tavsiye olunur.
nene korkut
Millet ve Milliyetçilik, Türk Milliyetçiliğinin Fikir sistemi gibi hem milliyetçiliğin hem de Türk Milliyetçiliğinin neliğine ve metodolojisine ilişkin anlaması kolay eserler yazan düşünürdür. Kendisini ne olarak addetttiğinden emin değilim ama yazar diyip geçmek İskender Öksüz için biraz haksızlık olur gibi geliyor.

Kendisiyle ilk tanışmam, eserlerinden değil bir söyleşisinde olmuştu. Daha önce kendisinin bazı pasajlarını okumuştu ama Türk Yazarlar Birliği'ndeki söyleşisinde dinleyene kadar okumaya karar vermemiştim. O söyleşide dil ile söyledikleri, Mısır'da bulunduğu döneme ilişkin anlattıkları (yanılıyor da olabilirim ama Mısır* diye hatırlıyorum) ilgimi çekmişti. Sonradan eserlerinden bölümler okuduğumda bu ilgi yerini meraka ve imrenmeye bıraktı.

Türk Milliyetçiliğinin Fikir Sistemi bana Türk İslam Ülküsü'nü hatırlatmıştı. Seyyid Ahmet Arvasi'nin açık açık yazdığı konularda; ekonomide şöyle düşünmeliyiz, eğitim felsefesinde böyle düşünmeliyiz, hukuk ile rabıtamız şu şekilde olmalı... vb İskender Öksüz düşünme becerisini öğretmiş. Biri düşünülecek şeyi diğeri ise düşünme yolunu, metodunu göstermiş. Bu anlamda İskender Öksüz'ün -Arvasi ile tıpatıp aynı düşündüğü konularda bile- daha geliştirici daha ufuk açıcı olduğunu söyleyebilirim.
* ekleme: Kut'tan uyarı geldi; Hoca Suudi Arabistan'da çalıştı, Suudi Arabistan olması daha muhtemel diye. Kendisi bu konuda benden daha yetkin, hocayı daha çok okuduğu için onun tahmini daha isabetlidir diye düşünüyorum
1
-->